Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Motorola Atrix vs Galaxy S2

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
http://www.gsmarena....p;idPhone2=3621
Din ce observ aici galaxy s2 este superior motorola atrix, desi intre cele 2 nu este mare diferenta. Dar ecranul lui Galaxy s2 mi se pare prea mare. Ce parere aveti, Galaxy S2 sau Motorola Atrix ?

Edited by shortyx, 07 April 2012 - 20:29.


#2
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
On. Motorola Atrix, e mai ieftin, baterie mai puternica, iar cu Odin poti sa-l updatezi la ICS, ca oficial update mai greu si pentru Atrix, cat si pentru Galaxy S2.
Off. Mai asteapta putin sa apara GS3, ca le mai scade pretul.

Edited by ageofdark, 07 April 2012 - 20:52.


#3
vhory

vhory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.03.2012
Atrix.

#4
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
atrix are diverse probleme. aici includ tipul ecranului, butonul on/off, calitatea constructiei.
daca ai bani de s2 cumpara-l, daca nu, nici atrix nu e rau.
ps: ecranul e foarte ok la s2, la inceput pare mare dar apoi nu o sa iti doresti mai mic.

Edited by twism007, 07 April 2012 - 21:05.


#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Eu cand am testat vreo 3 LG-uri mi-a venit rau (se dezmembreaza cu totul cand iti cad pe jos, se ia vopseaua, soft prost - mai au lag prin meniu), de Motorola nici sa nu aud.
Cum spuneau mai multi tovarasi so forumisti: dintre Androizi, Samsung-ul are cele mai putin probleme.
Iti spun sigur - ori Samsung, ori nimic. Cu atat mai mult ca Galaxy S2 este un top seller si detine titlul de telefonul anului 2011.
Sa nu mai zic de camera cand comparam SGS2 cu Atrix si suportul software. Pentru SGS2 deja avem Android 4 oficial
Ca si ecran: Super Amoled-ul este net superior LCD-ului: culori, negru, consum.
Inca un lucru: la 11mm, acel Atrix devine butucanos.

Edited by reventon, 07 April 2012 - 21:18.


#6
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Atrix - Mult prea mare diferenta de pret intre cele doua ca sa se merite S2-ul. Camera este singurul dezavantaj al Atrix-ului (si de ex. mie nu prea imi place interfata motorola stock, dar de asta exista XDA), in plus ai ca avantaj baterie mai mare, rezolutie putin mai mare, port HDMI si Biometric fingerprint reader :).

#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
@ionutzm05

Asa credeam si eu cand am recomandat la 2 tovarasi LG Optimus One in loc de Galaxy Mini - conform specificatiilor si ce am mai citit pe internet rezulta ca LG-ul este superior, dar cand incepi si te joci pe el iti dai seama ca samsungul il domina (calitatea constructiei, performanta in jocuri). Aceeasi poveste am patit si cu Optimus Black vs Galaxy S

Oh, si S2-ul are adaptor de la Micro USB la HDMI, iar respectivul adaptor poate si incarca telefonul, avand si loc pentru incarcator.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KbHckCbAN0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/POsTkMJ6YEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca vrei baterie mai puternica, poti lua una de 2000mah care va aduce S2-ul putin sub grosimea Atrix-ului :) (sa nu mai zic de upgrade-ul la android 4)

Edited by reventon, 07 April 2012 - 21:27.


#8
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Mai mult m-ati bagat in ceata...

#9
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007

View Posttwism007, on 7th April 2012, 22:04, said:

daca ai bani de s2, cumpara-l

Edited by twism007, 07 April 2012 - 21:40.


#10
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Recomand Atrix. Baterie mai buna si pret mai ieftin.
Camera foto are probleme si la s2, a se vedea pe aria dedicata.
S2 e laudat mult, dar nu e chiar ceea ce se spune.

#11
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View Postmuc_cel_mic, on 7th April 2012, 22:40, said:

Recomand Atrix. Baterie mai buna si pret mai ieftin.

M-ai omorat :roflmao:

Atunci de ce S2-ul este cel mai vandut din gama lui?

Quote

Camera foto are probleme si la s2, a se vedea pe aria dedicata.
Da, una dintre singurele probleme este ca daca faci poze la foi albe (nu stiu de ce ai face asta), in special cu 2.3 - gingerbread, vei avea o pata roz pe centrul imaginii si culmea, daca dai white balance la poza pe auto si umblii putin la expunere aproape ca nu o mai vezi.
Eu am facut sute de poze/clipuri in excursii si toate au iesit bestial :)

Curios daca s-ar fi vandut cateva zeci de milioane de atrix, cate probleme nu s-ar fi gasit.

Edited by reventon, 07 April 2012 - 22:08.


#12
riotrise

riotrise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.11.2011
Sunt posesor de Galaxy S2 si nu il recomand.
Nu stiu cum e pe la altii dar la Samsung suportul e zero. Cred ca sub zero nu poate exista.
Un alt minus mare e bateria. Pe Galaxy S2 multi ajung sa- l incarce zilnic. Camera nu exceleaza, ofera cateva optiuni pentru setari, insa ia timp si rezultatul, poza, tot lasa de dorit. Exceptie pentru pozele facute afara, zi insorita, care iasa bine.

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Cu ce telefon ies domne pozele facute la lumina lumanarii bine :roflmao: , ce e asta, DSLR?

Ca veni vorba de baterie: nu exista smartphone cu ecran de-o palma pe care daca te joci toata ziua nu o sa ti se descarce bateria.

Da, suportul este slabut, dar in momentul de fata ai cam tot ce vrei - android 4 si foarte multe custom rom-uri
Sa nu mai zic de motorola, fix de pe GSM Arena - OS Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3

Eu unul am trecut de la Galaxy S la iPhone 4 si dupaia la Galaxy S2. Cu ultima optiune am fost cel mai multumit

Uite o poza facuta in bezna cu blit, eu zic ca se vede foarte bine. (nu stiu unde e si problema aia cu camera :lol:)
Si un video test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7piEzNqgUbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by reventon, 07 April 2012 - 22:24.


#14
trafraet

trafraet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.11.2011
Diferenta de 3-400 lei dintre Atrix si S2 este nejustificata. Samsung nu ofera nimic pentru acei bani in plus.
Motivele nu le mai reiau pentru ca au fost expuse deja.

PS. Atentie la rom-urile custom. Multe sunt nocive si fac mai mult rau decat bine.

Bafta.

#15
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Prietene, ai umblat macar cu ambele telefoane ca sa stii ce vorbesti?
Diferenta este justificata chiar din comparatie: procesor, ecran, design, camera, soft

#16
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Motorola Atrix e un big fail. A fost uitat inca dinainte sa apara. Nici macar nu ar trebui sa fie pus in aceeasi categorie cu S2-ul. Punct.

Auzi acolo ce motive baga unii in detrimentul lui S2: "Biometric fingerprint reader" stii ca prostia asta a fost criticata de toti reviewerii din lume nu?
Ecran cu rezolutie mai mare la Atrix? Rezolutia actuala e mic mai mica, ecranul e de tip PenTile adica din rezolutia aia mai taie 1/3 si atunci vei avea adevarata valoare.

S-au vandut cateva sute de mii de Atrix-uri. Galaxy S2 a trecut binisor de 10 milioane. Fa tu socoteala.


Aaa, era sa uit. Samsung Galaxy S2 este device-ul cu cel mai mare suport din partea comunitatii XDA. Adica daca intalnesti o problema, exista oameni care te pot ajuta, care trec prin ce treci si tu si se dedica acestui telefon. Moto Atrix cate custom rom-uri are? Doua? Trei? :))

Edited by TudorMondialul, 07 April 2012 - 22:48.


#17
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostTudorMondialul, on 7th April 2012, 23:46, said:

Motorola Atrix e un big fail

+1

Uitasem de ce ai mai scris tu  :thumbup:

#18
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
S2 fara discutie... nici nu stiu de ce mai intrebi. e clar doar daca te uiti la comparatia postata chiar de tine de pe gsmarena.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate