Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
591 replies to this topic

#505
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
prima cazare în Gzira:

Attached Files



#506
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
Vă era dor de plajă și o baie în mare?


https://youtu.be/t_y...7d_vf63rDenaSin

#507
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
Cati bani cazarea??

#508
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
Cam asa a fost cazarea in  St. Paul's Bay
De afara arata ca un bloc normal cu varul cazut dar in interior bine
In jur de 1800 ron 7 zile
Cam departe de zone de interes iar transportul public un dezastru, dar una peste alta a fost bine

Attached Files


Edited by dannek, 24 November 2023 - 08:57.


#509
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdannek, on 24 noiembrie 2023 - 08:30, said:

Cati bani cazarea??

100 euro/zi

În schimb am prins o ofertă la 4* cu mic dejun inclus, la a doua cazare:

Attached Files


Edited by nasty2, 24 November 2023 - 15:22.


#510
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
arăta bine:

Attached Files



#511
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
Cred că cel mai frumos loc văzut în zonă este Laguna Albastră:


https://youtu.be/kwh...BkYRz7NgdNMf_7X

Sfat: încecați să ajungeți cu primele barci care pleacă, măcar pe la 10, până să se aglomereze.

Edited by nasty2, 25 November 2023 - 18:19.


#512
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salutari,

Erau ceva preturi bune la Wizz in Aprilie pentru Malta si am luat de vineri pana luni.

Aterizam in aeroportul din Malta. Unde ne recomandati sa stam incat sa fie ok?

1. Este necesara masina de inchiriat daca doresti sa vezi cat de cat insula?

2. Partea istorica unde e ?

3. Din ce vad majoritatea isi iau cazare spre St Paul Bay, unde ar fi ok incat sa luam si ceva tripuri cu barca?

L.E - Am vazut postarea lui Nefertiti, superb :)

Edited by kvs, 09 January 2024 - 20:04.


#513
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Mașina e musai.

#514
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Sliema  pentru cazare,  pentru transport de fiecare data  ( am fost de mai multe ori) am luat abonamentul ala pe toate autobuzele din Malta inclusiv Gozo, cu toate ca nu stai o saptamana cat e valabil abonamentul iesi mai ieftin. Cu masina inchiriata se circula pe partea ailalta si nu gasesti loc de parcare.

Din Sliema se pleaca si in excursi pe mare si  pentru celelalte ai autobuzele peste tot. Abonamentul il iei din aeroport.

#515
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Dacă apuci, scufundări în Gozo

#516
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 07.06.2023

View Postkvs, on 09 ianuarie 2024 - 19:58, said:

Salutari,

Erau ceva preturi bune la Wizz in Aprilie pentru Malta si am luat de vineri pana luni.

Aterizam in aeroportul din Malta. Unde ne recomandati sa stam incat sa fie ok?

1. Este necesara masina de inchiriat daca doresti sa vezi cat de cat insula?

2. Partea istorica unde e ?

3. Din ce vad majoritatea isi iau cazare spre St Paul Bay, unde ar fi ok incat sa luam si ceva tripuri cu barca?

L.E - Am vazut postarea lui Nefertiti, superb Posted Image
Eu am fost de revelion si am stat in zona St Paul Bay, zona este ok.
Am avut masina inchiriata 5 zile, un Opel Corsa automata, si ne-am deplasat peste tot, inclusiv Gozo. Pretul a fost 35 euro/zi, asigurare full. Pentru mai multa mobilitate, sa acoperi o arie mare de vizitat, recomand masina inchiriata.
Poti sa folosesti si Uber, dar iti asumi minim 50-60 euro/zi. De ex. eu am platit 15 euro x2 spre/dinspre Mdina.
Recomand de vizitat coasta estica pentru peisaje, Mdina, Valleta, Attard, Birgu, Gozo(Victoria) pentru arhitectura, istorie, etc. Am fost de 3 ori in Valetta si de 2 ori in Mdina, atat de mult ne-a placut.
Parcarea nu a fost niciodata o problema, si mereu gratis. Cand am fost in Valetta am parcat in Cospicua si am luat ferry din Birgu spre Valetta, sa nu imi bat capul in Valleta cu parcarea.

Edited by 2cata, 10 January 2024 - 09:17.


#517
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 07.06.2023

View Postkvs, on 09 ianuarie 2024 - 19:58, said:

Salutari,
3. Din ce vad majoritatea isi iau cazare spre St Paul Bay, unde ar fi ok incat sa luam si ceva tripuri cu barca?
Eu te pot ajuta cu obiectivele pe care le-am avut pe lista.
Faci in felul urmator. Iti faci o lista cu obiectivele alese, din lista mea sau nu, si le bifezi in Google Maps. Dupa aia, in functie de cum iti sunt aranjate obiectivele pe harta alegi cazarea si abia dupa aia alegi daca vrei sa folosesti masina inchiriata, transportul in comun, uber, etc.

Attached Files



#518
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,673
  • Înscris: 29.12.2016
Ne-am hotarat si noi (adica eu, pentru ca sotia este de acord cu mine), sa mergem in Malta. Un charter cu plecare in 18 mai (1130€/2 adulti). Cazare am ales in Mellieha, si mai exact la hotelul aflat chiar in capat, Paradise bay. Are plaja proprie. Am inteles ca in zona Sliema plajele sunt mai abrupte, cu pietris, etc... Plus ca, oricum nu erau hoteluri direct pe plaja, ci la distanta. In zona Mellieha sunt cateva golfulete superbe unde putem sa mergem pe jos. Cel mai probabil ca vom face abonamente pe 7 zile pentru tot transportul in comun. Sa inchiriez masina nu cred ca ma arunc, pentru ca am emotii, nu am condus niciodata masina cu volan pe dreapta. Pentru Gaza si Comino avem feribotul aproape, si locul de unde se iau excursii cu barca e tot acolo. Si Popeye's village e aproape. Vom lua si ceva excursii facute de tur operator, dar vom merge si pe cont propriu, probabil in capitala si in jur. Obiective sunt destule, vreme frumoasa si sanatate sa fie! Sunt pregatit pentru asteptatul la autobuze, stiu ce ma asteapta.
PS. Voi incerca si Stuffat tal-fenek (sau fenkata), sunt curios de iepurele acela gatit in sos aromatic de rosii cu vin. Posted Image

Edited by 2Unlimited, 23 January 2024 - 14:55.


#519
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
wow. Cat de scump.

#520
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Post2Unlimited, on 23 ianuarie 2024 - 14:53, said:

PS. Voi incerca si Stuffat tal-fenek (sau fenkata), sunt curios de iepurele acela gatit in sos aromatic de rosii cu vin. Posted Image
Am cautat si eu iepurele asta  insa nu l-am gasit. Ma rog, probabil a fost ghinionul meu, sa n-aiba aia in restaurantele in care ne-am oprit noi cand ne lua foamea. Sper sa fii mai norocos...

#521
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 01.03.2016

View Post2Unlimited, on 23 ianuarie 2024 - 14:53, said:

Am inteles ca in zona Sliema plajele sunt mai abrupte, cu pietris, etc... Plus ca, oricum nu erau hoteluri direct pe plaja, ci la distanta.
Am fost anul trecut cazat in Sliema la un hotel aflat la 30 m de plaja. Dar plaja in Sliema nu e cu nisip, este o piatră ponce maroniu deschis, cea din care se fac toate fatadele de cladiri in Malta. Noi am fost in extrasezon, doar pentru a vizita insula.

#522
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Singura plaja decenta din Malta mi s-a parut cea din Għadira Bay. Lata, cu nisip, intrare in apa in panta lina, apa curata.
Frumos de mers este si la Blue Lagoon de pe Comino, apa e superba insa de plaja, nici vorba, e doar piatra.
Sau Popeye Village, insa tot doar pentru apa, nici aici nu e plaja.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate