Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

la ce foloseste fan-ul sursei?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
Am vazut ca fan-ul sursei scoate aerul din ea, si este destul de rece , sa-l scot si sa-l pun la procesor ?

#2
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012
Dacă vrei să rămâi fără sursă ...

Edited by House_MD, 10 September 2012 - 23:09.


#3
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
logic nu ar trebuii sa bage aer din afara in sursa? daca il scoate si este si rece nu mai bine il folosesc la procesor?

#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,684
  • Înscris: 14.10.2004
Eu zic sa il scoti, oricum sursa nu are nevoie de el, din moment ce iese aer rece.Posted Image
Dar la procesor esti convins ca este necesar?

Posted Image Ce intrebari pun cate unii!

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
toate sursele dau aerul afara. cum zicea si @House_MD mai sus, daca soliciti sursa aia vreodata la un
consum mai mare si vrei sa ramai fara ea...da-i ventilatorul afara. ala de-l are procesorul pe el e suficient.

View Postxymzar, on 10 septembrie 2012 - 23:16, said:

Eu zic sa il scoti, oricum sursa nu are nevoie de el, din moment ce iese aer rece.
ar fi o idee sa scoata si sursa, ca din cate se pare, nici de aia nu are nevoie.Posted Image

Edited by dygey, 10 September 2012 - 23:20.


#6
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
am nevoie la procesor din cauza temeraturii de 67grade in full load
sursa nu o folosesc decat pt o conectare de 6 pini la o placa video 4870 , in rest , am alta sursa "integrata" care se ocupa de sistem

#7
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Sursa "integrata"? LOL :lol: Is integrate rezistentele si bobinele pe circuite, sau cum? :))

#8
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
am 2 surse , una stock , cu pc-ul de 450w , alta [adica asta] de 400w , cu care alimentez doar cei 6 pini de la placa video :)

nu am pus fanul sursei la procesor , in schimb , l-am desurubat si l-am intors ca sa bage aer in sursa , am facut un test inainte si sursa era fierbinte cu fanul neintors , acum este rece , va recomand si voua sa faceti asa daca vreti o sursa rece .

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,941
  • Înscris: 26.05.2007
Copii, experimentele se efectueaza numai sub supravegherea unui adult sau a unui profesor autorizat si NUMAI dupa o documentare atenta.

Attached Files



#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" nu am pus fanul sursei la procesor... "
Nici nu aveai cum pentru că radiatorul procesorului nu permite ( prea ușor ) montarea lui.

" ...in schimb , l-am desurubat si l-am intors ca sa bage aer in sursa... "
Nu ai procedat corect domnule vlLadDys , pentru că ventilatorul sursei trebuie să scoată aerul cald din carcasă.

" am facut un test inainte si sursa era fierbinte cu fanul neintors , acum este rece " .
Doar aparent. Efectul deranjant este că aerul ( rece, luat din mediul ambiental unde funcționează calculatorul ) s-a încălzit de la radiatoarele din sursă și acum căldura se acumulează în carcasă.

Ventilatorul sursei are dublul rol de a răci radiatoarele sursei și de a elimina aerul cald din carcasă.
Prin inversarea sensului de rotație, îl împiedici să își îndeplinească a 2-a menire și nu e bine domnule vlLadDys .

" va recomand si voua sa faceti asa daca vreti o sursa rece . "
Cred ( în ce mă privește ) că mă voi abține de la o asemenea modificare care sfidează legile Fizicii și mai cred că ar fi bine să revii asupra modificării neinspirate pe care scrii că ai făcut-o.

Situația asta este descrisă in link-ul ATX-Case-Cooling-Problem , dacă nu am reușit să fiu explicit.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 11 September 2012 - 08:17.


#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,684
  • Înscris: 14.10.2004
Poti sa dai niste detalii despre sistemul asta cu doua surse?
Eventual si o poza, sunt chiar curios ce este acolo.
De ce nu folosesti pentru procesor un cooler dedicat?

#12
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Cumpara sursa Seasonic X-460 fanless si te scapa de necesitatea folosirii a 2 surse si de cooler .
Daca sursa a fost proiectata cu fan atunci asa o vei folosi , dupa cum vezi sunt proiectate si fara pentru sisteme silentioase , despre pret nu discutam.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008
{facepalm.jpg} Ce nu fac unii pentru a mai economisi 2-3 microWatti din consumul unui PC.
D-le vlLadDys, cei ce au proiectat sursa si alte componente nu le-au proiectat cu gandul "Hai sa aruncam noi aici niste rezistente, tranzistoare, un PCB, un ventilator si sa facem din cutia asta o sursa".
Daca vrei o racire mai buna curata bine carcasa/ventilatoarele de praf, optimizeaza airflow-ul in carcasa, eventual adauga niste ventilatoare cu debit mare de aer si vezi cum temperatura va scadea. Dar deocamdata cel mai important e sa schimbi coolerul de pe procesor cu unul serios.

Edited by Hider141, 11 September 2012 - 09:52.


#14
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Tot ce am inteles eu de la initiator este ca are o sursa prinsa pe carcasa(normal ca la orice carcasa) si are inca o sursa afara, linga carcasa de la care conecteaza doar alimentarea 6pin ,la placa video,iar el vrea sa mute ventilatorul de la aceasta sursa "externa" , la radiatorul procesorului.
Intrebarea mea este: procesorul are ventilator in momentul de fata? Daca are o temperatura mare probabil ar fi bine sa cureti coolerul procesorului,eventual sa schimbi pasta termoconductoare de pe procesor,asa ar fi cel mai sigur pentru o racire cat mai buna.

P.S. Nu recomand sa lasi sursa fara ventilator,s-ar putea sa ai surprize neplacute.
Asteptam mai multe detalii,nu ne lasa pe noi sa ghicim ce vrei sa faci.

#15
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
Mare e gradina domnului
De ce l-ai pus invers?
O sa se arda sursa daca il mai tii mult asa.
Poti duce calculatorul de unde l-ai cumparat si sa il dai inapoi.

Edited by yonutz2032, 11 September 2012 - 12:11.


#16
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
nu am bani de cooler dedicat.. carcasa sta deschisa , am scos coolerul sursei si l-am pus la procesor , acum am 2 coolere la procesor si e mai rece cu 5 grade  , iar sursa din stock o raceste pe cea de a 2-a , o sa pun o poza pt curiosi Posted Image

Edited by vlLadDys, 11 September 2012 - 17:04.


#17
vlLadDys

vlLadDys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.12.2011
http://desmond.image...jpg&res=landing
http://desmond.image...jpg&res=landing
http://desmond.image...jpg&res=landing
fanul sursei este peste cel al procesorului , pareri ?:D

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai merge si al 3-lea :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate