Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#415
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 21:51, said:

zexelica, tu zici că Însuşi YHWH s-a întrupat şi a murit pe cruce? Că Scriptura zice că Acela a fost Fiul Său.
Plata pacatelor cand s-a efectuat, efectiv? Stii? Ca scrie ca sfintii sunt in ceruri de pe timpul lui Enoh, care, ca sa intre acolo trebuia sa aiba pacatele platite. Sau, adventistii te invata altfel? Intra pacatosii in rai?

YHWH este Maintuitorul si YHWH este Dumnezeu si este si Unsul, da.

#416
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 21:51, said:

zexelica, tu zici că Însuşi YHWH s-a întrupat şi a murit pe cruce? Că Scriptura zice că Acela a fost Fiul Său.
Da', dar vezi ca tot Scriptura zice ca nu exista decat un singur Mantuitor.
Si tu si zexelica aveti dreptate doar pe jumatate.

#417
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:05, said:

Plata pacatelor cand s-a efectuat, efectiv? Stii? Ca scrie ca sfintii sunt in ceruri de pe timpul lui Enoh, care, ca sa intre acolo trebuia sa aiba pacatele platite. Sau, adventistii te invata altfel? Intra pacatosii in rai?

YHWH este Maintuitorul si YHWH este Dumnezeu si este si Unsul, da.

Io nu ştiu ce Dumnezeu disociat percepi tu. Ia, ce zice Petru : " Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi" (F.A. 10:42).
Obsesia ta cu adventiştii este ridicolă...ţi-am mai spus, aşa-i?

YHWH este Dumnezeu şi El este Mântuitorul, prin Cel pe care L-a împuternicit pentru asta şi prin Numele căruia "oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor" (tot de la Petru citire, F.A. 10:43)

Edited by Robert180374, 29 June 2014 - 22:21.


#418
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 22:13, said:

Da', dar vezi ca tot Scriptura zice ca nu exista decat un singur Mantuitor.
Si tu si zexelica aveti dreptate doar pe jumatate.
Pai nu merge decat ca Hristos este Dumnezeu si Mantuiotor. Altfel ai contraziceri.

#419
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Asta e răspuns şi pentru "Kosmos".

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 22:13, said:

Da', dar vezi ca tot Scriptura zice ca nu exista decat un singur Mantuitor.
Si tu si zexelica aveti dreptate doar pe jumatate.
YHWH este Dumnezeu şi El este Mântuitorul, prin Cel pe care L-a împuternicit pentru asta şi prin Numele căruia "oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor" (tot de la Petru citire, F.A. 10:43)

Edited by Robert180374, 29 June 2014 - 22:22.


#420
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 22:17, said:

Io nu ştiu ce Dumnezeu disociat percepi tu. Ia, ce zice Petru : " Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi" (F.A. 10:42).
Eu ti-am aratat unde scrie in psalmi ca Dumnezeu a ridicat Legea deasupra numelui Sau. Deci o relatie de SUBORDONARE. La fel si cu Tatal si Fiul, ti-am aratat unde scrie, nu povesti, ce Fiul este intaiul NASCUT DIN MORTI, deci nicio treaba cu creatia. Ti-am mai aratat unde scrie ca Fiul nu are mama, tata, nici inceput al zilelor. Degeaba iti arat Scriptura, ca tu vrei ca brosurica sa fie adevarata. Ceea ce nu se poate, stimabile.

Quote

Obsesia ta cu adventiştii este ridicolă...ţi-am mai spus, aşa-i?
Adica tu nu mananci porc, la fel ca adventistii lu' nebuna uait, nu munesti sambata la fel ca ei si esti.... non-adventist. Greu de crezut. Oi fi jidan, atunci?

#421
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:17, said:

Pai nu merge decat ca Hristos este Dumnezeu si Mantuiotor. Altfel ai contraziceri.
Corect.
La fel, nu merge ca Tatal sa fie Fiul si Fiul sa fie Tatal, pentru ca ai contraziceri.

#422
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 22:23, said:

Corect.
La fel, nu merge ca Tatal sa fie Fiul si Fiul sa fie Tatal, pentru ca ai contraziceri.
Tata si Fiu sunt notiuni pt Dumnezeu care pedepseste si Dumnezeu care mantuieste.

#423
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:22, said:

Eu ti-am aratat unde scrie in psalmi ca Dumnezeu a ridicat Legea deasupra numelui Sau. Deci o relatie de SUBORDONARE. La fel si cu Tatal si Fiul, ti-am aratat unde scrie, nu povesti, ce Fiul este intaiul NASCUT DIN MORTI, deci nicio treaba cu creatia. Ti-am mai aratat unde scrie ca Fiul nu are mama, tata, nici inceput al zilelor. Degeaba iti arat Scriptura, ca tu vrei ca brosurica sa fie adevarata. Ceea ce nu se poate, stimabile.
Nu există "născut din morţi". Există "născut din nou", există "înviat", există "născut" pur şi simplu. Fiul are Tată, altfel n-ar fi Fiu. Degeaba îţi arăt Scriptura, tu ai obsesia că oricine nu-i pe felie cu tine e bisericos adventist închinător la "nebuna uait".

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:22, said:

Adica tu nu mananci porc, la fel ca adventistii lu' nebuna uait, nu munesti sambata la fel ca ei si esti.... non-adventist. Greu de crezut. Oi fi jidan, atunci?
Oi fi aşa, mai jidan la cap. Sau la inimă. Dumnezeu ştie.
Ţi-am mai zis, dar nu te ajută memoria: pot să afirm că-s "adventist" în măsura în care înţelegi sensul cuvântului, de "aşteptător" al revenirii Domnului Isus, dar nu fac parte din nicio denominaţiune.

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:24, said:

Tata si Fiu sunt notiuni pt Dumnezeu care pedepseste si Dumnezeu care mantuieste.
No bine, acu' p-asta de unde ai scos-o?Posted Image

#424
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 22:34, said:

Nu există "născut din morţi". Există "născut din nou", există "înviat", există "născut" pur şi simplu. Fiul are Tată, altfel n-ar fi Fiu.
Ia d-aici işa:

Apocalipsa 1
5şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morţi, Domnul împăraţilor pămîntului! A Lui, care ne iubeşte, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Poate nu vedeai.

Quote

Degeaba îţi arăt Scriptura, tu ai obsesia că oricine nu-i pe felie cu tine e bisericos adventist închinător la "nebuna uait".
Pe felie cu mine n-ai cum sa fii decat daca concluzia ta nu contrazice nimic altceva din Scriptura. Ceea ce nu e cazul.

Quote

Oi fi aşa, mai jidan la cap. Sau la inimă. Dumnezeu ştie.
Daca esti, treaba ta.

Quote

Ţi-am mai zis, dar nu te ajută memoria: pot să afirm că-s "adventist" în măsura în care înţelegi sensul cuvântului, de "aşteptător" al revenirii Domnului Isus, dar nu fac parte din nicio denominaţiune.
Tu esti asteptator degeaba in cazul asta. Mai bine nu vine asa repede ca ai pus-o.

Quote

No bine, acu' p-asta de unde ai scos-o?Posted Image
Cine pedepsete calcarea legii? Si cine plateste calcarea legii? Papa Pius?

Edited by zexelica, 29 June 2014 - 22:40.


#425
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:24, said:

Tata si Fiu sunt notiuni pt Dumnezeu
Da, da, si la urma urmei, Dumnezeu este tot [doar] notiune/concept, asa-i?

Sunt doi indivizi, Tatal si Fiul, clar.

#426
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 22:45, said:

Da, da, si la urma urmei, Dumnezeu este tot [doar] notiune/concept, asa-i?

Sunt doi indivizi, Tatal si Fiul, clar.
Nu are cum, stimabile. Nimeni nu poate pedepsi calcarea legii decat Dumnezeu si nimeni poate mantui decat tot Dumnezeu.
E ca si cu (5-4)=(3-2)

#427
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 22:21, said:

Asta e răspuns şi pentru "Kosmos".

YHWH este Dumnezeu şi El este Mântuitorul, prin Cel pe care L-a împuternicit pentru asta şi prin Numele căruia "oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor" (tot de la Petru citire, F.A. 10:43)
Da. Pentru ca Tatal si Fiul Una sunt, nu prin har precum pot deveni creaturile omenesti, ci ontologic, substantial, natural... Tatal nu este Mantuitor fara
Fiul, iar Fiul nu este Mantuitor fara Tatal.

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:55, said:

Nu are cum, stimabile.

Nimeni nu poate pedepsi calcarea legii decat Dumnezeu si nimeni poate mantui decat tot Dumnezeu.

Serios? Imi spui si mie cum crezi tu ca "are cum" sa existe Dumnezeu?... Pai stimabile, are n-are, treaba e ca Iisus Hristos spune despre Sine ca El este Fiul Tatalui ceresc, ca El nu este Tatal [nici Duhul Sf.] si ca Tatal nu este El, chiar daca Ei (vorba din Facere 3:22) sunt Una cu adevarat.

De acord cu tine, in principiu.

Edited by Kosmos, 29 June 2014 - 23:05.


#428
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View Postdark, on 29 iunie 2014 - 21:20, said:

Cand a fost scris versetul Isaia 43:11, Isus inca nu era mantuitor, fiindca nu murise in folosul celor credinciosi. Era doar Tatal, mantuitor.

Nu minţi..Iisus era Mântuitor chiar dacă nu murise încă..
Pentru că El era Dumnezeu,iar Dumnezeu e Mântuitor..
Vezi ce prostii antibiblice şi anticreştine zici? Posted Image
RUŞINICĂ ŞI ŞONICĂ!

View PostRobert180374, on 29 iunie 2014 - 21:51, said:

zexelica, tu zici că Însuşi YHWH s-a întrupat şi a murit pe cruce? Că Scriptura zice că Acela a fost Fiul Său.

PĂI DA, DAR IISUS ERA YAHVE..
ŞI YAHVE IISUS S-A ÎNTRUPAT ŞI A MURIT PE CRUCE!
AMIN

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:22, said:

Eu ti-am aratat unde scrie in psalmi ca Dumnezeu a ridicat Legea deasupra numelui Sau. Deci o relatie de SUBORDONARE. La fel si cu Tatal si Fiul, ti-am aratat unde scrie, nu povesti, ce Fiul este intaiul NASCUT DIN MORTI, deci nicio treaba cu creatia. Ti-am mai aratat unde scrie ca Fiul nu are mama, tata, nici inceput al zilelor. Degeaba iti arat Scriptura, ca tu vrei ca brosurica sa fie adevarata. Ceea ce nu se poate, stimabile.


Adica tu nu mananci porc, la fel ca adventistii lu' nebuna uait, nu munesti sambata la fel ca ei si esti.... non-adventist. Greu de crezut. Oi fi jidan, atunci?

MĂ, tu eşti subordinaţionist?
Între Fiul şi Tatăl nu există relaţie de subordonare (cel puiţin,nu totală) ci rtelaţie de egalitate.!

#429
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postterrarossa, on 29 iunie 2014 - 23:08, said:


MĂ, tu eşti subordinaţionist?

Intelege precum Sabelius

#430
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postterrarossa, on 29 iunie 2014 - 23:08, said:

Nu minţi..Iisus era Mântuitor chiar dacă nu murise încă..
Pentru că El era Dumnezeu,iar Dumnezeu e Mântuitor..
Vezi ce prostii antibiblice şi anticreştine zici? Posted Image
RUŞINICĂ ŞI ŞONICĂ!



PĂI DA, DAR IISUS ERA YAHVE..
ŞI YAHVE IISUS S-A ÎNTRUPAT ŞI A MURIT PE CRUCE!
AMIN



MĂ, tu eşti subordinaţionist?
Între Fiul şi Tatăl nu există relaţie de subordonare (cel puiţin,nu totală) ci rtelaţie de egalitate.!
Esti obraznic, ai devenit foarte obraznic mai tare ca Xexe si sau Husand ?
terarosa mergea si fara 2 de e sau r...  si fara repetitii, dar esti pierdut oricum...sa-ti fie ratacirea usoara !
sunt  furios ca imi consum timpul pretios cu gunoaie relicve-religioase
sper sa invat minte....

#431
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View Postenohabel, on 29 iunie 2014 - 23:43, said:

Esti obraznic, ai devenit foarte obraznic mai tare ca Xexe si sau Husand ?
terarosa mergea si fara 2 de e sau r...  si fara repetitii, dar esti pierdut oricum...sa-ti fie ratacirea usoara !
sunt  furios ca imi consum timpul pretios cu gunoaie relicve-religioase
sper sa invat minte....

Cu ce te-am enervat?
Eu cu el vorbeam, ori Iisus nu e Dumnezeu,ori tu negi dogmele creştine?Posted Image

#432
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 23:03, said:

Da. Pentru ca Tatal si Fiul Una sunt, nu prin har precum pot deveni creaturile omenesti, ci ontologic, substantial, natural... Tatal nu este Mantuitor fara
Fiul, iar Fiul nu este Mantuitor fara Tatal.


Serios? Imi spui si mie cum crezi tu ca "are cum" sa existe Dumnezeu?... Pai stimabile, are n-are, treaba e ca Iisus Hristos spune despre Sine ca El este Fiul Tatalui ceresc, ca El nu este Tatal [nici Duhul Sf.] si ca Tatal nu este El, chiar daca Ei (vorba din Facere 3:22) sunt Una cu adevarat.

De acord cu tine, in principiu.
Stimabile, Fiu nu are cum sa fie decat dpdv al platii pacatelor, adica a nasterii din morti, nu al creatiei. Hristos nu este un Dumnezeu mai mic, este chiar "Dumnezeu Mantuitorul".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate