Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#937
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBaudolino_x, on 28th June 2012, 19:43, said:

Turcoctonu îmblă cu hîtrenia. chipurile la noi prin intermediul femeilor s-a trecut la limba cuceritorului, dar despre vikingi spunea invers că s-au însurat cu normandeze și s-au franțuzit.

Pai deh, de la caz la caz, istoria nu e trasa la indigo.

#938
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
e trasa dupa fantezia celor care au scris istorie. Tu daca nu ai face pe batrinul invatat intelept pe aici nici nu ai avea haz.Se vede citdecolo ca te crezi invatat si destept.Invatat esti.Mai era unul pe aici asa sfatos. Vad ca isi dovedeste  mediocritatea pe la Wikipedia unde repeta aproape bine pareri ale istoricilor oficiali cu aerul ca face cultura.

#939
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostBaudolino_x, on 26th June 2012, 14:46, said:

tu ești singurul care te-ai băgat cu comparații dac vs. englez. citește tema mai atent și nu mă bate la cap.

tot o ții cu alfred, ce vrei să dovedești?

de "jurămîntul" de la Verdun n-am auzit. am auzit de un tratat. tu de unde știi în ce limbă era scris dacă textul s-a pierdut?
nu cumva și Carol cel Mare vorbea franceza? lol


ai văzut vreo franceză mai sus?


vezi aici franceza veche:

latina era o limbă moartă.

Nu amesteca merele cu perele: aici ai pus doua fragmente din limba franceza prinse in doua perioade diferite.
Juramantul de la Verdun arata foarte bine a limba franceza cu unele elemente latinesti,ramasite ale limbii din care a plecat franceza veche.

#940
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
nu te mai9 chinui pe aici .Văd că nu pricepi ce a scris Baudolino.

#941
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
uite un exemplu de latina si et.nec. (ca nu putem sti daca era dacica)

verbul a împinge din latina impingere, infinitivul lui impingō format din im (in) + pangō (a băga), care vine din PIE  *peh₂g- (a băga)
verbul a băga cu et. nec.

Practic, radacina PIE te trage de maneca sa te uiti la verbul cu et.nec.

Edited by criztu, 30 June 2012 - 22:23.


#942
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcriztu, on 30th June 2012, 22:17, said:

uite un exemplu de latina si et.nec. (ca nu putem sti daca era dacica)

verbul a împinge din latina impingere, infinitivul lui impingō format din im (in) + pangō (a băga), care vine din PIE  *peh₂g- (a băga)
verbul a băga cu et. nec.

Practic, radacina PIE te trage de maneca sa te uiti la verbul cu et.nec.

Probabil n-ai inteles ca de la indoeuropeana nu ne ducem direct la limba romana de acum,ci ca exista mai multe familii de limbi,unele la randul lor fiind disparute pana la idiomuri moderne.

Asa ca din indoeuropeana s-au despartit protoslava sau protogermana,limba latina (de la care s-au mai despartit romana si italiana).

Cum se zice in engleza impingere? "Push"

In germana? schieben

Intr-una dintre limbile slave? Uite in sarba sau croata: гурати (gurati)

In Italiana: Spingere


Este evident si la cel mai nepriceput la domeniul gramatical ca fie romana,fie italiana l-au luat din lat. (impingere).

#943
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postmarcuzzzo, on 1st July 2012, 09:20, said:

Probabil n-ai inteles ca de la indoeuropeana nu ne ducem direct la limba romana de acum,ci ca exista mai multe familii de limbi,unele la randul lor fiind disparute pana la idiomuri moderne.
Din păcate pentru tine, aproape s-a demonstrat că româna nu a trecut prin latină. A fost mereu pe-aproape, în perioada Imperiului Roman chiar sub o mare înrârure latinească.

Adică s-au studiat regulile după care au evoluat indo-europeana în diverse variante și ne iese că la un moment dat latina și româna au mers pe căi diferite. Nu place, rezultatele sunt destul de noi. Dar asta e.

#944
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 10:04, said:

Din păcate pentru tine, aproape s-a demonstrat că româna nu a trecut prin latină. A fost mereu pe-aproape, în perioada Imperiului Roman chiar sub o mare înrârure latinească.

Adică s-au studiat regulile după care au evoluat indo-europeana în diverse variante și ne iese că la un moment dat latina și româna au mers pe căi diferite. Nu place, rezultatele sunt destul de noi. Dar asta e.

Asta e probabil in visele tale frumoase cu dacii biruind pe romani.
Insa realitatea este un picut mai diferita si mai putin frumoasa decat ti-o inchipui tu: romanii au colonizat masiv Dacia astfel incat din latina noi avem astazi cel mai raspandit idiom romanic din europa de est.

Eu insusi sunt italian,mai stiu poloneza si alte printre care si franceza si-ti marturisesc ca nu mi-a fost deloc greu sa invat romaneste,pe cand cu poloneza am avut mari batai de cap.

#945
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postmarcuzzzo, on 1st July 2012, 10:30, said:

Asta e probabil in visele tale frumoase cu dacii biruind pe romani.
Insa realitatea este un picut mai diferita si mai putin frumoasa decat ti-o inchipui tu: romanii au colonizat masiv Dacia astfel incat din latina noi avem astazi cel mai raspandit idiom romanic din europa de est.

Eu insusi sunt italian,mai stiu poloneza si alte printre care si franceza si-ti marturisesc ca nu mi-a fost deloc greu sa invat romaneste,pe cand cu poloneza am avut mari batai de cap.

Fenomenul de separe a două limbi dintr-una este azi o raritate și era și acum 1500 de ani. De fapt mare parte din limbile de azi, mai mult sau mai puțin înrudite între ele, sunt puținele supraviețuitoare ale unei perioade preistorice, tribale, când această separare era posibilă.

#946
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 11:04, said:

Adică s-au studiat regulile după care au evoluat indo-europeana în diverse variante ?i ne iese că la un moment dat latina ?i româna au mers pe căi diferite.

I-auzi, cine a facut ma astfel de studii si a gasit astfel de concluzii? Poti sa dai o sursa ceva sau delirezi?

Istro-romana si aromana tot asa, au fost mereu apropiate de romana dar separate?

Edited by turcoctonul, 01 July 2012 - 12:33.


#947
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postturcoctonul, on 1st July 2012, 12:32, said:

I-auzi, cine a facut ma astfel de studii si a gasit astfel de concluzii? Poti sa dai o sursa ceva sau delirezi?

Istro-romana si aromana tot asa, au fost mereu apropiate de romana dar separate?

Delirez.

Altfel teoria respectivă aparține unor lingviști, care înțeleg ce-i aia o limbă, nu unor istorici aflați complet pe dinafara subiectului.

Cel mai logic este să presupui că „latina vulgară” balcanică era fragmentată peste tot. Iar macedo-românii și istro-românii au rămas de căruță la procesul de unificare, vizibil la toate limbile „în putere”.

Edited by Dijonnais, 01 July 2012 - 13:53.


#948
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 14:39, said:

Altfel teoria respectivă aparține unor lingviști, care înțeleg ce-i aia o limbă, nu unor istorici aflați complet pe dinafara subiectului.

Lingvistii astia exista si in realitate? Au nume, au publicat undeva aceste concluzii, sa le citim si noi profanii, ca doar nu o sa te cred pe cuvant....

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 14:39, said:

Delirez.

A, scuzele mele atunci, delir placut in continuare. :peacefingers:

Nu, pe bune, daca exista astfel de surse te rog sa pui un link, pentru ca e prima data cand aud asa ceva.

#949
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 10:04, said:

Din păcate pentru tine, aproape s-a demonstrat că româna nu a trecut prin latină. A fost mereu pe-aproape, în perioada Imperiului Roman chiar sub o mare înrârure latinească.

Adică s-au studiat regulile după care au evoluat indo-europeana în diverse variante și ne iese că la un moment dat latina și româna au mers pe căi diferite. Nu place, rezultatele sunt destul de noi. Dar asta e.
da surse.Care sint acei lingvisti, istorici si ce or mai fi? Pe mine ma intereseaza intr-adevar .

View Postturcoctonul, on 1st July 2012, 13:48, said:

Lingvistii astia exista si in realitate? Au nume, au publicat undeva aceste concluzii, sa le citim si noi profanii, ca doar nu o sa te cred pe cuvant....
A, scuzele mele atunci, delir placut in continuare. :peacefingers:
Nu, pe bune, daca exista astfel de surse te rog sa pui un link, pentru ca e prima data cand aud asa ceva.
Delir? Deci nu vrei sa te astimperi cu jignirile. Ai luat-o pe urma lui Fane care iata e banat pentru totdeauna.
Mihai Vinereanu e unul dintre acei lingvisti. Lucrarea lui se numeste Dictionar etimologic al limbii romine. Este doctor in lingvistica si profesor la Univ din N York.

#950
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postturcoctonul, on 1st July 2012, 13:48, said:

Lingvistii astia exista si in realitate? Au nume, au publicat undeva aceste concluzii, sa le citim si noi profanii, ca doar nu o sa te cred pe cuvant....



A, scuzele mele atunci, delir placut in continuare. :peacefingers:

Nu, pe bune, daca exista astfel de surse te rog sa pui un link, pentru ca e prima data cand aud asa ceva.
Mario Alinei este lingvistul.

Problema este desigur extrem de spinoasă. Cine știe și poate să verifice evoluțiile lingvistice orale pe mii de ani?

Meritul teoriei este că arată cât de șubrede sunt teoriile schimbărilor lingvistice, teorii aflate în vogă.

Iar cercetările de substrat lingvistic pe baza comparării limbilor actuale, cercetări care au dus la descoperirea limbii indo-europene, continuă și încep să-l susțină pe Alinei.

Ideea că atunci când se întâlnesc două populații lingvistice, nu apare nucleul unei limbi noi. Ori supraviețuiesc amândouă, ori câștigă nucleul uneia, și cealaltă limbă dispare. Zic nucleu, pentru că altfel limbile sunt în dinamică, se împrumută, se inventează, se uită cuvinte.

Nucleul unei limbi noi apare prin izolare și mod de viață tribal multe mii de ani.

Edited by Dijonnais, 01 July 2012 - 14:21.


#951
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postmarcuzzzo, on 1st July 2012, 11:30, said:

Asta e probabil in visele tale frumoase cu dacii biruind pe romani.
Insa realitatea este un picut mai diferita si mai putin frumoasa decat ti-o inchipui tu: romanii au colonizat masiv Dacia astfel incat din latina noi avem astazi cel mai raspandit idiom romanic din europa de est.

Eu insusi sunt italian,mai stiu poloneza si alte printre care si franceza si-ti marturisesc ca nu mi-a fost deloc greu sa invat romaneste,pe cand cu poloneza am avut mari batai de cap.

Pe ce te bazezi cand spui acestea, pe 1-5% din teritoriul Daciei si ala pentru cel mult 100 de ani ?! :lol:
Pe statele clientelare si foederati?!, ... pe 'Imperiul Grecofon, armenofon si iranofon ?!

Ce treaba are poloneza cu limba dacilor ?! ... in plus inca esti in afara cunostintelor elementare: greaca Homerica-galica cisalpina si cea continentala si inca un ingredient, dialectele scitice-getice.

Per ansamblu ai putea vedea un continum arhaic intre limba galilor cisalpini, eleni, geti-sciti si limba arienilor vechi.

#952
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostEndinion, on 1st July 2012, 14:35, said:

Pe ce te bazezi cand spui acestea, pe 1-5% din teritoriul Daciei si ala pentru cel mult 100 de ani ?! :lol:
Pe statele clientelare si foederati?!, ... pe 'Imperiul Grecofon, armenofon si iranofon ?!

Ce treaba are poloneza cu limba dacilor ?! ... in plus inca esti in afara cunostintelor elementare: greaca Homerica-galica cisalpina si cea continentala si inca un ingredient, dialectele scitice-getice.

Per ansamblu ai putea vedea un continum arhaic intre limba galilor cisalpini, eleni, geti-sciti si limba arienilor vechi.

De la 14 la suta am ajuns acu' pe la 1-5%..s-a mai imputinat auzi tu..

View PostEndinion, on 1st July 2012, 14:35, said:

Ce treaba are poloneza cu limba dacilor ?! ... in plus inca esti in afara cunostintelor elementare: greaca Homerica-galica cisalpina si cea continentala si inca un ingredient, dialectele scitice-getice.

Per ansamblu ai putea vedea un continum arhaic intre limba galilor cisalpini, eleni, geti-sciti si limba arienilor vechi.

Hocus-pocus asa se formeaza limbile dupa stiinta ta.
N-au un strat pe sub care se asaza un substrat,si nici un adstrat de imprumuturi succesive.
La tine idiomurile sunt un fel de puzzle de nedeslusit.

#953
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostDijonnais, on 1st July 2012, 14:03, said:

Mario Alinei este lingvistul.

Numai unul? Si ce zice el? Unde e teoria lui? O scurta incursiune pe Google si aflu ca M Alinei zice ca maghiara e o forma noua de etrusca. Eu as fi de acord, dar sa aduca proba.El aduce doar speculatii. Imi pare rau, dar lingvistul acesta nu aduce dovezi.

#954
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Putem remarca un lucru care a rămas într-un con de umbră, și anume o informație din vremea împăratului Iustinian (527-565), că o populație tracică din Balcani, bessi, care încă vorbea limba ei, lingva bessorum. O parte din această populație a fost mutată, sub Iustinian, în Sinai, la mănăstirea Sfânta Ecaterina. În urmă cu vreo 25 de ani s-a descoperit o ladă cu manuscrise și conținutul acelor documente ar putea să ne intereseze și pe noi. În prezent, acestea sunt în Grecia, iar accesul este restricționat; nu știm exact ce conțin nici până astăzi. Din ce am auzit, de la cei care le-au văzut, sunt și texte în limba slavă. E de văzut dacă sunt, într-adevăr, în slavonă sau nu cumva sunt în bessă. Dacă bessi de acolo au lăsat ceva scris și acel ceva se păstrează, s-ar putea să ne schimbăm total imaginea despre ce au fost limbile tracice, dacă și cât erau ele de apropiate de familia de limbi balto-slavă.
http://www.historia....rebui-discutata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate