Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

De ce distributiile gnu/linux inca nu-s pregatite pt desktop?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
121 răspunsuri în acest subiect

#55
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 gtk, on 19th May 2012, 13:55, said:

de la cacaturile de unity si gnome 3, amebele zici ca au fost facute de niste copii retardati care n-au auzit in viata lor de "egonomie"
Nici mie nu imi plac, dar exista fallback.

 gtk, on 19th May 2012, 13:55, said:

programe gandite cu kuru ca nici nu poti sa afli versiunea instalata pana nu sapi de te ia dracu
E exact ca la windoze, il deschizi si vezi sus la help.

 gtk, on 19th May 2012, 13:55, said:

inca o gramada de programe care trebuie compilate ca nu se gasesc binary (cu toata labareala aia ./config make etc),
Zi unul singur. De multi ani nu mai e nevoie de asa ceva. Nici macar in Arch.

#56
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 14:39, said:

cat sa caut? nu crezi ca ar trebui sa fie intuitiv? in process monitor? de unde si pana unde sa banuiesc ca acolo s-ar afla informatia aia?
acolo am descoperit ca o chestie compiz imi cam papa procesorul (banuiesc ca de grafica se ocupa... si da, am driverele video originale instalate)

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 14:39, said:

In rest despre ce a zis nenea din poveste, iti demonstrez tehnic/inginereste ca nu e asa. Da' o sa-mi bat gura degeba !
ce sa-mi demonstrezi tehnic si inginereste?
ca nu e de porc sa existe nspe package managere si in consecinta programe care uneori se gasesc doar pentru unele si nu pentru altele?
ca nu e de porc sa dai peste programe care vin doar cu cod sursa care trebuie compilat?
ca nu e de porc sa ai nspe intefete grafice, cu framework-uri si api-uri separate, cu programe care merg doar pe unele si nu pe altele?
ca nu e de porc ergonomia absolut cretina din ultimele ineptii numite unity sau gnome 3?
ca sunt stabile unity si gnome 3 si de fapt ma insel eu?
ca nu gasesti echivalente corespunzatoare pt. o multime de prog populare windows (de la aplicatii marunte ca yahoo messenger cu voce/video, player audio cu srswow effect (da, se aude de rahat in orice player linux comparativ cu wmp) la programe gen Photoshop sau mai stiu eu ce)
ca nu se tot freaca stabilitatea si compatibilitatea cu updaturile si "modernizarile" lor stupide si frecvente? (a se vedea situtia cu Ubuntu din ultima vreme)

 shogun1, on 19th May 2012, 14:41, said:

uname -a

Linux-ul nu ?tiu sigur dacă-i pregătit pentru desktop, dar tu sigur NU e?ti pregătit pentru Linux.
pai aia am gasit cu google,... in windows afli fara sa cauti pe google...

modul tau de gandire e fix modul de gadire de cacat care tine si probabil va tine mereu linuxul in umbra... ceea ce nu pricepi tu si multi alti e urmatorul lucru: nu oamenii trebuie sa se adapteze la un sistem de operare (si la ideile unor retardati idealisti care nu stiu ce-i cu ei) ci os-ul trebuie sa se adapteze LA NEVOIELE oamenilor! invers nu merge, poti sa te pui in cap!

trebuie sa fie cat mai usor si intuitiv de folosit, trebuie sa exista cat mai multa compatibilitate atat backwards cat si curenta intre diverse distro-uri si desigur compatibiliatate hardware (fara labareli triste de genul "nu vrem ca e proprietary", ca mama masii)...

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:13, said:

Nici mie nu imi plac, dar exista fallback.
ce-i aia?

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:13, said:

E exact ca la windoze, il deschizi si vezi sus la help.
numai daca se obosesc programatorii sa respecte conventia asta nescrisa... numai ca in lumea open source unii nu se obosesc...

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:13, said:

Zi unul singur. De multi ani nu mai e nevoie de asa ceva. Nici macar in Arch.
adica vrei sa zici ca nu mai exista programe care se instaleaza doar prin compilare si ca nu se gasesc binary-uri gata facute? lol!

ah, iar unele cazuri, chiar daca ai binary trebuie sa mai faci niste operatii ceva, ca de exemplu de copiere a unor fisiere (asta am facut cand am instalat flash playerul de la adobe pentru firefox)

Editat de gtk, 19 mai 2012 - 14:38.


#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.652
  • Înscris: 30.07.2003

 gtk, on 19th May 2012, 15:30, said:

nu crezi ca ar trebui sa fie intuitiv?
Pai de cele mai multe ori dai click dreapta pe iconita Computer / Properties, la fel ca in Windows.

Nu are rost sa discutam contradictoriu. Din N motive tu nu te vei intelege cu Linux iar asta nu-i cu suparare. Reflecta totusi la ce spune licenta:

Quote

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY


#58
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 15:38, said:

Pai de cele mai multe ori dai click dreapta pe iconita Computer / Properties, la fel ca in Windows.
care inconite?

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 15:38, said:

Nu are rost sa discutam contradictoriu. Din N motive tu nu te vei intelege cu Linux iar asta nu-i cu suparare. Reflecta totusi la ce spune licenta:
probabil ca nu... e destul de naspa sa ti se blocheze de cateva ori, iar in final sa crape cu totul la doar doua zile de la instalare... windows-ul sa se blocheze cu totul se intampla foarte rar, iar sa crape cu totul nu mi s-a intamplat de ani buni... nu mai zic la doua zile de la instalare...

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 gtk, on 19th May 2012, 15:30, said:

ce-i aia?
Adica sa arate gnome3 ca gnome2.

 gtk, on 19th May 2012, 15:30, said:

adica vrei sa zici ca nu mai exista programe care se instaleaza doar prin compilare si ca nu se gasesc binary-uri gata facute? lol!
Daca exista, eu nu am dat de ele. Tot ce e uzual, in Ubuntu se face cu .deb-uri.

 gtk, on 19th May 2012, 15:30, said:

ah, iar unele cazuri, chiar daca ai binary trebuie sa mai faci niste operatii ceva, ca de exemplu de copiere a unor fisiere (asta am facut cand am instalat flash playerul de la adobe pentru firefox)
Aha, daca instalai un singur pachet, ubuntu restricted extras, aveai si flash, si codecuri, si fonturi, si ce naiba mai e pe acolo. Nu e nimic de copiat manual.

Quote

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.652
  • Înscris: 30.07.2003

 gtk, on 19th May 2012, 15:48, said:

care inconite?
Afla ca si in Gnome 3 exista desktop cu iconite. In plus sunt destule DE pentru fiecare gust.

 gtk, on 19th May 2012, 15:48, said:

e destul de naspa sa ti se blocheze de cateva ori, iar in final sa crape cu totul la doar doua zile de la instalare
Te cred dar mai cred ca ai un hardware fara suport bun (astazi) in Linux. Eu folosesc Linux pe hardware Intel si nu am probleme.

 gtk, on 19th May 2012, 15:48, said:

windows-ul sa se blocheze cu totul se intampla foarte rar, iar sa crape cu totul nu mi s-a intamplat de ani buni... nu mai zic la doua zile de la instalare...
Nu te contrazic. Nu am zis ca Windows-ul e prost !

Editat de neagu_laurentiu, 19 mai 2012 - 14:59.


#61
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

 gtk, on 19th May 2012, 13:30, said:

Amice, ai scris un post foarte lung dar pe buna dreptate ca si tu cam ai dreptate.

Dar !!! trebuie sa ti cont de faptul ca filosofia (nescrisa) in LINUX este de "a fi barbat si ati configura singur s.o." !
De ce crezi ca Linux este asa de configurabil spre deosebire de windows ?
Iar multele tale nemultumiri se regasesc numai la distributiile create/concepute pt. userii cu o reala experienta in Linux.
In loc sa incepi cu distributii adresate incepatorilor, tu vrei neaparat sa te arunci in bratele celor mai consacrate distributii (Fedora, Arch Linux, RedHat, Slackware etc.) in care iti trebuie un minim de cunostinte despre aceste distributii, si cand spun minime nu ma refer la ce ar trebui sa stie un incepator.

Ca fapt divers, SalineOS este o distributie mica (putin peste 900 mb  :rolleyes: ) care, dpmdv ca incepator in Linux, nu se adreseaza incepatorilor !
Trebuie sa ai putin habar depsre Linux inainte sa intri in Terminal si sa-ti instalezi driverele placii video la distributia SalineOS + ca nici nu vine cu codecuri preinstalate si este foarte diferit modul de instalare al acestora fata de Ubuntu.
Daca ar fi sa compari Linux Mint cu SalineOS, diferenta e de la cer la pamant deoarece LM fiind adresat incepatorilor in Linux, un incepator nu va regasi problemele intampinate in SalineOS  :peacefingers:
Daca nu-ti place comparatia facuta de mine, atunci ce zici de Mandriva (adresata incepatorilor) si RedHat ?

Cu alte cuvinte, "distributiile GNU/Linux" sunt pregatite pentru desktop !

#62
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:49, said:

Adica sa arate gnome3 ca gnome2.
aha, interesant, dar am inteles ca devine "obsolete" si ca viitorul e 3

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:49, said:

Daca exista, eu nu am dat de ele. Tot ce e uzual, in Ubuntu se face cu .deb-uri.
eu am dat de mai multe, de ex. un chm viewer... si altele..

 lucifer76, on 19th May 2012, 15:49, said:

Aha, daca instalai un singur pachet, ubuntu restricted extras, aveai si flash, si codecuri, si fonturi, si ce naiba mai e pe acolo. Nu e nimic de copiat manual.
eu am impresia ca era instalat, aveam un gnash nu stiu ce, dar nu era compatibil cu multe site-uri si a trebuit sa instalez varianta oficiala..

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 15:56, said:

Afla ca si in Gnome 3 exista desktop cu iconite. In plus sunt destule DE pentru fiecare gust.
o fi, numai ca nu-mi amintesc de iconita cu computerul ala... si am observat ca click dreapta nu face prea multe nici in gnome 3 si nici in unity... cel putin nu standard...

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 15:56, said:

Te cred dar mai cred ca ai un hardware fara suport bun (astazi) in Linux. Eu folosesc Linux pe hardware Intel si nu am probleme.
nu stiu..
configuratia e: proc intel core2duo 2.4 ghz, 4 gb ram, video ati radeon mobility hd 4670 1 gb - la paca video am instalat atat drv ce au venit de la ubuntu (initial), cat si ulterior de pe siteul amd (dupa ce am dezinstalat driverele standard) ... aceeasi poveste...

Editat de gtk, 19 mai 2012 - 15:11.


#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.652
  • Înscris: 30.07.2003

 gtk, on 19th May 2012, 16:10, said:

aha, interesant, dar am inteles ca devine "obsolete" si ca viitorul e 3
Gnome 3 vine in doua variante: una pentru placile video cu accelerare (cea care nu-ti place tie) si o a doua pentru cazul cand nu poate lucra sistemul cu OpenGL. Asta din urma "deseneaza" dupa principiile Gnome 2 si seamana destul de mult cu vechea varianta. E lansata automat daca nu merge cea pe accelerare sau manual.
http://www.dedoimedo...3-fallback.html

Editat de neagu_laurentiu, 19 mai 2012 - 15:16.


#64
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 neagu_laurentiu, on 19th May 2012, 16:14, said:

Gnome 3 vine in doua variante: una pentru placile video cu accelerare (cea care nu-ti place tie) si o a doua pentru cazul cand nu poate lucra sistemul cu OpenGL. Asta din urma "deseneaza" dupa principiile Gnome 2 si seamana destul de mult cu vechea varianta. E lansata automat daca nu merge cea pe accelerare sau manual.
http://www.dedoimedo...3-fallback.html
aham... acu sa vad daca mai resusesc sa-l fac sa mearga... daca nu, nu stiu daca sa-l mai reinstalez(ubuntu), as incerca mint, insa ma tem ca ma trezesc cu programe ce nu merg...

#65
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.294
  • Înscris: 09.08.2009
Incearca prima data in masina virtuala.

#66
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 gtk, on 19th May 2012, 16:10, said:

aha, interesant, dar am inteles ca devine "obsolete" si ca viitorul e 3
Pai 3 este, doar ca arata ca 2. Nu ineptia de Unity.

 gtk, on 19th May 2012, 16:10, said:

eu am dat de mai multe, de ex. un chm viewer... si altele..
[ http://3.bp.blogspot.com/-Um3MB8uSMg4/TizCHZiLSLI/AAAAAAAAAO8/m-NiVUtXFrA/s1600/Screenshot+-+07242011+-+08%3A43%3A06+PM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 16.07.2007

 flegma, on 19th May 2012, 13:42, said:

Cred ca Linuxul ar avea nevoie de o promovare masiva pentru a-i creste cota de piata.
Asta e, in opinie mea, singura varianta pentru a ajunge pe segmentul desktop.
Pot sa faca developerii si mama sistemelor de opeerare ca tot la 1% va ramane.

Nu are nevoie de nicio promovare. Asa cum am explicat mai sus in afara de citeva cazuri exceptionale desktopul va disparea, deci nu va veni niciodata "desktop linux year", insa peste tot vad numai linux. S-a intimplat exact cum a spus Linus cu multi ani in urma. Linuxul are ca tinta piata embedded. Mai toate gadgeturile, de la televizor pina la telefoane (mai putin Apple, dar astia au ca tinta utilizatorii cu bani si cocalarii) au la baza ceva legat de kernelul linux si gnu.
Piata desktopurilor va scadea in continuare, iar baietii mai destepti din administratia publica deja trec pe linux (vezi cazul oraselor Muenchen si Viena). Criza asta o sa grabeasca si pe altii, insa lobbyul celor din Redmond inca este puternic, mai sunt idioti, care se lasa convinsi, insa reducerile de cost la un moment dat vor atinge si pe calculatoristii din administratie, iar atunci va veni sfirsitul celor din Redmond si a capuselor gen companii antivirus.

Editat de fezo, 19 mai 2012 - 15:32.


#68
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.237
  • Înscris: 27.08.2009
Dragii mei.

Linux (distributiile Linux) nu au fost create pentru:
-Cei care stau 1-2 ore pe zi pe PC si ala pe feisbuc si messenger
-Cei care dau o bere lu vecinu sa ii instaleze wingoz ca ei nu stiu (de fapt nici nu vor sa invete)
-Cei care le e lene sa citeaza si sa caute informatiile cu propriile puteri.
-Cei care nu stiu mai deloc engleza (eu unu consider ca intelegerea limbii engleze la nivel mediu este esentiala mai ales pentru documentarea persoanei in cauza).
-Cei care fac parte din generatia counter strike+winamp in bara toata ziua.

Eu unu ca utilizator ocazional de Linux nu ma enerveaza "problemele" software in sine cat ma enerveaza nenorocitele de incompatibilitati hardware.

#69
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.294
  • Înscris: 09.08.2009
Daca o sa ii creasca mult cota Linuxului, companiile de antivirus nu o sa dispara. Cat despre MS, nu stiu ce sa zic. Poate o sa le scada cota, dar in niciun caz nu vor intra in faliment sau alte chestii de genu'. Referitor la piata embedded, nu mi-as da laptopul sau desktopul nici pe 10 tablete.

@ionutzradu De ce sa nu fie pentru aia? Instalezi o distributie gen LM si stai fericit pe feisbuc si messenger fara sa te apuci sa injuri ca iti merge preaa greu de la fragmentare sau hoardele de virusi.

Editat de flegma, 19 mai 2012 - 15:37.


#70
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 16.07.2007

 flegma, on 19th May 2012, 16:32, said:

Cat despre MS, nu stiu ce sa zic. Poate o sa le scada cota, dar in niciun caz nu vor intra in faliment sau alte chestii de genu'.

Fii sigur ca MS nu va disparea. Deja acum au un venit frumusel din santajul companiilor care produc telefoane Android. Dupa fiecare telefon cu Android MS incaseaza in jur de 5-10 dolari pentru diferite "patente".
Cam asta este viitorul lor, insa un lucru este cert: dominatia pe piata desktop (cit va mai exista acest segment) va scade continuu si din cauza calitatii si din cauza alternativelor insa nu va asteptati ca linuxul sa-i ia locul.
Eu personal nici nu doresc acest lucru. Linuxul n-a fost creat pentru oameni care-si cumpara calculator sa se uite la filme, sa vorbeasca pe YM si sa dea like-uri. Tocmai din aceasta cauza cred ca politica celor de la Ubuntu este gresita.

Editat de fezo, 19 mai 2012 - 15:42.


#71
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.786
  • Înscris: 09.05.2005
@fezo tu ai vazut cota de piata a windows pe desktop-uri?

#72
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.237
  • Înscris: 27.08.2009
@flegma
Acelea sunt criteriile mele, eu pur si simplu mi-am expus ideile.

Deci eu stiu persoane care au PC-uri de 3-4 ani si internet de peste un an si singura sansa de a ii ajuta (ba sa instalez nustiu ce, ba s le fac un cont nustiu unde bla bla) este sa intru in PC-urile lor folosind team-viewer.
Zi-mi si mie ,crezi ca am vreo sansa sa le explic ce si cum ar sta situatia daca ar instala o distributie Linux.
Pur si simplu sunt dependenti de interfara grafica, hai sa zicem ca le pot explica ce si cum sa faca sa downloadeze si sa instaleze de exemplu VLC dar imagineaza-ti cum ar fi sa scrie in terminal Sudo apt-get install vlc /pacman -S vlc sau mai stiu eu ce neavand nici macar cunostiinte nimime de limba engleza in afara de fuc.. you ,bl.. me sau mai stiu eu ce apare prin filme in ziua de azi .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate