Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 

De ce distributiile gnu/linux inca nu-s pregatite pt desktop?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 LensFlare, on 19th May 2012, 07:49, said:

...Am scris doar ca prostia / infatuarea unora afecteaza dezvoltarea linuxului...

@tom_1133 eu de la XP SP3 nu am mai folosit un antivirus pe Windows si nu m-am virusat nici macar o data, te virusezi daca folosesti aplicatii / jocuri din surse nesigure (ex. warez) ceea ce se poate intampla si pe Linux. Nu e vina sistemului de operare ca utilizatorul e un dobitoc...
Esti sigur de asta, LensFlare ? sigur nu banii pe propietatea intelectuala a driverelor ?!
Sau tu te referi la multitudinea distributiilor Linux existente ?
Acestea pot fi catalogate in distributii pt. incepatori:
Linux MInt, SolusOS, Ubuntu, Xubuntu, PCLinuxOS, Mandriva.....

si distributii pentru avansati:
Fedora, Arch Linux, RedHat, Slackware etc.

L.E.:
iti spun eu ca sunt unele zile in care doar deschizi browserul si te-ai virusat !
e o conspiratie ascunsa pt. a se vinde antivirusi, antivirusii free nu ofera o protectie 100% precum cele cu licenta, noroc cu LInux.

Edited by tom_1133, 19 May 2012 - 10:07.


#20
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Din păcate are dreptate. Asta e realitatea fie că o acceptăm sau nu.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 tom_1133, on 19th May 2012, 11:01, said:

iti spun eu ca sunt unele zile in care doar deschizi browserul si te-ai virusat !
Eu stiu de kitul original XP SP2  cum IE6 executa niste componente din Windows (FileSystemObject & Co) cu acces la hard 100%. Ulterior prin update-uri s-a rezolvat. Dar de atunci nu am mai intalnit...

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2012 - 10:15.


#22
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
E cert ca nu sunt pregatite, e paradoxal ca eu folosesc linux pe desktop de aproape 4 ani  :coolspeak:  !

Pentru un utilizator de calculator care nu este interesat de jocuri, ca mine, nu vad nici un impediment serios in utilizarea linuxului, exceptand lenea proprie !

#23
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Linux este bun de utilizare pe desktop de atunci de cand a aparut insasi notiunea de desktop.
Daca Linux nu este încă pregatat ȘI pentru utilizatorii idioti, atunci aceasta sa fie problema lor.
Există distribuții Linux și pentru ageamii.

Edited by JJackFLASH, 19 May 2012 - 11:10.


#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu toate ca nu pot sa te inghit, JJackFLASH, iti dau dreptate :P
Linux a fost mereu cu 2 pasi inaintea windowsului in privinta GUI.

p.s.:
spune si tu "distributiile pentru ageamii" sa afle lumea care sunt  :peacefingers:

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

 tom_1133, on 19th May 2012, 12:18, said:

Linux a fost mereu cu 2 pasi inaintea windowsului in privinta GUI.
Ha Ha! You're funny! :)

#26
h4s7e5

h4s7e5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.05.2012

 JJackFLASH, on 19th May 2012, 12:07, said:

Daca Linux nu este încă pregatat ȘI pentru utilizatorii idioti, atunci aceasta sa fie problema lor.
Există distribuții Linux și pentru ageamii.
Tocmai, ca Linux e pregatit chiar si pentru utilizatorii idioti, asta cel putin e parerea mea, a se vedea Mint, Ubuntu, PCLinuxOS, Mageia etc.

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:28, said:

Ha Ha! You're funny! :)
Are dreptate, desktop-ul meu din 2006 arata ca windows 7, desi windows 7 nu era nici gandit.
Sa nu uitam de Compiz, pe vremea cand windows nici nu auzise de efecte.

#27
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Parerea mea e ca sunt pregatite pentru desktop, dar datorita inertiei utilizatorilor, acestia inca raman pe Windows.
Marea majoritate, nu ma refer la cei care stau pe Windows datorita existentei unor anumite softuri.

#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
@h4s7e5 arata dar nu se "simte" la fel. Cel mai aproape de realitate este Unity si asta pentru ca au copiat interfata Mac OS, dar pe mine ma enerveaza maxim ca nu pot minimiza fereastra printr-un simplu click pe pictograma aia din Launcher.

P.S. Sa nu uitam si de crash-uri, care erau frecvente (cel putin la mine).

Edited by LensFlare, 19 May 2012 - 11:43.


#29
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
LensFlare, in windows 7 exista efectele oferite de Compiz ?
Si facultativ, afla ca acesta a aparut in 2006, cand Vista a fost lansat de-abia in 2007 si numai cu ferestrele transparente !

Te comporti de parca ai fi platit de micro sa faci reclama proasta la Linux  :thumbdown:

ON:
userii sunt obisnuiti cu programele din windows si de aceea e dificil trecerea de la windows la Linux iar crash-urile se datoreaza producatorilor de drivere care nu ofera suport.

#30
h4s7e5

h4s7e5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.05.2012

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:42, said:

@h4s7e5 arata dar nu se "simte" la fel.
Ai dreptate, Linux se simte mult mai rapid. Mie imi plac PC-urile slabe, nu vad vreun motiv pentru care sa am un PC performant. Cel mai bun PC pe care-l am e un Intel Atom dual core cu 1 GB de RAM si mi se pare extraordinar de bun. :)

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:42, said:

Cel mai aproape de realitate este Unity si asta pentru ca au copiat interfata Mac OS, dar pe mine ma enerveaza maxim ca nu pot minimiza fereastra printr-un simplu click pe pictograma aia din Launcher.
Nu te opreste nimeni sa-ti configurezi o interfata cat vrei tu. Daca ai cunostinte, baga-te pe openbox, e configurabil pana la os. Poate arata bine si sa zboare, in acelasi timp fiind foarte stabil.

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:42, said:

P.S. Sa nu uitam si de crash-uri, care erau frecvente (cel putin la mine).
KDE 3.5 era foarte stabil, nu stiu de unde aveai tu crash-uri.

#31
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
Tom hai sa fim seriosi si realisti, sunt aplicatii pentru Windows mult mai tari decat compiz-ul. E adevarat, unele sunt contra-cost dar sunt mult mai bine realizate.

Quote

Te comporti de parca ai fi platit de micro sa faci reclama proasta la Linux
Nu fac reclama proasta, scriu doar ce am observat, probat etc.

@h4s7e5 chiar acum 1 saptamana pe Fedora 16 s-a intamplat.

P.S. Ferestrele alea transparente pe Linux sunt o gluma buna, Aero e mult mai complex. Iar crash-urile nu se datoreaza doar producatorilor de hardware...

Edited by LensFlare, 19 May 2012 - 11:55.


#32
h4s7e5

h4s7e5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.05.2012

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:51, said:

Tom hai sa fim seriosi si realisti, sunt aplicatii pentru Windows mult mai tari decat compiz-ul. E adevarat, unele sunt contra-cost dar sunt mult mai bine realizate.
Pe mine personal nu ma intereseaza efectele, si nu am folosit compiz vreodata, l-am testat si l-am sters. Totusi, compiz ofera o gramada de efecte.
Poti sa-ti configurezi Linux-ul cat de mult vrei, sa arate si sa functioneze exact cum vrei. Chestia asta nu am putut sa o fac vreodata pe windows.

 LensFlare, on 19th May 2012, 12:51, said:

@h4s7e5 chiar acum 1 saptamana pe Fedora 16 s-a intamplat.
Te cred, daca vrei o distributie foarte stabila, ia CentOS sau Debian.

#33
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Pina la urma nici nu trebuie sa ajunga linuxul desktop OS. Asta deoarece desktopul tinde sa dispara. Apar tablete, telefoane, alte mizerii, care in majoritatea cazurilor ruleaza linux, ori alta clona unix, mai putin windows.
Parerea mea este, ca cei din Redmond, cu fiecare versiune de windows se apropie mai mult de prapastie.

#34
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
LensFlare, pariem ca daca aia de la OpenGL îi da in judecata pe producatorii aplicatiilor ce seamana cu Compiz si Beryl vor castiga ?

In privinta crash-urilor nu este numai vina producatorilor de drivere ca nu ofera suport ci si vina celor din spatele distributiilor Linux ca nu colaboreaza in asa fel incat sa numai existe diferente si icompatibilitati intre distributii !
De exemplu, la instalarea TV-Max pe Ubuntu (si derivatele lui) este necesara instalarea PPA-urilor pe cand in Debian (si derivatele lui) numai este necesara instalarea lor.

#35
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
@h4s7e5 sunt prea spartane pentru mine :). Totusi ma incanta ce se intampla cu Ubuntu, sper ca in 3-4 ani sa rezolve majoritatea problemelor care ma tin momentan cu Windows in dual-boot.

#36
h4s7e5

h4s7e5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.05.2012

 LensFlare, on 19th May 2012, 13:05, said:

@h4s7e5 sunt prea spartane pentru mine :). Totusi ma incanta ce se intampla cu Ubuntu, sper ca in 3-4 ani sa rezolve majoritatea problemelor care ma tin momentan cu Windows in dual-boot.
Pe mine nu ma incanta ce se intampla in Ubuntu, dar inteleg de ce te incanta pe tine. Eu nu prea am spirit artistic, desi imi place sa arate bine desktop-ul, nu observ orice chichiță.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate