Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

vreau sa ma stabilesc in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
alexvladvv

alexvladvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2012

View Postcataly1n, on 27th April 2012, 16:26, said:

taicamiu munceste legal .. problema e ca o sa fie acasa prin septembrie cand vr sa plec eu :)  NIN- nu se obtine foarte greu{ http://www.inlondra....-in-anglia.html ) (cum scrie acolo exact asa se obtine)        iar in privinta blue-cardului  adevarat se obtine greu..  la inceput  optezi pentru yellow card care se obtine mai usor
da o gramada de acte si bataie de cap, nici nu stiu de unde sa incep.  watami zicea ca permisu de munca te costa 350 lire daca il faci prin posta, stie cineva mai multe detalii?

#20
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

View Postalexvladvv, on 27th April 2012, 15:40, said:

da o gramada de acte si bataie de cap, nici nu stiu de unde sa incep.  watami zicea ca permisu de munca te costa 350 lire daca il faci prin posta, stie cineva mai multe detalii?
alexvladvv  ,nu merge sa iti faci permis de munca daca tu esti in romania,trebuie sa fii in UK  cand iti faci actele sa iti deschizi cont etc

#21
alexvladvv

alexvladvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2012

View Postcataly1n, on 27th April 2012, 17:08, said:


alexvladvv  ,nu merge sa iti faci permis de munca daca tu esti in romania,trebuie sa fii in UK  cand iti faci actele sa iti deschizi cont etc
sunt pe pas de plecare, pe 10 iunie am bilet catre londra. cu ce ar trebui sa incep pt obtinerea actelor?

#22
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Yellow card - se obtine in cazul in care esti student, self sufficient sau self employed.
Blue card - Highly skilled labour, nu e cazul vostru fiindca nu ati terminat nimic din invatamantul superior.

Optiunea voastra este un purple card - ptr informatii intrati pe ukba.homeoffice.gov.uk si uitati-va pe formularul BR3. Preturile pe care le-am dat mai sus (?350-?700) sunt pentru yellow card in cazul unui student, citisem prost, greseala mea.

PS: o oprire din salariu de ?500-1000 mi se pare normala daca atat costa work permitul, doar nu crezi ca e vreun angajator care iti va platii tie asta din buzunarul lui.

Edited by watami, 27 April 2012 - 17:29.


#23
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

View Postwatami, on 27th April 2012, 17:28, said:

Yellow card - se obtine in cazul in care esti student, self sufficient sau self employed.
Blue card - Highly skilled labour, nu e cazul vostru fiindca nu ati terminat nimic din invatamantul superior.

Optiunea voastra este un purple card - ptr informatii intrati pe ukba.homeoffice.gov.uk si uitati-va pe formularul BR3. Preturile pe care le-am dat mai sus (?350-?700) sunt pentru yellow card in cazul unui student, citisem prost, greseala mea.

PS: o oprire din salariu de ?500-1000 mi se pare normala daca atat costa work permitul, doar nu crezi ca e vreun angajator care iti va platii tie asta din buzunarul lui.
din cate stiu  purple card permite unui om cu varsta intre 17 si 27 de ani sa se duca la o familie vorbitoare de lb engleza din anglia cu SCOPUL de a invata engleza,si acesta o sa faca treburile casnice si/sau sa aiba grija de copii  si i se da saptmanal bani de buzunar atat:)       e

#24
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
purple cardul permite angajarea in UK la un employer cu conditia ca acesta sa aplice pentru tine.

#25
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
£350 e yellow-card-ul? Dar cum asa? Nici nu stiam ca se plateste :|

#26
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
la indan sau pakistanez nu-ti trebuie card!

#27
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View Postbb_girl, on 2nd May 2012, 03:11, said:

£350 e yellow-card-ul? Dar cum asa? Nici nu stiam ca se plateste :|

Aproape ai terminat anul si nu ai invatat ca in vest totul se plateste?

#28
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Postwatami, on 2nd May 2012, 16:14, said:

Aproape ai terminat anul si nu ai invatat ca in vest totul se plateste?

Da, diferenta e ca in vest ai din ce plati

#29
Andra91

Andra91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2012
Bună seara. Vreau să mă mut în UK din toamna anului 2013, după ce termin cu licența la facultate. O să am licență în Fiziokinetoterapie dar și licență în Lb. și Literat. Română - Lb. și Literat. Engleză. Experiență nu am decât lunile de practică(de vară-cam 11 luni) din timpul facultății. Limba engleză cunosc la nivel avansat. Și aș vrea să plec la sigur, să aplic de aici la mai multe job-uri în Fizioterapie, am văzut multe anunțuri pe internet. Însă m-ar interesa cum stă treaba cu chiria, eu plec împreună cu prietenul meu și vrem să închiriem un apartament cu 2 camere și cum stă treaba cu actele. Dacă mai există cineva care lucrează la spital sau care s-a aflat în situația mea, pentru a mă îndruma. Mulțumesc!

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Lasă chiria, drept de muncă aveți?

#31
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmufa, on 17th July 2012, 23:27, said:

Lasă chiria, drept de muncă ave?i?

Daca se muta in toamna lui 2013, o desparte trei luni de zile pana la liberalizarea pietii (1 Ianuarie 2014).

Daca tot v-ati hotarat sa faceit pasul asta, parerea mea este sa-l faceti pe la sfarsitul lui 2013 sau inceputul lui 2014. La aceea data veti avea drept de munca.

Edited by fabian23, 18 July 2012 - 06:28.


#32
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postfabian23, on 18th July 2012, 06:22, said:

Daca se muta in toamna lui 2013, o desparte trei luni de zile pana la liberalizarea pietii (1 Ianuarie 2014).

Daca tot v-ati hotarat sa faceit pasul asta, parerea mea este sa-l faceti pe la sfarsitul lui 2013 sau inceputul lui 2014. La aceea data veti avea drept de munca.
Dacă n-or inventa englezii ceva pînă atunci. :D

#33
Andra91

Andra91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2012

View Postfabian23, on 18th July 2012, 07:22, said:

Daca se muta in toamna lui 2013, o desparte trei luni de zile pana la liberalizarea pietii (1 Ianuarie 2014).

Daca tot v-ati hotarat sa faceit pasul asta, parerea mea este sa-l faceti pe la sfarsitul lui 2013 sau inceputul lui 2014. La aceea data veti avea drept de munca.

Super, nu știam, o să țin cont de sfatul dvs.

#34
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmufa, on 18th July 2012, 09:50, said:

Dacă n-or inventa englezii ceva pînă atunci. :D
Esti carcotas. Poate daca decid sa iasa din uniune.

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postfabian23, on 18th July 2012, 18:01, said:


Esti carcotas. Poate daca decid sa iasa din uniune.
Nu, asta nu cred că asta se va întîmpla.

#36
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Vai, vai, dar voi nu stiti ca daca astia prind nervi pe noi nu inventeaza n reguli si n legi doar, doar sa ne puna bete in roate?!  :lol: Am observat ca de la o vreme creste tensiunea legata de emigranti, in special cei veniti din Asia si Africa. Sper sa nu fim si noi bagati in aceasi oala. Nu de alta dar astia nu fac mare diferenta intre noi si alte natii vazute prost prin UK.  Daca puteti sa primiti acuma cardul: blue, yellow si care dracu' o mai fi, nu stati degeaba! Mai e mult, mult pana in 2014 si foarte multe lucruri se pot intampla pana atunci.


@Andra91 Apropo de Fizioterapie. Te rog frumos sa citesti: http://www.nhscareer...ult.aspx?id=281 . Daca vrei sa pleci iti recomand sa te documentezi din timp si sa iti faci rost de toate actele inainte sa aplici la vreun job in UK. Daca poti sa lucrezi macar ca voluntar sau daca poti lucra part-time intr-un spital ar fi minunat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate