Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#9757
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 marcuzzzo, on 04 noiembrie 2016 - 22:11, said:

Iarasi umbli cu facaturile din astea? Inca nu ti-ai publicat cartea cu minunata ta opera de descifrare?
Intre timp de cand mi-o promisesi au trecut 10 ani si am incanutit!
Unde umbli ma marcuzule? Te dadusem disparut! Esti bine? Intreb ca intre colegi.

#9758
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Infinitty, on 06 noiembrie 2016 - 20:25, said:

Acesta este textul ce urmeaza sa fie fragmentat, iar virgulele nu au nici un sens, eu le-am adaugat in prima faza pentru a distanta unele consoane si vocale, deci va puteti imagina textul ca un continum.

Textul este binecunoscut, iar eu am dat transliteratia exacta dupa alfabetul grecesc, deci nemasluit inca.

Apropo, textul are peste 63 de caractere, este complet si este o scriere epitaf.

Oricine poate sa-l traduca /masluiasca, si eu voi veni cu versiuni partiale pana ii voi oferi lui Flo versiunea finala, romaneste corecta, ...ENTADE, KEITE, PRIMEITI, B (Bsau V) AMETA, TOUEG, GO, NOUA, UTESE, UFRENON, TOC, ENEI, RENEKOI,
MESISA, UTON.
Observ o tesatura de verbe posibile: Primeiti, gono, autese sau aut si ese, toce, re-neco-i,
Esi-sa.

ENTADE, KEITE, PRIMEITI, B (Bsau V) AMETA, TOUEG, GO, NOUA, UTESE, UFRENON, TOC, ENEI, RENEKOI,MESISA, UTON.

= Ant (in) adek (adanc), ...

Edited by Infinitty, 07 November 2016 - 05:35.


#9759
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Infinitty, on 06 noiembrie 2016 - 19:52, said:


Tu esti cel neincrezator si vrei un alt text.Posted Image
Și cum să fiu? Încrezător că tu desparți un text străin în românește? Eu știu precis că nu poți și nu poate nimeni pt că un text care e scris într-un sistem (o limbă) nu se poate despărți decît în acel sistem. Ai încercat cu textul de pe inel și nu ai reușit deși tu susții că ai reușit adică prostia asta ar fi pe românește:

Acum vii cu alt text. Eu îți spun clar: poți să încerci un milion de texte străine. Nu vei putea desface nici unul în limba română.

 Infinitty, on 06 noiembrie 2016 - 20:25, said:

Oricine poate sa-l traduca /masluiasca, si eu voi veni cu versiuni partiale pana ii voi oferi lui Flo versiunea finala, romaneste corecta, ...
Nu poate nimeni! Vorbești prostii!
Pune rezultatul final cînd îl ai.  Pui textul cu litere originale, textul despărțit cu litere originale, textul  scris despărțit cu litere actuale din alf românesc sau din alfabetul  fonetic internațional dacă preferi.
Nu incurca locul aici cu 3 lulele parțiale.
Textul de pe inel nu l/ai despărțit in românește așa cum pretinzi, așa că nu te mai înfoia pe aici!

 Balamache, on 06 noiembrie 2016 - 20:28, said:

Unde umbli ma marcuzule? Te dadusem disparut! Esti bine? Intreb ca intre colegi.
Ei, a fost atins în suflet că nu i-a mai răspuns nimeni la postări.

#9760
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
ENTADE, KEITE, PRIMEITI, BAMETA, TOUEG, GO, NOUA, UTESE, UFRENON, TOC, ENEI, RENEKOI, MESISA, UTON.
Entade (Înta=în + de ce i te primeiti,) ... daca ia te primeiti, ... vamae tatouc (tatalui), co-nou –te (cunoaste sau CU NOUA / GONOA), aude-se ... seufre-n on (Nun-to / nunta / nu-n tăce –n- ieri ...) ... celei /cine-este/ ... i renekoi (renascu-i) ... / ce ne ire (era) necoi / NECO (numeNico- /Nicu)...  i /este i-me (vei merge) Mesisa, si / sau ( ... SAU esi-sa = ieși-sa, a ieșit). ME-SISA-u TO-n.( îmi zise UTON / TU. N (initiala numelui Nico /Nicu).

PS: Urmeaza retusurile finale.

#9761
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Textul aproape finalizat:

În toate câte primii, ... Vama tătucului (D-zeu), cunoaște, aude, suferința,... Nunta ce nu era, NICO (sau Nunta celei i renaste că i me (me-rge prescurtare ardelenească), ZISA-u, Ție. Nico sau zisa-u ție NU !

...Nico a MEA, Nico ia me-a zis-a tie, ... Sauton /Auton. ...

Edited by Infinitty, 18 November 2016 - 08:50.


#9762
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Ce e asta? Nu se ințelege nimic.
Arăți textul original în limbă străină și apoi despărțit în cuvinte astfel ca el să fie în românește.

Poate nu ai înțeles problema. Pui text în limbă străină, indici sursa ca să verific, apoi îl pui despărțit în cuvinte ca să fie inteligibil în românește. Așa ai zis că...se poate. Eu am zis că nu se poate. Nu vii cu o listă de cuvinte ci cu text!
Eu ți-am explicat că nu se ăpoate și de ce nu se poate. Văd că nici untr-un an de zile nu ai putut pricepe și tot căpos ești. hai, să te văd.

#9763
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Uite nu prea am avut timp sa judec suficient de mult, de aceea am amanat sa va ofer un text ...

Ceea ce am descoperit este ca trebuie descoperita structura, apoi verbele si mai apoi o forma logica asa cum ati realizat si d-voastra, ... adica textul trebuie asociat cu situatia.

#9764
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 Infinitty, on 18 noiembrie 2016 - 22:16, said:

... adica textul trebuie asociat cu situatia.

De cand astept aceasta veste. Deci ai text si nu-l descifrezi....Nu-i bai......Inventezi un scenariu, o situatie si hocus-pocus gata textul descifrat. ESTI MARE OMULE!!!Posted Image

#9765
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRE NONTO CE NE IRE NEKO I ME SIS AUTON.

În toate cĂte primii vama tătucului, cunoaște, suferința. Nunta ce nu era.
Nico ia/este a mea!, zis-a tie Auton.

Varianta: ...cine era Nico ? ...

Edited by Infinitty, 18 November 2016 - 22:48.


#9766
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
[ http://www.asienundeuropa.uzh.ch/dam/jcr:ffffffff-af53-67e3-ffff-ffff91ddd16b/Inschrift.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tombstone with Greek inscription: "HERE REST PRIMITIVA AND HER GRANDSON EUPHRENON. MAY THEIR SLEEP BE" Menorahs over the inscription. Jewish catacombs Catacombs of Monteverde, Rome, Italy

EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON.

Ύn toate câte primiți vame,

Tătucu (sau DATORII) cunoaște suferința, cine era Nico,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.



Ăn tătie căîte primeiți vame,

Tatouec (sau datorii in loc de Tatucu)  conoua_ute seufrenonțo, cene ierea Nieco,

Ie /ia /este a mea ( i a me !) zisă Auton.

Auton - similar cu Aton, zeu egiptean al soarelui.


PS: Acesta este textul finisat si este clar, românesc, bine articulat si bine incadrat in context. Posted Image

Edited by Infinitty, 18 November 2016 - 23:39.


#9767
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Nu e in romineste ce ai facut tu, dar nu o iau cu amanuntul ca sa arat acest lucru. Daca tu sustii ca asta e romineste te las sa crezi acest lucru.
Am mai avut in ultimile zile inca vreo trei chestii neplacute de la acest forum, așa încît m-am gîndit că nu merită să fac efort ca să răspund.
Tu poti sa mai scrii pe acest subiect. Eu imi iau o pauză. Mi-a cam pierit cheful de dialog cu tine, Fane, Yerrmom, Marcuzzo, bluebyte, Sucre plus inca vreo 7 pe care nu ii mai mentionez.

#9768
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON.

Ύn toate câte primiți, voi vame.
Tătucu cunoaște suferința, cine era Nico,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.


Ăn tătie căîte primeiți vame,

Tatouec conoua_ute seufrenonțo, cene ierea Nieco,

Ie /ia /este a mea ( i a me !) zisă Auton.

Auton - similar cu Aton, zeu egiptean al soarelui.

PS:

Hai sa cerem parerea colegilor de forum, sa ne spuna ei daca suna corect romaneste, daca structura este corecta, logica, ...

#9769
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON.

Ύn toate câte primiți, voi vame.
Tătucu cunoaște suferința, cine era Nico,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.

Ăn tătie căîte primeiți vame,

Tatouec conoua_ute seufrenonțo, cene ierea Nieco,

Ie /ia /este a mea ( i a me !) zisă Auton.

Auton - similar cu Aton, zeu egiptean al soarelui.

Sa vedem ce am masluit:

1.) E = Ă, Â
2.) D = T
3.) B=V
4.) G=C
5.) OU=O
6.) gonouau-Ș-te (este un ș subanteles)
7.) EU = U sau O
8.) O uneori e mut, alteori este OA, A?
9.) S=Z

ĂN TADE CHEITE PRIMEITI, VAME,
TATUC CONOuAuTE SEUFîRENoNTO, CENE IRE NECO,
I ME ZISî AUTON.

Varianta 2:

ĂN TADE CHEITE PRIMEITI, VAME, = Ăn tăte câte primeiti, (voi) vame,
TATUC CO NOuAuTE SEUFîR EN oN TOCENE IRE NECOI ME ZISî AUTON. = Tătuc-că, noaptea sufăr în o tăcere.

= era Necoi (Neagu), me zisă Auton.

#9770
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Aceasta este traducerea finala cu cateva variatii posibile:



EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON.

În toate câte primiți, voi vame.
Tătucu cunoaște suferința, cine era Nico,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.


Ăn tătie căĂŽte primeiți vame,
Tatouec conoua_ute seufrenonțo, cene ierea Nieco,
Ie /ia /este a mea ( i a me !) zisă Auton.
Auton - similar cu Aton, zeu egiptean al soarelui.

Varianta 2:
ĂN TADE CHEITE PRIMEITI, VAME, = Ăn tăte câte primeiti, (voi) vame,
TATUC CO NOuAuTE SEUFĂŽR EN oN TOCENE IRE NECOI ME ZISĂŽ AUTON. = Tătuc-că, noaptea sufăr ĂŽn a-tăcere.
= era Necoi (Neagu), me zisă Auton.

VAR 3: ...Tătucu  No aude seufirința, ...

În toate câte primiți, voi vame.
Tătucu nu aude suferința,
Cine era Nico?!,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.



Sa vedem ce am masluit:
1.) E = Ă, Â
2.) D = T
3.) B=V
4.) G=C
5.) OU=O
6.) gonouau-Ș-te (este un ș subanteles)
7.) EU = U sau O
8.) O uneori e mut, alteori este OA, A?
9.) S=Z


Quod erant demonstrandum demonstratum est.

Edited by Infinitty, 22 November 2016 - 08:13.


#9771
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Asta nu este in romineste.
Tot asa a facut un bulgar, Serafimov, care a yis ca a despartit textul de pe ineleul de le eyerovo in bulgareste, deci textul a fost scris in bulgareste. Un turc a zis ca l-a despartit in turceste deci textul in turceste a fost scris. problema e ca textele lor nu sint in vreo limba. A lui Serafimov aduce cu bulgara si al turcului aduce cu turca. Tot asa si al tau de acum aduce cu romana dar nu este in romaneste.
Sustii ca acest tex e in romaneste asa cum si textele despartite de mine sint in romaneste?

EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON
Ăn tătie căĂŽte primeiți vame,Tatouec conoua_ute seufrenonțo, cene ierea Nieco,Ie /ia /este a mea ( i a me !) zisă Auton. **( ce este asta? Citire nu e pt ca uiti apar cuvinte in plus. Traducere sau actualizare nu e pt ca nu exista azi cuvinte ca seufrenounto, gonoute.)
Auton - similar cu Aton, zeu egiptean al soarelui.
Daca scrie IRE nu poti citi IEREA!
I ME SIS AUTON nu poti citi ia este a mea zisa Auton! Cite litere adaugi?
Citirea ta e urm: ăn tade căite primeiți bame tatoueg conouate sufrenoțo cene ire neco i me sis Auton.

În toate câte primiți, voi vame.
Tătucu cunoaște suferința, cine era Nico,
Ia/este a mea!, zis-a  Auton.
BAME este voi vame?
Esti precum copiii care se joaca de-a mama și de-a tata.Ei imită pe adulți cum aceștia vin de la serviciu, mănînca, citesc ziarul, discută despre treburile casei, cum bărbatul se bărbierește, femeia se rujează etc, fară să facă efectiv astfel de lucruri. E doar o joaca. Tu mă imiți pe mine. Te joci, dar spre deosebire de copii nu îți dai seama de acest lucru.
Nu ai putut sa pui text original, text original despartit, transliterare!!
TEXT original
Nu l-ai pus. L-ai pus direct transliterat de tine
ENTADEKEITEPRIMEITIBAMETATOUEGGONOUAUTESEUFRENONTOCENEIRENEKOIMESISAUTON

Text despartit in cuvinte
EN TADE KEITE PRIMEITI BAME TATOUEG GONOUAUTE SEUFRENONTO CENE IRE NEKO I ME SIS AUTON
Asta e in romaneste? Eu cred ca nu este in romaneste.

Edited by neafloricadinobor, 22 November 2016 - 09:38.


#9772
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
acesta e textul cu litere originale
1.ΕΝΘΑΔΕΚΕΙΤΕΠΡΙΜΕΙΤΙΒΑΜΕΤΑΤΟΥΕΓΓΟΝΟΥΑΥΤΗΕΕΥΦΡΕΝΟΝΤΟΣΕΝΕΙΡΗΝΗΚΟΙΜΗCΙCΑΥΤΩΝ
2. Aici il pui despartit in cuvinte
3. Aici il pui transliterat cu litere actuale romanesti cu diacritice.

#9773
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,355
  • Înscris: 23.07.2014
Nea Florin, matale spuneai odata (poate retin gresit) ca textele pe care le-ai despartit ti-au luat luni de zile fiecare. Nu mai stiu daca de inel sau de una din placute vorbeai ca a durat cam 6 luni. Ii acorzi atata timp lui Infinitty?

#9774
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Evident îi acord. Asta se deduce din ceea ce eu afirm, anume că limba fiind un sistem de comunicare un text scris se poate inţelege doar in sistemul în care a fost scris. De aici rezultă că nimeni nu poate despărţi un text scris continuu decit in sistemul (limba) în care a fost scris. Nici măcar un  text italian cu cuvinte asemănătoare nu se poate despărţi astfel ca el să iasă romînesc. Îţi rămîn sau îţi lipsesc litere. "io me ne vado a casa domani matina con il treno".
iomenevadoacasadomanimatinaconiltreno
Poftim, e scris continuu. Desparte in romîneşte acest text. Valabil pt oricine care susţine că se poate.
Cel mai mult mi-a luat textul de pe inel pt că: a fost primul şi nu ştiam în ce limbă e scris, are multe greşeli de scriere, are semne diacritice. La început am încercat pe text albaneza. Nu a mers.
La plăci a fost mai uşor pt că am încercat de la început limba romînă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate