Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Cretinisme la NUNTI ( prostia nuntilor romanesti )

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
189 răspunsuri în acest subiect

#109
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.888
  • Înscris: 15.06.2007

View Postblack_dizzy, on 04 noiembrie 2016 - 12:32, said:

Eu nu inteleg antipatia asta impotriva nuntilor in general. A, ca poate sa nu iti placa un anumit stil de nunta, cu 300 de invitati pe care nici macar nu ii cunosti, cu rochie pentru care iti faci credit, cu fite, snobism si alte minuni e una, dar sa detesti conceptul de nunta cu totul nu inteleg. Pana la urma nunta e ca petrecerea de ziua ta - e un moment important din viata ta si vrei sa il sarbatoresti cu aia de care ti-e drag. Intr-un mod mai special decat o zi de nastere ca aia e in fiecare an si nunta e o data in viata, dar motivul si scopul sunt aceleasi.
Ei.. chestia este ca te pomenesti invitat la nunta la cineva cu care n-ai nici o treaba. Dar brusc si-a amintit ca te stie de undeva si de ce sa nu te invite la nunta, ca mai pica niste ceva.  Gen, cand a fist ziua lui, a uitat sa te invite, sau a facut chef cu "prietenii apropriati" , cand a fost ziua ta, a uitat sa dea un telefon, dar la nunta nici o jena sa invite. So..

..

Fișiere atașate



#110
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
nu mai faceti nunti cand va insurati! si deci nici nu va mai duceti la altii.

multe din obiceiuri strica tot. de ce ti-ai aduna toate cunstintele si rudele la un loc? de ce sa asculti sau sa obligi pe altii sa asculte muzica naspa (romaneasca sau populara) cum se intampla la majoritatea nuntilor?

si de ce sa te duci ca maimuta sa-ti faci poze in parc etc? de ce sa claxonezi (si imbacsesti) orasul cu coloana de masini?

de ce meltean forever?

#111
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSuper Chief, on 01 octombrie 2012 - 13:28, said:

Nevastamea, viitoarea, s-a uitat chioras la mine cand i-am zis ca nunta o sa fie cu bufet suedez si doua sali separate sau cel putin sala de mese o sa fie cu muzica mai in surdina sau lejera iar sala de dans ce vor cere aia de beau pana nu mai pot si se maimutaresc la dans.
Eu îți doresc să te țină buzunarul să faci așa

#112
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.059
  • Înscris: 31.07.2007

View PostDaculScoril0, on 05 februarie 2018 - 06:56, said:

Eu îți doresc să te țină buzunarul să faci așa

Din 2012 poate o si divortat deja.

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.888
  • Înscris: 15.06.2007

View Postedy_wheazel, on 05 februarie 2018 - 07:01, said:


Din 2012 poate o si divortat deja.
Cine a divortat? Nevasta? Numa ea?


La mine la nunta m-am trezit cu lume in plus. Am chemat doar oe cine mi-am dorit cu adevarat la nunta, si apoi m-am trezit cu  cateva  persoane pe care nu le cunosteam, prieteni de-ai socrilor, mai cativa colegi de servici de la parinti, mai niste neamuri indepartate , in total vreo 10-15 mai multe persoane, pentru care s-a gasit si loc si de toate. Fara brizbrizuri & shit. Muzica placuta , la restaurant, fara "meniu". Fiecare a comandat ce a poftit, au baut ce au dorit din meniu "Open bar".  Nici nu-mi puneam problema de "cat iese".
Maistiu pe unii care au inchiriat avion charter si au plecat cu "alaiul de nunta" in Santorini, unde au inchiriat un hotel intreg, slujba tot tacamul la biserica greceasca si au chefuit o saptamana. Acolo da malai pus la bataie!  Cateva sute de mii de euro sparti.

#114
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.867
  • Înscris: 05.08.2014

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2018 - 11:05, said:

Fiecare a comandat ce a poftit, au baut ce au dorit din meniu "Open bar".  Nici nu-mi puneam problema de "cat iese".
Daca te-a tinut buzunarul, e ok. Dar la buget mai strans, sa faci open bar e cam riscant. Se merge pe ideea ca lumea are bun simt si consuma cu responsabilitate--- dar eu am fost patit exact cu chestia asta. Am facut open bar micut, pe langa bauturile "de baza", de la masa --- la final, cand m-am socotit cu cei de la restaurant sa le platesc consumatia de la bar, m-a luat juma de frison. In fine, poate m-or fi incarcat si ei, se stie ca astia de la restaurante sunt niste hototmani de prima clasa.

#115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.974
  • Înscris: 16.03.2004
Sunetul foarte tare datorat muzicii.
Cum nunta durează mai multe ore, unii pot face traumă fonică.

#116
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.888
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBibulus, on 05 februarie 2018 - 11:16, said:

Daca te-a tinut buzunarul, e ok. Dar la buget mai strans, sa faci open bar e cam riscant. Se merge pe ideea ca lumea are bun simt si consuma cu responsabilitate--- dar eu am fost patit exact cu chestia asta. Am facut open bar micut, pe langa bauturile "de baza", de la masa --- la final, cand m-am socotit cu cei de la restaurant sa le platesc consumatia de la bar, m-a luat juma de frison. In fine, poate m-or fi incarcat si ei, se stie ca astia de la restaurante sunt niste hototmani de prima clasa.
Eu am avut o intelegere cu o firma specializata de bauturi, mi-au dat cateva lazi de n'spe bauturi, pe care le-am dus la restaurant, si ce nu s-a consumat am dus inapoi si atunci am facut socotelile cu cat am de plata.

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
La nunta, muzica si mancarea imi plac, deci doar sa nu fie sonorizare proasta sau mancare prost facuta. Se mai insereaza mai nou si cate o melodie machedoneasca, pe langa obositele populare, apoi mai sunt acele pauze in care pot pune muzica comerciala sa sune bine, se interpreteaza si muzica usoara, cel putin in Slatina muzica nu plictiseste, se combina mai multi artisti/solisti si chiar si DJ.

O singura chestie urasc la nunti-dansul, nu ma pune sa dansez si ma voi simti bine. Posted Image

Ca invitat si mai ales doar la petrecerea de seara/noapte e OK, ca protagonist insa ma gandesc in primul rand ca e foarte obositor. Am avut in 2006 nunta fratelui si stiu ce inseamna, a mea inca nu si slabe sanse in viitorul apropiat, dar tot mergem ca sa vina si altii la mine, la Sfantu Asteapta. Posted Image

#118
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.059
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdark, on 05 februarie 2018 - 14:17, said:

Sunetul foarte tare datorat muzicii.
Cum nunta durează mai multe ore, unii pot face traumă fonică.

De aia-s surde babele de la tara, prea multe nunti la caminu' cultural.

#119
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdark, on 05 februarie 2018 - 14:17, said:

Sunetul foarte tare datorat muzicii.
Cum nunta durează mai multe ore, unii pot face traumă fonică.
Sa stea acasa daca nu suporta zgomotu'.
Sau pot sa-si puna  dopuri in urechi.

#120
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
In septembrie la Bucuresti la o nunta am fost cu masa langa boxe, mie imi placea dar radeam de o doamna de langa mine care numai cu mainile in cap si pe urechi statea.

Ce vibra ceva pe la o grinda sau ornament cand a pus Matteo-Amandoi intr-o pauza, pasiunea pentru muzica si sistemele audio e ceea ce ma inveseleste la nunta sau la club daca trebuie sa merg, evident ca la club e mai misto cu multi basi fatza de contra-bass-ul predominant in muzica popularo-lautareasca, imi place si populara daca e vesela si mai pe caterinca asa.

#121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.974
  • Înscris: 16.03.2004

View Postedy_wheazel, on 06 februarie 2018 - 08:08, said:


De aia-s surde babele de la tara, prea multe nunti la caminu' cultural.

Nu surzești imediat, întâi pierzi anumite frecvențe, începând cu cele înalte. Asta ți se poate întâmpla de la o singură nuntă, cu sunet puternic de 100 - 110 decibeli. Recomand dopuri antifonate.
Mie de asta nu-mi plac nunțile. Nu suport sunetul atât de puternic iar dacă mă duc totuși cu dopuri antifonate, nu pot face conversație.

View PostNeaceasca85, on 06 februarie 2018 - 16:12, said:

In septembrie la Bucuresti la o nunta am fost cu masa langa boxe, mie imi placea dar radeam de o doamna de langa mine care numai cu mainile in cap si pe urechi statea.

Dacă stă lângă boxă, e terminată. Urechea internă. Nu e de glumit cu asta. Apare tinnitus, de care nu se scapă poate niciodată.

#122
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postedy_wheazel, on 06 februarie 2018 - 08:08, said:


De aia-s surde babele de la tara, prea multe nunti la caminu' cultural.
De aia e muzica tare sa nu caraie babele intre ele ca mireasa e prea grasa,ca sarmalele-s acre,ca dracu' sa le ia...

#123
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdark, on 06 februarie 2018 - 20:36, said:

Dacă stă lângă boxă, e terminată. Urechea internă. Nu e de glumit cu asta. Apare tinnitus, de care nu se scapă poate niciodată.
Si gagicele care danseaza pe boxe cum fac sa nu le fie afectat melcu'?!

#124
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.059
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdark, on 06 februarie 2018 - 20:36, said:

Nu suport sunetul atât de puternic iar dacă mă duc totuși cu dopuri antifonate, nu pot face conversație.

Wait ... what?

View Postfuturist, on 07 februarie 2018 - 18:02, said:

Si gagicele care danseaza pe boxe cum fac sa nu le fie afectat melcu'?!

Melcu-i surd oricum.

#125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.974
  • Înscris: 16.03.2004

View Postfuturist, on 07 februarie 2018 - 18:02, said:

Si gagicele care danseaza pe boxe cum fac sa nu le fie afectat melcu'?!

Poartă dopuri antifon.

#126
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Eu cred ca tine si de sensibilitatea auzului fiecaruia. Cand eram mic eram terorizat de muzica tare de la nunta si chiar ieseam surzit de acolo, dar dupa aia m-am obisnuit si am devenit audiofil, nu as avea o problema sa am sistem de 200-500 w in camera, am de 100 w, suficient dar nu ar strica macar 200 w. Cand trasneste afara, deschid geamul sa aud mai bine tunetul.Posted Image

Ca om mare, singurul loc unde boxele mi s-au parut prea puternice a fost un concert Holograf in aer liber la Bucuresti in 2004 cand aveam 19 ani, cred ca aveau 2000 w sau mai mult, dar in rest sistemele de la nunti sunt jucarii care ar merge de minune in livingul urias al casei mele. Posted Image

In 2003 mi-am luat o palma mare peste urechea stanga de la un dobitoc, el a vrut sa ma loveasca pe cap sau nu stiu unde, am avut tinitus vreo 24 de ore dar dupa aia e OK, tot se enervau colegele de liceu din spatele meu ca intelegeam perfect orice soapta isi spuneau ele, imi ziceau urechi de carpa, clar am auz fin si-mi place sa aud muzica, bass, inalte, voci, efecte.

Artistii care mereu stau langa boxe la concerte si in studio ar trebui sa fie surzi dar nu sunt, dimpotriva.

Editat de Neaceasca85, 08 februarie 2018 - 01:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate