Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#9829
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010
Din pacate chiar nu am timp sa citesc 25000 denumiri de plante. Dar mersi oricum pentru linkuri. Si mai ales pentru "De materia medica" a lui Dioscorides in format pdf.

Pentru cine e interesat , se poate proceda astfel :

- se deschide documentul pdf "De materia medica" , postat de domnul zz_dop, cu Adobe Reader sau cu un browser de internet

- se apasa ctrl-F

- se cauta dupa cuvantul "dacians" in documentul pdf

- se apasa "next" sau dati "enter" pentru a naviga de la un cuvant la altul in cautare.

Astfel se pot vedea toate cuvintele la care autorul da traducerea unor plante in limba dacilor. Sunt vreo 20 maxim.

******

Intre timp am cautat cu Google traducerea plantelor "usazila" si "udacila". Ele nu sunt prezente in lucrarea lui Dioscorides dar sunt prezente in linkul de la wikipedia.

Si ce sa vezi ? Se traduc perfect in limba ..... rusa.

usazila = asezat

udacila = noroc

#9830
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyzt, on 30 iunie 2023 - 14:31, said:

Intre timp am cautat cu Google traducerea plantelor "usazila" si "udacila". Ele nu sunt prezente in lucrarea lui Dioscorides dar sunt prezente in linkul de la wikipedia.
Si ce sa vezi ? Se traduc perfect in limba ..... rusa.
usazila = asezat
udacila = noroc
foarte bine ca se traduc, n-aveam de unde sti sau intui lucrul asta dar e bine ca tocmai am aflat.
personal n-am reusit sa obtin din google aceleasi rezultate, pesemne ca n-am priceperea necesara sau ceva, dar, de ce sa contest ceva cand nu consider ca e cazul. pe de alta parte, on topic ipso facto ca nici in latina cele doua fitonime nu se regasesc ad litteram in dictionare, insa cautand pe bajbaite sau la modul fortuna audaces iuvat cate ceva cat de cat asemanator ar fi poate identificabil, in ipoteza ca initiala "u" ar fi un fel de prefix sau oarece parte de vorbire si ca desinenta "a" / "ila" ar desemna genul sau altceva si atunci spre exemplificare
http://www.perseus.t...true&lang=Latin

Attached File  Screenshot__.jpg   11.31K   15 downloads

Attached File  Screenshot_.jpg   5.98K   13 downloads

Edited by zz_dop, 30 June 2023 - 16:14.


#9831
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010
Nu e greu de gasit cu Google traducerea lui "usazila" si "udacila"  in limba rusa. Foloseste linkul urmator :


https://translate.go...ro&op=translate


Si apoi in casuta din stanga (corespunzatoare limbii ruse) se scrie usazila exact cu caractere latine.

Iar in dreapta iti va aparea traducerea in limba romana.

La fel scrii udacila in stanga (limba rusa) si vezi ce iese in dreapta (limba romana).

Si mai amuzant devine totul daca folosesti butonul de "pronuntie in limba rusa" din stanga. Oare asa vorbeau dacii ? Posted Image

****

Da, am vazut traducerea ta cu "audaculus" din latina. E interesanta. Poate fi o ipoteza. Sigur ca se bate cap in cap cu limba rusa (pentru ca rusa si latina nu sunt inrudite, din ce stiu eu).

Propun sa analizam si alte cuvinte pe viitor (din lista de plante cu denumiri dacice) pentru a cauta posibile etimologii , in functie de timpul disponibil.

Eu nu prea am timp in perioada urmatoare ca tre sa plec in concediu  Posted Image

#9832
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022
Există un cercetător polonez care a demonstrat caracterul slav al denumirilor de plante dacice (https://ro.wikipedia...ante_medicinale). Eu am găsit critica românească, neconvingătoare, a autorului respectiv, de profesie agronom, într-un număr de Magazin Istoric din anii '70

#9833
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
În schimb îmi dau seama ce convingătoare tre să fi fost demonstrația unuil slav în perioada de maxim comunism :coolspeak:

Mai ales că lista aia datează de pe vremea când slavii nici nu existau ;)

#9834
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022

View PostMorosanul, on 06 iulie 2023 - 10:01, said:

În schimb îmi dau seama ce convingătoare tre să fi fost demonstrația unuil slav în perioada de maxim comunism Posted Image

Mai ales că lista aia datează de pe vremea când slavii nici nu existau Posted Image
În comunism citeam cărți de critică a lui Feud ignorând "critica marxist-leninistă" . Mă interesau numai ideile lui Freud. Așa și cu articolul respectiv, mă interesau numai ideile polonezului. Desigur ar trebui mers la opera poloneză, eventual la alții care au continuat cercetările. Nu o facem, dar sunt zeflemitori.

#9835
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Tre să și merite. În cazul ăsta așa e, merită doar zeflemeaua.
Sînt și autori unguri care demonstrează că Adam și Eva vorbeau maghiara, dacă ai timp de cercetat ”opere” :)

P.S. Freud nu a trăit în comunism, așa cum slavii nu au trăit pe vremea când romanii consemnau nume dacice de plante. ;)

#9836
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022

View PostMorosanul, on 07 iulie 2023 - 09:18, said:

Tre să și merite. În cazul ăsta așa e, merită doar zeflemeaua.
Sînt și autori unguri care demonstrează că Adam și Eva vorbeau maghiara, dacă ai timp de cercetat ”opere” Posted Image

P.S. Freud nu a trăit în comunism, așa cum slavii nu au trăit pe vremea când romanii consemnau nume dacice de plante. Posted Image
Am reținut disprețul față de discernământul meu în ce privește ideile românului (de profesie "băgător de seamă") și ideile polonezului, care polonez nu cred că avea vise erotice dacă arăta că dacii aveau ceva în comun cu slavii. Cum au alții vise erotice dacă dacii nu erau înrudiți cu slavii.

Toți am învățat în școală că limba dacă era "satem". Chiar sunt curios de unde acest idei. Adică limba dacă nu ar fi înrudită cu alte limbi contemporane europene, ci numai cu limbile slave, Aceste limbi balto-slave contemporane au însemnate aporturi în ceva limbi vechi, precedente (poate cea dacică), aporturi iraniene și aporturi germanice.

#9837
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostDuplex02, on 07 iulie 2023 - 18:48, said:

Am reținut disprețul față de discernământul meu în ce privește ideile românului (de profesie "băgător de seamă") și ideile polonezului, care polonez nu cred că avea vise erotice dacă arăta că dacii aveau ceva în comun cu slavii. Cum au alții vise erotice dacă dacii nu erau înrudiți cu slavii.

Toți am învățat în școală că limba dacă era "satem". Chiar sunt curios de unde acest idei. Adică limba dacă nu ar fi înrudită cu alte limbi contemporane europene, ci numai cu limbile slave, Aceste limbi balto-slave contemporane au însemnate aporturi în ceva limbi vechi, precedente (poate cea dacică), aporturi iraniene și aporturi germanice.


Quote

Am reținut disprețul față de discernământul meu

Quote

Aceste limbi balto-slave contemporane au însemnate aporturi în ceva limbi vechi, precedente (poate cea dacică)

Fara suparare dar evident ca esti de dispretuit cand afirmi asemenea prostii, precum ca niste limbi mai noi au adus un aport insemnat in niste limbi mai vechi, precedente lor. Cel mult e invers, daca existe evidente.

Slavii nu sunt nici pe departe ceva omogen, sunt un amestec de natii si influente, proto-slavi, iranici, finici, baltici, traco-daco-romani, turcici, germanici si cel putin in cazul rusilor si mongoli si tatari.

Sorin Paliga, care e un lingvist specializat in limbi slave (ceha in special,daca imi amintesc bine) are niste scrieri foarte interesante despre influentele traco-dacice si romanice in limbile slave, in special cele sud-dunarene, si spune ca unul din principalii zei slavici, Volos/Veles e de fapt inspirat direct sau e chiar personificarea daco-romanilor (numiti volohi la slavii vechi), ceilalti fiind de inspiratie iranica samd.

E amuzant dealtfel sa vezi cum detractorii dacilor afirma ca nu stim destule despre limba daca pentru a ne face o idee daca a fost sau nu apropiata de latina si in acelasi timp avem teoriile made in kgb sau inspirate din semidocti dusi cu pluta precum Cihac care vad slavisme inexistente in realitate, peste tot in limba romana, ori aceeasi made in kgb care spun ca dacii erau slavi (desi slavii nu existau macar in istorie la data aia)

#9838
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postlupu2, on 08 iulie 2023 - 12:48, said:

E amuzant dealtfel sa vezi cum detractorii dacilor afirma ca nu stim destule despre limba daca ...

A venit momentul sa rupi tacerea si sa zici ceva pe daceste

#9839
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022

View Postlupu2, on 08 iulie 2023 - 12:48, said:






Fara suparare dar evident ca esti de dispretuit cand afirmi asemenea prostii, precum ca niste limbi mai noi au adus un aport insemnat in niste limbi mai vechi, precedente lor. Cel mult e invers, daca existe evidente.

Slavii nu sunt nici pe departe ceva omogen, sunt un amestec de natii si influente, proto-slavi, iranici, finici, baltici, traco-daco-romani, turcici, germanici si cel putin in cazul rusilor si mongoli si tatari.
i

Scuzați exprimarea neglijentă. Voiam să spun "aporturi din limbile iranice și germanice".

Limbile slave sunt mult mai înrudite între ele decât cele romanice sau germanice. Și trebuie să observăm înrudirea masivă a aproape tuturor limbilor din Europa. Înrudire mult mai mare ca între limbile autohtone de pe alte continente.

#9840
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyzt, on 03 iulie 2023 - 13:39, said:

rusa si latina nu sunt inrudite, din ce stiu eu
se gasesc pe net opinii ca similitudini intre cele doua ar exista, lucru care in niste privinte mi-ar explica modul in care latina spre exemplu mi se pare de o dificultate tangenta cu imposibilul.
https://www.jstor.org/stable/3292526
Attached File  Screenshot.jpg   41.68K   25 downloads
Attached File  Screenshot__.jpg   22.14K   24 downloads

#9841
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022

View PostMorosanul, on 06 iulie 2023 - 10:01, said:

În schimb îmi dau seama ce convingătoare tre să fi fost demonstrația unuil slav în perioada de maxim comunism Posted Image

Mai ales că lista aia datează de pe vremea când slavii nici nu existau Posted Image
Îți repet că nu există slavi dacomani. Asta-i o boală românească. Existau slavi și pe vremea dacilor. Doar că erau denumiți altfel.

#9842
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostDuplex02, on 11 iulie 2023 - 13:55, said:

Îți repet că nu există slavi dacomani.
Normal, există slavi ”slavomani” :D
Și crede-mă, muuult mai mulți decât dacomani la noi. :)

De aia omul trage spuma pe turta lui, dar na, dupăcum vezi nimeni nu i-a luat în seamă broșurica.

Quote

Existau slavi și pe vremea dacilor. Doar că erau denumiți altfel.
Poi de aia se numeau altfel, pentru că erau... altfel.

La vremea aia slavii nu existau sau nu contau, prin sec 5 sînt primele atestări care-i plasează în istorie.
Până atunci și puținele mențiuni sînt discutabile.

#9843
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022

View PostMorosanul, on 12 iulie 2023 - 09:13, said:

La vremea aia slavii nu existau sau nu contau, prin sec 5 sînt primele atestări care-i plasează în istorie.
Până atunci și puținele mențiuni sînt discutabile.
Istoricii nepregătiți spun că de pildă că în secolul 4 cronicile bizantine îi numesc pe toți de la Nord de Dunăre "sciți", deși habar nu avea de diferențele tribale și lingvistice. Apoi i-au denumit pe toți "slavi", deși habar nu aveau de diferențele tribale și lingvistice. Practic cei din Nord, veniți din Asia erau avari, localnicii erau numiți slavi, în secolul V și următoarele.  Chiar și în secolul al X-lea maghiarii sunt numiți "turci"... Dar asta spun istoricii nepregătiți. În realitate o cronică nu era admisă la publicare dacă autorul nu dovedea că a consultat baza de date a triburilor, actualizată.

Ca de obicei arheologii își depășesc atribuțiile și spun că civilizația Prague-Penkova-Kolochin  datând din secolul 6 și mai apoi ar fi cea am veche atestare slavă. Oasele și ulcelele nu vorbesc nicio limbă.

Florin Curta a studiat cronicile și susține cea mai veche atestare slavă în bazinul Dunării, ca și Oleg Trubacyiov, ca și Cronica lui Nestor.

Ceea ce rămâne de discutat ce s-a întâmplat cu dacii (geții, în grecește) neexterminați de romani. Pentru că romanii nu au practicat niciun holocaust daco-celtico-sarmatic dincolo de limes.

https://en.wikipedia...iki/Early_Slavs

Edited by Dany_Darke, 12 July 2023 - 20:19.


#9844
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
No, amu spre deosebire de istoricii ăia ”nepregătiți” care  ”habar nu avea de diferențele tribale și lingvistice” sînt alții, mai pregătiți, care știu cam ce origini aveau Sciții, Sarmații, Avarii sau Slavii. ;)
Primii sînt de origine Iranică, chiar dacă au fost parte din formarea slavilor de mai târziu.

Desigur că ungurii sînt numiți turci, pentru că majoritatea trriburilor din hoardă erau turanice. Și acum limba lor are vocabular majoritar turanic, chiar dacă tribul conducător a fost de origine ugrică.

Dar aci vorbim de sec. 9, iar la Cronica lui Nestor de sec 11, toate mult prea departe de documentul cu plantele dacilor :)

#9845
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

 lupu2, on 08 iulie 2023 - 12:48, said:

prostii, precum ca niste limbi mai noi au adus un aport insemnat in niste limbi mai vechi, precedente lor.

Fara suparare , dar vorbesti prostii , ca de obicei cand vine vorba  si doar tangential de daci .
Limba romana , pe care voi dacopatii o considerati coboratoare din daca , contine 38 % cuvinte de origine franceza (Macrea, 1958) , deci dintr-o limba ulterioara celei dace . As spune nu doar ca a adus un aport insemnat , ba i-a schimbat esential cel putin continutul vocabularului .

Pana nu vine cineva cu o fraza in limba daca, care sa demonstreze ca latina se trage din daca , eu zic sa ignoram dacopatii si teoriile lor . Cateva cuvinte cu radacina comuna indo-europeana nu demnstreaza ca o limba se trage din alta ci doar ca au avut o limba precursoare comuna .
Evolutia si diferentierea lor este data de caracterul satem - centum , care le pozitioneaza geografic si pe grupuri umane specifice  . Grupurile de polulatii italo-cetice si cele tracice migreaza la momente diferite si din zone diferite , chiar daca stramosii lor vin probabil din aceeasi zona a stepei pontice sau caspice. Cel mai probabil tracii vin din vest Yamnaya iar italo-celtii din vest Corded_Ware.
Poate e de ras - limba din placutele de la Sinaia nu are nici o treaba cu latina , cu toate ca ar trebui sa fie din aceeasi perioada - daca placutele sunt reale , sau macar copii ale unor placute reale .
In plus, eu nu am auzit de nici o limba satem care sa se fi transformat intr-o limba centum

#9846
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

 seaman, on 06 august 2023 - 11:35, said:

38 % cuvinte de origine franceza (Macrea, 1958)
38% din cate per total, unde anume au fost toate enumarate si s-a socotit si s-a stabilit.
in textul de mai jos cate cuvinte de origine se pot enumera dupa respectiva metodologie.
Attached File  Screenshot_5.jpg   111.21K   26 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate