Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

2012 Tour de France

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008

View Postdanghetau, on 6th July 2012, 06:40, said:

La noi nu s-a putut urmari Eurosport pe cablul de la UPC asa ca am vizionat ca de obicei online; ma uit la TV doar cind fac antrenamentul zilnic pe eliptica...
Ce ma nedumereste este acordarea timpilor, daca vin in pluton relativ compact se acorda acelasi timp desi ultimul din pluton poate sa ajunga la secunde bune fata de primul din pluton; daca s-ar putea contoriza pentru fiecare in parte eu considera ca e mai corect deoarece vad ca de ani buni departajarea se face la secunda, Il Giro s-a cistigat la citeva secunde distanta. La fel, daca s-a cazut in ultimii 3km se da acelasi timp (asta cred doar pe plat unde sint sanse mai mari).
In secolul vitezei sa nu pui timp individual e ciudat, sa ai dupa 3000km distante de citeva secunde  intre primii clasati.... Parerea mea.
Pina acum turul nu m-a impresionat cu nimic, etape sterse, fara istoric (cu exceptia cazaturilor din 100 in 100m). Lipseste ceva, poate va veni spectacolul in etapele montane.

Come on au fost foarte misto si etapele de plat. E drept ca nu se intampla nimic pana la sfarsit, o grupa evadeaza si la final trag echipele sprinterilor sa isi aduca oamenii intre primii si sunt prinsi. De aia  am vazut doar higlights-urile cu ultimii km, dar orsicat mie mi s-a parut foarte misto si lupta pentreu tricoul verde. Mult ghinion pentru cavendish, lipsa unei echipe care sa il propulseze pt sprint, dar in fine el a semnat cu sky si stia ca au alt obiectiv, respectiv turul cu wiggins.
Sunt curios daca are sagan vana si pentru catarari. Daca da o sa fie o lupta faina.

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Daca s-ar vrea s-ar putea pune timpi individuali; atita timp cit se clameaza faptul ca X a cistigat turul in fata altora la diferenta de citeva secunde... Pai e un aspect: presupunem ca in toate etapele de plat acel X vine permanent in fata acelui Y ambii fiind fiecare la cite un capat al plutonului, diferenta reala si de 10 secunde poate pe etapa. Apoi Y care e mai bun pe catarari ii ia acestuia 2 minute si gata...
Stim ca fiecare echipa are un candidat la clasamentul general si ca toti trag pentru el; daca pe plat e de inteles trena atunci nu vad cum l-ar putea ajuta pe catarare cind au viteza de sub 20 la ora si nu se pune problema vintului. Nu mai departe de astazi s-a vazut ca un locotenent a cistigat.
Sint multe aspecte dar eu asa as spune ca e corect; mai sint situatii cind unii ciclisti sint prinsi la bariere, cind cad, etc... de ce sa se faca diferenta? Este un sport, chiar daca e unul de echipa insa daca se face diferenta la secunda ar fi normal sa se ia fiecare in parte exact ca la contratimp. Pai ala s-a omorit si a luat tricoul galben si de atunci nu l-a mai vazut nimeni in fata si restul care au cistigat au tinut 7" diferenta pina astazi desi nu au venit la acesti timpi distanta.
De asta nu mi se pare just cronometrarea, in alte sporturi se face diferenta la miime de secunda.
Adica unul care e bun la catarare poate lua un tur foarte simplu: in fiecare etapa iese ultimul din pluton, ia timpul invingatorului (sau pierde citeva secunde desi ar fi normal sa piarda el citeva secunde deoarece a ajuns mai tirziu) iar intr-o etapa montana in care e catarare de citiva km (raporata la peste 2000km cit are un tur) poate pune 2-3 minute si a luat turul.

#21
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Nu e nici o cursă în pluton, fiindcă nu are sens să conteze unde stai în pluton. Se poate ajunge foarte ușor în fața plutonului, pe cățărări trebuie să ai picioare, nu glumă. Tu nu iei în calcul ce îmbulzeală ar fi acolo, sprinterii se bat pentru victorie, oamenii de clasament general pentru secunde, toate astea pe un drum de doar câțiva metri lățime. Se mai bagă și vreun spectator aiurit și vezi cum accidentări grave gen Vinokourov o să fie la ordinea zilei.
Sistemul acesta pe care îl propui este viabil doar când ai un pluton mult mai restrâns.

Edited by mattbaker, 07 July 2012 - 18:14.


#22
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Platul e plat, muntele e munte. Daca s-ar pune individual s-ar imbulzi toata lumea pe final, inclusiv favoritii sa nu piarda secunde , fiind strada prea mica, apar cazaturile. E mai bine asa, diferenta sa se faca pe contratimp si munte, nu si in etapele de plat.Oricum, cine nu poate tine ritmul cu plutonul, fiind el si redus, are alt timp.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Asa o fi insa un "favorit" poate sa stea in etapele de plat la coada plutonului, sa nu traga deloc, sa beneficieze de paravint adica sa se bage la somn si sa ia acelasi timp cu primul si sa fie odihnit pentru cele 2-3 etape montane in care poate pune minute bune. Eu vorbesc de aspectul moral, uneori incurca si masinile, si motoarele, mai faci o pana pe pavate, etc. Ghinion de nesansa insa asta e sportul. De asta sportul de chipa e altfel decit ala individual unde se vede care e bun si care nu.
Pai daca sint buni cu adevarat au bulane sa bage pe 180km destul ca sa se cearna sita si sa nu mai vina la imbulzeala; asa se cerne sita stiind fiecare ca are de tras pentru el... dar cind se doarme in draci (vezi cazaturile de ieri, 2 in citiva km) ce sa mai zici...

#24
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
De exemplu ieri, plutonul mai numara maxim 50 oameni la final. Cei care au fost favoriti au stat in spate, au crezut ca vor primi timpul primului insa a fost accident, ai observat intarzierile. Timpul il primesti doar daca se intampla un accident in ultimii 3 km, nu daca nu mai poti tine ritmul in ultimii 3 km, atat.

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Asta stiu insa sint cazuri izolate. Asa pot foarte bine sa pun un locotenent sa cada ca prostul in fata favoritilor eu fiind in fata (cu 4km inainte de final) si gata. Ala zice ca a stranutat, a pierdut controlul asupra directiei de mers pe un sector de drum si gata...
Dar in cazul barierelor care au fost in trecut??? Aia au asteptat sa treaca trenul si au fost taxati. Mai, eu ramin la parerea mea, nu mai comentez nimic pentru ca oricum nu se poate schimba. E o chestie de logica... asa o vad eu, ca se poate imbunatati dar nu se vrea. Macar sa nu se mai c$%e pe ai ca X a cistigat turul in fata altuia cu 10 secunde... mai da-o naibii de treaba, pe 3000km aia au fost asa de apropiati ca valoare incit doar 10 secunde i-a departajat. Asta ma deranjeaza.
Apropo, daca exista favoriti de ce nu alearga aia intre ei??? Ce a facut favoritul Wiggins azi? Sau favoritul Evans? Sau favoritul Schleck? Eu cred ca e o loterie... Vinokourov anul trecut a tras-o rau de tot, cine se gindea? Wouter ala a murit si el intr-un mod... Frate, daca esti bun stai in fata mereu si cistigi, eviti si cazaturile...
E exact ca la fotbal, exprimarea aia timpita de genul "calculul hirtiei"?

#26
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Se poate face si asta, sa cada unul langa un favorit in ultimii 4 km, dar nu se intampla si nu s-a intamplat, din propria intentie. Anul trecut Contador a pierdut 1 minut si 20 secunde din a doua etapa din cauza unui accident in ultimii 20 km, exact cum a fost cel de ieri. Se mai intoarce roata. Astazi Wiggins a vrut sa faca meci egal cu Evans.Cel ce trebuia sa atace era cel din urma pentru ca e dezavantajat la contratimp. Daca esti puternic pe munte poti face diferente mari, exemplu : Contador in 2011, Giro, a castigat cu 6 min avans. Daca esti ca valoare apropiata, luam exemplul lui Froome din Vuelta, cand a piedut la 2 secunde pentru ca se mergea pe Wiggins. Asta e ciclismul, nu se poate compara cu celelalte sporturi.Daca esti puternic faci avans mare, daca esti de acelasi calibru ajungi sa se joaca la secunde.

Pentru asta e ciclismul si in asta sta farmecul.

#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008

View Postgozmyn, on 7th July 2012, 20:21, said:

Asta e ciclismul, nu se poate compara cu celelalte sporturi.Daca esti puternic faci avans mare, daca esti de acelasi calibru ajungi sa se joaca la secunde.
Ba se poate compara pentru ca daca nu se putea compara inseamna ca era pus intre ele un semn de egalitate...
Asta spun si eu numai ca nu se masoara cu aceeasi oca pentru toti. Daca fiecare ar fi inregsitrat cu timpul exact atunci poate ca nu s-ar mai dormi in pluton la adapost si sa dai lovitura pe o catarare. Ar trebui sa se faca separat pentru plat si urcat. Uitati, de exemplu pe velodrom cum se poate? Si acolo sint cazaturi, si acolo se duce trena si cu toate astea diferentele sint contorizate la nivel de miime de scunda.
Asta nu inseamna ca nu ma voi uita in continuare, intrebarile mele erau retorice. Si cu asta basta. :rolleyes:

#28
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Dar ai comparat numarul de ciclisti dintr-o cursa pe velodrom si una pe sosea? Iti dai seama ca daca ar fi timpul pe individ, ce ar insemna un etapa de plat, terminata pe o strada de 2,5 m latime? Ciclismul de sosea e una, velodromul e alta, fotbalul e altul, la fel si handbalul si restul.

Oricum, noi suntem doar niste simpli privitori.

Edited by gozmyn, 07 July 2012 - 20:14.


#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
In absenta lui Contador turul pare-se ca e terminat.

#30
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Îi susțin opinia lui Jean [ comentatorul Eurosport, din nefericire nu îmi aduc exact aminte numele real ]. Nu m-ar suprinde deloc peste 2-3 ani să vină UCI cu niște probe din "frigider" de-ale lui Wiggins și Froome.

#31
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanghetau, on 9th July 2012, 18:32, said:

In absenta lui Contador turul pare-se ca e terminat.


Nici daca era Contador prezent nu cred ca putea sa mai faca ceva... Am ramas fara cuvinte cand i-am vazut cum au mers in contratimp. In ritmul asta, cei doi de la sky ajung pe locurile I si II , iar de la anul il vad pe Froome sa se lupte pentru victorie alaturi de Contador si restul. Deja i-au promis functia de capitan.

Ori dopati ori talent! Sau ambele??

Edited by gozmyn, 09 July 2012 - 21:38.


#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Sa nu uitam ca spaniolul este catarator cu valente de contratimpist. UnuL-doua minute pe care le-ar fi pierdut pe plat nu sint nimic pe linga ce poate pune el pe o catarare de categoria I. Dar cum nu e astea nu-s decit presupuneri. Sa vedem ce-or mai face astia la anul, asa s-a spus si azi despre Fabian, ca e cel mai bun contratimpist si uite ca s-a intimplat ceva... sau despre Cadel anul trecut, s-a spus ca va lua si anul asta la cita forta/determinare a aratat...
Numele asta de Jean a fost adoptat de pe vreamea celor 2 Radu: Naum si Banciu... Acum sint Alex Hovco, Emanuel Terzian si sporadic Alex Ciocan.

#33
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si Froome e foarte bun la contratimp si am vazut ca s-a tinut excelent dupa Cadel pe categoria 1. Daca merge la fel de bine si pe cele speciale, in urmatorii ani o sa-l vad cum se bate cu Contador pe munti.

#34
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
O categorie 1 dupa x etape de plat unde au stat in trena e fix pix.
Sa vedem cand baga pe o etapa 3 categorii 1 una dupa alta cum stau. Cadel inca nu e out.
Sincer cam ciudat 2 contratimpisti care stau si pe munte asa bine si si de l aceeasi echipa.

#35
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din pacate, nici in etapa de astazi nu au putut sa mai scada din diferenta fata de primul clasat... Am impresia ca turul e cam jucat.

#36
gmv

gmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2012
Salutare. Ce parere aveti despre etapa de zi? ...pe cine mizati....Wiggins , Nibali sau Evans?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate