Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Nu cumparati case in Pantelimon, Cernica - Ilfov

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#73
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postbulesco, on 25 octombrie 2012 - 09:24, said:

Unde naiba ai vazut tu ca "sugem 50-100%" ?!
Bai tata, cu asa ar trebui sa lucram pe la noi sa te adresezi atunci cand vei baga tu un ban intr-o afacere si vei plati tu salarii. Pana atunci ciocu mic si pasu mare, domnu' injiner structurist, care iei 200-300 de euroi neimpozabili pe un cacat de proiect de rezistenta pentru care dai COPY-PASTE  nu inainte de e fi supradimensionat cu min.30-40%.
De cate ori dai tu factura pe toata suma incasata?
E urit modul tau de exprimare,cred ca ar trebuii sa mai lasi "vorbele astea dulci"acolo unde le este locul,adica spre si catre "mizeriasii" carora le platesti salariile la 2-3 luni si alea la negru,si vreo 2-3 cu CM,cel mult!Stiu exact modul tau de gindire,si iti spun amical ,nu vei avea viata multa in  c tii,pt ca se va gasii unul sa te "distruga"...
Eu unul am facut "fericiti"multi patroni ca tine-a se citii dosar penal-,incepind cu patroni va tine si terminind cu ingineri,diriginti de santier,sau RTE,nu regret decit un singur lucru:ca nu mai lucrez in bransa e primul,iar al 2 lea este ca n am reusit sa elimin mai multi indivizi pusi pe capatuiala cum esti tu,adica un "parvenit in c tii" care ,profiti de nestiinta si naivitatea oamenilor si le vinzi "cotete" pe post de case...ascundete bine pt ca daca te gasesc...ANAF si ISC scrie pe tine,te iau de la gradinita...pricepi!In traducere libera pleci din start cu 10 ani,pt ca legea in c tii este inca blinda sau inexistenta,de aceea primul care te va "purifica" va fi ANAF ul...
In opinia mea,as aplica legea martiala celor care executa case,vile blocuri,hale ind ,gresit,sau cu rea intentie pentru a baga "cascavalul greu"in buzunar ,adica escroci perversi si mediocrii!
Imi place id ul tau,"bulesco" de la buleala pe care o dai in c tii...superb,inca nu stii ca ,cineva acolo sus...inca mai are rabdare cu tine,dar cind nu va mai avea,o sa platesti insutit mai mult,sanatatea si banii sint incomparabil mai putin importante decit LIBERTATEA!

#74
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvacantamijlocie, on 25 octombrie 2012 - 08:19, said:

Ce suprafata are casa ? E P+1 ? 55 K Euro a costat doar casa, fara teren ? Ar fi 170 mp...
Unii de pe aici nu cred ca exista pret de 320 Euro/ mp ( util ? ) finisat cu materiale de calitate !Posted Image

Pe mine numai gresia , faianta, bateriile, cazile, lavoarele, chiuvetele si mobilierele din bai (am 3 bai ) m-au costat 10.000 euro cu reducere 35 % ca le-am luat de la firma unde a lucrat sotia. Si gresie nu am pus decat in bai, balcon, bucatarie si "prispa". Cu usi si parchet totalul a fost undeva pe la 15.000 euro.

Edited by Clovis, 08 December 2012 - 00:10.


#75
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postorio, on 21 octombrie 2012 - 15:19, said:

S-a mai zis in topicul asta ca e cel mai bine sa urmaresti de la groapa. Si daca o urmaresti tu "client nou" crezi ca o sa fie mare diferenta? Nu degeaba se fac 5 ani de facultate, constructiile nu se fac dupa ureche si dupa recomandarile mesterului. Asta nu se intelege la noi in tara.
E o zicala: romanii se pricep la plitica, constructii si fotbal.

Nu vreau sa ma cert cu tine pentru ca nu-s inginer constructor. In facultate se invata teorie , se invata cum sa calculezi rezistenta unei cladiri, compozitia betonului, procedee de turnare si multe alte tampenii. Exceptie primii 2 ani cind toti fac matematici speciale, si alte prostii. Si eu am o facultate tehnica si crede-ma ca din facultate iesi cum se zice fix pix. Aveam o vorba: facultatea te invata ce si unde sa cauti. Orice maistru care are ani buni de meseri te face praf la practica. La teorie ai sanse sa-l faci dar la lucruri concrete te face varza. Iti trebuie ani de practica ca sa inveti meserie si inveti doar o particica, particica de care te ocupi. In facultate inveti de toate si nimic. Oricum daca nu esti genul paralel cu tehnica (cunosc persoane care nu stiu sa schimbe o priza sau un intrerupator) poti sa-ti dai seama daca ceva e sau nu in neregula cu conditia sa te informezi inainte cat de cat. Nu zice nimeni ca trebuie sa stii compozitia betonului dar daca in proiect scrie ca trebuie B200 sa zicem iar pe actele betonierei scrie ca betonul e B100 atunci e o problema. Sau cata facultate de constructii crezi ca-ti trebuie sa iti dai seama daca e bine sau nu o fundatie bagata 20 cm in pamant? Mai poti vedea daca fierul din stalpi e ca firul de pai sau ca bata de baseball. Daca s-au pus sau nu etrieri si cati. Sau daca dupa turnarea betonului la stalpi fierul a iesit din beton (face contact cu aerul) sau nu. Asta in linii mari. Nu te pune nimeni sa refaci calculele din proiect. Normal ca constructorul daca face din materialele lui casa nu o sa puna sa zicem 30 ertieri la stalp cati sunt in proiect. Dar daca e unul la metru iti poti da seama ca nu e in regula. Multe lucruri se fac si din experienta. Crezi ca eu cand mergeam cu echipa sa faca revizia la un trafo electric de putere luam cartea tehnica a transformatorului ? Nu. Stiam ce trebuie sa schimb la ventilatoare,ce revizie sa fac la motoarele de la ventilatoare, ce masuratori electrice sa fac etc....Nu zice nimeni sa fii doctor in constructii dar poti sa cunosti macar cateva lucruri cat de cat de baza.
La urma urmei faci o casa de maxim  p+1 nu un bloc cu 10 etaje.

La casele luate de-a gata am spus si o repet e loterie. Iar prin prima casa se pot lua si case care inca nu sunt construite. Am vecini care au luat asa casa. Au facut dosarul iar banii i-au luat la finalizarea constructiei. Repet constructorul a facut casa din banii lui.

Edited by Clovis, 08 December 2012 - 01:03.


#76
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Din ciclu Dorele merge si asa , atunci de ce mai sunt facultati , ingineri constructori si diriginti de santier  ?
Dorel o sa vrea mereu sa munceasca cat mai putin sa scape cat mai repede deaceea ii are ca verificatori pe cei doi mentionati mai sus ;)

#77
ionuttttt

ionuttttt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.11.2012

View PostClovis, on 08 decembrie 2012 - 00:07, said:

Pe mine numai gresia , faianta, bateriile, cazile, lavoarele, chiuvetele si mobilierele din bai (am 3 bai ) m-au costat 10.000 euro cu reducere 35 % ca le-am luat de la firma unde a lucrat sotia.
iti dai seama ce adaos au daca le-au vandut asa si tot au iesit in profit?Posted Image

#78
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostClovis, on 08 decembrie 2012 - 00:07, said:

Pe mine numai gresia , faianta, bateriile, cazile, lavoarele, chiuvetele si mobilierele din bai (am 3 bai ) m-au costat 10.000 euro cu reducere 35 % ca le-am luat de la firma unde a lucrat sotia. Si gresie nu am pus decat in bai, balcon, bucatarie si "prispa". Cu usi si parchet totalul a fost undeva pe la 15.000 euro.
Sotia o fi avut comision la tranzactia asta ? Sau, prin acea vanzare, a reusit sa-si atinga targetul pe luna aceea si a luat bonusuri suplimentare ?

PS E o gluma de weekend...Posted Image

#79
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
este o strategie a vanzatorilor: dau discount-uri de 30% "integratorilor". vine centralistu', iti arata centrala termica de 10000 lei si iti spune ca ti-o cumpara el cu o reducere de 10% ca are mega card la romcumva. pe tine te frige cu 20% din pretul centralei si manopera.
si uite asa toata lumea castiga: clientul 10%, instalatorul 20% si magazinul 120%.

#80
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View PostClovis, on 08 decembrie 2012 - 00:46, said:

Nu vreau sa ma cert cu tine pentru ca nu-s inginer constructor. In facultate se invata teorie , se invata cum sa calculezi rezistenta unei cladiri, compozitia betonului, procedee de turnare si multe alte tampenii. ........................
La urma urmei faci o casa de maxim  p+1 nu un bloc cu 10 etaje.


Si uite asa se fac case dupa ureche ca de....@Clovis stie cat se baga fundatia in pamant, stie cum sa citeasca nota de primire la betonului, stie sa numere etrierii....De....ar trebui sa ma apuc de vandut gresie ca vad ca se castiga bine.

Ca de pe noi inginerii lu' peste ne invata la scoala numai prostii (ex: modalitati de disipare a energiei seismice, formare articulatilor plastice, plansee cu comportare in domeniul post elastic....care sunt teorie....) si de care mesterul "Dorel" nu are nevoie, el face P+M nu P+10Posted Image
Sa ma feresc sa ma duc pe santiere ca daca ma intreba "Dorel" reteta la galeta pt B200 si nu o stiu, rad tiganii de mine apoi . Sau poate poate face misto de mine si ma pune sa fac o galeata de ipsosPosted Image .

Hai ca o dai in povesti. O sa va atasez  zilele aste niste poze cu cateva case facute de mesteri si o sa intelegeti ca executia unei case se face de oameni cu pregatire. Iar pregatire se cere la cel care proiecteaza casa si executa structura de rezistenta. De gletuit sau montat termosistemul nu trebuie sa ai facultate.

Toti va bateti cu pumnii in piept ca stiti sa executati case. Dar va intreb, cate din casele voastre au suportat un cutremur de medie intensitate? Nu vorbesc de un cutremur de mare intensitate. Nici una!!!!
Atunci cum poti sa zici ca sti sa construiesti cand nici una din case nu a suportat testul pentru care a fost proiectata.

Au trecut multi ani de la ultimul cutremur si lumea a uitat de el. Doreii merg pe principiul: eee la cate case am facut eu nici una n-a cazut!
Da...dar Dorel a facut casele din 2000 in coace.....si dupa cate stiu eu de atunci n-a mai fost nici un cutremur pe la noi.Posted Image

Sa aveti o saptamana minuata!

#81
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Casele care vor rezista sau nu unui cutremur major nu le stie nimeni nici acei arhitecti care le-au proiectat,tot spun arhitectii caci casele facute de doreii vor cadea si ale lor nu,cine va da aceasta garantie,daca eu de ex. fac un proiect cu un arhitect care va lucra cu materialele si manopera agreata de el si va urmarii toate etapele imi va da o garantie scrisa la notariat pe o perioada de 200 de ani si cu rezistenta pina la 8grade Richter,atunci pot spune ca a lui e mai cu mot,dar si asa am indoieli ca peste 50 de ani cand imi va crapa cocioaba de la cutremur de 5grade eu nu mai am de unde sa il iau ca el e prin lume pe undeva.
Doar in asa situatie pot spune ca se merita sa faci o casa dupa cum spune aritectul,mai au arhitectii astia(cu exceptiile de rigoare) o dambla sa supradimensioneze la maxim totul tocmai pt a avea siguranta ca ei nu vor fi luati de urechi,dar arhitectul trebuie sa optimizeze nu sa arunce intr-o casa mica fier cu vapoarele si toata casa facuta cu B300,ca asta stie oricine si nu este nevoie sa mai arunc banii pe arhitect dupa ce ai arunc si pe materiale inutile.

Pot spune ca sunt case facute dupa ureche de doreii cum le ziceti voi,cu multa raspundere care vore rezista la cutremure cel putin la fel de bine fata de una facuta de arhitect,si cu costuri mai mici,dar asta intalnesti doar la casele facute in regie proprie.

Sunt zone dar nu vb de orase sau ilfov,unde exista echipe de meseriasi care activeaza in acea zona de cativa zeci de ani,eu cunosc una care are la activ peste 100 de case realizate si peste 40 de ani de activitate,iti pot spune ca acea echipa de analfabeti construiesc case cel putin lafel de bune ca cele facute dupa cum spun arhitectii.
Daca este vb despre o casa maxim P+1+M atunci sunt echipe care iti fac casa si rezitenta,si de calitate,si la costuri mai mici,nu sunt multe ce e drept

Edited by mardraaxi, 10 December 2012 - 12:53.


#82
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
Garantia unei case nu ti-o da un arhitectPosted Image
In momentul in care ai un proiect pentru o casa si ai documentatia in faza  Proiect tehnic si Detalii de Executie (PT+DE) atunci conform legii 10 in constructii inginerul structurist si verificatorul MLPAT raspund de stabilitatea constructiei pe toata durata existentei ei.
Pe arhitect il poti trage de manecuta ca nu ti-a pus gresie antiderapanta la intrare, ca scara nu este conform standardelor si urci greu sau ai senzatia ca cazi in cap, ca este infunctionala...dar de gradul de siguranta la cutremur doar pe structurist il intrebi.
Normal ca arhitectii ALL IN ONE supradimensioneaza. Posted Image

Iar de Doreii care zici tu ca au 40 de ani de activitate, seful lor nu e un Dorel simplu, e sef de echipa, mester , care a facut cursuri de calificare inainte sa se angajeze pe vremea lu Ceasca. Ori e un subinginer sau chiar inginer. Aia stiu sa lucreze.
Eu vorbesc in special de Doreii care acum 15 ani erau zidari, faiantari sau sobari Posted Image  si in boomul economic s-au facut mari constructori.
Aia sunt periculosi!!!!!Posted Image

Edited by orio, 10 December 2012 - 12:55.


#83
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmardraaxi, on 10 decembrie 2012 - 12:46, said:

Casele care vor rezista sau nu unui cutremur major nu le stie nimeni nici acei arhitecti care le-au proiectat,tot spun arhitectii caci casele facute de doreii vor cadea si ale lor nu,cine va da aceasta garantie,daca eu de ex. fac un proiect cu un arhitect care va lucra cu materialele si manopera agreata de el si va urmarii toate etapele imi va da o garantie scrisa la notariat pe o perioada de 200 de ani si cu rezistenta pina la 8grade Richter,atunci pot spune ca a lui e mai cu mot,dar si asa am indoieli ca peste 50 de ani cand imi va crapa cocioaba de la cutremur de 5grade eu nu mai am de unde sa il iau ca el e prin lume pe undeva.
S-ar putea ca peste 50 de ani sa nu mai fie nici macar " prin lume pe undeva ", ci "dincolo" ...Posted Image

#84
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Pai si atunci pt ce sa platesc un arhitect,doar pt o scara si ceva gresie?hai sa fim seriosi,la ata lucru duce capul pe oricine,iar o scara mi-o proiecteaza si executa dorel fara sa ai platesc proiectul ci doar manopera si daca nu iese bine o mai face odata tot in banii aia.

Dupa cum am spus,eu tocmai asta am facut ,am exclus arhitectul cat de mult am putut si m-am adresat unui structurist,acest lucru l-am facut constrans de inprejurari nu ca as fi stiut,dar dupa cum confirmi si tu este cea mai buna metoda,daca as fi fost vreun bizon pricopsit as fi ingrasat un arhitect fara ca sa merite acele tarife.
Asa fiind un parlit nevoia ma impins sa gandesc productiv si sa nu dau banii mai multi,repet am facut acest artificiu impins de situatie.

Acel dorel despre care vb eu intradevar este sef de echipa(Atentie nu sef de echipe cum des se intalnesc in ultima perioada)el deschide,el inchide,este prezent pe santier tot timpul si pune osul la munca chiar mai mult decat ceilalti,cat despre calificare iti pot spune ca a obtinut-o in campul muncii,el fiind aproape analfabet,nu stiu daca are 4 clase.

#85
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
Arhitectii au niste notiuni de structuri, asa cum noi inginerii structuristi avem notiuni de arhitectura. Dar nu poti pune un arhitect sa iti faca structura. Iti da acolo niste planuri, pe tine te incanta ca client ca n-ai mai vazut niste desene asa mari si esti multumit.
Asa cum ziceai si tu sunt unii arhiecti care supradimensioneaza ca sa fie siguri. Mi s-a intamplat de cateva ori sa ii scot arhitectului stalpi din casa ca erau pe degeaba. Toti au ramas uimiti cu de eu ing structurist scot din stalpi Posted Image
Cand se face o casa totul trebuie facut cu cap si conform normelor.

#86
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvacantamijlocie, on 08 decembrie 2012 - 13:38, said:

Sotia o fi avut comision la tranzactia asta ? Sau, prin acea vanzare, a reusit sa-si atinga targetul pe luna aceea si a luat bonusuri suplimentare ?

PS E o gluma de weekend...Posted Image

Buna gluma. Sotia e in concediu de crestere a copilului. Adaosul comercial e destul de mare din moment ce mie mi-a dat reducerea aia. Firma respectiva aduce marfa cu vaporul in cantitati mari si negociaza un anumit pret la fabrica pentru cantitati mari. Cantitatile mici comandate dupa catalog sunt aduse cu TIR-ul si de aici pretul e mai mare. Practic eu am luat cu marfa la pret de fabrica la care am platit transportul. Daca te intelegi bine cu patronul totul e posibil.
PS: patronii sunt oameni de treaba si nu se imbogatesc ei de pe urma angajatilor. Am luat produse de la ei pentru 2 ap si o casa si am avut atat reducere cat si cateva luni ragaz in care sa le achit marfa. Dar am fost parolist am platit la termenul stabilit cu patronul.

#87
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postorio, on 10 decembrie 2012 - 12:55, said:


Eu vorbesc in special de Doreii care acum 15 ani erau zidari, faiantari sau sobari Posted Image  si in boomul economic s-au facut mari constructori.
Aia sunt periculosi!!!!!Posted Image

Aia sunt pe afara, Spania, Italia, etc, au ramas salahorii lor si sau inhaitat in echipe de meseriasi.
Cunosc personal cateva cazuri de constructori din bransa lui Dorel.

#88
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postmardraaxi, on 10 decembrie 2012 - 12:46, said:

Casele care vor rezista sau nu unui cutremur major nu le stie nimeni nici acei arhitecti care le-au proiectat,tot spun arhitectii caci casele facute de doreii vor cadea si ale lor nu,cine va da aceasta garantie,daca eu de ex. fac un proiect cu un arhitect care va lucra cu materialele si manopera agreata de el si va urmarii toate etapele imi va da o garantie scrisa la notariat pe o perioada de 200 de ani si cu rezistenta pina la 8grade Richter,atunci pot spune ca a lui e mai cu mot,dar si asa am indoieli ca peste 50 de ani cand imi va crapa cocioaba de la cutremur de 5grade eu nu mai am de unde sa il iau ca el e prin lume pe undeva.
Doar in asa situatie pot spune ca se merita sa faci o casa dupa cum spune aritectul,mai au arhitectii astia(cu exceptiile de rigoare) o dambla sa supradimensioneze la maxim totul tocmai pt a avea siguranta ca ei nu vor fi luati de urechi,dar arhitectul trebuie sa optimizeze nu sa arunce intr-o casa mica fier cu vapoarele si toata casa facuta cu B300,ca asta stie oricine si nu este nevoie sa mai arunc banii pe arhitect dupa ce ai arunc si pe materiale inutile.

Pot spune ca sunt case facute dupa ureche de doreii cum le ziceti voi,cu multa raspundere care vore rezista la cutremure cel putin la fel de bine fata de una facuta de arhitect,si cu costuri mai mici,dar asta intalnesti doar la casele facute in regie proprie.

Sunt zone dar nu vb de orase sau ilfov,unde exista echipe de meseriasi care activeaza in acea zona de cativa zeci de ani,eu cunosc una care are la activ peste 100 de case realizate si peste 40 de ani de activitate,iti pot spune ca acea echipa de analfabeti construiesc case cel putin lafel de bune ca cele facute dupa cum spun arhitectii.
Daca este vb despre o casa maxim P+1+M atunci sunt echipe care iti fac casa si rezitenta,si de calitate,si la costuri mai mici,nu sunt multe ce e drept
Nu vreau sa te contrazic ,dar,"legende" de meseriasi buni,cu sute de case facute... in 40 de ani...parca e totusi cam mult,nu crezi!La o casa ,lucrezi minim 2 luni la structura ,fie ca e cu etaj sau fara,camin pt put,fosa,gard,eventual alei si trotuar,nu se bate din palme si gata!Eu in 8 ani de c tii case ,n am reusit sa urmaresc si execut dupa planuri si proiecte mai mult de 80-100,credema ,au fost anii cei mai "chinuiti din viata mea",astia nu stiu sa citesca un ziar si tu vb de citit planuri,sa fim seriosi!Iar blocuri n am supervizat decit vreo 15 de la p+10 la P=24,deci stiu exact ce spun,asa sa vb despre " legende" care nu exista decit in folclorul interjudetean,parca ar fi fost o olimpiada sau campionat cu "sute de case",probabil case=cotete=grajduri,si tot ar fi mult!

#89
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
@bagerajungle,tu confunzi mult lucrurile,sau le iei cum sunt in romanica,mare greseala,eu am vorbit de o echipa de constructori care construiesc,nu a zis nimeni de finisaje,pute si alei si trotuare,daca au timp un gard il fac daca este din deton si fier,daca il vrei din bambus nu pot sa il faca ei.
Eu vorbesc de constructori care iti fac casa la rosu cu astereala batuta si gata,3 case pe an le mananca,te invit sa vezi live aceste"legende".
Aia care fac structura la casa iti armeaza,toarna betoane,si iti monteaza si intrerupatoarele si hidroforul sunt carpaci nu meseriasi,meseriasul; daia se numeste asa pt ca face o singura meserie.
Adica daca tu in 8 ani nu ai reusit sa faci mai mult de 100 de case este imposibil ca altul sa faca peste 100 in 40 de ani,da cred ca ai dreptate tu.
Nu pot spune caci casele construite de ei sunt minunatii ale arhitecturii,majoritatea sunt case simple/comune,dar au facut si case pt.cativa dintre alesi nostri care au case ,mai departe de ochii lumii si acele case nu sunt chiar simplu de executat chiar si pt multi patroni de firme de constructii din Bucuresti sa zicem,care daca a facut 2 cocioabe din punct de vedere al arhitecturii si executiei se cred buricul pamantului doar pt ca propietar este un bizon cu bani si acea casa datorita bulei imobiliare a ajuns sa coste o carca de bani,real sunt mai proaste decat multe case facute la tara.

#90
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postmardraaxi, on 15 decembrie 2012 - 21:05, said:

@bagerajungle,tu confunzi mult lucrurile,sau le iei cum sunt in romanica,mare greseala,eu am vorbit de o echipa de constructori care construiesc,nu a zis nimeni de finisaje,pute si alei si trotuare,daca au timp un gard il fac daca este din deton si fier,daca il vrei din bambus nu pot sa il faca ei.
Eu vorbesc de constructori care iti fac casa la rosu cu astereala batuta si gata,3 case pe an le mananca,te invit sa vezi live aceste"legende".
Aia care fac structura la casa iti armeaza,toarna betoane,si iti monteaza si intrerupatoarele si hidroforul sunt carpaci nu meseriasi,meseriasul; daia se numeste asa pt ca face o singura meserie.
Adica daca tu in 8 ani nu ai reusit sa faci mai mult de 100 de case este imposibil ca altul sa faca peste 100 in 40 de ani,da cred ca ai dreptate tu.
Nu pot spune caci casele construite de ei sunt minunatii ale arhitecturii,majoritatea sunt case simple/comune,dar au facut si case pt.cativa dintre alesi nostri care au case ,mai departe de ochii lumii si acele case nu sunt chiar simplu de executat chiar si pt multi patroni de firme de constructii din Bucuresti sa zicem,care daca a facut 2 cocioabe din punct de vedere al arhitecturii si executiei se cred buricul pamantului doar pt ca propietar este un bizon cu bani si acea casa datorita bulei imobiliare a ajuns sa coste o carca de bani,real sunt mai proaste decat multe case facute la tara.
Nu vreau sa ma contrazic cu tine,"legendele astea",stiu exact cum lucreaza,repede si f prost ,mi au trecut prinmina peste 5000 de "mesteri",nu mi aduc aminte de nici unul...oare de ce!In schimb imi adic aminte de vreo 30 de italieni...sa vezi arta acolo,eu am avut soc,ramai mut sa i vezi cum lucreaza,masoara,taie fier,zidesc samd,iar astia nu dau buleli nici daca ii platesti,chestie de constiinta!Nici peste 200 de ani nu vom lucra la 50% din precizia lor,oare de ce?Sa ti spun eu acum:
1 nu stiu sa masoare,iar daca stiu,nu se prea tin de ele,de masuratori!
2 nu lucreaza curat,drept/la firul de plumb
3 nu stiu sa lege fierul corect,iar daca stiu-fff rar asta-tot nu l leaga
4 nu stiu sa cofreze conform normativelor,de aceea mereu se umfla cofrajul uneori se mai si sparge-lipsa spraituri si filate
5nu vibreaza betonul si ies segregari la greu
6stiu doar sa "scoata/fure" fierul din structura nu sa l puna pe tot asa cum trebuie,naivitatea beneficiarului sau ma rog zgircenia...il fac p
e beneficiar sa nu faca o "faza determinanta" pe proiect...le da o bere la baieti ca a iesit bine si asta e(bine in opinia lui)!
7 alcoolul este viata si viata e alcool...
8 retehnologizarea la secunda cind dau de greu,buleli de acoperit,si alte magarii,strimbaturi...pocinoguri greu de indreptat!
9 lipsa stiintei de a organiza oamenii si lucrarile,sensul si ordinea lor!
Ar mai fi de enumerat dar ma opresc aici...In general muncitorul roman pe santier trebuie verificat permanent,sistematic terorizat cu tehnologia de punere in opera a materialelor(este doar una ,nu s mai multe),altfel...vezi ce am scris mai sus!
Laudati din astia am mincat vreo 2-3000 la micul dejun,sint lamurit in general,si cu bolintineni si cu maramureseni,moldoveni...au toti un singur defect:"sint facuti de aceiasi mama"...adica aceleasi metehne permanente si indezirabile!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate