Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Giardia

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vlasiu

vlasiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2012
Buna ziua, am 47 de ani si am o infectie cu giardia de 6 lui, am slabit in greutate de la 80 la 70 kg , am diaree de 2-3 ori pe zi aproape ca apa.
Am luat o serie de tratamente clasice cum ar fi : Tinizol 2g, 5 tratamente, tratament combinat cu Metronidazol 1000mg/zi, Furazolidon 400mg/zi, 10 zile , a 11-a zi iarasi Tinizol 2g si peste o saptamana iarasi Tinizol 2g.
Am facut si o serie de analize de sange, bariu, si colonoscopia de acum 14 luni a fost ok.
Medicii de aici nu au alta solutie desi pe net am gasit o serie de variante de tratament dar.......nu pot sa ma tratez singur ca dozele de medicamente sunt destul de periculoase si trebuie monitorizat pe parcursul tratamentului nivelul leucocitelor si functiile hepatice.
Am luat si tratamente naturieste diverse, usturoi mult, etc.
Va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac, la cine sa apelez care stie ce are de facut si s-a mai confruntat cu un astfel de caz.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Tratamentele pentru paraziți se aplică întregii familii, inclusiv animalelor, simultan, eventual cu repetare. Giardia se poate fixa în bilă, deci ajută dacă mâncați grăsimi pentru a drena bila. Ajută și o serie de plante, cimbru, oregano, busuioc, usturoi - ceaiuri sau folosite în mâncare.
Ce înseamnă "medicii de aici"? De unde?

#3
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
super nasol, foarte multe persoane au aceeasi problema insa habar nu au de asta .............

cica ar ajuta si colonhelp care pe langa faptul ca ajuta la curatarea colonului elimina si acesti paraziti foarte periculosi.

in unele cazuri acesti paraziti din dorinta de a se refugia (datorita tratamentelor) pot ajunge si in creier sau chiar plamani!!!

Edited by wide, 19 March 2012 - 19:23.


#4
vlasiu

vlasiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2012

 adadoi, on 19th March 2012, 19:14, said:

Tratamentele pentru paraziți se aplică întregii familii, inclusiv animalelor, simultan, eventual cu repetare. Giardia se poate fixa în bilă, deci ajută dacă mâncați grăsimi pentru a drena bila. Ajută și o serie de plante, cimbru, oregano, busuioc, usturoi - ceaiuri sau folosite în mâncare.
Ce înseamnă "medicii de aici"? De unde?
Multumesc. Adica medicii din orasul Salonta si  de la Oradea la care am mai fost. Si membrii familiei au fost tratati, ei nu au nimic.

 wide, on 19th March 2012, 19:22, said:

super nasol, foarte multe persoane au aceeasi problema insa habar nu au de asta .............

cica ar ajuta si colonhelp care pe langa faptul ca ajuta la curatarea colonului elimina si acesti paraziti foarte periculosi.

in unele cazuri acesti paraziti din dorinta de a se refugia (datorita tratamentelor) pot ajunge si in creier sau chiar plamani!!!
Colo help e pentru colon. Giardia se afla in general in duoden si jejun. Salutari !

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Ce medicamente ați luat, exact? Regim, ceva? Toată familia a făcut tratamentul în același timp? Câini, pisici, toți?

#6
vlasiu

vlasiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2012

 adadoi, on 19th March 2012, 19:52, said:

Ce medicamente ați luat, exact? Regim, ceva? Toată familia a făcut tratamentul în același timp? Câini, pisici, toți?
Am scris la deschidere ce am luat. Da, tratamentul a fost luat de toti. Caini si pisici nu avem ca stam la bloc.

#7
doncostelo1

doncostelo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2012
Salutare!

Am facut un pic de research pe net... da din pacate si eu am giardia si nu reusesc sa scap de ea nu stiu de unde sau cum am luat-o... zilele astea am observat ca am aceleasi simptome care le-am avut cu cativa ani in urma... un fel de diaree, imbalanori, starea de oboseala... .

Giardia este o "bacterie" anaeroba... adik traieste in lipsa aerului ... practic in prezenta aerului nu rezista... teoretic.
Cand incepi un tratament impotriva giardiei este foarte posibil sa isi fi facut efectul 100% dar poate reaparea... cum? Problema e ca omori parazitul dar nu si ouale sale. Nimeni nu vorbeste despre asta ... dar cand ai fost infestat tot ceea ce a intrat in contact cu fundul a fost infestat LENJERIA INTIMA, PANTALONI, LENJERIA DE PAT etc. Practic ne confruntam cu o infestare in mod continuu deoarece nu am tratat si mediul exterior corespunzator. Chisturile de giardia conform studiilor pot rezista luni de zile in diferite medii, inghet, clorinare.

Ceea ce voi incerca eu sa fac acum (cand iau metronidazol) e sa pun lenjeria intima la clor si o sa spal la temperaturi inalte de fiecare data. Lenjeria de pat la fel si ea.

Sanatate!

si bineinteles calcate cu fierul de calcat cat mai fierbinte... nu cred ca rezista parazitul la o astfel de tempratura...:)

Edited by adadoi, 26 March 2012 - 13:07.


#8
Meli_Honey

Meli_Honey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2012
Tratamentul cu care m-a scapat mama de giardia ani la rand, fara macar a mai trece pe la medic (reteta data intr-o revizta de un medic austriac acum multi ani).

SAMBURI DE STRUGURI.
- spalati, lasati in cuptor pana devbin crocanti (prajiti, nu arsi insa)
- rasniti prin rasnita de cafea pana se fac pulbere
- 10 zile la rand: dimineata, pe stomacul gol, o lingurita de publere cu putina apa. Nu se inghite nimic o ora, apoi se mananca normal.

Pentru usurarea ingerarii se poate pune lingurita de pulbere intr-o lingura mai mare, se umecteaza si se inghite cu putina apa.

Ani de zile, cum vedea mama simptomele (mancarimi anale, paloare, mirosul gurii, sete, lipsa de pofta de mancare...) nu mai apela la medicamentele pt giardia (toate stresante pt ficat, mai ales la copii), ci imi dadea asta, si se imbunatatea situatia la cateva zile, nici nu reaparea prea curand.

Cititi ce contin samburii de struguri + cu siguranta mai gasiti reteta asta pe undeva recomandata :). Eu va spun din ani de experienta.

Sanatate si succes !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate