Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

[SEO] Table sau Divuri

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011
Ce să folosesc ? Table sau div-uri ?

Exista vreo logică, sau nu contează ?

Edited by bojan_20, 21 October 2012 - 20:52.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,283
  • Înscris: 24.02.2007
Ce sa folosesti unde, pentru ce?

#3
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011

View Postdani.user, on 21 octombrie 2012 - 20:41, said:

Ce sa folosesti unde, pentru ce?
Într-un site, oricare ar fi el.

Mă refer la seo, și la cum se uită google la site dacă folosesc table sau div-uri.

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pe google il doare`n biti daca folosesti tabele sau div-uri. Tabelele nu iti ofera flexibilitatea pe care ti-o ofera div-urile cand vine vorba de aranjarea in pagina.
In general este bine ca informatia importanta sa apara prima in pagina pentru motoarele de cautare. Cu div-uri poti foarte usor sa pui content-ul primul din punct de vedere al codului dar pe site sa fie afisat acolo unde doresti.

In schimb, nu as face niciodata un tabel cu divuri (pentru date tabelare). Am incercat, am facut in trecut si am vazut neajunsurile, asa ca am renuntat la idee.

#5
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011
Mulțumesc pentru răspunsul clar.

Știu că majoritatea site-urilor folosesc div-uri, dar eu mânuiesc mai bine tabelele. Când zic mânuiesc, înseamnă că le aranjez astfel încât site-ul să fie compatibil în toate browserele uzualle. Atât timp cât site-ul arată bine și google nu face o diferența, pentru mine nu există probleme.

#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Bun, si cum poti sa ai continutul important in primul <td> al unui tabel si totusi el sa fie afisat in partea dreapta-jos spre exemplu, fix inainte de footer?

#7
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011

View PostDarkAngelBv, on 21 octombrie 2012 - 22:22, said:

Bun, si cum poti sa ai continutul important in primul <td> al unui tabel si totusi el sa fie afisat in partea dreapta-jos spre exemplu, fix inainte de footer?

Păi stai puțin... înțeleg unde bați, dar :

1. Dacă vreau să afișez un text în dreapta înainte de footer, păi îl pun în tabel, în celula a doua, iar tabelul înainte de footer. Că putem pune un div imediat după body, dar să apară înainte de footer, ține doar de css, la fel cum pot face și cu un tabel, chiar text-ul fiind în prima celulă.

2. Tu folosești div-uri, iar ca să le poziționezi mai folosesți un float, un position, etc. În schimb eu folosesc tabelul, tr și td, și atât. Nu bag css la greu. Într-un tabel ai totul ordonat. Nu ai cum să nu înțelegi ce se petrece. Iar pentru uun site în div-uri, bagi 18 mii de div-uri ca să faci o treabă care o poți face cu un tabel, într-un mod mult mai elegant.

Îți spun și de ce m-am obișnuit să folosesc tabele :

1. Pentru că îmi mânca zilele compatibilitatea (știu că o să-mi spui că nu știu să le folosesc, dar e mult mai mult de muncă folosind div-uri, în ceea ce privește compatibilitatea site-ului în browsere)

2. Mai e și aranjarea codului în fișier, care pentru mine contează foarte mult.

table
- tr
- - td
- - - text
- - /td
- /tr
/table

Mai pun un tr, mai pun un td, mă mai folosesc de rowspan sau colspan, și iese totul ok, ai totul limpede. Uită-te ce frumos arată :D

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
asta pt ca nu stii CSS bine.
dupa ce o sa inveti, o sa realizezi cate limitari iti impun defapt acele tabele :)

#9
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Folositi nene nenorocitele alea de tabele cum trebuie si cel mai important: la ce trebuie...adica pentru TABELE. O structura tabela este mult mai limitata fata de una bazata pe div-uri si mai nou tag-urile header, nav, footer etc.

In plus de asta, se zvonea prin targ acum ceva vreme cum ca structurile bazate pe tabele sunt penalizate de motoarele de cautare.

Pe de alta parte, email-urile sub forma de HTML se fac cu tabele pentru ca toti clientii sa le interpreteze la fel.

qed

#10
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011

View PostNemesis-, on 21 octombrie 2012 - 23:31, said:

asta pt ca nu stii CSS bine.
dupa ce o sa inveti, o sa realizezi cate limitari iti impun defapt acele tabele Posted Image
Fie cum spui tu, deși eu n-aș zice...
Dacă aveam limitări, nu le mai foloseam.

#11
galinei

galinei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.04.2008
Daca stapanesti bine tabelele, mergi cu ele. Treptat, incearca sa migrezi catre div-uri. Totusi, pentru liste, ramai cu tabelele (desi poti folosi div-uri cu display table, table-row si table-cell, e mai greu). Si div-urile au limitarile lor, lucruri simple pentru un tabel, iti dau batai de cap in div. Motoarelor de cautare nu le pasa de ce folosesti tu.

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ok, ia fa-mi un exemplu bazat pe tabele cu textele si culorile de background urmatoare:

Quote

mar - rosu
para - negru
banana - portocaliu
portocala - verde

In partea de sus stanga vreau sa apara cuvantul para
in mijloc stanga sa apara mar
in mijloc dreapta sa apara portocala
in dreapta jos sa apara banana
DAR, daca vad continutul cu un browser text sa imi apara exact ca in prima lista, adica:

Quote

mar
para
banana
portocala

Stiu, o sa spui ca pierzi timpul aiurea sau ca este o cerere tampita, dar daca in loc de "mar" ai un text foarte important, ca tot vorbesti de seo, si acel text nu vrei sa fie foarte vizibil in site, ce faci?

Edited by DarkAngelBv, 22 October 2012 - 00:51.


#13
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011

View PostDarkAngelBv, on 22 octombrie 2012 - 00:50, said:

Stiu, o sa spui ca pierzi timpul aiurea sau ca este o cerere tampita, dar daca in loc de "mar" ai un text foarte important, ca tot vorbesti de seo, si acel text nu vrei sa fie foarte vizibil in site, ce faci?
Nu e vorba că pierd timpul, dar nu știu cât de bine ți-am înțeles cererea. Dacă prin "in mijloc stanga" te refereai la mijlocul paginii în partea stângă, atunci mi-ar fi trebuit mai multe tabele ca să fac ce-ai zis tu.

Cred că ai înțeles puțin greșit treaba. Dacă site-ul îl fac folosind tabele, asta nu înseamnă că nu folosesc și un p sau un div căruia îi atribui o clasă.

Nemesis a zis că nu știu css. Dați-mi un exemplu ceva de făcut, să vă arăt că știu să-l fac. Faptul că folosesc tabele, este doar pentru că mă înțeleg mai bine cu ele. Asta nu înseamnă că nu stiu să lucrez cu div-uri, sau că nu știu css.

Edited by bojan_20, 22 October 2012 - 01:14.


#14
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
daca zici ca stii sa faci orice cu tabele, fa asta: http://jsfiddle.net/gJH8R/

#15
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011
http://jsfiddle.net/gJH8R/3/ Posted Image

Edited by bojan_20, 22 October 2012 - 02:28.


#16
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
in IE se misca chenarul cand duci mouse-ul peste :)

#17
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011

View PostNemesis-, on 22 octombrie 2012 - 20:07, said:

in IE se misca chenarul cand duci mouse-ul peste Posted Image
Am juma de oră de când încerc să-l fac și în ie. Îmi bag picioru în el.

Nu, deci o luăm de la capăt.

Într-adevăr, lucrurile astea se fac cu div-uri, cu p, sau i dacă vrei. De fapt, e o nebunie să faci așa ceva dintr-un tabel, dar asta nu înseamnă că nu-și poate crea cineva un site din tabele. Ce presupune positionarea unor elemente în locuri mai neobișnuite, ca și exemplul tău, atunci da se pot folosi div-uri sau ce vrei.

Aș fi putut să pun acel așa zis buton "edit" într-un tag p și tot mergea, da na, am zis tabel, tabel să fie.

PS : La Internet Explorer trebuie să-i și cânți eventual ca să meargă.

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Tocmai. The right way este sa folosesti div-uri si mai nou, in html5 tagurile speciale ca <article> (Insa si aici, IE a ramas in urma :) ).
Tabelele au devenit antice prin 2007-2008. De atunci lumea le foloseste doar pentru date tabelare. Este ca si cum te-ai incapatana sa ai un bugatti veyron cu roti de lemn ca ti se par tie mai practice pentru ca nu scapa aer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate