Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
590 replies to this topic

#541
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Cel mai probabil ca imi voi lua excursii de la tur operator, nu voi inchiria masina.

Voi alege excursiile in felul urmator:
1. Mosta, Ta' Qali Artisan Village, Mdina & Valletta (Full Day - tur operator)
2. Tuk-Tuk Gozo Tour (Full Day Including Light Lunch), daca nu vor opri si la Laguna albastra (spun ca oprirea e optionala, doar daca permite vremea), pot lua ulterior o excursie de 4 ore, dimineata. Sunt cazat aproape de terminalul Cirkewwa.
3. Three Cities Tour (Vittoriosa, Senglea & Cospicua) 4h
4. Popeye Village, este destul de aproape, vom petrece minim 5-6 ore aici, pe cont propriu, plus vizita la Popeye's cliffs si Ras in-niexfa.
5. Paradise beach, Ghar Tuta, Rozi wreck, Cirkewwa bay, si plajele si golfuletele din Mellieha (neaparat Coral Lagoon), plus centrul orasului si Xemxija daca mai avem timp si chef, tot pe cont propriu, sunt foarte multe obiective de vizitat in zona...

Edited by 2Unlimited, 29 January 2024 - 10:36.


#542
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View Post2Unlimited, on 29 ianuarie 2024 - 10:22, said:

Cel mai probabil ca imi voi lua excursii de la tur operator, nu voi inchiria masina.

Voi alege excursiile in felul urmator:
1. Mosta, Ta' Qali Artisan Village, Mdina & Valletta (Full Day - tur operator)
2. Tuk-Tuk Gozo Tour (Full Day Including Light Lunch), daca nu vor opri si la Laguna albastra (spun ca oprirea e optionala, doar daca permite vremea), pot lua ulterior o excursie de 4 ore, dimineata. Sunt cazat aproape de terminalul Cirkewwa.
3. Three Cities Tour (Vittoriosa, Senglea & Cospicua) 4h
4. Popeye Village, este destul de aproape, vom petrece minim 5-6 ore aici, pe cont propriu, plus vizita la Popeye's cliffs si Ras in-niexfa.
5. Paradise beach, Ghar Tuta, Rozi wreck, Cirkewwa bay, si plajele si golfuletele din Mellieha (neaparat Coral Lagoon), plus centrul orasului si Xemxija daca mai avem timp si chef, tot pe cont propriu, sunt foarte multe obiective de vizitat in zona...
Sejurul pe care l-ati ales este cu demipensiune sau mic dejun? Noi am cumpărat biletele de avion cu plecare in 11 octombrie, sejur de 7 zile. Cazare am rezervat prin Booking com, un apartament cu vedere frontală la mare in apropiere de Silema, costul cazării 465 Eur. Cochetăm de foarte multă vreme cu ideea unei vacante in Malta.

#543
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Doar mic dejun. Demipensiune ar fi costat cu 200 euro in plus, si ar fi trebuit sa alegem cina, pentru ca nu vom sta prea mult in hotel ca sa mancam pranzul acolo. Pentru cina sa dau 200 euro mi se pare mult, mai ales ca sotia nu mananca dupa ora 17.
Eu prefer sa aleg chartere, pentru ca, pe cont propriu, daca se anuleaza zborul, cazarea ramane platita, si se pierd banii. La charter isi asuma agentia acest aspect.

Edited by 2Unlimited, 02 February 2024 - 11:10.


#544
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
La charter daca da faliment agentia macar stii o treaba, pierzi toti banii.

Glumeam. Fiecare stie cum e mai bine pentru el.

Edited by mdt, 02 February 2024 - 12:11.


#545
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
A folosit cineva așa ceva?

https://maltadiscoun...-discount-card/

#546
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004

Vizualizare mesajdansysro, pe 03 februarie 2024 - 22:19, a scris:

A folosit cineva așa ceva?

https://maltadiscoun...-discount-card/
Sunt foarte multe reduceri la acesta carduri chiar interesante dar ca sa beneficiezi de ele maxim trebuie sa stai cel putin 14 zile in malta

#547
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
O să-l folosesc pe asta...
https://heritagemalta.mt/store/c95/

Acum o săpt era 50 euro, acum e 60 :(

Attached Files



#548
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Am fost toamna trecuta in Malta, cel mai bine am iesit luand un card de transport pe 7 zile si vizitand insula si Gozo pe cont propriu, cu bus. Agentia cu care am fost avea niste preturi foarte mari pentru excursii. Am stat in Sliema si a fost destul de usor de ajuns la Valetta, Mdina, Rabat, Mosta, cele 3 orase, Gozo, inclusiv Laguna albastra.
Bautura alcoolica din cactus la care se refera cineva mai sus cred ca e Bajtra, lichiorul lor specific din fructe de cactus, rozaliu, foarte parfumat.
Kinnie ne-a placut si noua, varianta suc.

#549
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 29 ianuarie 2024 - 10:22, a scris:

Cel mai probabil ca imi voi lua excursii de la tur operator, nu voi inchiria masina.

Voi alege excursiile in felul urmator:
1. Mosta, Ta' Qali Artisan Village, Mdina & Valletta (Full Day - tur operator)
2. Tuk-Tuk Gozo Tour (Full Day Including Light Lunch), daca nu vor opri si la Laguna albastra (spun ca oprirea e optionala, doar daca permite vremea), pot lua ulterior o excursie de 4 ore, dimineata. Sunt cazat aproape de terminalul Cirkewwa.
3. Three Cities Tour (Vittoriosa, Senglea & Cospicua) 4h
4. Popeye Village, este destul de aproape, vom petrece minim 5-6 ore aici, pe cont propriu, plus vizita la Popeye's cliffs si Ras in-niexfa.
5. Paradise beach, Ghar Tuta, Rozi wreck, Cirkewwa bay, si plajele si golfuletele din Mellieha (neaparat Coral Lagoon), plus centrul orasului si Xemxija daca mai avem timp si chef, tot pe cont propriu, sunt foarte multe obiective de vizitat in zona...

Salutare!
Ai niste preturi la excursiile astea, cumva?

#550
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajkerkyra, pe 10 februarie 2024 - 23:02, a scris:

Am fost toamna trecuta in Malta, cel mai bine am iesit luand un card de transport pe 7 zile si vizitand insula si Gozo pe cont propriu, cu bus.

Buna!
Cam cat timp ar trebui alocat pentru Gozo?

Plecam si noi pe 15 aprilie pentru 5 nopti, vom sta la QAWRA Palace Resort & SPA/St Paul's Bay si incercam sa ne facem planul de calatorie, mai ales ca nu mai e mult pana la plecare.
Multumesc!

#551
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Pentru Gozo cred ca o zi intreaga este suficienta.
Am fost recent cu ISeeMalta, varianta cu Comino si Gozo combinate si nu am reusit savitetez decat Victoria.
Mare grija la orarul transportului in comun pt ca merge destul de rar. Noi am luat un taxi spre port ca sa nu pierdem ferry.

#552
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Va sfatuiesc sa incercati sa va faceti totusi programul pe cont propriu, cat se poate. Nici noi nu am inchiriat masina, ne-am miscat foarte bine cu bus-urile lor, o exceptie a fost la Mosta unde am pierdut bus-ul si am luat un Uber catre Sliema, a fost 12 euro 2 familii. Erau niste preturi nesimtite la operatori, cel putin la agentia cu care am mers noi, gen 60 euro vizita la Valetta, noi stand in Sliema si ferry costand cativa euro. Pentru Gozo am mers tot pe cont propriu, am luat bus-ul turistic, am coborat la cateva opiri, am lasat la urma Victoria unde am stat pana mai tarziu, de acolo am luat bus catre port si ferry inapoi, ferry circulau pana mai tarziu. Si parca tot as mai fi stat, mi-a placut foarte mult Gozo, si nu vorbesc aici de Victoria.
Revenind la excursiile prezentate mai sus, sa vezi Mosta, Mdina si Valetta intr-o zi mi se pare o gluma. Si cele 3 orase le faceti usor pe cont propriu, ne-a placut foarte mult Birgu, iar 4 ore pentru toate 3 mi se pare putin. Pe Gozo iar ajungeti usor cu ferry, mai ales ca sunteti aproape de Cirkewwa.

Edited by kerkyra, 01 April 2024 - 11:21.


#553
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Post-Diana-, on 01 aprilie 2024 - 09:41, said:

Salutare!
Ai niste preturi la excursiile astea, cumva?

Cand le-am cautat in ianuarie aveau preturi mai rezonabile (insa erau ofertele de anul trecut). Cam 65 euro excursia in Gozo si 20 euro cele 3 orase. Din cate am inteles acum, se pare ca cele 3 orase se viziteaza dintr-un autobuz cu etaj. Nu ma intereseaza. De asemenea excursia la Gozo a crescut la 83 de euro / persoana. La banii astia imi inchiriez o masina automata si conduc cu 30 km/h.
O sa vad ce-mi ofera partenerul cand ajung acolo. Daca chiar nu am alta optiune, imi voi face un abonament la transportul in comun pe o saptamana...

Edited by 2Unlimited, 02 April 2024 - 07:49.


#554
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajLHR, pe 01 aprilie 2024 - 11:07, a scris:

Pentru Gozo cred ca o zi intreaga este suficienta.
Am fost recent cu ISeeMalta, varianta cu Comino si Gozo combinate si nu am reusit savitetez decat Victoria.
Mare grija la orarul transportului in comun pt ca merge destul de rar. Noi am luat un taxi spre port ca sa nu pierdem ferry.

Multumesc!
Aterizam de dimineata la 7.05 in Malta si ne gandeam sa facem Gozo in prima zi, atunci am avea destul timp la dispozitie.

https://www.rome2rio...awra/Gozo#trips
Nu stiu daca s-a mai postat, dar pe rome2rio.com se pot vede/calcula distantele intre obiective si optiunile de calatorie.

In alta ordine de idei, pentru ca abia  acum citesc paginile din urma si vad ca oamenii au postat si preturi pentru posteritate, noi am platit pentru transport avion Ryanair + 5 nopti cazare cu demipensiune hotel QAWRA Palace Resort & SPA, 385 euro/pers (770 euro ambii calatori) prin agentia Dream Holidays (noi am luat si un singur bagaj de 20kg care a costat 80 euro).
Nu stiu daca e mult, putin, in fine..probabil ca se poate si mai ieftin de atat daca iti iei singur si din timp, noi ne-am hotarat abia saptamana trecuta pentru Malta.

Vizualizare mesajkerkyra, pe 01 aprilie 2024 - 11:19, a scris:

Va sfatuiesc sa incercati sa va faceti totusi programul pe cont propriu, cat se poate.

Multumesc!
Asa am zis si noi, transport in comun cu abonamentul de 7 zile + la nevoie, Uber/Bolt.
Aveti idee, abonamentul trebuie validat la urcarea in autobuz sau e suficient sa il detii electronic?

#555
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Abonamentul se ia din aeroport si se valideaza de fiecare data la urcare la sofer pe unde este si urcarea.  Mai nou este si un fel de autobuz tip expres unde nu este valabil abonamentul dar ramane valabil la celelalte autobuze valabil si in Gozo.

#556
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Abonamentele, tip cartela, se pot lua si de la diferite magazine si se valideaza la urcare, este un aparat la sofer. Si, cum s-a spus, sunt valabile si pe Gozo.
Mai multe aici:
https://www.publictr...en/explore-card
Pentru Gozo, incercati sa ajungeti cat mai devreme, sa luati bus turistic, este o mare pierdere sa nu vedeti si ceva din insula, ci doar Victoria.
http://www.citysight...on-hop-off.html
Poate ar fi mai bine in alta zi plina, in ziua cand ajungeti poate sunteti obositi, si drumul de la aeroport la cazare o sa dureze ceva, mai bine alegeti o zi cand puteti pleca mai devreme cu ferry. Pe noi ne-au acostat vanzatori de bilete la bus-ul turistic chiar la urcarea pe ferry la Cirkewaa, am negociat si am scos biletele la 12 euro, nu la 22 cat era (pliantul din linkul de mai sus nu cred ca este actualizat).

#557
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
kerkyra,
multumesc mult!
Am corespondat cu hotelul si ne primesc bagajele cand ajungem de dimineata, apoi plecam spre Gozo din motive geografice, hotelul nostru fiind in nord si oarecum ni se pare mai aproape de Gozo.
Noi suntem obisnuiti cu lipsa de somn, sotul lucreaza in ture de cate 24 de ore si eu am prostul obicei sa nu dorm cat e el plecat noptile, asa ca suntem ``antrenati`` cum ar veni. :)
Crezi ca am face mai multe de 2-3 ore de la aeroport pana in Qawra?
Acum daca suntem si in Schengen aerian, ma gandesc ca merge mai repede in aeroport, aparte luarea bagajului. Poate gresesc, desigur!
Multumesc pentru linkuri, sunt foarte utile!

Citisem si eu ca transportul spre Gozo este inclus daca ai abonamentul pe 7 zile de la Tallinja, dar din ce vad unii zic ca ar costa 4.5 euro intoarcerea. Am inteles eu prost si trebuie platit sau nu?

#558
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Cei 4,5 euro se refera la ferry Cirkewaa-Gozo, este costul dus-intors, se plateste cand te intorci, in Gozo, nu la dus. Bus-ul pe Gozo sigur e inclus, noi am procedat cum am mai spus, am facut turul insulei cu bus turistic, am revenit in port, am luat iar bus la Victoria, unde am stat pana mai tarziu (bus turistic circula doar pana pe la 5 sau 6) De acolo, seara, am luat bus normal catre port si ferry.
Uite alte link-uri despre ferry:
https://www.gozochan...ferry/schedule/
si tarife
https://www.gozochan...om/ferry/fares/
Inca o data recomand turul insulei, nu doar Victoria, cu cateva coborari (aveti 45 min parca ntre bus-uri), noi am coborat la Dwejra si la Ggantija, apoi Victoria pe indelete, excursia asta mi s-a parut cea mai frumoasa din toata vacanta in Malta.
Nu stiu cat faceti din aeroport, as zice ca cel putin 2 ore de la aterizare, de aceea spuneam ca daca plecati spre pranz la Gozo nu stiu cat timp aveti sa faceti turul si ar fi pacat. Poate sa mergeti pana la Laguna albastra, daca o aveti in plan, acolo puteti sta mai putin.

Edited by kerkyra, 03 April 2024 - 08:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate