Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#379
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View PostThinkAbout, on 28 mai 2014 - 19:30, said:

a venit Isus si a spus:Căci nu ceea ce intra în gură vă va spurca, ci ceea ce vă iese din gură."

Aşa a zis. " Nu ce intră în gură spurcă pe om; ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om.” " -Mat. 15:11. Dar ai citit tu, sau ţi s-a povestit doar despre asta? Căci, dacă ai citit, adă-ţi aminte ce spune mai departe, să nu schimbi contextul: "Căci din inimă ies gândurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtişagurile, mărturiile mincinoase, hulele. Iată lucrurile care spurcă pe om; dar a mânca cu mâinile nespălate nu spurcă pe om. " - Mat. 15: 19,20.

Deci vezi bine că nu la alimentaţie (dietă) face referire.

Edited by Robert180374, 28 May 2014 - 19:42.


#380
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostRobert180374, on 28 mai 2014 - 19:42, said:

Deci vezi bine că nu la alimentaţie (dietă) face referire.
Robe pricepe o data ca fiecare om are propria lui opinie
Eu cred ca a desfiintat toate interdictiile alimentare ale VT-ului
si ti-am adus verset
in care scrie ca nu ce intra in gura spurca pe om
matale iti bagi mana in gura cu tot cu mancarea?Posted Image

Edited by ThinkAbout, 28 May 2014 - 19:54.


#381
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostThinkAbout, on 28 mai 2014 - 19:30, said:

a venit Isus si a spus:Căci nu ceea ce intra în gură vă va spurca, ci ceea ce vă iese din gură."
"sa li se scrie doar sa se fereasca de pangaririle idolilor, de curvie, de dobitoace sugrumate si de sange.Caci inca din vechime, Moise are in fiecare cetate oameni care-l propovaduiesc, fiindca este citit in sinagogi in toate zilele de Sabat."

"Dar am ceva impotriva ta. Tu ai acolo niste oameni care tin de invatatura lui Balaam, care a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, ca sa manance din lucrurile jertfite idolilor si sa se dedea la curvie. "(Apoc.2:14)

ca de obicei, vorbesti tampenii.
Posted Image Posted Image

daca ar trebui un necunoscator al Crestinismului sa adere la aceasta religie, ar trebui sa se ghideze dupa tine ca dupa Steaua Polara. :D
Tot ce spui tu ca se face in Crestinism, sa NU faca, si tot ce spui sa NU faca in Crestinism, sa faca.

Edited by Dude_2nd, 28 May 2014 - 20:39.


#382
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostDude_2nd, on 28 mai 2014 - 20:37, said:

"sa li se scrie doar sa se fereasca de pangaririle idolilor, de curvie, de dobitoace sugrumate si de sange.Caci inca din vechime, Moise are in fiecare cetate oameni care-l propovaduiesc, fiindca este citit in sinagogi in toate zilele de Sabat."
Moise o avea in fiecare cetate, sinagoga insa mie Isus mi-a spus ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om
la fel de bine a spus ca a mânca cu mâini nespălate nu spurcă pe om.
adica daca ai sange dar mananci cu mana fara sa te speli nu te spurci
Asa a spus Isus si eu il cred ca el este CALEA ADEVARUL SI VIATA

Edited by ThinkAbout, 28 May 2014 - 20:57.


#383
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostThinkAbout, on 28 mai 2014 - 20:57, said:

Moise o avea in fiecare cetate, sinagoga insa mie Isus mi-a spus ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om
la fel de bine a spus ca a mânca cu mâini nespălate nu spurcă pe om.
adica daca ai sange dar mananci cu mana fara sa te speli nu te spurci
Asa a spus Isus si eu il cred ca el este CALEA ADEVARUL SI VIATA
a spus asta, in contextul in care ucenicii, care mancau cu mainile nespalate , erau considerati ca se spurca in acest mod.

dar de unde sa stii tu detalii, când tu citesti Biblia din Sfintii Parinti? Posted Image

caci, tot ceea ce spunea Moise cu privire la ce se mananca sau ba, ramasese in vigoare, dupa cum au invatat Apostolii sa li se scrie.

Edited by Dude_2nd, 28 May 2014 - 21:02.


#384
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostDude_2nd, on 28 mai 2014 - 21:00, said:

caci, tot ceea ce spunea Moise cu privire la ce se mananca sau ba, ramasese in vigoare, dupa cum au invatat Apostolii sa li se scrie.
Isus a spus altceva iar tu nu ai verset sa-l contrazici.
Nimic din ce intra pe gura nu va spurca :)))))))

#385
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014
Iisus apare de multe ori în Vechiul Testament, dar îşi ia formă de înger, numit Îngerul Domnului, acesta dispare în Noul Testament după Întruparea Domnului!

#386
Holy_Basket

Holy_Basket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014

View Postterrarossa, on 13 iunie 2014 - 14:20, said:

Iisus apare de multe ori în Vechiul Testament, dar îşi ia formă de înger, numit Îngerul Domnului, acesta dispare în Noul Testament după Întruparea Domnului!

dispare Iisus? ce ai vrut sa spui ca nu se intelege.

#387
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View PostHoly_Basket, on 14 iunie 2014 - 08:11, said:

dispare Iisus? ce ai vrut sa spui ca nu se intelege.

NU, mă refer că Îngerul Domnului, acest ,,înger" (că de fapt nu-i înger), această sintagmă dispare în N.T. deoarece iisus S-a Întrupat, El nu mai putea lua formă de Înger....Pentru că de multe ori, Iisus se arată în Vechiul Testament evreilor sub formă de înger (acolo unde apare sintagma Îngerul Domnului), care deşi în text se spune că e un Înger, vorbeşte ca Dumnezeu (ceea ce un Înger nu ar face), iar oamenii care-L văd adesea exclamă: L-am văzut pe Dumnezeu! Chiar Iisus spune că Moise L-a văzut pe El şi s-a bucurat de Zilele Lui (Iisus era rugul arzând) (Ev. Ioan, 8:57-59)... Cum spunean: Iisus se aratî de multe ori în Vechiul Testament sub formă de Înger, Îngerul Domnului, ca de exemplu atunci în Grădina Eden când psune că Cuvântul Domnnului se plimba prin Rai şi a vorbit faţă în faţă cu Adam (cum ar putea să se plimbe un cuvânt? Iar Ioan ne spune că cuvântul era Iisus), Tot El a fost Cel care L-a prezis pe Mesia, deci Iisus a vorbit despre Sine (ceea ce o să i se pară o prostie lui november_soul aşa cum mă aştept, dar ea are grave probleme de logică).... Tot Iisus a fost cel Care l-a salvat pe Isaac..în Text ni se spune căî un Înger Al Domnului a venit, dar Acela era Iisus căci vorbeşte ca Cel Atotputernic, pentru că El era Cel Atotputernic. Tot Iisus a fost Cel Care I-a vestit lui Agar că va avea un Copil, pe nume Ismael, tot acest Înger, care era Iisus S-a luptat cu Iacov pe Munte, tot acest ,,Înger" I-a condus pe evrei prin deşert, tot Iisus L-a ajutat pe Judecători şi pe Iosua...Până la Regi...Iisus apare deseori în Vechiul Testament sub formă de Înger, Îngerul Domnului, El era Cuvântul PreÎntrupat..., Tot El apare la vestea naşterii lui Samson, şi mai sunt alte exemple
Acest Înger apare foart des din Geneza până în Cartea 2 Cronici (Paralipomena), de aici încolo ori nu mai apare ori apre foarte rar...
Totuşi Iisus vorbeşte din postura Dumnezeului Atotputernic şi chiar Se arată Direct sub forma Lui mai ales în cartea lu Isaia, numit profetul cel mai ,,trinitarian"!
Hai să-ţi dau versetele biblice pentru tot ce am spus:
Geneza: cap 16:6-16; cap 17,18,19; cap 21:17-21 citez (17. Şi a auzit Dumnezeu glasul copilului din locul unde era şi îngerul lui Dumnezeu a strigat din cer către Agar şi a zis: "Ce e, Agar? Nu te teme, că a auzit Dumnezeu glasul copilului din locul unde este!
18. Scoală, ridică copilul şi-l ţine de mână, căci am să fac din el un popor mare!"
19. Atunci i-a deschis Dumnezeu ochii şi a văzut o fântână cu apă şi, mergând, şi-a umplut burduful cu apă şi a dat copilului să bea.
20. Şi era Dumnezeu cu copilul şi a crescut acesta, a locuit în pustiu, şi s-a făcut vânător.) vezi, aicea deşi scrie că lui Agar I-a apărut Îngerul Domnului, Acela era chiar Dumnezeu, era Iisus înainte de Întrupare, sub formă de Înger.)
Mai sunt şi alte versete, uite: Geneza:  cap 16:6-16; cap 17,18,19; cap 21:17-21; cap 22:10-17 (10. Apoi şi-a întins Avraam mâna şi a luat cuţitul, ca să junghie pe fiul său.
11. Atunci îngerul Domnului a strigat către el din cer şi a zis: "Avraame, Avraame!" Răspuns-a acesta: "Iată-mă!"
12. Iar îngerul a zis: "Să nu-ţi ridici mâna asupra copilului, nici să-i faci vreun rău, căci acum cunosc că te temi de Dumnezeu şi pentru mine n-ai cruţat nici pe singurul fiu al tău".
13. Şi ridicându-şi Avraam ochii, a privit, şi iată la spate un berbec încurcat cu coarnele într-un tufiş. Şi ducându-se, Avraam a luat berbecul şi l-a adus jertfă în locul lui Isaac, fiul său.
14. Avraam a numit locul acela Iahve-ire, adică, Dumnezeu poartă de grijă şi de aceea se zice astăzi: "În munte Domnul Se arată".
15. Şi a strigat a doua oară îngerul Domnului din cer către Avraam şi a zis:
16. "Juratu-M-am pe Mine însumi, zice Domnul, că de vreme ce ai făcut aceasta şi n-ai cruţat nici pe singurul tău fiu, pentru Mine,
17. De aceea te voi binecuvânta cu binecuvântarea Mea şi voi înmulţi foarte neamul tău, ca să fie ca stelele cerului şi ca nisipul de pe ţărmul mării şi va stăpâni neamul tău cetăţile duşmanilor săi;)

Geneza: cap 16:6-16; cap 17,18,19; cap 21:17-21; cap 22:10-17,  cap. 32:23-32, retc.
Exodul: cap. 3:2-22 (2. Iar acolo i S-a arătat îngerul Domnului într-o pară de foc, ce ieşea dintr-un rug; şi a văzut că rugul ardea, dar nu se mistuia.
3. Atunci Moise şi-a zis: "Mă duc să văd această arătare minunată: că rugul nu se mistuieşte".
4. Iar dacă a văzut Domnul că se apropie să privească, a strigat la el Domnul din rug şi a zis: "Moise! Moise!". Şi el a răspuns: "Iată-mă, Doamne!"
5. Şi Domnul a zis: "Nu te apropia aici! Ci scoate-ţi încălţămintea din picioarele tale, că locul pe care calci este pământ sfânt!"
6. Apoi i-a zis iarăşi: "Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov!" Şi şi-a acoperit Moise faţa sa, că se temea să privească pe Dumnezeu.
7. Zis-a Domnul către Moise: "Am văzut necazul poporului Meu în Egipt şi strigarea lui de sub apăsători am auzit şi durerea lui o ştiu.
8. M-am pogorât dar să-l izbăvesc din mâna Egiptenilor, să-l scot din tara aceasta şi să-l duc într-un pământ roditor şi larg, în ţara unde curge miere şi lapte, în ţinutul Canaaneilor, al Heteilor, al Amoreilor, al Ferezeilor, al Ghergheseilor, al Heveilor şi al Iebuseilor.
9. Iată dar că strigarea fiilor lui Israel a ajuns acum până la Mine şi am văzut chinurile lor, cu care-i pedepsesc Egiptenii.), vezi, la început ni se spune că I S-a arătat Îngerul Domnului, dar apoi, mai târziu se trece de la sintagma Îngerul Domnului la sintagma:Domnul, deci Acel Înger era Dumnezeu, El era Iisus înainte de întrupare.
Exod: cap 14:19-25 unde ni se spune că Îngerul Domnului I-a condus pe Evrei în Deşert, tot Apostolul Pavel ne spune într-una din Epistolele Sale (nu mai ştiu care, dar o să găsesc eu) că Hristos era "piatra" care I-a condus pe Evrei în Deşert, deci Pavel recunoaşte că Iisus acţiona în Vechiul Testament deşi textul în care citează apare sintagma Îngerul Domnului, nu Domnul Dumnezeu, deci Pavel recunoaşte că Acela era Iisus înainte de Întrupare!
De asemenea mai sunt: Iosua Navi şi Cartea Judecătorilor Abundă de Ele, dar astea o să ţi le pun mai târziu..
Uite alte pasaje: Judecătorii 2:1-4; 5:23; 6:11-24; 13:3-22; 2 Samuel 24:16-17; Zaharia 1:12; 3:1; 12:8
Totuşi, un pasaj interesant care l-am citat mai sus e 2 Samuel 24:16-17, conform Bibliei Protestante, la Ortodocşi şi Catolici aceasta e II REGI, acolo ni se spune că:

16. Şi şi-a întins îngerul Domnului mâna asupra Ierusalimului, ca să-l pustiiască, dar I S-a făcut milă Domnului şi a zis îngerului care ucidea poporul: "Destul! Opreşte-i acum mâna!" Îngerul Domnului se afla atunci la aria lui Aravna Iebuseul.
17. Şi văzând David pe îngerul care lovea poporul, a zis către Domnul: "Iată eu am păcătuit! Fărădelegea am făcut-o eu. Dar aceste oi ce-au făcut? Deci îndreaptă-ţi mâna Ta asupra mea şi asupra casei tatălui meu!"


Deci, deşi acesta nu prea arată Dumnezeirea Îngerului Domnului, este un text important deoarece: ştim logic că am demonstrat cu pasajele din Geneza/Iosua Navi/Judecători/Exod că Îngerul Domnului e Iisus PreÎntrupat, deci acolo se arată că:Îngerul Domnului care e Iisus ascultă/i se supune Tatălui atunci când Acesta îi spune să termine cu molima...Deci, Iisus care era Îngerul, ascultă de Dumnezeu Tatăl care e în ceruri şi care e nevăzut... Uite un exemplu în care apar Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul în acelaşi pasaj din Vechiul Testament...
Acuma November_Soul o să spună că nu-i adevărat, dar nu mă iau eu deupă ea, că ea-i habarnistă ca de obicei....

Edited by terrarossa, 14 June 2014 - 10:18.


#388
Holy_Basket

Holy_Basket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
eu n-am inteles nimic din ce e scris mai sus. Posted Image

#389
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View PostHoly_Basket, on 14 iunie 2014 - 15:09, said:

eu n-am inteles nimic din ce e scris mai sus. Posted Image

Ce n-ai înţeles?
Uite rezumatul: ÎNGERUL DOMNULUI DIN VECHIUL TESTAMENT E IISUS ÎNAINTE DE ÎNTRUPARE DEOARECE VORBEA PRECUM DUMNEZEU, CEEA CE ÎNGERILOR LE ESTE INTERZIS SĂ FACĂ, ALTFEL VOR AJUNGE CA ŞI SATANA, DACĂ NU MĂ CREZI CITEŞTE APOCALIPSA 22 CA SĂ VEZI CĂ ÎNGERII NICIODATĂ NU SE DAU DREPT DUMNEZEU, ŞI CITEŞTE MAI CU ATENŢIE POSTUL MEU, O SĂ-L ÎNŢELEGI DACĂ MEDITEZI LA EL!

#390
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008
ce e aia YHWH ?Posted Image

#391
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View PostBeirut_girl, on 15 iunie 2014 - 08:39, said:

ce e aia YHWH ?Posted Image

Tetragrama prin care se scrie Numele lui Dumnezeu.

#392
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRobert180374, on 15 iunie 2014 - 09:55, said:

Tetragrama prin care se scrie Numele lui Dumnezeu.


Si care e ...Numele complet ?

#393
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014
Am postat, la topicul despre Sfanta Treime, multiple dovezi ca Isus e YHWH (Iehova) Dumnezeu Fiul, coetern cu YHWH (Iehova) Dumnezeu Tatal. Click aici

#394
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:02, said:

Am postat, la topicul despre Sfanta Treime, multiple dovezi ca Isus e YHWH (Iehova) Dumnezeu Fiul, coetern cu YHWH (Iehova) Dumnezeu Tatal. Click aici

Ai mai pus o data anuntul asta. Lasa, fii fara grija, ca cine e interesat, ti-a citit copy-paste-urile tale. Posted Image

#395
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 12:21, said:

Lasa, fii fara grija, ca cine e interesat, ti-a citit copy-paste-urile tale. Posted Image
Fii fără grijă: nu e niciun copy/paste.
E un răspuns gândit și întocmit de el însuși. Am verificat eu :)

#396
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2014 - 12:24, said:

Fii fără grijă: nu e niciun copy/paste.
E un răspuns gândit și întocmit de el însuși. Am verificat eu Posted Image

Da, am luat la cunostinta. Chiar ca nimeni nu putea trage concluzia asta: Melhisedec este Iehova Dumnezeul Duhul sfant.
Culmea e ca niciun apostol, cand a vorbit despre Duhul sfant, nu l-a numit "Melhisedec" ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate