Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

RCS&RDS are 900MHz!

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#1
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Asta înseamnă că acoperirea va fi extinsă cu 65% doar prin echiparea siturilor deja existente cu tehnologie pe 900MHz (conform declarațiilor unor oficiali RCS&RDS de prin 2009, când operatorii cu licență în acel spectru erau avantajați de obținerea permisiunii de a furniza servicii 3G în acea bandă).

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
In teorie... in practica diferenta intre 900 si 2100 e de doar 7dB :) Acoperirea nu o vor extinde decat prin instalarea de situri noi acolo unde nu sunt.

#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Intr-un fel, consider ca s-a facut dreptate, tot si-au dorit 900 si s-au considerat nedreptatiti...
Suma nu e chiar asa de mare incat sa-mi pun probleme de potentiale (semnificative) cresteri de pret, RDS si-a intarit pozitia fara sa emita mari pretentii in viitor, asta inseamna cel mai probabil aceleasi tarife ca si pana acum, cu o acoperire ceva mai buna si poate, cu un serviciu relatii clienti adaptat pretentiilor emise de operator mobil.

#4
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

 andreic, on 24 septembrie 2012 - 14:59, said:

In teorie... in practica diferenta intre 900 si 2100 e de doar 7dB Posted Image Acoperirea nu o vor extinde decat prin instalarea de situri noi acolo unde nu sunt.

Mi se pare o prostie sa tina nefolosit spectrul de 900 Mhz in orase unde e aglomerat si datorita cladirilor inalte semnalul de 2100 mhz nu ajunge la nivelele inferioare ale blocurilor, alta treaba ar fi cu 900 Mhz, insa nu inteleg de ce din 6.4.2014 si nu din 1.1.2013?

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Poate uneste un moderator topicurile dedicate acestei stiri, este prin trei locuri.

#6
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Probabil unele bucati de spectru inca sunt ocupate. Adaugarea de 900 MHz in orase cred ca ar trebui sa mearga rapid, deoarece nu e necesar sa monteze stalpi sau sa traga fibra optica (exista deja pentru 2100 MHz).


In restul tarii, au 18 luni la dispozitie Posted Image

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Felicitari RDS!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 Gabyyy93, on 24 septembrie 2012 - 15:55, said:

Mi se pare o prostie sa tina nefolosit spectrul de 900 Mhz in orase unde e aglomerat si datorita cladirilor inalte semnalul de 2100 mhz nu ajunge la nivelele inferioare ale blocurilor, alta treaba ar fi cu 900 Mhz, insa nu inteleg de ce din 6.4.2014 si nu din 1.1.2013?
Spectul de 900 e ocupat, nu se poate aloca decat dupa ce expira rezervarea lui. Sunt curios ce frecventa le da exact. In orase nu cred ca se pune in 900, mai mult in zone rurale. Parterul unor blocuri intotdeauna o sa fie blocat inclusiv in 900, se intampla si in 2G, ecranajul e mare si situl nu furnizeaza in unghiul ideal.

Edited by andreic, 24 September 2012 - 18:36.


#9
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Au castigat decat 1 bloc in 900 nici macar 2 , ca sa permita o eventuala densificare in rural.

Plus ca pentru 4G nu a castigat absolut nimic.

Nu ca as fi carcotas, dar in opinia mea nu si-au gestionat banii bine anul acesta.

Mai exact, stiind ca ii astepta o licitatie importanta in acest an cu valabilitate a licentelor pana in 2029, ei in loc sa isi pastreze banii pentru licitatie, s-au apucat sa cumpere nu stiu ce companii rivale si sa lanseze nu stiu ce posturi locale si de documentare (sunt bune si astea nu zic nu, dar le puteau face ulterior, in cele 18 luni pana ce le intrau in vigoare licentele)

Macar un bloc in 1800 sa fi castigat (chiar daca e o frecventa mai "neortodoxa" pentru LTE ) , costa numai 0.6 milioane daca am inteles bine. Tot era ceva decat deloc.

Si asa pana in aprilie 2014 cand se vor putea folosii de blocul de 900 castigat acum... :death:

#10
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
S-o credeti voi ca RDS va pune 900 Mhz in orasele deja acoperite. Pentru asta ar trebui sa demonteze toate antenele de pe site-urile deja existente (adevarul e ca nu sunt prea multe) si sa le inlocuiasca cu antene in 900 Mhz ...

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

 vasilemadalincristian, on 24 septembrie 2012 - 19:16, said:

Au castigat decat 1 bloc in 900 nici macar 2, ca sa permita o eventuala densificare in rural. [...] ei in loc sa isi pastreze banii pentru licitatie, s-au apucat sa cumpere nu stiu ce companii rivale si sa lanseze nu stiu ce posturi locale si de documentare Posted Image
Iti dau dreptate, dar poate ca planurile lor au fost sa nu se zbata prea tare acum pentru aceste licente, sa aiba un locusor acolo ori pur si simplu nu au avut bani.
Nu prea cred ca cei de la RDS mizeaza prea mult pe telefonia mobila, la cum se comporta pe piata comparativ cu ceilalti operatori, cel putin asa mi-au dat mie impresia.
Citeam o stire cum ca deja cei de la Orange si cei de la Vodafone vor lansa servicii 4G, portocalii pe la sfarsitul lui 2012 si rosii pe la inceputul lui 2013. Astia doi au alte strategii. Probabil ca cei de la RDS se bazeaza mult pe sarme (fibra optica) si nu pe aer.

#12
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

 vasilemadalincristian, on 24 septembrie 2012 - 19:16, said:

Plus ca pentru 4G nu a castigat absolut nimic.

Macar un bloc in 1800 sa fi castigat (chiar daca e o frecventa mai "neortodoxa" pentru LTE ) , costa numai 0.6 milioane daca am inteles bine. Tot era ceva decat deloc.
Ce sa castige pentru 4G, din moment ce nici n-au participat? De asemenea, pentru 4G au ramas destule blocuri de frecvente necumparate.
Cu 1800 MHz ce sa faca? N-au probleme in oras cu 2100 MHz, deci pentru ce 1800?

#13
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Au ramas blocuri nevandute. ce se vor intampla cu ele, se va organiza o noua licitatie peste cativa ani?

#14
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

 12trei, on 24 septembrie 2012 - 20:34, said:

Cu 1800 MHz ce sa faca? N-au probleme in oras cu 2100 MHz, deci pentru ce 1800?

Pentru 4G, nu e evident ? In 2100 Mhz NU POTI implementa 4G, ca nu esti de capul tau, ca si opertator trebuie sa implementezi anumite tehnologii doar in anumite frecvente ...

#15
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 adrian001, on 24 septembrie 2012 - 20:40, said:

Pentru 4G, nu e evident ? In 2100 Mhz NU POTI implementa 4G, ca nu esti de capul tau, ca si opertator trebuie sa implementezi anumite tehnologii doar in anumite frecvente ...

Eu am citit undeva că la noi 4g-ul se va implementa pe 800 și pe 2600, dar văd că Orange spune că o să introducă până la sfârșitul anului pe 1800, iar Vodafone a cumpărat cel mai mult spectru pe această frecvență! Posted Image

#16
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 adrian001, on 24 septembrie 2012 - 20:40, said:

Pentru 4G, nu e evident ? In 2100 Mhz NU POTI implementa 4G, ca nu esti de capul tau, ca si opertator trebuie sa implementezi anumite tehnologii doar in anumite frecvente ...

Nu fi asa sigur :nonobad:

Daca nu se poate , atunci de ce Iphone 5 de exemplu suporta LTE in frecventa 2100 ??? :naughty:

#17
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 Bukovina, on 24 septembrie 2012 - 20:34, said:

Au ramas blocuri nevandute. ce se vor intampla cu ele, se va organiza o noua licitatie peste cativa ani?
O nouă procedură pentru atribuirea cantităţii de spectru rămasă disponibilă după licitaţie, de 90 de MHz, ar putea fi organizată numai dacă piaţa o va cere, a declarat, luni, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), Cătălin Marinescu.
"În urma licitaţiei de spectru a rămas neatribuită o cantitate de 90 de MHz din spectrul scos la licitaţie. În momentul de faţă vom face o evaluare şi vom vedea ce cere piaţa. Licenţele lungi intră în vigoare începând cu 6 aprilie 2014 şi atunci vom face o strategie cum le vom scoate la licitaţie şi vom vedea dacă va exista cerere în piaţă. Dacă nu ne vom gândi la alte modalităţi. În momentul de faţă mai sunt disponibile un bloc în banda de 800 MHz şi opt blocuri în banda de 2.600 MHz. Dacă piaţa o va cere vom organiza o procedură pentru a le atribui şi pe acestea", a precizat Marinescu.

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/ancom-o-noua-procedura-pentru-cantitatea-de-spectru-neatribuita-numai-daca-piata-o-va-cere-17.html

#18
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Dezamagire totala :(
Nu vom vedea 4G de la Digi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate