Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Motorola Atrix vs Galaxy S2

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
In ziua de azi oricine are cateva cunostinte in domeniul android poate sa-si faca un custom rom. Am un tovaras care a scos tot ce era crap prin el (all share, social hub etc.), a pus tema unui developer - blue gen ics, a adaugat 2-3 scripturi si un kernel si a iesit ceva super simplu bazat pe oficial, fast and stable:)

Nu ii inteleg pe astia de la Apple, cu un ton de apel poti virusa/strica telefonul :roflmaofast: ?
Eu de cand am luat i9000-ul, dupa o saptamana m-am infratit cu odin, nici pana in momentul de fata nu am instalat kies, nu stiu cum arata si nici nu cred ca il voi vedea prea curand. Partea mai frumoasa este ca am instalat ce am vrut si nu s-a stricat nimic.

Nu are rost asteptarea doar ca sa iti puna astia pe un ROM sigla romania - orange sau vodafone :lol:

#56
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalin62, on 8th April 2012, 22:19, said:

Si ce ziceai de baterie la care baterie te referi, toate tin cam la fel, daca il ti ca bibelou da te tine si 3 zile.
Mă refeream la bateria de 3300 mAh a unui telefon cu diagonala de 4,3 inchi cu SAMOLED: RAZR MAXX. Cum au îngesuit ei bateria aia într-un tel de 9 mm grosime nu știu. Pe lângă el, S2 (8,5 mm grosime) are o pocnitoare de baterie: 1650 mAh (cât hârbul meu de Defy+).

La utilizare normală un RAZR MAXX te poate ține fără probleme 2-3 zile. Mă îndoiesc însă că S2 ar putea. Depinde totuși ce înțelegem prin „utilizare normală”. Nu săriți cu „există baterii de rezervă”. Eu vorbesc de ce anume oferă nenea producătorul.

#57
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Posttzotzolyno, on 9th April 2012, 01:26, said:

Eu vorbesc de ce anume oferă nenea producătorul.
Nenea producatorul Motorola nu ofera inca nimic, stai sa apara telefonul pe piata, si vedem pe urma ce si cum.

#58
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Si pentru Samsung exista bateria oficiala de 2000 mAh, care daca nu ma insel, este in prezent cea mai mare de pe piata, de fapt a 2-a dupa bateria lui Galaxy Note.

#59
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttzotzolyno, on 9th April 2012, 01:26, said:

Mă refeream la bateria de 3300 mAh a unui telefon cu diagonala de 4,3 inchi cu SAMOLED: RAZR MAXX. Cum au îngesuit ei bateria aia într-un tel de 9 mm grosime nu știu. Pe lângă el, S2 (8,5 mm grosime) are o pocnitoare de baterie: 1650 mAh (cât hârbul meu de Defy+).

La utilizare normală un RAZR MAXX te poate ține fără probleme 2-3 zile. Mă îndoiesc însă că S2 ar putea. Depinde totuși ce înțelegem prin „utilizare normală”. Nu săriți cu „există baterii de rezervă”. Eu vorbesc de ce anume oferă nenea producătorul.
Stai linistit mai e pana apare Razr maxx asa comapar si eu un telefon care o sa apara peste 2 ani la samsung cu motorola defy, voi cam asta faceti cred ca si peste 3 ani o sa comparati telefoanele de atunci cu galaxy s2. Asta e un lucru bun inseamna ca e un tel f bun. Da la razr maxx o sa te tina 2 zile e un plus normal dar placa aia video de la galaxy s1 il cam trage in jos.

#60
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalin62, on 9th April 2012, 17:56, said:

Stai linistit mai e pana apare Razr maxx asa comapar si eu un telefon care o sa apara peste 2 ani la samsung cu motorola defy, voi cam asta faceti cred ca si peste 3 ani o sa comparati telefoanele de atunci cu galaxy s2. Asta e un lucru bun inseamna ca e un tel f bun. Da la razr maxx o sa te tina 2 zile e un plus normal dar placa aia video de la galaxy s1 il cam trage in jos.
Îl lansează în mai, nu peste 2 ani.
Tu-ți iei să rupă gura târgului la „joace” și să-ți leșine bateria rapid.
Eu îmi iau să nu-mi tremure chiloții pe mine dacă rămân peste noapte la un prieten și n-am încărcătorul la mine iar ziua următoare tre să merg la lucru. Sunt mai mult pe latura business.
Gusturile nu se discută.

Spre ex ca design nu-mi place niciunul din astea 2 în mod deosebit. Prefer stilul HTC unibody sau noul stil Sony.
La specificații de performanță prefer Samsung.
La baterie prefer Moto.
La interfață prefer să fie cheală (Nexus)
La suport tehnic prefer IOS sau WP.

Deviem de la subiect.

Atrix vs S2? Eu zic să le butoneze pe amândouă și apoi să aleagă singur. Trollozauri pe aici sunt destui.

#61
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Trollzaurii stiu mai bine ca tine.

#62
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postreventon, on 9th April 2012, 18:44, said:

Trollzaurii stiu mai bine ca tine.
evident

#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Daca folosesti un s2 cum folosesti un motorola doar pt vb ceva net si atat fi sigur ca nu o sa ai nevoie de incarcator seara, daca pe s2 merg jocuri f mari asta nu inseamna ca trebuie sa le si folosesti zilnic.
Atrix sau S2 eu zic clar S2 orice face un atrix face un s2 mai bine iar daca il folosesti ca pe atrix fara jocuri o sa te tina bateria la fel ca la atrix

Edited by alin62, 09 April 2012 - 19:11.


#64
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalin62, on 9th April 2012, 20:08, said:

Daca folosesti un s2 cum folosesti un motorola doar pt vb ceva net si atat fi sigur ca nu o sa ai nevoie de incarcator seara, daca pe s2 merg jocuri f mari asta nu inseamna ca trebuie sa le si folosesti zilnic.
Atrix sau S2 eu zic clar S2 orice face un atrix face un s2 mai bine iar daca il folosesti ca pe atrix fara jocuri o sa te tina bateria la fel ca la atrix
Traducere la ce spui tu: „Se dau 2 telefoane, unul cu baterie mai bună și altul cu baterie mai proastă. Se folosesc în același mod. Rezultat: amândouă au același timp de utilizare până să necesite o nouă utilizare.”
Tu chiar crezi ce spui?

completare:
-la capitolul consum de ecran sunt tot pe acolo. De ce? Atrix are unul de 4 dar mai puțin eficient ca SAMOLED-ul. Totuși Samsung are un ecran mai mare.
-procesor: dual core amândouă, arhitecturi diferite, dar SGS e tactat la mai mult (1,2 față de 1 GHz). Consumul ar trebui să fie mai mare pe partea de SGS2 dar hai să zicem că e mai eficientă arhitectura cumva și tot pe acolo bate la consum.

Lăsând la o parte toată bălăria asta, nu s-a discutat deloc de partea de „user experience”. Consider că TouchWiz-ul e mai ok decât MotoBlur-ul. În plus SGS2-ul are suport nativ pentru limba română (interfață mai ales text predictiv și Swype) în timp ce Atrix nu. Da' pe cine să intereseze asta. Toată lumea pe „placă video”.

La capitolul suport tehnic, mai ales dacă ținem cont că Atrix a fost considerat cânva „flag-ship-ul” (uitat între timp), Samsung stă mai bine, fără doar și poate între cele 2.

Edited by tzotzolyno, 09 April 2012 - 19:58.


#65
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttzotzolyno, on 9th April 2012, 20:49, said:

Traducere la ce spui tu: „Se dau 2 telefoane, unul cu baterie mai bună și altul cu baterie mai proastă. Se folosesc în același mod. Rezultat: amândouă au același timp de utilizare până să necesite o nouă utilizare.”
Tu chiar crezi ce spui?

completare:
-la capitolul consum de ecran sunt tot pe acolo. De ce? Atrix are unul de 4 dar mai puțin eficient ca SAMOLED-ul. Totuși Samsung are un ecran mai mare.
-procesor: dual core amândouă, arhitecturi diferite, dar SGS e tactat la mai mult (1,2 față de 1 GHz). Consumul ar trebui să fie mai mare pe partea de SGS2 dar hai să zicem că e mai eficientă arhitectura cumva și tot pe acolo bate la consum.

Lăsând la o parte toată bălăria asta, nu s-a discutat deloc de partea de „user experience”. Consider că TouchWiz-ul e mai ok decât MotoBlur-ul. În plus SGS2-ul are suport nativ pentru limba română (interfață mai ales text predictiv și Swype) în timp ce Atrix nu. Da' pe cine să intereseze asta. Toată lumea pe „placă video”.

La capitolul suport tehnic, mai ales dacă ținem cont că Atrix a fost considerat cânva „flag-ship-ul” (uitat între timp), Samsung stă mai bine, fără doar și poate între cele 2.
daca este mai mare nu inseamna neaparat ca este mai buna, daca le folosesti pe amandoua la fel nu prea cred ca atrix o sa dureze mai mult ca s2 poate cu o ora doua mai mult dar in nici un caz cu o zi. Deegeaba incerci sa scoti un plus fata de s2 cu bateria ca nu este asa mare, este vorba de cateva ore maxim. Placa video este o piesa de baza intr un tel, procesorul si placa video sunt cele mai importante, la motorola este cam slaba avea piesa de baza ca sa numai vorbim de altele

#66
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalin62, on 9th April 2012, 21:23, said:

daca este mai mare nu inseamna neaparat ca este mai buna, daca le folosesti pe amandoua la fel nu prea cred ca atrix o sa dureze mai mult ca s2 poate cu o ora doua mai mult dar in nici un caz cu o zi. Deegeaba incerci sa scoti un plus fata de s2 cu bateria ca nu este asa mare, este vorba de cateva ore maxim. Placa video este o piesa de baza intr un tel, procesorul si placa video sunt cele mai importante, la motorola este cam slaba avea piesa de baza ca sa numai vorbim de altele
Vrei să zici într-un smartphone. Mă îndoiesc că Nokia 1100 are placă video. Da, pentru partea multimedia a unui smartphone, placa video este importantă.
Judecând după ușurința cu care subestimezi importanța autonomiei unui dispozitiv mobil, trag concluzia că ești foarte bine pregătit cu încărcătoare și cabluri de date la muncă și acasă. Paradoxul face că deții un dispozitiv wireless care stă destul de mult în priză (wire dependent).

Acum practic nu mai contează că Atrix-ul are 1950 mAh. Mai devreme Tudormondialul afirma că există baterie de 2000 mAh pt SGS2 dar,în lumina celor scrise mai sus, s-ar părea că nu contează pt un utilizator de SGS2. Cât despre plata ta video, nu înțeleg de ce insiști. N-am considerat că detaliul ăsta ar fi lipsit de importanță. Am precizat că depinde de utilizator/cumpărător. Prioritățile tale sunt diferite de ale mele.

Află că nu numai părerea ta există pe lumea asta. Ceea ce contează pentru unii, nu contează pentru alții, fie că accepți sau nu. Așadar nu am poftă de a dezvolta o polemică pe un subiect atât de banal. Am înțeles că tu ai alege SGS2-ul așa cum probabil ai înțeles că eu nu aș alege niciunul dintre cele 2 dacă aș putea să mai aștept o lună să îmi iau ceva care corespunde cerințelor mele personale.

Ce va alege inițiatorul acestui subiect, numai el va decide pentru că, spre deosebire de cei care s-au oferit să-idea sfaturi, el nu prea e sigur de ceea ce vrea:
-preț
-autonomie
-performanțe
-suport tehnic
-lizibilitate ecran (mărime, densitatea pixelilor, tehnologie)
-design

#67
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttzotzolyno, on 9th April 2012, 22:15, said:

Vrei să zici într-un smartphone. Mă îndoiesc că Nokia 1100 are placă video. Da, pentru partea multimedia a unui smartphone, placa video este importantă.
Judecând după ușurința cu care subestimezi importanța autonomiei unui dispozitiv mobil, trag concluzia că ești foarte bine pregătit cu încărcătoare și cabluri de date la muncă și acasă. Paradoxul face că deții un dispozitiv wireless care stă destul de mult în priză (wire dependent).

Acum practic nu mai contează că Atrix-ul are 1950 mAh. Mai devreme Tudormondialul afirma că există baterie de 2000 mAh pt SGS2 dar,în lumina celor scrise mai sus, s-ar părea că nu contează pt un utilizator de SGS2. Cât despre plata ta video, nu înțeleg de ce insiști. N-am considerat că detaliul ăsta ar fi lipsit de importanță. Am precizat că depinde de utilizator/cumpărător. Prioritățile tale sunt diferite de ale mele.

Află că nu numai părerea ta există pe lumea asta. Ceea ce contează pentru unii, nu contează pentru alții, fie că accepți sau nu. Așadar nu am poftă de a dezvolta o polemică pe un subiect atât de banal. Am înțeles că tu ai alege SGS2-ul așa cum probabil ai înțeles că eu nu aș alege niciunul dintre cele 2 dacă aș putea să mai aștept o lună să îmi iau ceva care corespunde cerințelor mele personale.

Ce va alege inițiatorul acestui subiect, numai el va decide pentru că, spre deosebire de cei care s-au oferit să-idea sfaturi, el nu prea e sigur de ceea ce vrea:
-preț
-autonomie
-performanțe
-suport tehnic
-lizibilitate ecran (mărime, densitatea pixelilor, tehnologie)
-design
Pai si spune i cat tine un atrix ma refer la baterie. Tu zici ca tine 2 zile asta tine o zi jum folosit la fel ca atrix cu bateria normala, daca ii pui baterie de 2000 o sa tina 2 zile, deci autonomie cam la fel, pret e mai mare pt ca este mai performant, suport tehnic cat de slab e la samsung la motorola e si mai si, ecranul mult mai bun pe s2, design numai zic aici e vb si de gust oricum

#68
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Posttzotzolyno, on 9th April 2012, 22:15, said:

Judecând după ușurința cu care subestimezi importanța autonomiei unui dispozitiv mobil, trag concluzia că ești foarte bine pregătit cu încărcătoare și cabluri de date la muncă și acasă.
Mai omule, ti s-a spus deja de 'nspe mii de ori: exista un kit (baterie de 2000mAh + back cover) pt Galaxy S2 (deci baterie mai mare decat a lui Atrix) care il face putin mai gros, dar totusi mai subtire decat Atrix, la un pret mai mult decat decent. Sustin in continuare ca, cu tot cu investitia in acest kit, tot merita luat SGS2 in detrimentul Atrix-ului.

Bun, acum ti-am explicat frumos. Totusi, ca sa elimin toate variabilele, intreb: vrei sa-ti desenez toata treaba, sau e destul cu explicatia de mai sus?

#69
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Post101010, on 9th April 2012, 23:48, said:

Mai omule, ti s-a spus deja de 'nspe mii de ori: exista un kit (baterie de 2000mAh + back cover) pt Galaxy S2 (deci baterie mai mare decat a lui Atrix) care il face putin mai gros, dar totusi mai subtire decat Atrix, la un pret mai mult decat decent. Sustin in continuare ca, cu tot cu investitia in acest kit, tot merita luat SGS2 in detrimentul Atrix-ului.

Bun, acum ti-am explicat frumos. Totusi, ca sa elimin toate variabilele, intreb: vrei sa-ti desenez toata treaba, sau e destul cu explicatia de mai sus?
Si nu numaj ca exista o baterie de 2000, telefonul si ma refer la motorola poate sa nu fie prea bine optimizat si sa consume mai mult, daca are baterie mai mare asta nu e obligatoriu ca tine si mai mult. Da oricum mai este si varianta sigura bateria de 2000 deci si la autonomie este mai bun sau cel putin egal

Edited by alin62, 10 April 2012 - 05:41.


#70
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009
cred ca nici tu nu te crezi ce spui....... sa fim seriosi

#71
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postreventon, on 7th April 2012, 22:21, said:

@ionutzm05

Asa credeam si eu cand am recomandat la 2 tovarasi LG Optimus One in loc de Galaxy Mini - conform specificatiilor si ce am mai citit pe internet rezulta ca LG-ul este superior, dar cand incepi si te joci pe el iti dai seama ca samsungul il domina (calitatea constructiei, performanta in jocuri).
Aceeasi poveste am patit si cu Optimus Black vs Galaxy S

Oh, si S2-ul are adaptor de la Micro USB la HDMI, iar respectivul adaptor poate si incarca telefonul, avand si loc pentru incarcator.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KbHckCbAN0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/POsTkMJ6YEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca vrei baterie mai puternica, poti lua una de 2000mah care va aduce S2-ul putin sub grosimea Atrix-ului :) (sa nu mai zic de upgrade-ul la android 4)
Nu pot sa ma abtin.... tare de tot :OK: (tare aia cu calitatea constructiei la galaxy mini)  :thumbup:
On: SGS2

Edited by Florinbv, 11 April 2012 - 09:08.


#72
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Sa nu mai zic ca la LG-uri se strica memoria flash, chit ca faci update cu LG PC Suite, chit ca il scrii total cu kdz. Am patit-o cu 2 LG-uri consecutiv. De atunci am zis ca nu mai pun mana pe LG (bine inteles ca de pe unu deja se lua vopseaua). Nu-mi imaginez ce probleme o avea motorola.

Edited by reventon, 11 April 2012 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate