Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#1
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012
As vrea sa va arat niste profeci care sigur multe cunoasteti dar nu le recunoasteti despre Isus ca YHWH din Vechiul Testament



1- Adonai el Shaddai pe care Isaia la vazut in cartea lui in capitolu 6 iera Isus

Isaia 6
Cornilescu (RMNN)
6 În anul morții împăratului Ozia, am văzut pe Domnul șezînd pe un scaun de domnie foarte înalt, și poalele mantiei Lui umpleau Templul.
2 Serafimii stăteau deasupra Lui, și fiecare avea șase aripi: cu două își acopereau fața, cu două își acopereau picioarele, și cu două sburau.
3 Strigau unul la altul, și ziceau: ,,Sfînt, sfînt, sfînt este Domnul oștirilor! Tot pămîntul este plin de mărirea Lui``!
4 Și se zguduiau ușiorii ușii de glasul care răsuna, și casa s'a umplut de fum.
5 Atunci am zis: ,,Vai de mine! Sînt pierdut, căci sînt un om cu buze necurate, locuiesc în mijlocul unui popor tot cu buze necurate, și am văzut cu ochii mei pe Împăratul, Domnul oștirilor!``
6 Dar unul din serafimi a zburat spre mine cu un cărbune aprins în mînă, pe care -l luase cu cleștele de pe altar.
7 Mi -a atins gura cu el, și a zis: ,,Iată, atingîndu-se cărbunele acesta de buzele tale, nelegiuirea ta este îndepărtată și păcatul tău este ispășit!``
8 Am auzit glasul Domnului, întrebînd: ,,Pe cine să trimet, și cine va merge pentru Noi?`` Eu am răspuns: ,,Iată-mă, trimete-mă!``
9 El a zis atunci: ,,Du-te și spune poporului acestuia: ,Într'una veți auzi și nu veți înțelege; într'una veți vedea, și nu veți pricepe!`
10 Împetrește inima acestui popor, fă -l tare de urechi, și astupă -i ochii ca să nu vadă cu ochii, să n'audă cu urechile, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Mine, și să nu fie tămăduit.``
11 Și eu am întrebat: ,,Pînă cînd, Doamne?`` El a răspuns: ,,Pînă cînd vor rămînea cetățile pustii și lipsite de locuitori; pînă cînd nu va mai fi nimeni în case, și țara va fi pustiită de tot;
12 pînă va îndepărta Domnul pe oameni, și țara va ajunge o mare pustie.
13 Și chiar a zecea parte de va mai rămînea din locuitori, vor fi nimiciți și ei la rîndul lor. Dar, după cum terebintul și stejarul își păstrează butucul din rădăcină, cînd sînt tăiați, tot așa, o sămînță sfîntă se va naște iarăș din poporul acesta.``



conectar cu....

Ioan 12:36 Cîtă vreme aveți lumina printre voi, credeți în lumină, ca să fiți fii ai luminii.`` Isus le -a spus aceste lucruri: apoi a plecat și S'a ascuns de ei.
37 Măcar că făsese atîtea semne înaintea lor, tot nu credeau în El,
38 ca să se împlinească vorba, pe care o spusese proorocul Isaia: ,,Doamne, cine a dat crezare propovăduirii noastre? Și cui a fost descoperită puterea brațului Domnului?``
39 De aceea nu puteau crede, pentru că Isaia a mai zis:
40 ,,Le -a orbit ochii, și le -a împietrit inima, ca să nu vadă cu ochii, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Dumnezeu, și să -i vindec.``
41 Isaia a spus aceste lucruri cînd a văzut slava Lui, și a vorbit despre El.



2- Isaia o pregatit calea Dumnezeului Isus


Isaia 40:3
Cornilescu (RMNN)
3 Un glas strigă: ,,Pregătiți în pustie calea Domnului, neteziți în locurile uscate un drum pentru Dumnezeul nostru!


Maleahi 3:1
Cornilescu (RMNN)
3 Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care -L căutați: Solul legămîntului, pe care -L doriți; iată că vine, -zice Domnul oștirilor. -


conectat cu.....


Matei 3:3
Cornilescu (RMNN)
3 Ioan acesta este acela care fusese vestit prin proorocul Isaia, cînd zice: ,,Iată glasul celui ce strigă în pustie: ,Pregătiți calea Domnului, neteziți -I cărările.

Marcu 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 Începutul Evangheliei lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
2 Dupăcum este scris în proorocul Isaia: ,,Iată, trimet înaintea Ta pe solul Meu, care Îți va pregăti calea...
3 Glasul celui ce strigă în pustie: ,,Pregătiți calea Domnului, neteziți -I cărările,


Ioan 1:23
Cornilescu (RMNN)
23 ,,Eu``, a zis el, ,,sînt glasul celuice strigă în pustie: ,Neteziți calea Domnului`, cum a zis proorocul Isaia.``



3- Isus este YHWH care toata lumea i se va inchina


Isaia 45:22 Întoarceți-vă la Mine, și veți fi mîntuiți toți ceice sînteți la marginile pămîntului! Căci Eu sînt Dumnezeu, și nu altul.
23 Pe Mine Însumi Mă jur, adevărul iese din gura Mea și cuvîntul Meu nu va fi luat înapoi: orice genunchi se va pleca înaintea Mea, și orice limbă va jura pe Mine.

conectat cu......


Filipeni 2:10-11
Cornilescu (RMNN)
10 pentruca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pămînt și de supt pămînt,
11 și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.


4- Isus este YHWH care sa pogorit si sa suit mai pe sus de toate cerurile


Salmos 68:18 Te-ai suit pe înălțime, ai luat prinși de război, ai luat în dar oameni; cei răzvrătiți vor locui și ei lîngă Domnul Dumnezeu.
19 Binecuvîntat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mîntuirea noastră. -(Oprire).



Efeseni 4:7 Dar fiecăruia din noi harul i -a fost dat după măsura darului lui Hristos.
8 De aceea este zis: ,,S'a suit sus, a luat robia roabă, și a dat daruri oamenilor.``
9 Și acest: ,,S'a suit``, ce însemnează decît că înainte Se pogorîse în părțile mai de jos ale pămîntului?
10 Cel ce S'a pogorît, este acelaș cu cel ce s'a suit mai pe sus de toate cerurile, ca să umple toate lucrurile.


Si sunt mult mai multe



SALUTARI

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
În care verset apare numele lui?
În orice formă dorești: YHWH, Yahve, Yehova, Iehova.

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai Andrei, se vede ca nu stii sa studiezi. Nu merge cu "conectiile" asa. Ce cuvant cauti?

#4
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postzexelica, on 10th August 2012, 19:54, said:

Mai Andrei, se vede ca nu stii sa studiezi. Nu merge cu "conectiile" asa. Ce cuvant cauti?



Ehhh ???

Ai pute sa raspunzi CLAR si sa im spui DE CE profetiile astea nu sunt valide si de ce Isus nu ai YHWH din Vechiul Testament ?????


Salutari

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 21:07, said:

Ehhh ???

Ai pute sa raspunzi CLAR si sa im spui DE CE profetiile astea nu sunt valide si de ce Isus nu ai YHWH din Vechiul Testament ?????


Salutari
Isus ESTE YHWH din VT, stimabile:


Isaia 43
11 Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Ioan 4
42 Și ziceau femeii: ,,Acum nu mai credem din pricina spuselor tale, ci din pricină că L-am auzit noi înșine, și știm că acesta este în adevăr Hristosul, Mîntuitorul lumii.``

Ioan 20
28 Drept răspuns, Toma I -a zis: ,,Domnul meu și Dumnezeul meu!``

Insa proba adusa de tine ......

#6
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postzexelica, on 10th August 2012, 23:52, said:

Isus ESTE YHWH din VT, stimabile:


Isaia 43
11 Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Ioan 4
42 Și ziceau femeii: ,,Acum nu mai credem din pricina spuselor tale, ci din pricină că L-am auzit noi înșine, și știm că acesta este în adevăr Hristosul, Mîntuitorul lumii.``

Ioan 20
28 Drept răspuns, Toma I -a zis: ,,Domnul meu și Dumnezeul meu!``

Insa proba adusa de tine ......


Isus a aratat clar ca mantuirea vine de la Iehova. Iehova s-a ingrijit de o cale prin care omul sa se salveze. Si aceasta este urmand exemplul lui Cristos.
Chiar numele Isus inseamna "Iehova mantuieste". Isus s-a rugat lui Iehova si ne-a invatat si pe noi sa facem la fel. De aceea toti vin la Iehova prin Isus, caci doar urmandu-L este posibil sa fim placuti Tatalui (Iehova).

Edited by asd1982, 18 August 2012 - 08:01.


#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postasd1982, on 18th August 2012, 09:00, said:

Isus a aratat clar ca mantuirea vine de la Iehova. Iehova s-a ingrijit de o cale prin care omul sa se salveze. Si aceasta este urmand exemplul lui Cristos.
Chiar numele Isus inseamna "Iehova mantuieste". Isus s-a rugat lui Iehova si ne-a invatat si pe noi sa facem la fel. De aceea toti vin la Iehova prin Isus, caci doar urmandu-L este posibil sa fim placuti Tatalui (Iehova).
Hristos este Iehova, deoarece este doar un Mantuitor, conform Scripturii, nu conform brosuricii turnului.

#8
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

View Postzexelica, on 18th August 2012, 11:33, said:

Hristos este Iehova, deoarece este doar un Mantuitor, conform Scripturii, nu conform brosuricii turnului.

Isus NU este Iehova (YHWH) din scrierile ebraice. Credeam ca te-ai mai desteptat insa m-am inselat.

Iehova din "Vechiul Testament" este oare Isus Cristos din "Noul Testament"?

Mat. 4:10: "Isus i-a zis: 'Pleacă, Satan! Căci este scris: ?Lui Iehova [Domnului, BC și altele], Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru'. (Evident, Isus nu voia să spună că lui însuși trebuia să i se aducă închinare.)

Ioan 8:54: "Isus [le-]a răspuns [iudeilor]: 'Dacă eu mă glorific, gloria mea nu este nimic. Tatăl meu este cel care mă glorifică, el, despre care spuneți că este Dumnezeul vostru'. (Scripturile ebraice îl identifică în mod clar pe Iehova ca fiind Dumnezeul căruia iudeii pretindeau că-i aduc închinare. Isus nu a spus că el este Iehova, ci a spus că Iehova este Tatăl său. În acest fel, Isus a indicat cât se poate de clar că el și Tatăl său erau două persoane distincte.)

Ps. 110:1: "Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu [adică Domnul lui David]: 'Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale". (În Matei 22:41,45, Isus a explicat că el era "Domnul" lui David, menționat în acest Psalm. Așadar, Isus nu este Iehova, ci acela căruia îi erau adresate aceste cuvinte ale lui Iehova.)

Filip. 2:9?11: "De aceea, și Dumnezeu l-a ridicat [pe Isus Cristos] într-o poziție înălțată și i-a dat cu bunăvoință numele care este mai presus de orice alt nume, pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ și al celor de sub pământ, și orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl". (BC spune: "Orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domn". BO și BS spun: "Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl".) (După cum se poate vedea, Isus Cristos este diferit de Dumnezeu Tatăl și subordonat lui.)

***

Ioan 17:3, BC: "[În rugăciunea către Tatăl său, Isus a zis:] Viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu". (Isus folosește expresia "singurul Dumnezeu adevărat" nu cu privire la sine, ci cu privire la Tatăl său din cer.)

Ioan 20:17, BC: "Nu Mă atinge, i-a zis Isus [Mariei Magdalena], 'căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu, ci du-te la frații Mei și spune-le că Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru". (Așadar, pentru înviatul Isus, ca și pentru Maria Magdalena, Tatăl era Dumnezeu. Este interesant că în Scripturi nu găsim niciun pasaj în care Tatăl să-l fi numit pe Fiul "Dumnezeul meu".)

Care este înțelesul cuvintelor din Ioan 5:18?

Ioan 5:18, BC: "Tocmai de aceea iudeii căutau și mai mult să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega sabatul, dar și pentru că zicea că Dumnezeu era Tatăl Său și Se făcea astfel egal cu Dumnezeu".

Iudeii necredincioși erau cei care considerau că, întrucât Isus îl numea pe Dumnezeu Tatăl său, el voia să se facă egal cu Dumnezeu. Chiar dacă Isus îl numea în mod corect pe Dumnezeu Tatăl său, el n-a pretins niciodată că ar fi egal cu Dumnezeu. El le-a răspuns în mod clar iudeilor: "Adevărat, adevărat vă spun că Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, ci numai ce vede pe Tatăl făcând" (Ioan 5:19, BC; vezi și Ioan 14:28; 10:36).

Edited by Catalin-, 20 August 2012 - 14:17.


#9
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 18th August 2012, 11:33, said:

Hristos este Iehova, deoarece este doar un Mantuitor, conform Scripturii, nu conform brosuricii turnului.

Această învățătură este străină Scripturii ...

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realității, ci chiar în cer, ca să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

(Ioan 16:28) Am ieșit de la Tatăl și am venit în lume. În afară de aceasta, las lumea și mă duc la Tatăl“.

(Romani 8:34) Cine îi va condamna? Cristos Isus a murit, ba chiar a fost sculat din morți, este la dreapta lui Dumnezeu și pledează pentru noi.

Cum ar putea fi un părinte și fiul său unul și același?  Este absurd!

#10
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 22nd August 2012, 08:56, said:

Această învățătură este străină Scripturii ...

Ai revenit? Si iarasi arunci cu noroi in toate partile?
Sa-ti aduc dovezile din urma la care nu poti sa raspunzi deoarece sunt straine Scripturii?

Tu nu-ti observi tactica ta murdara?

#11
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View PostCatalin-, on 20th August 2012, 14:12, said:

Isus NU este Iehova (YHWH) din scrierile ebraice. Credeam ca te-ai mai desteptat insa m-am inselat.

Iehova din "Vechiul Testament" este oare Isus Cristos din "Noul Testament"?

Mat. 4:10: "Isus i-a zis: 'Pleacă, Satan! Căci este scris: ?Lui Iehova [Domnului, BC și altele], Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru'. (Evident, Isus nu voia să spună că lui însuși trebuia să i se aducă închinare.)

Ioan 8:54: "Isus [le-]a răspuns [iudeilor]: 'Dacă eu mă glorific, gloria mea nu este nimic. Tatăl meu este cel care mă glorifică, el, despre care spuneți că este Dumnezeul vostru'. (Scripturile ebraice îl identifică în mod clar pe Iehova ca fiind Dumnezeul căruia iudeii pretindeau că-i aduc închinare. Isus nu a spus că el este Iehova, ci a spus că Iehova este Tatăl său. În acest fel, Isus a indicat cât se poate de clar că el și Tatăl său erau două persoane distincte.)

Ps. 110:1: "Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu [adică Domnul lui David]: 'Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale". (În Matei 22:41,45, Isus a explicat că el era "Domnul" lui David, menționat în acest Psalm. Așadar, Isus nu este Iehova, ci acela căruia îi erau adresate aceste cuvinte ale lui Iehova.)

Filip. 2:9?11: "De aceea, și Dumnezeu l-a ridicat [pe Isus Cristos] într-o poziție înălțată și i-a dat cu bunăvoință numele care este mai presus de orice alt nume, pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ și al celor de sub pământ, și orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl". (BC spune: "Orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domn". BO și BS spun: "Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl".) (După cum se poate vedea, Isus Cristos este diferit de Dumnezeu Tatăl și subordonat lui.)

***

Ioan 17:3, BC: "[În rugăciunea către Tatăl său, Isus a zis:] Viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu". (Isus folosește expresia "singurul Dumnezeu adevărat" nu cu privire la sine, ci cu privire la Tatăl său din cer.)

Ioan 20:17, BC: "Nu Mă atinge, i-a zis Isus [Mariei Magdalena], 'căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu, ci du-te la frații Mei și spune-le că Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru". (Așadar, pentru înviatul Isus, ca și pentru Maria Magdalena, Tatăl era Dumnezeu. Este interesant că în Scripturi nu găsim niciun pasaj în care Tatăl să-l fi numit pe Fiul "Dumnezeul meu".)

Care este înțelesul cuvintelor din Ioan 5:18?

Ioan 5:18, BC: "Tocmai de aceea iudeii căutau și mai mult să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega sabatul, dar și pentru că zicea că Dumnezeu era Tatăl Său și Se făcea astfel egal cu Dumnezeu".

Iudeii necredincioși erau cei care considerau că, întrucât Isus îl numea pe Dumnezeu Tatăl său, el voia să se facă egal cu Dumnezeu. Chiar dacă Isus îl numea în mod corect pe Dumnezeu Tatăl său, el n-a pretins niciodată că ar fi egal cu Dumnezeu. El le-a răspuns în mod clar iudeilor: "Adevărat, adevărat vă spun că Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, ci numai ce vede pe Tatăl făcând" (Ioan 5:19, BC; vezi și Ioan 14:28; 10:36).



Catalin, eu cred ca nu ai inteles nimica, eu si majoritatea crestinilor cand zicem ca Isus este Dumnezeu, nu inseamna ca zicem ca este Dumnezeu Taltal, amindoi sunt personane diferite dar impartesc aceas esenza si nature a lui singurului Dumnezeu.

De aia textele pe care mi le dai tu unde arata 2 personane diferite , pentru mine NU ai nici o problema.





1- Mat. 4:10

In primul rind, numele Iehiva NU apare in nici un manuscrit grec, o fost adaugat in Biblia lui martori lui Iehvova.

Pai ai clar ce a zis Isus, NUMAI LA DUMNEZEU TREBUIE SA NE INCHINAM SI SA IL SERVIM

acuma te intreb eu ¿Cine ai Dumnezeu si cine va trebuie sa ne inchinam si sa il servim IN VECI?


Fil 2:10 pentruca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pămînt și de supt pămînt,
11 și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

Vezi ? ati dai seama ? asta ai o PROFETIE din Isaia 45:23 unde se vorbeste ca toata lumea SE VA INCHINA LA YHWH , dar profetia asta ai implinita in Isus, si orice limba va mantui ca Isus este DOMNUL

Ati dai seama ? daca tetagramatonul ar fi exista in Noul Testament , ar zice


11 și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Iehova.

dar de data asta ,Martori de ce NU au tradus asa ???


3- Ps 101:1

Eu cred ca versetul asta tine cu mine,

Sunt 2 persona care sa numesc DOMNUL,

Cine a fost domnul lui David ,nu Dumnezeu? Da, Isus este si el Domnul lui David.

in versetul 1 Ps 101 il numesc pe tala YHWH si en versetul 5 il numesc pe Isus YHWH, (da nu inseamna ca iel este Tatal)


ati arat Biblie in spaniola  a Traduceri lumi no ,pentru ca nu cunosc nici o Bible in romaneste sa aiba numele lui Dumnezeu in Vechiul Testament

Ps 110:5  Jehová mismo a tu diestra
ciertamente hará pedazos a reyes en el día de su cólera.

http://www.watchtowe...chapter_110.htm


Vezi ?,  Iehova este LA DREAPTA lui Iehova.




In Ioan 5:18 nicni intru un cazi Iesus a negat egalitatea cu Isus

Iudei sau inervat pentru aceste cuvinte




Ioan 5:17 Dar Isus le -a răspuns: ,,Tatăl Meu lucrează pînă acum; și Eu de asemenea lucrez.``
18 Tocmai de aceea căutau și mai mult Iudeii să -L omoare, nu numai fiindcă deslega ziua Sabatului, dar și pentrucă zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, și Se făcea astfel deopotrivă cu Dumnezeu.


de acestea cuvinte sau inervat Iudei

19 Isus a luat din nou cuvîntul, și le -a zis: ,,Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic dela Sine; El nu face decît ce vede pe Tatăl făcînd; și tot ce face Tatăl, face și Fiul întocmai.

si Isus cand zice cuvintele aste nu inseamna ca nu poate face ce tatal face, inseamna ca Isus NU ai un dumnezeu separat de tatal si nu poate face nimic separat de el, si invers

Tatăl Meu lucrează pînă acum; și Eu de asemenea lucrez.``

adevar, ca Isus este egal la Tatal, iel face ORICE ce Tatal lui poate face

19 Isus a luat din nou cuvîntul, și le -a zis: ,,Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic dela Sine; El nu face decît ce vede pe Tatăl făcînd; și tot ce face Tatăl, face și Fiul întocmai.




Salut

#12
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Este un singur mantuitor cand privim problema Tatal versus idolii pagani.
Sunt 2 mantuitori, daca ne referim la divinitate: Tatal care mantuieste prin Fiul.

#13
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postdancingcolors, on 22nd August 2012, 12:57, said:

Este un singur mantuitor cand privim problema Tatal versus idolii pagani.
Sunt 2 mantuitori, daca ne referim la divinitate: Tatal care mantuieste prin Fiul.


Biblia zice ca ieste numai UN SINGUR MANTUITOR



Faptele Apostolilor 4:12
Cornilescu (RMNN)
12 În nimeni altul nu este mîntuire: căci nu este supt cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mîntuiți.``


Osea 13:4
Cornilescu (RMNN)
4 Dar Eu sînt Domnul, Dumnezeul tău, din țara Egiptului încoace. Tu cunoști că nu este alt Dumnezeu afară de Mine, și nu este alt Mîntuitor afară de Mine.




SALUTARI din Roquetas de Mar

#14
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Ma mir ca poti trage cu atata usurinta o concluzie stupida.

Fiul a venit, ca Mantuitor, in numele Tatalui Sau. Sau altfel spus: Tatal, Mantuitorul, mantuieste prin Fiul.

Ca sa sustii teoria sabeliana ca Tatal si Fiul sunt una si aceeasi persoana, trebuie sa ai mari probleme ! Cui se ruga Fiul? Voia cui a facut-o Fiul? Pe cine a numit Fiul ca tata al Sau? pe El insusi?

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 22nd August 2012, 08:56, said:

Cum ar putea fi un părinte și fiul său unul și același?


Prin nume

Eu am venit in Numele Tatalui Meu, si nu Ma primiti; daca va veni un altul, in numele lui insusi, pe acela il veti primi. (Ioan.5:43)

Si numele  este Yahveh,Elohim....

Are numele de Yahweh asupra Sa , ca Fiu al lui Yahweh.


Prin imputernicire .


a luat ramuri de finic si I-a iesit in intampinare, strigand: "Osana! Binecuvantat este Cel ce vine   inNumele Domnului, Imparatul lui Israel!" (Ioan.12:13)

Edited by husand, 22 August 2012 - 15:06.


#16
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007
Evrei 2:10 "Se cuvenea, în adevăr, ca Acela pentru care și prin care sunt toate și care voia să ducă pe mulți fii la slavă să desăvârșească, prin suferințe, pe Căpetenia mântuirii lor."

Cine este "Acela"?
Cine este "Capetenia mantuirii lor"?

#17
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 26th August 2012, 11:58, said:

Evrei 2:10 "Se cuvenea, în adevăr, ca Acela pentru care și prin care sunt toate și care voia să ducă pe mulți fii la slavă să desăvârșească, prin suferințe, pe Căpetenia mântuirii lor."

Cine este "Acela"?
Cine este "Capetenia mantuirii lor"?


"Acela" este Tatal
"Capetenia mantuirii" este Isus

Tatal si Fiul nu sunt una si aceeasi persoana, aceasta este erezia modalista/sabeliana/branhamista, o invatatura a diavolului; nebun la cap trebuie sa fii sa crezi ca Isus vorbea de unul singur in rugaciune si ca se raporta la Tatal care era tot El de fapt.

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 18 august 2012 - 10:33, said:

Hristos este Iehova, deoarece este doar un Mantuitor, conform Scripturii, nu conform brosuricii turnului.

Dacă Hristos este Iehova, înseamnă că Dumnezeu îşi adresează rugăciuni lui însuşi, şi se poate înfăţişa înaintea lui însuşi ...
Cam aberant nu?

(Matei 26:36) . . .Atunci Isus s-a dus cu ei în locul numit Ghetsimani şi le-a zis discipolilor: „Aşezaţi-vă aici până mă duc acolo să mă rog“. . .

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

Cum ar putea avea un dumnezeu un alt Dumnezeu?

(Ioan 20:17) . . .du-te la fraţii mei şi spune-le: «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru». . .

Lasă-l pe Isus să-ţi spună cum stau lucrurile în realitate.

(Ioan 14:28) . . .Tatăl este mai mare decât mine. . .

View Posthusand, on 22 august 2012 - 15:03, said:

Prin nume

Eu am venit in Numele Tatalui Meu, si nu Ma primiti; daca va veni un altul, in numele lui insusi, pe acela il veti primi. (Ioan.5:43)

Si numele  este Yahveh,Elohim....

Are numele de Yahweh asupra Sa , ca Fiu al lui Yahweh.


Prin imputernicire .


a luat ramuri de finic si I-a iesit in intampinare, strigand: "Osana! Binecuvantat este Cel ce vine   inNumele Domnului, Imparatul lui Israel!" (Ioan.12:13)

Păi husand, dacă vine în numele altcuiva, nu poate fi unul şi acelaşi cu cel în numele căruia a venit, nu-i aşa?

(Ioan 5:36–38) . . .Dar eu am o mărturie mai mare decât a lui Ioan, căci tocmai lucrările pe care mi le-a dat Tatăl meu să le îndeplinesc, lucrările acestea pe care le fac eu, depun mărturie despre mine că Tatăl m-a trimis. 37 Şi Tatăl care m-a trimis a depus el însuşi mărturie despre mine. Voi nu i-aţi auzit niciodată glasul, nici nu i-aţi văzut înfăţişarea, 38 iar cuvântul său nu rămâne în voi, fiindcă nu-l credeţi pe cel pe care l-a trimis el.

(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voinţa mea, ci voinţa celui care m-a trimis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate