Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

RCS&RDS are 900MHz!

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#199
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Mai e 1 an pana atiunci. Au tot timpul sa instaleze antene.

#200
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Orice discuţie pe acest subiect e binevenită, încă de pe acum. Rog specialiştii şi pricepuţii să se pronunţe şi să ne informeze :)

#201
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012

View Postpetrutnet, on 17 aprilie 2013 - 14:56, said:

Orice discuţie pe acest subiect e binevenită, încă de pe acum. Rog specialiştii şi pricepuţii să se pronunţe şi să ne informeze Posted Image

In primul rand titlul este gresit.
RCS&RDS nu are, ci va avea 900 mhz in viitorul apropiat. Pana atunci orice discutie e inutila.

#202
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

View Postfagutzu, on 17 aprilie 2013 - 18:42, said:


In primul rand titlul este gresit.
RCS&RDS nu are, ci va avea 900 mhz in viitorul apropiat. Pana atunci orice discutie e inutila.

Personal, am avut ce afla din discuţiile de aici. Discutaţi, oameni buni, am găsit eu utilitatea.

#203
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sigur nu vei vedea asta la RDS si mai ales nu pe partea de telefonie mobila ... Va veni ziua licentei si evident ca ii va prinde fara nici macar un echipament montata pentru 900 Mhz.

#204
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@adrian001, vorba lui Moromete - pe ce te bazezi candi faci afimatia de mai sus?

#205
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Mie mi s-a parut ca am vazut niste antene de 900 pe doua site-uri de ale lor din Bucuresti. Eram la volan si nu pot sa fiu sigur dar daca mai ajung pe acolo o sa le studiez mai cu atentie.

#206
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbiogood, on 17 aprilie 2013 - 21:16, said:

@adrian001, vorba lui Moromete - pe ce te bazezi candi faci afimatia de mai sus?
Preţul la echipamente tot scade, prost să fii să ţii stocuri nefolosite 1 an de zile.

#207
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Posthupogramos, on 17 aprilie 2013 - 21:30, said:

Mie mi s-a parut ca am vazut niste antene de 900 pe doua site-uri de ale lor din Bucuresti. Eram la volan si nu pot sa fiu sigur dar daca mai ajung pe acolo o sa le studiez mai cu atentie.

Mai exact pe unde anume ?

#208
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Dar nu se mai aude nimic despre roaming-ul national? Parca trebuia sa intre in vigoare de anul acesta... Pana ajungem la extinderea in 900 MHz, implementarea unui roaming national la tarife accesibile ar elimina mare parte din problema acoperirii.

#209
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Un roaming national ar insemna probleme in plus:
- clienti care nu ar sti ca sunt in 'roamnig' si ar contesta facturile mai mari;
- nu stiu cat de dorituori ar fi ceilalti operatori sa incheie acorduri cu cei de la RCS pentru a-i lasa sa foloseasca infrastructura lor si sa le ia din clienti.
Asta doar legat de varianta ca RCS-ul sa foloseasca infrastructura altora.
Daca insa ne referim la retele mobile virtuale, ei bine asta e o alta chestiune, si habar nu am ce se mai aude despre Enigma, din cate imi aduc aminte, era / este printre primii operatori virtuali de la noi.

Edited by Ciubex, 18 April 2013 - 16:07.


#210
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

View PostCiubex, on 18 aprilie 2013 - 16:04, said:

- clienti care nu ar sti ca sunt in 'roamnig' si ar contesta facturile mai mari;
- nu stiu cat de dorituori ar fi ceilalti operatori sa incheie acorduri cu cei de la RCS pentru a-i lasa sa foloseasca infrastructura lor si sa le ia din clienti.
Asta doar legat de varianta ca RCS-ul sa foloseasca infrastructura altora.
Presupun ca tarifele ar trebui sa fie tot in jurul celor de interconectare, iar in cel mai rau caz nu vad cum ar putea sa depaseasca limitele maxim admise pt roaming in UE (tarife care scad de la an la an).
Cat despre dorinta celorlalti, evident ca nu le-ar conveni. Dar, din cate am inteles, sunt obligati... Sursa

#211
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View PostCross-Gleam, on 18 aprilie 2013 - 12:24, said:


Mai exact pe unde anume ?

Unul pe langa Dragonul Rosu si altul pe la Politehnica.

#212
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View Posthupogramos, on 18 aprilie 2013 - 18:22, said:

Unul pe langa Dragonul Rosu si altul pe la Politehnica.

Salutare, va dau vesti bune! In cartierul Colentina functioneaza deja doua site-uri pe 900 MHz:
unul in zona depoului RATB Colentina cu nr.4534 si al doilea in zona Dragonul Rosu cu nr.414.
Sper ca se vor monta si in zona Teiul Doamnei, deoarece semnalul fluctueaza foarte multPosted Image

#213
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Are cineva idee de ce fluctueaza semnalul cand telefonul e setat pe selectie automata a retelei, si implicit foloseste si roamingul national?
Am lasat telefonul pe selectie manuala, numai pe Digi, si totul a revenit la normal. Nu e o problema de aparat, pe doua telefoane diferite mi-a facut la fel, plus inca unul imprumutat, nou, toate fara probleme tehnice.

#214
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbiogood, on 30 iulie 2014 - 17:34, said:

Are cineva idee de ce fluctueaza semnalul cand telefonul e setat pe selectie automata a retelei, si implicit foloseste si roamingul national?
Am lasat telefonul pe selectie manuala, numai pe Digi, si totul a revenit la normal. Nu e o problema de aparat, pe doua telefoane diferite mi-a facut la fel, plus inca unul imprumutat, nou, toate fara probleme tehnice.

Se pare ca inca se lucreaza la reglarea puterii de emisie/receptie a site-urilor pe 900MHz! Daca altcineva stie altceva sa spuna aici!Posted Image

#215
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View Posthupogramos, on 18 aprilie 2013 - 18:22, said:

Unul pe langa Dragonul Rosu si altul pe la Politehnica.

Cel de la Dragonul Rosu este functional 100%(am testat azi in Carrefour Colentina cu cellmapper)
dar despre cel de la Politehnica nu am nici un  feedback!Posted Image

#216
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Postxmanyacs77, on 03 august 2014 - 13:18, said:


Cel de la Dragonul Rosu este functional 100%(am testat azi in Carrefour Colentina cu cellmapper)
dar despre cel de la Politehnica nu am nici un  feedback!Posted Image

RCS & RDS nu are site la Dragonul Rosu. Are pe castelul de apa de langa OMV.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate