Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Recomandare traseu 5 zile in Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare,

Vreau sa fac un mini-traseu de 5 zile prin zona Moldovei si as avea nevoie de cateva idei.
In fiecare locatie voi sta 1-2 nopti, depinde daca am ce vizita/face acolo, cu conditia sa ma incadrez in cele 5 zile.
M-am gandit la: Bucuresti - Baile Tusnad - Cheile Bicazului - Slanic Moldova - (unknown) - Bucuresti.

Cateva mentiuni:
- merg cu motocicleta sport, deci am nevoie de asfalt cat mai bun, exclus pietris/nisip/etc.
- nu vreau sa fiu pe drumuri mai mult de 4 ore pe zi (deci cam 300km, chiar si mai putin, daca e drum de munte), e destul de obositor pe motor si vreau sa-mi ramana timp sa vizitez locatia in care tocmai ajuns.
- sunt interesat in special de natura (apa, verdeata, monumente), si deloc interesat de manastiri.
- nu uitati de mentiunea "in locul x poti sta 2 nopti, pentru ca ai ce vedea/face".

Astept recomandari, mersi anticipat.:)

Edited by Taw, 31 July 2012 - 09:27.


#2
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Taw, on 31st July 2012, 10:24, said:

Salutare,

Vreau sa fac un mini-traseu de 5 zile prin zona Moldovei si as avea nevoie de cateva idei.
In fiecare locatie voi sta 1-2 nopti, depinde daca am ce vizita/face acolo, cu conditia sa ma incadrez in cele 5 zile.
M-am gandit la: Bucuresti - Baile Tusnad - Cheile Bicazului - Slanic Moldova - (unknown) - Bucuresti.

Cateva mentiuni:
- merg cu motocicleta sport, deci am nevoie de asfalt cat mai bun, exclus pietris/nisip/etc.
- nu vreau sa fiu pe drumuri mai mult de 4 ore pe zi (deci cam 300km, chiar si mai putin, daca e drum de munte), e destul de obositor pe motor si vreau sa-mi ramana timp sa vizitez locatia in care tocmai ajuns.
- sunt interesat in special de natura (apa, verdeata, monumente), si deloc interesat de manastiri.
- nu uitati de mentiunea "in locul x poti sta 2 nopti, pentru ca ai ce vedea/face".

Astept recomandari, mersi anticipat.:)

Daca ajungi in Baile Tusnad iti recomand sa ajungi neaparat la Lacul Sfanta Ana, am ramas placut impresionati.
Pentru mai multa documentare butoneaza pe Google lacul sfanta ana si tinovul mohos si citeste pareri personale pe blogul lui razvan ungureanu si pe blogul de calatorii al alexandrei.
Tarifele nu sunt actualizate, parca au fost ceva mai mari, dar tot modice au ramas. Din pacate nu am mai avut timp pentru Tinovul Mohos, daca m-as fi documentat mai bine inainte nu il ratam si alocam mai mult timp acestui loc unic.
Ce nu se spune in blog este ca in lac se poate face baie, apa este extrem de placuta si de curata, si chiar sunt cateva locuri amenajate (in partea dreapta a lacului) pentru asta.
Din pacate drumul din Baile Tusnad pana la bifurcatie (ai harta clara pe unul din bloguri) nu este tocmai bun, dar merita facut.

In functie de traseul pe care ti-l stabilesti,  (daca treci muntii pe la Barajul Siriu) recomand si Cetatea Prejmer.
Ar mai fi in drum si Vulcanii noroiosi, dar pe arsita asta... :naughty: ...mai bine la toamna.

#3
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

 Taw, on 31st July 2012, 10:24, said:

Salutare,

Vreau sa fac un mini-traseu de 5 zile prin zona Moldovei si as avea nevoie de cateva idei.
In fiecare locatie voi sta 1-2 nopti, depinde daca am ce vizita/face acolo, cu conditia sa ma incadrez in cele 5 zile.
M-am gandit la: Bucuresti - Baile Tusnad - Cheile Bicazului - Slanic Moldova - (unknown) - Bucuresti.

Zona Cheile Bicazului nu au drum foarte bun. Vezi aici descrieri recente: http://forum.softped...t...&start=1764

Slanic Moldova - din punctul meu de vedere- este o locatie cam 'moarta' dar peisajele sunt frumoase iar drumul din Tg Ocna este bun.
La Targu Ocna poti vizita Salina.

#4
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 sopo, on 31st July 2012, 12:26, said:

Pentru mai multa documentare butoneaza pe Google lacul sfanta ana si tinovul mohos si citeste pareri personale pe blogul lui razvan ungureanu si pe blogul de calatorii al alexandrei.

razvan pascu !!!! nu ungureanu!

#5
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Mersi de recomandari, dar tocmai m-am razgandit (am nevoie de vreo 7 zile sa vad partea de Nord a tarii, cred ca voi da o tura la toamna) si voi merge spre Nord-Vest, una dintre destinatii va fi Alba Iulia, unde am mai fost si mi-a placut.
Deci alte locatii prin jur ar fi binevenite (la Castelul Corvinilor am fost, nu prea merita). Eu ma gandeam la Sarmisegetuza-Baile Herculane-Portile de Fier sau Cluj-Baile Tusnad.
Intrebare: Paltinis, Calimanesti, Caciulata merita? Am ce face pe acolo?
Mersi anticipat.

Edited by Taw, 31 July 2012 - 14:49.


#6
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

 sopo, on 31st July 2012, 13:35, said:

razvan pascu !!!! nu ungureanu!

:w00t:  :thumbup:

 Taw, on 31st July 2012, 15:33, said:

Mersi de recomandari, dar tocmai m-am razgandit (am nevoie de vreo 7 zile sa vad partea de Nord a tarii, cred ca voi da o tura la toamna) si voi merge spre Nord-Vest, una dintre destinatii va fi Alba Iulia, unde am mai fost si mi-a placut.
Deci alte locatii prin jur ar fi binevenite (la Castelul Corvinilor am fost, nu prea merita). Eu ma gandeam la Sarmisegetuza-Baile Herculane-Portile de Fier sau Cluj-Baile Tusnad.


Chiar ma gandeam sa iti propun un alt traseu : Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta Turnu Severin- Orsova-(popas 1 noapte Eselnita / Dubova -zona Cazanele Dunarii)- Baile Herculane (popas 1 noapte)- Bozovici (Rezervatia Morilor de apa) - Anina (cursa cu cel mai vechi tren pe ruta Anina-Oravita-retur)- Resita (cazare 1 noapte- Muzeul de Locomotive)- Caransebes- Hateg (Sarmisegetusa - 1 noapte) - Simeria- Sibiu - Paltinis (1 noapte)- Brasov (popas 1 noapte Bran sau Predeal, etc)-Bucuresti

....ceva de genul

Foarte frumos este si traseul Baile Herculane-Baia de Fier dar primii 20-25 km sunt mai prosti apoi e foarte bun (de la interesectia cu Cernat Sat).

Daca ai nelamuriri sau vrei detalii despre traseul rutier, scrie si raspund cu ce stiu pt ca sunt convinsa ca sunt si alti oamenii interesati de anumite trasee. :peacefingers:

#7
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Mersi frumos de recomandare. M-am gandit asa, tinand cont ca am doar 4 nopti la dispozitie (Resita si Caransebes sunt prea departe). Iar vizitarea "pe drum" a unor obiective este exclusa, e greu cu bagajele pe 2 roti. Trebuie sa ma cazez inainte de a vizita ceva.:)

Bucuresti - Paltinis - Alba Iulia - Cazane/Baile Herculane/Deva/Hateg - X - Bucuresti

Am 2 intrebari:
1. Unde merita sa innoptez, dintre cele 4 locatii din ziua 3?
2. Ce sa vizitez prin Sud-Vestul tarii in ziua 4? Trebuie sa fie cumva intre una din locatiile de mai sus si Bucuresti, ca e la drumul de intoarcere.

Mersi.

#8
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

 Taw, on 31st July 2012, 19:27, said:

Bucuresti - Paltinis - Alba Iulia - Cazane/Baile Herculane/Deva/Hateg - X - Bucuresti

Am 2 intrebari:
1. Unde merita sa innoptez, dintre cele 4 locatii din ziua 3?
2. Ce sa vizitez prin Sud-Vestul tarii in ziua 4? Trebuie sa fie cumva intre una din locatiile de mai sus si Bucuresti, ca e la drumul de intoarcere.

Mersi.

1. Din punctul meu de vedere, la Cazane sau Baile Herculane (dar acum depinde de gustul fiecaruia sau daca ai mai fost si vrei in alt loc)
2. Targu Jiu sau Ranca (un posibil traseu de intoarcere pe la Orsova-Baile Herculane- Baia de Arama-Targu Jiu-Rm Valcea-Bucuresti).
Singurele probleme in traseul descris (fiind cu motocicleta) le poti avea intre Baile Herculane si Baia de Arama (vreo 25 km din traseu, restul e f bun), Baia de Arama-Targu Jiu (mici denivelari) si Orsova-Eselnita (cateva denivelari).
Tine cont ca parererile mele pot fi discutabile pt ca am masina.

#9
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Mersi frumos pentru raspunsul detaliat. Pentru traseul mentionat de tine chiar ar merita mers cu masina, asa ca m-am reorientat.(zona Sibiu - Alba Iulia - Medias - Moeciu)
Acum astept variante de cazare in topicul alaturat, mersi anticipat.:)

Edited by Taw, 03 August 2012 - 16:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate