Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

vreau sa ma stabilesc in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012
Salut ,   in curand o sa termin liceul sunt in cls 12(am 19 ani) si bineinteles ca majoritatea  romanilor nu pot realiza ceva in aceasta tara numita romania  si  sunt foarte hotarat sa imi iau viata in maini si  sa emigrez la sfarsitul liceului. Ma gandesc din ce in ce mai mult ca urmatoarea mea casa sa fie ``Anglia`mai precis Londra..  Tin sa mentionez ca dupa terminarea liceului o  sa mi se dea o calificare (eu  o sa termin pe profilul,,alimentatie``)  de ospatar.Ma ajuta cu ceva aceasta diploma? Pot sa gasesc de lucru in alte domenii  nefiind specializat?( sunt dispus sa fac cam orice o perioada pana ma acomodez cu  viata  de acolo). .. stiu engleza la un nivel conversational.

Daca o sa plec cu 1000lire +bielt de avion  ma pot descurca?-cam cat timp?(Daca trag putin de curea)

Iar cu actele? cum pot sa le obtin?(tin sa mentionez ca tata a lucrat cativa ani acolo si a plecat akum 1 luna iar dar o sa se intoarca peste 3 luni definitiv, are  actele in regula avand yelow card,  in curand o sa se intoarca acasa iar eu prin septembrie anul viitor vreau sa emigrez..intrebarea mea este poate sa aplice el acum pentru mine?  sa obtin actele?

Salariul cam cat este acolo in medie? cam cat este salariul minim ? te poti descurca o perioada doar cu el?

AS fi recunoscator daca mi-ati raspunde la aceste intrebari (cei care sunt in anglia) si/sau sa imi spuneti  trairile voastre adevarate pana ati ajuns sa aveti un loc de munca decent.
(cunosc cateva informatii de la taicamiu dar doresc sa ascult si parerile voastre) multumesc.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Iti trebuie contract de munca sa poti pleca sa muncesti in UK, nu e liber la romani si bulgari deocamdata asa ca ori astepti pana in ianuarie 2014 ori iti incerci norocul in alta parte , adica intr-una din tarile care nu sunt mentionate pe lista de mai jos. Faptul ca tatal tau e deja acolo nu e o garantie pentru tine. Iar intrebarile referitoare la cat se castiga acolo, etc....nu inteleg de ce nu-l intrebi pe el lucrurile astea , nu ai incredere in raspunsurile lui sau cum ? :huh:

http://europa.eu/you...ts/index_ro.htm

Edited by lawrence38, 23 April 2012 - 22:45.


#3
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 lawrence38, on 23rd April 2012, 22:42, said:

Iti trebuie contract de munca sa poti pleca sa muncesti in UK, nu e liber la romani si bulgari deocamdata asa ca ori astepti pana in ianuarie 2014 ori iti incerci norocul in alta parte , adica intr-una din tarile care nu sunt mentionate pe lista de mai jos. Faptul ca tatal tau e deja acolo nu e o garantie pentru tine. Iar intrebarile referitoare la cat se castiga acolo, etc....nu inteleg de ce nu-l intrebi pe el lucrurile astea , nu ai incredere in raspunsurile lui sau cum ? :huh:

http://europa.eu/you...ts/index_ro.htm
pai tata munceste in constructii..   si stie salariu numai in acel domeniu(in rest asa in mare) eu  doream sa aflu si in alte domenii exact.. orikum ms de raspuns/ dar am si eu o curiozitate.. de ce sunt  asa multi romani care muncesc in uk(care nu au plecat cu contracte de munca) cunosc destui.. inclusiv tata

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

Quote

de ce sunt asa multi romani care muncesc in uk(care nu au plecat cu contracte de munca) cunosc destui.. inclusiv tata

Hai ca-ti pun eu o intrebare si daca imi raspunzi corect, am sa-ti raspund si eu la intrebarea ta:

De ce sunt asa de multi
Spoiler
care trec granita ilegal sa munceasca in
Spoiler
, uneori riscandu-si viata ? Am innegrit casutele pentru ca datele din interior se pot inlocui foarte usor cu altele (spre exemplu Zimbabwe  > Africa de Sud  ,  Maroc  > Spania,  Congo > Angola , Columbia > Venezuela, China > Australia samd. )

#5
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 lawrence38, on 23rd April 2012, 23:14, said:

Hai ca-ti pun eu o intrebare si daca imi raspunzi corect, am sa-ti raspund si eu la intrebarea ta:

De ce sunt asa de multi
Spoiler
care trec granita ilegal sa munceasca in
Spoiler
, uneori riscandu-si viata ? Am innegrit casutele pentru ca datele din interior se pot inlocui foarte usor cu altele (spre exemplu Zimbabwe  > Africa de Sud  ,  Maroc  > Spania,  Congo > Angola , Columbia > Venezuela, China > Australia samd. )
pentru o viata mai buna?:-??  
orikum am inteles aluzia.. mersi de informatii

#6
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

 cataly1n, on 23rd April 2012, 23:17, said:

pentru o viata mai buna?:-??  
orikum am inteles aluzia.. mersi de informatii
raspunsul corect ar fi ca o sansa o are oricine,legal sau ilegal te poti descurca in orice tara,depinde de la caz la caz,daca esti intr-adevar hotarat sa pleci din mizeria de RO merita sa incerci si sa-ti asumi anumite riscuri,eu asa am procedat cu multi ani in urma si am reusit,iar daca voi fi nevoit o voi lua mereu de la capat,nu ramane decat sa incerci,eu oricum iti doresc mult succes si daca pleci sa nu te uiti in urma!(1000 de lire pot fi uneori de ajuns sau alte ori prea putin depinde de situatie,nu este o suma fixa pt. iesiri la plezneala)

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 cataly1n, on 24th April 2012, 00:17, said:

pentru o viata mai buna?:-??  
orikum am inteles aluzia.. mersi de informatii

Bingo ! :thumbup:

#8
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 lawrence38, on 24th April 2012, 07:19, said:

Bingo ! :thumbup:
am o intrebare  lawrence     tu esti in anglia stabilit?

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
nu , nu sunt in Anglia...

#10
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
mai cataline, invata mai bine bucatarie,  ca ai timp.  o sa iti fie mai de folos.  oricum, e bine ca te interesezi si uite, sper, ca nu ma mai uit acum la regulament sa stiu daca am sau nu voie sa postez numele la 2 bloguri peste care am dat ieri uitindu-ma aiurea pe net si chiar sunt foarte folositoare in privinta informatiilor dorite de tine.  citeste-le si ai de invatat ceva mai multe si te va clarifica.  un sfat, invata bucatarie sau instalatii sanitare si esti salvat dincolo.  le poti invata si acolo, au si aia cursuri, dar e bine sa sti baza de aici.
http://zimbrul.co.uk...e-number-in-uk/
http://mariusparasch...are-si-sfaturi/

#11
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 flexis, on 25th April 2012, 15:35, said:

mai cataline, invata mai bine bucatarie,  ca ai timp.  o sa iti fie mai de folos.  oricum, e bine ca te interesezi si uite, sper, ca nu ma mai uit acum la regulament sa stiu daca am sau nu voie sa postez numele la 2 bloguri peste care am dat ieri uitindu-ma aiurea pe net si chiar sunt foarte folositoare in privinta informatiilor dorite de tine.  citeste-le si ai de invatat ceva mai multe si te va clarifica.  un sfat, invata bucatarie sau instalatii sanitare si esti salvat dincolo.  le poti invata si acolo, au si aia cursuri, dar e bine sa sti baza de aici.
http://zimbrul.co.uk...e-number-in-uk/
http://mariusparasch...are-si-sfaturi/
mersi

#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
O varianta de a munci legal in UK fara permis de munca este sa lucrezi ca Selfemployed... Anglia e o tara scumpa si 1000 de lire e al naibii de putin... Eu unul nu as recomanda sa mergi in Uk doar cu 1000 de lire fara un loc de munca asigurat...
Si sa nu uit: sunt multi indieni, africani etc. care sunt dispusi sa fac mai orice pe bani foarte putini... deci nu te baza pe asta. Daca vei gasi ceva de lucru la negru vei fi un fel de sclav pe tarla si mereu cu frica in san ca te vor prinde cei de la emigrari...

#13
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Daca vrei o viata mai usoara la inceput oriunde ai emigra, atunci pleaca cu o meserie.  Daca pleci numai cu circa, atunci ai sa reusesti, dar inceputul o sa fie greu si dezamagitor.  Deci, califica-te in ceva care sa te ajute sa gasesti un job usor.  Restul il faci acolo, scoli, universitati, perfectionari, oricum mai rau ca in Romania nu o sa iti fie si cum aici sperantele pentru cei ca tine sunt limitate, da-i bataie, informeaza-te, califica-te si sterge-o, ca doar nu mergi pe luna.

#14
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Cu £1000 supravietuiesti o luna in London. Permisu de munca te costa ~350 daca il faci prin posta, sau 700-750 daca il faci in persoana. Daca il faci prin posta dureaza 6 luni. Ca salariu de la 1 Octombrie 2012 pentru 18-20  de ani 4.98 pe ora; pentru 21+ 6.19.

#15
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
Salut @cataly1n si eu sunt in aceeasi situatie cu tine. Termin anul acesta clasa a12a si vreau sa ma stabilesc temporar in UK. Motivele sunt diverse: limba (pe care deja o stiu dar vreau sa o perfectionez pentru facultate mai tarziu), remuneratia etc. Nu am fost niciodata in UK nici macar in vizita dar am stat de vorba cu cateva persoane (atat in viata reala cat si pe forum, vezi topicul) si am strans cateva informatii pe care ti le voi impartasi. De departe sfatul cel mai valoros este acela de a NU pleca prin contract/intermediari/alti romanasi. Agentiile, cu toata transparenta de care vor sa dea ele dovada tot te vor jupui de bani si iti vor reduce remuneratia considerabil pe toata perioada contractului. Intermediarii la fel, vor profita de diferentele enorme de salarizare, vor invoca motivul crizei si iti vor oferi decat o parte din bani. De plecat prin alti romanasi pe care nu ii cunosti (foarte bine) nu mai spun... . Cea mai sigura cale pentru tine este plecarea prin intermediul tatalui care deja este acolo. Roaga-l sa se intereseze, sa caute la ziar si sa stea de vorba cu cate cineva pentru tine. Nu stiu ce fel de job tintesti tu insa eu nu am pretentii si m-as multumi sa lucrez in vreun restaurant sau vreun magazin sau ca orice nu necesita calificare, inafara de agricultura (nu sunt de la tara, deci nu ma pricep la muncile astea) sau constructii (iar la fel necesita ceva pricepere). Daca va gasi ceva concret in domeniul cautat de tine (banuiesc ca tot la munca de jos), domenii la care nu se prea inghesuie englezii te vei putea angaja direct, fara intermediari, angajatorul obtinandu-ti permisul de munca. Eu personal daca as avea oportunitatea ta as pleca la tata si as sta la el o vreme pana as gasi un angajator dispus sa ma angajeze si sa imi obtina permisul de munca. Nu o sa iti vina sa crezi dar faptul ca am ramas (alaturi de bulgari) singurele tari cu restrictii pe piata muncilor de jos constituie si un avantaj. Mai nou, cetatenii statelor care au obtinut libertaea deplina pe aceasta piata au pretentii salariale ceva mai insemnate, iar angajarea extracomunitarilor este extrem de dificila, deci, mai ramanem noi.
Oricum, intreaga experienta englezeasca are o gramada de lucruri ascunse ce trebuie aflate, nu este totul chiar cum scrie pe site-uri. Mai bine te folosesti de ocazia pe care o ai cu tatal stabilit acolo si vezi la fata locului. Daca ar fi sa ne luam dupa site ne-am demoraliza total si mai  bine nu am mai pleca, insa zeci de mii de romani s-au stabilit deja acolo si numarul este in crestere.
Daca mai aflu ceva, o sa mai scriu aici, celalalt topic pe care l-am deschis a cam murit... . Salut!

#16
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 Cosmin5, on 25th April 2012, 21:04, said:

Salut @cataly1n si eu sunt in aceeasi situatie cu tine. Termin anul acesta clasa a12a si vreau sa ma stabilesc temporar in UK. Motivele sunt diverse: limba (pe care deja o stiu dar vreau sa o perfectionez pentru facultate mai tarziu), remuneratia etc. Nu am fost niciodata in UK nici macar in vizita dar am stat de vorba cu cateva persoane (atat in viata reala cat si pe forum, vezi topicul) si am strans cateva informatii pe care ti le voi impartasi. De departe sfatul cel mai valoros este acela de a NU pleca prin contract/intermediari/alti romanasi. Agentiile, cu toata transparenta de care vor sa dea ele dovada tot te vor jupui de bani si iti vor reduce remuneratia considerabil pe toata perioada contractului. Intermediarii la fel, vor profita de diferentele enorme de salarizare, vor invoca motivul crizei si iti vor oferi decat o parte din bani. De plecat prin alti romanasi pe care nu ii cunosti (foarte bine) nu mai spun... . Cea mai sigura cale pentru tine este plecarea prin intermediul tatalui care deja este acolo. Roaga-l sa se intereseze, sa caute la ziar si sa stea de vorba cu cate cineva pentru tine. Nu stiu ce fel de job tintesti tu insa eu nu am pretentii si m-as multumi sa lucrez in vreun restaurant sau vreun magazin sau ca orice nu necesita calificare, inafara de agricultura (nu sunt de la tara, deci nu ma pricep la muncile astea) sau constructii (iar la fel necesita ceva pricepere). Daca va gasi ceva concret in domeniul cautat de tine (banuiesc ca tot la munca de jos), domenii la care nu se prea inghesuie englezii te vei putea angaja direct, fara intermediari, angajatorul obtinandu-ti permisul de munca. Eu personal daca as avea oportunitatea ta as pleca la tata si as sta la el o vreme pana as gasi un angajator dispus sa ma angajeze si sa imi obtina permisul de munca. Nu o sa iti vina sa crezi dar faptul ca am ramas (alaturi de bulgari) singurele tari cu restrictii pe piata muncilor de jos constituie si un avantaj. Mai nou, cetatenii statelor care au obtinut libertaea deplina pe aceasta piata au pretentii salariale ceva mai insemnate, iar angajarea extracomunitarilor este extrem de dificila, deci, mai ramanem noi.
Oricum, intreaga experienta englezeasca are o gramada de lucruri ascunse ce trebuie aflate, nu este totul chiar cum scrie pe site-uri. Mai bine te folosesti de ocazia pe care o ai cu tatal stabilit acolo si vezi la fata locului. Daca ar fi sa ne luam dupa site ne-am demoraliza total si mai  bine nu am mai pleca, insa zeci de mii de romani s-au stabilit deja acolo si numarul este in crestere.
Daca mai aflu ceva, o sa mai scriu aici, celalalt topic pe care l-am deschis a cam murit... . Salut!
da, sunt de aceiasi parere cu tine cosmin5:P iti urez si tie mult suces

#17
alexvladvv

alexvladvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2012
cataly1n are dreptate in mare parte, firmele care se ocup cu locurile de munca, majoritatea sunt fake, contractul e degeaba, stai departe de ele. si eu sunt pe pas de plecare, singura problema e ca o sa lucrez la negru, am un prieten care lucreaza deja acolo(un restaurant) de aproximativ 2 ani, mi s a propus sa vin sa lucrez ca opsatar, 6 ore pe zi 6/7 zile pe sapt, bani undeva la 1200lire + tips, problema e alta, eu sper sa reusesc sa imi fac acte, am inteles ca poti sa iti faci firma si sa aplici pt National insurance number sau NIN si ai drept de munca legal, dar nu am gasit nicaieri mai multe informatii despre pasii pe care trebuie sa ii urmezi, sa iti faci o firma am inteles ca e undeva la 40de lire, pt nin cica nu trebuie sa platesti si cam atat stiu, stie cineva cam care sunt pasii? si mai e blue card ul, dar din cate am inteles se obtine destul de greu, in primul rand trebuie sa ai vechime un an si dai peste un patron serios cu care sa te intelegi, am inteles ca unii iti opresc chiar si bani(500-1000 lire) cumva pentru favorul care l a facut pt tine, oricum povesti sunt multe, e cineva care e sau a fost in UK si a obtinut acte pentru a munci legal?

#18
cataly1n

cataly1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2012

 alexvladvv, on 27th April 2012, 14:55, said:

cataly1n are dreptate in mare parte, firmele care se ocup cu locurile de munca, majoritatea sunt fake, contractul e degeaba, stai departe de ele. si eu sunt pe pas de plecare, singura problema e ca o sa lucrez la negru, am un prieten care lucreaza deja acolo(un restaurant) de aproximativ 2 ani, mi s a propus sa vin sa lucrez ca opsatar, 6 ore pe zi 6/7 zile pe sapt, bani undeva la 1200lire + tips, problema e alta, eu sper sa reusesc sa imi fac acte, am inteles ca poti sa iti faci firma si sa aplici pt National insurance number sau NIN si ai drept de munca legal, dar nu am gasit nicaieri mai multe informatii despre pasii pe care trebuie sa ii urmezi, sa iti faci o firma am inteles ca e undeva la 40de lire, pt nin cica nu trebuie sa platesti si cam atat stiu, stie cineva cam care sunt pasii? si mai e blue card ul, dar din cate am inteles se obtine destul de greu, in primul rand trebuie sa ai vechime un an si dai peste un patron serios cu care sa te intelegi, am inteles ca unii iti opresc chiar si bani(500-1000 lire) cumva pentru favorul care l a facut pt tine, oricum povesti sunt multe, e cineva care e sau a fost in UK si a obtinut acte pentru a munci legal?
taicamiu munceste legal .. problema e ca o sa fie acasa prin septembrie cand vr sa plec eu :)  NIN- nu se obtine foarte greu{ http://www.inlondra....-in-anglia.html ) (cum scrie acolo exact asa se obtine)        iar in privinta blue-cardului  adevarat se obtine greu..  la inceput  optezi pentru yellow card care se obtine mai usor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate