Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

2012 Tour de France

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Am vazut doar azi etapa de ieri. E cam jucat turul. Chiar daca am impresia ca wiggins mai poate fi facut pe vreo urcare, daca pica el ramane froome. E incredibil cata forta are asta in el.
Pierre roland confirma ce a aratat anul trecut.

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,786
  • Înscris: 21.08.2008
Astazi de la km 117 nu am mai vazut... ce s-a intimplat notabil? Modificari in clasament?

#39
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Clasamentul etapei de astazi:

Quote

Stage 12 Results
GBR  1  MILLAR, David (GARMIN-SHARP)                    5:42:46
FRA  2  PERAUD, Jean-Christophe (AG2R LA MONDIALE)      
ESP  3  MARTINEZ DE ESTEBAN, Egoi (EUSKALTEL-EUSKADI)    +    5
FRA  4  GAUTIER, Cyril (EUROPCAR)                      
CRO  5  KISERLOVSKI, Robert (ASTANA)                    
SVK  6  SAGAN, Peter (LIQUIGAS-CANNONDALE)               + 7:53
AUS  7  GOSS, Matthew Harley (ORICA-GREENEDGE)          
FRA  8  HINAULT, Sébastien (AG2R LA MONDIALE)            + 7:54
AUS  9  EVANS, Cadel (BMC RACING)                      
ITA  10 PAOLINI, Luca (KATUSHA)

Iar cel general este neschimbat. Garmin a salvat turul. Bravo lor!

#40
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Dupa una din cele mai pliciticoase etape. Ma rog e si singura pe care am vazut-o live ( am vazut-o e mult spus ca am dormit o buna bucata din transmisie ) restul fiind doar highlights.
S-au odihnit toti, nici macar cavendish nu s-a mai sinchisit la ceva puncte pt verde. Si acolo pare stabilit clasamentul.
Sper sa fie ceva mai antrenante in urmatoarele zile ca altfel renunt sa ma mai uit live la ele.

#41
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,318
  • Înscris: 21.01.2009

View Postdanghetau, on 6th July 2012, 07:40, said:

La noi nu s-a putut urmari Eurosport pe cablul de la UPC asa ca am vizionat ca de obicei online; ma uit la TV doar cind fac antrenamentul zilnic pe eliptica...
Ce ma nedumereste este acordarea timpilor, daca vin in pluton relativ compact se acorda acelasi timp desi ultimul din pluton poate sa ajunga la secunde bune fata de primul din pluton; daca s-ar putea contoriza pentru fiecare in parte eu considera ca e mai corect deoarece vad ca de ani buni departajarea se face la secunda, Il Giro s-a cistigat la citeva secunde distanta. La fel, daca s-a cazut in ultimii 3km se da acelasi timp (asta cred doar pe plat unde sint sanse mai mari).
In secolul vitezei sa nu pui timp individual e ciudat, sa ai dupa 3000km distante de citeva secunde  intre primii clasati.... Parerea mea.
Pina acum turul nu m-a impresionat cu nimic, etape sterse, fara istoric (cu exceptia cazaturilor din 100 in 100m). Lipseste ceva, poate va veni spectacolul in etapele montane.
Asa s-a cronometrat pana cam acum 10-12 ani ( sper sa imi aduc bine aminte )  si s-a renuntat din cauza imbulzelii de la sosire. Toti se inghesuiau sa fie in primele randuri ; acum ai observat ca cei care nu au ca obiectiv castigarea etapei se dau frumos (!?)  la o parte pentru ca e clar ca vor pierde doar eventuala bonificatia .  La un moment dat ( mai de curand ) regula era " fanta de lumina " intre doi rutieri : daca aparea un decalaj intre roata spate a unuia si cea din fata a urmaritorului , fie el cat de mic acesta se cronometra; ultima oara am vazut-o aplicata la un duel Vinokurov - Armstrong in TF pe cand Lance castigase doar 3 tururi. Acum regula e mult mai relaxata.
Cat despre TF ....cum anticipam  :confuzzled: O echipa buna ( Sky ) care controleaza tot si liderul ei va castiga fara emotii . Pacat de Cadel ,  fara echipa nu cred ca prinde nici macar locul 2.

#42
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Frank a picat primul test antidoping.

#43
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Pe undeva nu e de mirare - sa nu uitam cine e manager la echipa lui ;).

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,786
  • Înscris: 21.08.2008
Bulgarul Gabrovski a fost depistat pozitiv cu EPO in turul Turciei... nu-i nimic, e la moda... sa nu apara si despre SKY peste un timp asa ceva.

#45
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Sunt încrezător că vor fi prinși și cei de la Sky, totuși, buni pe munți, buni la sprint, buni la contratimp [ i-au dat 2 oameni 1 minut lui Cancellara ].
Cadel nu are echipă și este și destul de în vârstă. Oricum turul câștigat de el eroic anul trecut e peste cel de anul ăsta, și în opinia mea și mai curat.

Edited by mattbaker, 18 July 2012 - 16:35.


#46
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Cand Wiggins a luat locul 4 in TdF in 2009 , cand a luat locul 3 in Vuelta sau titlurile de pe velodrom si victoriile lui din anul acesta, nimeni nu comenta ca se dopeaza. Cum a aparut in Marea bucla, toti afirmati ca a folosit substante interzise... Eu zic ca nu va prins nimeni de la Sky, nici acum, nici in urmatorii ani.  ;)

Edited by gozmyn, 18 July 2012 - 17:53.


#47
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010
pe mine altceva ma deranjeaza,ca se poate castiga un Tour doar la contratimp...

#48
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
La fel ca anul trecut. A ajuns ca o cursa de 3 saptamani sa se decida la un contratimp. Posibil timpuri mai curate.

#49
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Eu nu sunt de acord ca se castiga doar la contratimp. La urma urmei pentru cineva care este lider la contratimp este o victorie sa stea langa cataratori in etapele de munte. Este ca si cand am spune la fotbal ca doar atancantii castiga meciurile.

Altfel - imi pare rau ca nu sunt mai multe atacuri intre favoriti pe catarari, dar asta e -  ramanem cu "meciurile din evadari" si cu celelalte ingrediente(peisaje, sprinturi, etc.)

#50
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

View Postgozmyn, on 18th July 2012, 18:52, said:

Cand Wiggins a luat locul 4 in TdF in 2009 , cand a luat locul 3 in Vuelta sau titlurile de pe velodrom si victoriile lui din anul acesta, nimeni nu comenta ca se dopeaza. Cum a aparut in Marea bucla, toti afirmati ca a folosit substante interzise... Eu zic ca nu va prins nimeni de la Sky, nici acum, nici in urmatorii ani.  ;)
Spune-mi o echipă în afară de US Postal care să fi dominat Turul în această manieră. Numai că Sky a dominat așa tot anul. Și cu toții știm ce era la US Postal...

#51
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmattbaker, on 19th July 2012, 18:24, said:

Spune-mi o echipă în afară de US Postal care să fi dominat Turul în această manieră. Numai că Sky a dominat așa tot anul. Și cu toții știm ce era la US Postal...
ce i-a facut Froome lui Wiggins in ultimii 2 km...baiatul asta sigur nu mananca doar orez cu lapte.

#52
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmattbaker, on 19th July 2012, 18:24, said:

Spune-mi o echipă în afară de US Postal care să fi dominat Turul în această manieră. Numai că Sky a dominat așa tot anul. Și cu toții știm ce era la US Postal...


Te-ai luat si tu dupa comentatorii , US Postal si altele...

#53
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Chestia e ca nu au castigat la contratimp. Si-au conservat avantajul si pe urcari. Cadel e out. Nibali nu are picioare sa faca ceva pe o urcare.
Deja e boring. Noroc ca mai misca voeckler si cum imi e simpatic mai e ceva entertaining. Mentionez ca inca nu am vazt etapa de azi. Daca cumva s-a intamplat ceva deosebit.

#54
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,786
  • Înscris: 21.08.2008
Etapa de azi mi-a placut chiar daca am vazut-o sporadic; Viocler  :naughty:  e foarte expresiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate