Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Way To Go Upc ... Pe Cand Si Astral ?

- - - - -
  • Please log in to reply
539 replies to this topic

#19
dodo2005

dodo2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2005
Astral ofera 1.5M de luni!

Attached Files



#20
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Unde , Ce , Care , Cum ? Despre ce sucursala vorbesti tu ? Oricum mai dureaza pana o sa vezi oferta aia in toate orasele. Luni ajung la munca ma interesez exact care e treaba. Revin cu informatii. Ciao.


P.S. Nu e prima oara cand angajatii afla pe ultima 100 de metri de diferite oferte :(

Edited by apollo_expert, 04 November 2005 - 21:04.


#21
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
pe www.astral.ro nu scrie nimic.... se pare ca e o noua tzapa....

#22
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
dodo2005, puteai sa ne dai si noua mai multe amanunte... unde ai gasit pliantul respectiv etc. Oricum ar fi o super-oferta... sper sa se materializeze....

#23
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
dar nu o sa se intample nik fiindca mi se pare ca nu este o oferta adevarata.... parca o mai fost ceve poveste de genu asta in timisoara....

#24
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Daca e adevarat, si Astral trece de la tarife in USD la tarife in EURO fara sa tina cont de cursul de schimb...  :angry:

#25
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Ciudat ca pretul e in Euro si pretul la telefix in $ .

Oricum ar fi super daca ar renunta la chiria pe modem (3 sau 4 $)

 rogerlecoco, on Nov 4 2005, 12:01, said:

Ar putea un client UPC sa posteze niste benchmark-uri cu viteza (pe download si upload) pe care o are ?
Am auzit ca pe vremea cand UPC oferea 384kbps (pe download), upload-ul era doar la 128kbps. Acum ce viteza o fi pe upload la abonamentele de 1500kbps ?
As mai fi curios sa aflu ce modemuri ofera UPC clientilor sai ? Merg cu Motorola/Thomson/Scientific Atlanta ?


Un prieten bun care are net de la UPC Cj , abonamentul de 1024kbps , mi`a aratat un test de viteza

Resultaten van http://www.speedtest.nl
(Overgenomen op Thu Nov 3 2005 om 23:51:47 UTC+0200)

Download : 132.8 KByte/sec
Upload : 30.9 KByte/sec
Connection : 502.0 Conn/min
Ping test Nederland : 69.0 ms

#26
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 kingblana, on Nov 4 2005, 23:12, said:

Oricum ar fi super daca ar renunta la chiria pe modem (3 sau 4 $)

Eu mi-am cumparat modem si nu mai platesc chirie.  :)

Daca e reala noua oferta de mai sus, rezulta ca...

Astral OnLine / Viteza / Trafic recomandat
12 USD /256 Kbps / 3 GB .................. devine 10 EURO / 512 Kbps / 5 GB
21 USD / 256 Kbps / 10 GB ................. devine 17,5 EURO / 768 Kbps sau 1024 Kbps / 15 GB
29 USD 384 Kbps / 20 GB ................. devine 26,5 EURO / 1,5 Mbps / 24 GB

1 EURO = 1,2 USD


Ciudat modul de convertire totusi, pentru ca daca ar face echivalenta conform cursului oficial de schimb USD/EURO, cel mai mare abonament Astral ar fi circa 25 de EURO...

Edited by Allex, 04 November 2005 - 23:46.


#27
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003

 Allex, on Nov 4 2005, 23:38, said:

Daca e reala noua oferta de mai sus, rezulta ca...

Astral OnLine / Viteza / Trafic recomandat
12 USD /256 Kbps / 3 GB .................. devine 10 EURO / 512 Kbps / 5 GB
21 USD / 256 Kbps / 10 GB ................. devine 17,5 EURO / 768 Kbps sau 1024 Kbps / 15 GB
29 USD 384 Kbps / 20 GB ................. devine 26,5 EURO / 1,5 Mbps / 24 GB

1 EURO = 1,2 USD

Ce spui tu aici e ceva sigur, aflat de la ei sau asa crezi tu ca ar trebui sa fie oferta?

#28
mig

mig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.05.2003
Probabil incep sa semene ofertele :)

Attached Files



#29
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 woulfy, on Nov 4 2005, 23:57, said:

Ce spui tu aici e ceva sigur, aflat de la ei sau asa crezi tu ca ar trebui sa fie oferta?

Este o presupunere bazata pe logica matematica... Conversia si suplimentarea calitatii se vor aplica in aceeasi masura, pastrand proportiile.

Daca abonamentul Standard ar fi trecut de la 12 USD la 12 EURO, atunci diferenta in plus ar fi de 2,33 USD... Diferenta pentru care ar urma sa primesti in loc de 256 Kbps dublu, 512 Kbps. E rezonabil si daca ar fi asa.  :)

Edited by Allex, 05 November 2005 - 00:09.


#30
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Din ce vad s-a renuntat si la penibila taxa pe modem, deci per ansambul cred ca e ok. Speram ca se va materializa oferta si asta fara sa fie nevoie sa mergem iar la ei cu actele de casa sa facem alte contracte

#31
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 woulfy, on Nov 5 2005, 00:15, said:

Din ce vad s-a renuntat si la penibila taxa pe modem, deci per ansambul cred ca e ok. Speram ca se va materializa oferta si asta fara sa fie nevoie sa mergem iar la ei cu actele de casa sa facem alte contracte

Din cate stiu, e nevoie de semnarea unui act aditional la contractul existent, mai ales ca se modifica valuta de referinta pentru abonamente, nu doar valoarea abonamentelor. Numai ca in acest act aditional se pot afla si clauze privind noua banda alocata si mai ales modul de alocare si de garantare a acesteia.

#32
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 Allex, on Nov 4 2005, 23:38, said:

Eu mi-am cumparat modem si nu mai platesc chirie.  :)
Nu mi se pare o solutie buna, pentru primii 2,5 ani TCO (Total Cost of Ownership) este mai mic daca il inchiriezi; unde mai pui ca piata este in plina dezvoltare, apar noi oferte pe ADSL, daca treci la alt tip de provider cumperi un modem nou. Si garantia modemului este de doar un an  :console:

Edited by tiff, 05 November 2005 - 07:05.


#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu pot sa ma arat impresionat de o asa zisa crestere de calitate prin cresterea vitezei atata vreme cat traficul recomandat ramane tot la 20-24 GB .

#34
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 tiff, on Nov 5 2005, 07:04, said:

Nu mi se pare o solutie buna, pentru primii 2,5 ani TCO (Total Cost of Ownership) este mai mic daca il inchiriezi; unde mai pui ca piata este in plina dezvoltare, apar noi oferte pe ADSL, daca treci la alt tip de provider cumperi un modem nou. Si garantia modemului este de doar un an  :console:

Am platit chirie pentru modem timp de aproape 2 ani, apoi am gasit o oferta pe Bursa SoftPedia si am cumparat un modem cu 100 RON. Am Internet si telefonie de la Astral si nu intentionez schimbarea providerului. Probabil ca in urmatorii 2-3 ani voi folosi totusi acest modem...  B)

 cspot, on Nov 5 2005, 07:33, said:

Nu pot sa ma arat impresionat de o asa zisa crestere de calitate prin cresterea vitezei atata vreme cat traficul recomandat ramane tot la 20-24 GB .

Pentru un utilizator persoana fizica, traficul recomandat este foarte mare, avand in vedere ca ISP-ul nu permite gazduirea de servere in retea pe acest tip de abonamente. Daca viteza se reduce la jumatate, tot se poate realiza trafic gratuit in conditii foarte bune.

#35
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

Am platit chirie pentru modem timp de aproape 2 ani, apoi am gasit o oferta pe Bursa SoftPedia si am cumparat un modem cu 100 RON. Am Internet si telefonie de la Astral si nu intentionez schimbarea providerului. Probabil ca in urmatorii 2-3 ani voi folosi totusi acest modem...
Asa da; am presupus ca l-ai cumparat direct de la Astral cu acel pret mare-95 USD + TVA.
In rest ai dreptate, internetul prin cablu TV in RO mai are inca zile frumoase in fata.

Edited by tiff, 05 November 2005 - 11:45.


#36
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

 woulfy, on Nov 5 2005, 00:15, said:

Din ce vad s-a renuntat si la penibila taxa pe modem, deci per ansambul cred ca e ok. Speram ca se va materializa oferta si asta fara sa fie nevoie sa mergem iar la ei cu actele de casa sa facem alte contracte


Eu nu am mers cu nici un act de casa cand am trecut de la Astral Internet Pt Acasa la Astral Triplay , doar buletinul de identitate . Si cablul TV nici macar nu e pe numele meu  . Pe numele meu e doar telefix-ul si internetul ....


Haos ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate