Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Way To Go Upc ... Pe Cand Si Astral ?

- - - - -
  • Please log in to reply
539 replies to this topic

#1
lemnarm

lemnarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.10.2005
Salutari

Dupa cum ati vazut UPC a facut pasul inainte , dupa cum se estima pe acest forum la un moment dat ... ( un pic mai tarziu inca ) ... cu abonamentele noi de 512 , 1024 si 1536

Avand in vedere ca de curand deal-ul dintre UPC si Astral a fost aprobat si UPC controleaza astral acuma , vreau sa stiu si eu daca are cineva ceva zvonuri pe stoc :

Eu acuma am Astral de 29 usd ... 384kbps ... shame pentru 2005 ... si vreau sa stiu , daca o sa se schimbe ceva si la astral curand ... o sa preia abonamentele de la UPC , o sa mareasca ceva oare ?? Eu zic ca da .. dar oare cand ??

Mircea

#2
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postlemnarm, on Oct 26 2005, 09:43, said:

Salutari

Dupa cum ati vazut UPC a facut pasul inainte , dupa cum se estima pe acest forum la un moment dat ... ( un pic mai tarziu inca ) ... cu abonamentele noi de 512 , 1024 si 1536

Avand in vedere ca de curand deal-ul dintre UPC si Astral a fost aprobat si UPC controleaza astral acuma , vreau sa stiu si eu daca are cineva ceva zvonuri pe stoc :

Eu acuma am Astral de 29 usd ... 384kbps ... shame pentru 2005 ... si vreau sa stiu , daca o sa se schimbe ceva si la astral curand ... o sa preia abonamentele de la UPC , o sa mareasca ceva oare ?? Eu zic ca da .. dar oare cand ??

Mircea

Probabil ca Astral va adopta oferta UPC de internet, care nu doar ca este mai bine gandita, dar ofera si servicii performante pentru abonamentele solicitate.

Eu am 512 kbps de la UPC si merge excelent.

#3
smuggler

smuggler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.10.2005

View PostLowhigh, on Nov 2 2005, 18:44, said:

Probabil ca Astral va adopta oferta UPC de internet, care nu doar ca este mai bine gandita, dar ofera si servicii performante pentru abonamentele solicitate.

Nu are astral infrastructura necesara pt. asemenea viteze. Nici un 384 kbps nu mai poate sa dea. S-ar prabusi reteaua daca toti ar avea 512/1024/1512 kbps.

#4
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Astral spune ca da banda negarantata de 256kb (adica 32KB), dar mie cel putin in 99% din cazuri aceasta viteza e practic garantata, in sensul ca de oriunde as garanta aproape de fiecare data am parte de viteza asta. Nu e super-luminica, dar mi se pare de bun simt ca isi respecta cat de cat ce scrie in contract.
Acum problema se pune, UPC-ul zice ca ofera banda de 512/1024/1512 kbps, dar care o fi viteza reala a lor?

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Singura "imbunatatire" de care am avut parte , a fost faptul ca Astralul mi-a facturat la fiecare 15 zile . Daca o tin tot asa o sa ajung sa platesc 2-3 luni in avans .

#6
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
prietenu' de la astral constantza [apollo_expert], spune-ne ce-o sa fie cu upc-astral?
ce se aude pe la voi, cand bagati si voi abonamente de 1 mega jumate?

#7
lemnarm

lemnarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.10.2005
Acum una-doua zile , am lasat un mail la UPC Cluj cu intrebarea daca imi pot pune internet in locatia mea ( eu am internet si cablu prin astral ). Raspunsul lor a fost din pacate  , dar de fapt si cum ma asteptam ca nu sunt extinsi in portiunea aia... OK..

Dupa asta am sunat la relatii clienti , si am vorbit cu un don-shor de acolo , care mi-a zis ca momentan nu se poate intr-adevar in zona mea , dar ca planurile lor efective ( off record ) sunt ca pana in anul viitor in Mai sa acopere tot Clujul deci spunea tot nenea acela ca in aprox in martie anul viitor o sa am net prin ei ... acuma ce pot face , asta este ...

Acuma referitor intr-adevar si la topic , avand in vedere ca Astral controleaza clujul in proportie de sa zicem 70-80% daca upc-u spune ca prin mai ar face upgrade-u atunci inseamna ca ii un plan aplicat national , deci oare numai pe atunci sa ne asteptam la upgrade ?? Eu sper ca nu.

PS: Spunea cineva mai sus ca astral nu suporta reteaua de 1.5MB , eu zic ca se inseala amarnic ... daca nenea face un calcul logic , si vine sa vada cum ii legat un modem de cablu ( de exemplu la mine cablu am cam sa zic asa 100-150m si dupa aia direct in tronsonul de fibra - deci latimile de banda pe care le suporta prin infrastructura sunt mult mai mari decat avem noi acuma ... banda astral din cunostintele mele este mult mai libera decat cea a RDS care are probleme reale ca lasa trafic metro nelimitat ... ;) ) ar realiza ca greseste.

#8
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Atat Astral cat si RDS suporta vitezele respective.Trebuie doar sa mareasca banda impartita.
UPC are abonamente up to 1,5Mbps si chiar astea sunt vitezele.Au ei ceva sisteme de limitari daca exagerezi cu traficul,dar am inteles ca este vorba de o limitare care se reseteaza zilnic.Adica intr-o zi daca faci trafic prea mult te tot limiteaza pana ai o viteza mai mica,dar a doua zi iar o iei de la capat cu viteza maxima.Suna mai bine varianta asta parca!

#9
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Salut lemnarn :) Mai ai Skystar2 ?

Intr-adevar e jenant sa stii ca aceeasi firma ofera 2 feluri de abonamente in acelasi oras .
21$-256kbps (fara TVA) Astral  
19.5E(23.5$) - 1024kbps (fara TVA) UPC

Vreau internetul din Franta , 30Eur (tva inclus) 20mbps+80canaleTV+telefonie pe orice fix in Fr gratis . :)
Din 2015 si in Romania asa oferte :))

Edited by kingblana, 03 November 2005 - 11:59.


#10
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
Am sunat la UPC in Bucuresti si mi s-a raspuns ca pentru moment nu ofera serviciul Internet in Bucuresti.
Se pare ca mai avem de asteptat.

#11
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postfourmi, on Nov 2 2005, 21:48, said:

prietenu' de la astral constantza [apollo_expert], spune-ne ce-o sa fie cu upc-astral?
ce se aude pe la voi, cand bagati si voi abonamente de 1 mega jumate?
Saptamana trecuta a venit un comunicat la sucursala noastra in care ne comunicau oficial preluarea Astral de catre UPC si ca trecerea propriu zisa se va face intre 12-18 Luni. Cert este ca pana atunci schimbari majore nu vor fi in cadrul societatii. Sincer sunt cam pesimist ca vor aparea schimbari in bine , cine stie ? Abonamente de 1024 mbps si chiar mai mult sunt de foarte mult timp dar nu isi permite oricine sa dea 250$ fara tva pentru un abonament de genul ala. Ce pot spune e ca timpul va zice totul. Voi reveni cu noi informatii cand voi dispune de ele. Ciao  :)

Edited by apollo_expert, 03 November 2005 - 14:22.


#12
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
Ar putea un client UPC sa posteze niste benchmark-uri cu viteza (pe download si upload) pe care o are ?
Am auzit ca pe vremea cand UPC oferea 384kbps (pe download), upload-ul era doar la 128kbps. Acum ce viteza o fi pe upload la abonamentele de 1500kbps ?
As mai fi curios sa aflu ce modemuri ofera UPC clientilor sai ? Merg cu Motorola/Thomson/Scientific Atlanta ?

Edited by rogerlecoco, 04 November 2005 - 12:03.


#13
lemnarm

lemnarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.10.2005
Hehe ... nope , nu mai am skystar .. am reuntat la el , acuma mai am numai farfuria si cablu :)) :))

Sincer acuma 12-18 luni ii cam exagerat , adica eu is de acord ca atata dureaza ca sa faca intr-adevar Astral = UPC , dar pe mine ce ma roade ca pe factura scrie Astral inca ... :)) ?

Sper ca au sa bage mai curand abonamente noi ... ca a ramas mult prea codash astralul

Adevarul este insa ca in momentul de fata eu ii vad cei mai competenti la end-useri ( cu toate ca netu merge ca porcu in ultimele sapt ) , cel putin merge , fara intreruperi , loss ff mic ... uptime ff mare ... deci eu sunt multumit de calitate ... banda ma supara in schimb ...

asteptam sa vedem ce a fi ... ;)

mircea

#14
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Banda ramane aceeasi, numarul de clienti creste! too bad...

#15
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View Postlemnarm, on Nov 4 2005, 12:57, said:

Adevarul este insa ca in momentul de fata eu ii vad cei mai competenti la end-useri ( cu toate ca netu merge ca porcu in ultimele sapt ) , cel putin merge , fara intreruperi , loss ff mic ... uptime ff mare ... deci eu sunt multumit de calitate ... banda ma supara in schimb ...

Adevarul e ca au multe noduri supraaglomerate (am prieteni care au ping de 200ms pana la gateway), au locatii cu probleme de zgomot (nu zic ca nu au si altii). Au si ei probleme mari, poate mai mici decat altii.... acum ramane de vazut ce vor face ca sa-si pastreze clientii pentru ca alternativele incep sa apara

#16
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Cred ca si la RDS-ul  are noduri aglomerate...! si tot au oferta mai mare decat astralul.

La Astral tind sa cred ca nu se vrea.Nu sperati la ceva de la astral in viitorul apropiat in Bucuresti....!

Edited by FireEyes, 04 November 2005 - 14:10.


#17
lemnarm

lemnarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.10.2005
Intr-un fel cam la concluzia aia am ajuns si eu ... ca pur si simplu Astralul o duce prea bine , si nu vrea sa fie si mai bine , ca altcumva nu imi pot imagina abonamentele asa de mici la preturi asa de mari , doar prin faptul ca o duc prea bine , si nu le este amenintata pozitia , ceea ce it's a shame ... ce bine ar fi de ar exista concurenta reala pe piata de furnizare de servicii de date ... ar fi doar GENIAL ...

dar pana atunci , tre sa ne multumim cu monopol imputzit , si aranjamente intre ISP-uri si alte chestii din astea ...


mircea

PS: Daca pana acuma in cluj era cat de cat batalie ( vorba vine ... ) , acuma ca upc=astral ... ii un monopol extrem de linistit ... :))

#18
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Mi-se pare aberant sa stii ca nu mai ai loc pe nod pentru alti abonati si totusi sa faci contracte fara sa faci ceva in privinta asta. Rezultatele se vad imediat , ping foarte mare pe gateway , pierderi de pachete multe , daca iti dai un reset la modem ai de asteptat pana se reconecteaza. Daca ai pe nod si 100 de abonati cu abonamente de peste 1mbps este clar ca se are de a face cu o congestie de trafic si daca mai este zgomot pe retea poti sa iti iei adio de la net. Iar referitor la trecerea de la Astral la Upc este posibil sa dureze chiar cat ne-a fost comunicat. Nu este chiar asa de usor. E multa birocratie din pacate. Vom vedea peste un an ce schimbari vor fi.  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate