Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#901
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postraman, on 23rd June 2012, 22:16, said:

The Thracian onomastics

Personal names

Cerzula - ?on black and white spots?. Fonetic ar putea fi similar cu romanescul -ula.Slavicul "cerna" pentru negru ar putea fi un vechi cuvant daco-tracic.

Deospor, Deospuris - ?son of god?. Varianta "Zeuspur" deasemenea cunoscuta. Curios ca, in sunt prezente doua cuvinte latinesti sadea, "deus" zeu si "puer" copil, ca sa vezi ce chestie data naibii

Diazelmis - ?god?s descendant?. Zelmis ca zamislit si iar forma qvasilatineasca pentru zeu.
Dinupula, Kinuboila, Ginula, Uerzela, Paisula, Raimula, Verzela, Suitulla, Kypsela, Armula nume getotracice in care terminatia poate fi similara cu binecunoscutele forme romanesti
Rhomphaia a spear, a sword Iete ce mai zice aici:The Thracian rhomphaia contains the IE stem *rump- in the Latin rumpo, -ere ?to break, to tear?. I-auzi neamule.
Bersamae- a village between Anchialo and Kabile, Probably it comes from the Thracian *berza. The same is also the origin of the Dacian name Berssovia (a town).De luat in seama
Dunax (Strab.), Donuca (Liv.),The name is derived from the IE *dhnk- and is related to the Anglo-Saxon dun ?hill, mountain?, the German Düne dune, the Gal. dnum ?fortress? from the IE *dhn-. Substantivul "duna" este dat de DEX din fr. iar despre tracicul duna=hill nici o vorba.
Germanía (Prok.) - town in the region of Pautalia (Kjustendil), today - Sapareva banja. The town was situated along the river of Dzherman, It is explained from the IE *ghermo- ?warm? Avem si la nord de Dunare pe Germisara, unde Germe este evident cognat cu Terme-ul latinesc
Iata ca terminatia "ila" din onomastica tracica este foarte frecventa si nu tre sa apelezi musai la literatura lui Jordanes. Unde mai pui ca bashca nu atragi suspiciuni gothice :)

Am gasit pe scribd un articol speculativ ce-i drept dar tare interesant despre onomastica dacica post-cucerire... si posibila pastrare a ei in folclor:
http://www.scribd.co...Basmul-Romanesc
Pieporus=Pipăruș?! Mi se pare plauzibil, dat fiind modul mai mult decat rudimentar in care italienii si grecii reusesc sa reproduca fonetica romaneasca.

#902
Baudolino_x

Baudolino_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 26.04.2012

View Postturcoctonul, on 22nd June 2012, 00:57, said:

View PostBaudolino_x, on 21st June 2012, 21:10, said:

în a doua jumătate a mileniului I Britania a fost invadată de anglo-saxoni, mai tîrziu de vikingi. normanzii doar au continuat invazia vikingilor. din secolul XI limba nobilimii și curții regale engleze a fost franceza (anglo-normandeza). s-a menținut timp de 3 secole, dar nu s-a impus în popor, după care a fost înlocuită cu engleza.
Pai franceza nu s-a impus pentru ca era vorbita de un numar redus de nobili. Dar ia vezi cum s-a impus anglo-saxona, limba invadatorilor germanici, peste limba latina si celta in Britania. Cauta exemplele care se potrivesc si nu compara mere cu pere.
Cucerirea Daciei de catre romani nu e totuna cu invazia normanda. Aici au venit sute de mii de colonisti, dacii au fost facuti harcea-parcea, influenta romana a durat sute de ani, etc. Ai prins ideea?
dar tu ai prins ideea? comentariul meu era un răspuns la o întrebare concretă: ce limbă vorbea nobilimea din Anglia în evul mediu. replica ta cu "nu compara" și "cucerirea daciei" e cu totul pe lîngă.
cică "nu s-a impus pentru ca era vorbita de un numar redus de nobili". păi ceilalți nobili ce vorbeau? sau vrei să spui că Anglia avea puțină nobilime? vikingii cu normanzii erau cam rude.
printre altele în Anglia nu a existat vreo limbă oficială pînă la normandeză. normanzii au înlocuit-o mai tîrziu cu engleza deși n-o vorbeau. aceasta s-a impus treptat, dar franceza a fost vorbită încă mult timp, de ex. în parlament și tribunale.

și dacă tot vorbeai de exemple potrivite, poftim un exemplu de text în engleză și franceză:

Quote

I (je) suppose (suppose) you (vous) have (avez) no (non) idea (idèe) regarding (au regard) the main (maint) linguistical (linguistique) problems (problèmes) . I (je) regret (regrette) you(vous) are unable (inapt) to conceive (concevoir) an (une) other (autre) theory (théorie). Is (est) your (votre) intelligence (intelligence) limited (limitée) ? Drop (dérapez) the lessons (leçons) that you (vous) have (avez) studied (étudié) at (à) the university (université) , open (ouvre) your (vos) eyes (yeux), adopt (adoptez) a (une) new (neuf) mentality (mentalité) . It is (c’est) difficult (difficile) to change (changer) one’s point of view (son point de vue), but my (ma) theory (thèse)  gains (gagne) ground in (en) private (privé) circles (cercles).
***

View Postflorrea2, on 23rd June 2012, 18:23, said:

aha, deja la 117, cînd Traian era prin Partia, dacii distrugeau castre romane de la nord de Dunăre. Deci romanii ăia nu erau chiar așa beton ori spus altfel dacii nu erau făcuți praf nici pe departe. Ăsta nu e deloc un indiciu că dacii cădeau în fund de admirație pt cultura romană cum afirmă unii pe aici.
Dacă la 249 dacii distrug complet Sucidava înseamnă că romanoii nu prea mai erau pe acolo șefi și nici că dacii aceia erau romanizați. Retragerea oficială a fost în 271. Sucidava s-a aflat la confluența Oltului cu Dunărea. Ce forță romană va fi fost în Dacia pe la 250?
ce să admire dacul la roman? romanii fugeau la daci să scape de impozite. mureau de foame. ))

Edited by Baudolino_x, 24 June 2012 - 03:02.


#903
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

dar tu ai prins ideea? comentariul meu era un răspuns la o întrebare concretă: ce limbă vorbea nobilimea din Anglia în evul mediu.

Vorbea mai multe limbi: anglo-saxona, franceza, latina. What`s your point?

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

replica ta cu "nu compara" ?i "cucerirea daciei" e cu totul pe lîngă.

De ce e pe langa? Ti se pare ca se compara? Wiliam era un pretendent la tronul Angliei, Traian nu urmarea sa devina regele Daciei, acolo era un sistem feudal bazat pe fiefuri si gasti nobiliare, aici era un sistem centralizat bazat pe birocratie. Adica tratezi in mod egal lucruri inegale.

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

vikingii cu normanzii erau cam rude.

Esti sigur ca stii despre ce e vorba? Pentru ca nu vad legatura. Normanzii cuceresc Anglia de la anglo-saxoni, nu de la vikingi si da, toti astia erau popoare germanice inrudite, numai ca normanzii care au cucerit Anglia erau niste francezi acum, rezultatul amestecului dintre invadatorii vikingi (masculi) si femeile din Bretania si Franta care le-au fost date de neveste pe la 911 cand au incheiat un pact cu regele Frantei, s-au crestinat si s-au insurat. De aia vorbeau franceza, era limba lor materna.

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

printre altele în Anglia nu a existat vreo limbă oficială pînă la normandeză.

Gresesti, vezi cum a fost cu Alfred cel Mare si cu primele scrieri in engleza veche, aka anglo-saxona. Aia au scris in limba nationala printre primii in Europa (de fapt si slavii si francezii si altii, cred ca de fapt noi am scris printre ultimii, nu ei printre primii, oricum nu conteaza).

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

?i dacă tot vorbeai de exemple potrivite, poftim un exemplu de text în engleză ?i franceză:

Ca sa ce?

View PostBaudolino_x, on 24th June 2012, 04:02, said:

ce să admire dacul la roman? romanii fugeau la daci să scape de impozite. mureau de foame. ))

De aia avem mormintele unor regisori daci la Roma, de aia Romula, mama romanizata a lui Galeriu s-a refugiat din Dacia natala la sud de Dunare? Nu erau atatia romani care sa doreasca a trai printre barbari cat erau barbarii care doreau cu orice pret sa se aseze in imperiu, la fel cum acum toata lumea vrea sa traiasca in America (chiar daca mai vine si cate un american boem sau cautat de justitie, sa traiasca prin Africa sau Europa).

Edited by turcoctonul, 24 June 2012 - 13:06.


#904
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 13:04, said:

Gresesti, vezi cum a fost cu Alfred cel Mare si cu primele scrieri in engleza veche, aka anglo-saxona. Aia au scris in limba nationala printre primii in Europa (de fapt si slavii si francezii si altii, cred ca de fapt noi am scris printre ultimii, nu ei printre primii, oricum nu conteaza).


Nu îmi dă pace chestia asta că suntem ultimii (după noi țiganii, nu știu dacă și albanezii) care am scris în limba maternă și vorbită.
Am convingerea că am avut documente distruse de unguri și bulgari.



View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 13:04, said:

De aia avem mormintele unor regisori daci la Roma, de aia Romula, mama romanizata a lui Galeriu s-a refugiat din Dacia natala la sud de Dunare? Nu erau atatia romani care sa doreasca a trai printre barbari cat erau barbarii care doreau cu orice pret sa se aseze in imperiu, la fel cum acum toata lumea vrea sa traiasca in America (chiar daca mai vine si cate un american boem sau cautat de justitie, sa traiasca prin Africa sau Europa).

Trebuie adăugat că fiscul e mult mai dur, evaziunea fiscală este mult mai mică în Occident decât în „Dacia”.  Și totuși avem emigranți cu grămada.

Edited by Dijonnais, 24 June 2012 - 13:59.


#905
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 14:04, said:

De aia avem mormintele unor regisori daci la Roma
Aia erau ostatici bubi. Ca si fii fratii nepotii de voievozi romani tinuti la Istanbul.

#906
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postleogoto, on 23rd June 2012, 23:05, said:

Am gasit pe scribd un articol speculativ ce-i drept dar tare interesant despre onomastica dacica post-cucerire... si posibila pastrare a ei in folclor:
http://www.scribd.co...Basmul-Romanesc
Pieporus=Pipăruș?! Mi se pare plauzibil, dat fiind modul mai mult decat rudimentar in care italienii si grecii reusesc sa reproduca fonetica romaneasca.
Articol speculativ? Pai istoria romanizarii dacilor, este pura speculatie. Cat despre articol... are sare si piper:))

#907
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postleogoto, on 24th June 2012, 18:54, said:

Aia erau ostatici bubi. Ca si fii fratii nepotii de voievozi romani tinuti la Istanbul.

Asa iti imaginezi tu ca erau ostatici, erau pregatiti sa devina domnitori, invatau limbi straine si cresteau alaturi de copiii elitei otomane. Unii dintre ei nici nu mai stiau romaneste cand veneau pe tron.

Revenind la dacii aia gasiti la Roma, nu ai nicio dovada ca erau rudele unor regi inca in functie, la fel de probabil e sa fi fost niste refugiati. Cert e ca ei sunt o dovada in plus ca cel putin o parte din dacii "liberi" orbitau tot in jurul Romei ca entitati clientelare.

View PostDijonnais, on 24th June 2012, 14:58, said:

Nu îmi dă pace chestia asta că suntem ultimii (după noi ?iganii, nu ?tiu dacă ?i albanezii) care am scris în limba maternă ?i vorbită.
Am convingerea că am avut documente distruse de unguri ?i bulgari.


Ultimii la scris, ultimii la infiintarea unor state, adica nu ar fi singurul domeniu in care sa fim printre ultimii in Europa. Daca am sta mai bine la alte capitole poate ca ar parea ciudat sa fim ultimii la cultura dar asa parca se leaga.... Cand nu ai o putere centrala cand orbitezi in jurul unor puteri externe (fie ca au fost bulgari, unguri, pecenegi, polonezi, turci), cine sa sustina o cultura nationala? Pe atunci cultura era un act politic (vezi renasterea carolingiana, scoala de la Ohrida, reformele lui Alfred cel Mare in Anglia, cronicile sunt scrise la curtea sau sub patronajul unor conducatori, etc.).

Edited by turcoctonul, 24 June 2012 - 20:25.


#908
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 21:11, said:

Asa iti imaginezi tu ca erau ostatici, erau pregatiti sa devina domnitori, invatau limbi straine si cresteau alaturi de copiii elitei otomane.
Revenind la dacii aia gasiti la Roma, nu ai nicio dovada ca erau rudele unor regi inca in functie, la fel de probabil e sa fi fost niste refugiati. Cert e ca ei sunt o dovada in plus ca cel putin o parte din dacii "liberi" orbitau tot in jurul Romei ca entitati clientelare.
Erau sefii unor misiuni diplomatice. Iti bese mintea numai "orbitari in jurul Romei". Adevarat dogma geocentrica, neacceptarea ei ducand direct la rug.

#909
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postraman, on 24th June 2012, 21:28, said:

Erau sefii unor misiuni diplomatice.

Ti-au spus tie in vis sau cum?

Faptul ca se inmormanteaza ca niste cetateni romani e un argument pentru ipoteza ca nu erau niste simpli calatori din barbaricum pe care moartea i-a gasit la Roma dar de unde sa te duca pe tine mintea atat de departe?

Cazurile lor nu sunt deloc singulare, foarte multe triburi primesc statutul de foederati, respectiv regi clientelari, chiar stim despre carpi si daci care primesc loc de asezare in Moesia si Panonia, de unde stii ca dacii aia de la Roma nu faceau parte din vreun astfel de grup care se asaza in imperiu?

Normal ca majoritatea triburilor de la granita imperiului orbitau intr-un fel sau altul in jurul Romei pentru ca asa se intampla mereu in istorie dar cand ai inteles tu vreodata istoria...

#910
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 21:21, said:

Asa iti imaginezi tu ca erau ostatici, erau pregatiti sa devina domnitori, invatau limbi straine si cresteau alaturi de copiii elitei otomane. Unii dintre ei nici nu mai stiau romaneste cand veneau pe tron.

Revenind la dacii aia gasiti la Roma, nu ai nicio dovada ca erau rudele unor regi inca in functie, la fel de probabil e sa fi fost niste refugiati. Cert e ca ei sunt o dovada in plus ca cel putin o parte din dacii "liberi" orbitau tot in jurul Romei ca entitati clientelare.
Despre metoda romanilor de luare de ostatici de rang inalt ca garantie a "pacii romane": https://www.google.r...es ancient rome - adica, sa tot citesti pana-ti ametesc ambele capete ale gainii mutante din pozografie

#911
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postleogoto, on 24th June 2012, 22:39, said:

Despre metoda romanilor de luare de ostatici de rang inalt ca garantie a "pacii romane": https://www.google.r...es ancient rome - adica, sa tot citesti pana-ti ametesc ambele capete ale gainii mutante din pozografie

Lasa bre ca stiu la ce te referi dar e impropriu spus "ostatici". Ostatici sunt aia tinuti in lanturi, astia erau viitori regi clientelari pe care romanii (si alte imperii) ii scoleau si ii cresteau pentru ca atunci cand urcau pe tron sa le fie fideli (nu reuseau tot timpul dar asta era procedura) si reprezentau si o garantie ca parintii lor vor fi fideli Romei. Asa Atila a crescut la Roma, asa imparatul Mihail al Bulgarilor a crescut la Constantinopol, Cantemir, Radu cel Frumos si asa mai departe. Ostatic a fost Brancoveanu inainte sa-l execute, tinut in turnul din Galata, nu Cantemir sau Radu sau Tepes, care traiau la curtea sultanului si copilareau cu printii otomani.

Asa cum azi ii trimit la studii in occident, inainte la Moscova, in antichitate ii trimiteau la Roma si in evul mediu la Constantinopol. Aia nu erau ostatici, fii serios. Aveau un statut ca oricare alti nobili din oras si mult peste cel al majoritatii populatiei romane/otomane, dupa caz, asa ca e aberant sa vii cu placa asta comunista cu bietii ostatici, victimele imperialismului, bla bla.

Acolo invatau sa fie conducatori.

P.S.: nu avem dovezi ca dacii aia au facut parte din aceasta categorie, ti-am spus asa, in general.

Edited by turcoctonul, 24 June 2012 - 22:57.


#912
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 23:53, said:

Lasa bre ca stiu la ce te referi dar e impropriu spus "ostatici". Ostatici sunt aia tinuti in lanturi, astia erau viitori regi clientelari pe care romanii (si alte imperii) ii scoleau si ii cresteau pentru ca atunci cand urcau pe tron sa le fie fideli (nu reuseau tot timpul dar asta era procedura) si reprezentau si o garantie ca parintii lor vor fi fideli Romei. Asa Atila a crescut la Roma, asa imparatul Mihail al Bulgarilor a crescut la Constantinopol, Cantemir, Radu cel Frumos si asa mai departe. Ostatic a fost Brancoveanu inainte sa-l execute, tinut in turnul din Galata, nu Cantemir sau Radu sau Tepes, care traiau la curtea sultanului si copilareau cu printii otomani.

Asa cum azi ii trimit la studii in occident, inainte la Moscova, in antichitate ii trimiteau la Roma si in evul mediu la Constantinopol. Aia nu erau ostatici, fii serios. Aveau un statut ca oricare alti nobili din oras si mult peste cel al majoritatii populatiei romane/otomane, dupa caz, asa ca e aberant sa vii cu placa asta comunista cu bietii ostatici, victimele imperialismului, bla bla.

Acolo invatau sa fie conducatori.

P.S.: nu avem dovezi ca dacii aia au facut parte din aceasta categorie, ti-am spus asa, in general.
Diferentele intre vizitator, ostatic si detinut ar trebui sa fie clare oricarui om cu cap pe umeri. Evident, unuia cu doua capete si alea de gaina nu ii prea sunt clare.

#913
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDijonnais, on 24th June 2012, 14:58, said:

Nu îmi dă pace chestia asta că suntem ultimii (după noi țiganii, nu știu dacă și albanezii) care am scris în limba maternă și vorbită.
Am convingerea că am avut documente distruse de unguri și bulgari.
Pai, cam cand sa fi distrus ungurii si bulgarii aceste documente in Tara Romaneasca? Dupa instaurarea dinastiei Basarabilor, nu cred ca mai putem vorbi despre asa ceva. Adica, sa zicem rotund - 1300. Pai, daca pana la 1300 le-au distrus ungurii si bulgarii, de ce dupa 1300 nu mai apare nimic, nici un document scris in romaneste, vreme de peste 200 de ani, pana la Neacsu?

#914
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postego_zenovius, on 25th June 2012, 07:16, said:

Pai, cam cand sa fi distrus ungurii si bulgarii aceste documente in Tara Romaneasca? Dupa instaurarea dinastiei Basarabilor, nu cred ca mai putem vorbi despre asa ceva. Adica, sa zicem rotund - 1300. Pai, daca pana la 1300 le-au distrus ungurii si bulgarii, de ce dupa 1300 nu mai apare nimic, nici un document scris in romaneste, vreme de peste 200 de ani, pana la Neacsu?

Pai tiganii apar tarziu in T.Romaneasca, ce legatura are cu ei ce spui tu aici Zeno ?!  :console:

#915
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 13:04, said:

Vorbea mai multe limbi: anglo-saxona, franceza, latina. What`s your point?
De ce e pe langa? Ti se pare ca se compara? Wiliam era un pretendent la tronul Angliei, Traian nu urmarea sa devina regele Daciei, acolo era un sistem feudal bazat pe fiefuri si gasti nobiliare, aici era un sistem centralizat bazat pe birocratie. Adica tratezi in mod egal lucruri inegale.

Esti sigur ca stii despre ce e vorba? Pentru ca nu vad legatura. Normanzii cuceresc Anglia de la anglo-saxoni, nu de la vikingi si da, toti astia erau popoare germanice inrudite, numai ca normanzii care au cucerit Anglia erau niste francezi acum, rezultatul amestecului dintre invadatorii vikingi (masculi) si femeile din Bretania si Franta care le-au fost date de neveste pe la 911 cand au incheiat un pact cu regele Frantei, s-au crestinat si s-au insurat. De aia vorbeau franceza, era limba lor materna.

De aia avem mormintele unor regisori daci la Roma,
Erau campioni mondiali și au rămas campioni mondiali. Nu a vorbit nici o aristocrație nicăieri 3 limbi! Ești visătorul Nr UNU al forumului în lipsa banatului Fane.
Văd că-ți împestrițezi vporbirea cu expresii englezești precum bopierii pe vremea lui Neacșu cu expresii slavone.
Deci normanzii fiind francezi vorbeau latina? Deci și feudalii francezi zbîrnîiau pre lătinește, crezi tu.
Ce morminte ale unor "regișori" din Dacia sînt la Roma?Se mutau la Roma unii regi Daci?

View Postturcoctonul, on 24th June 2012, 20:21, said:

Asa iti imaginezi tu ca erau ostatici, erau pregatiti sa devina domnitori, invatau limbi straine si cresteau alaturi de copiii elitei otomane. Unii dintre ei nici nu mai stiau romaneste cand veneau pe tron.

Revenind la dacii aia gasiti la Roma, nu ai nicio dovada ca erau rudele unor regi inca in functie, la fel de probabil e sa fi fost niste refugiati. Cert e ca ei sunt o dovada in plus ca cel putin o parte din dacii "liberi" orbitau tot in jurul Romei ca entitati clientelare.




Ultimii la scris, ultimii la infiintarea unor state, adica nu ar fi singurul domeniu in care sa fim printre ultimii in Europa. Daca am sta mai bine la alte capitole poate ca ar parea ciudat sa fim ultimii la cultura dar asa parca se leaga.... Cand nu ai o putere centrala cand orbitezi in jurul unor puteri externe (fie ca au fost bulgari, unguri, pecenegi, polonezi, turci), cine sa sustina o cultura nationala? Pe atunci cultura era un act politic (vezi renasterea carolingiana, scoala de la Ohrida, reformele lui Alfred cel Mare in Anglia, cronicile sunt scrise la curtea sau sub patronajul unor conducatori, etc.).
Cred că visezi cu spor și despre  turci, evul mediu....
Dacii liberi orbitau....bla-bla....Și orbitanții ăia la 2-3 ani mai făceau o invazie de îi scărmănau pe romani.
Cînd nu ai putere centrală....e altă aiureală. Ce mare putere centrală au avut statele germane, statele italiene? Au dezvoltat culturi puternice.
Ești Nr 1.

View Postleogoto, on 24th June 2012, 23:41, said:

Diferentele intre vizitator, ostatic si detinut ar trebui sa fie clare oricarui om cu cap pe umeri. Evident, unuia cu doua capete si alea de gaina nu ii prea sunt clare.
Nici asta nu vede, amicul. Mie mi se pare că unii pe aici sînt personaje caragealești. E un exercițiu bun însă să-i citești. În acest fel te corectezi pe tine.

#916
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postleogoto, on 25th June 2012, 00:41, said:

Diferentele intre vizitator, ostatic si detinut ar trebui sa fie clare oricarui om cu cap pe umeri.

Bine ca te-ai explicat, macar acum m-ai lamurit cu cine stau de vorba. "Ostaticii" astia umblau liberi prin oras, se insurau cu membrii aristocratiei de acolo (primii domnitori de la noi se insurau cu unguroaice si isi faceau tineretea prin Ungaria la curtea suzeranului, erau integrati in nobilimea de acolo), deveneau fini ai imparatului (cum a fost Boris Mihai finul imparatului bizantin), de la caz la caz, halal ostatici!

Ai o viziune ingusta, de bolsevic indoctrinat. In realitate istoria nu se imparte intre imperii malefice si popoare care luptau de veacuri pentru neatarnare, bla bla bla, e mult mai complexa de atat.

#917
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postturcoctonul, on 25th June 2012, 11:27, said:

"Ostaticii" astia umblau liberi prin oras, se insurau cu membrii aristocratiei de acolo (primii domnitori de la noi se insurau cu unguroaice si isi faceau tineretea prin Ungaria la curtea suzeranului, erau integrati in nobilimea de acolo), deveneau fini ai imparatului (cum a fost Boris Mihai finul imparatului bizantin), de la caz la caz, halal ostatici!
pai domnule, asa si Romanica era aliata Germaniei Naziste in 1944 si a Rusiei Sovietice pana in 1989 - cu regele care se plimba nestingherit prin curtea regala, sau Prunariu prin statia spatiala MIR, hai nu zici si despre Romania sub Rusia - "halal ocupatie ruseasca"?

#918
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcriztu, on 25th June 2012, 15:07, said:

pai domnule, asa si Romanica era aliata Germaniei Naziste in 1944 si a Rusiei Sovietice pana in 1989 - cu regele care se plimba nestingherit prin curtea regala, sau Prunariu prin statia spatiala MIR, hai nu zici si despre Romania sub Rusia - "halal ocupatie ruseasca"?

Si in opinia ta regele era ostaticul nemtilor si Prunariu al rusilor? Eu nu am zis "halal ocupatie", am zis "halal ostatici", aia la care se referea el. Peste tot in istorie avem exemple de colaborari si acceptari ale unei dominatii straine, istoria noastra e plina de domnitori care ajung la tron cu ajutorul ungurilor sau al turcilor care se refugiau la protectorii lor externi ori de cate ori vreo ruda le uzurpa tronul.

De ce nu crezi ca era la fel si in antichitate? Romanii se foloseau mereu de triburi clientelare pentru a-i intoarce pe barbari unii impotriva altora.

Cat despre ocupatie, depinde mult de la caz la caz, uite aia din Gibraltar nu vor in ruptul capului sa revina la "tara mama" si vor sa ramana cu englezii, la fel ar fi vrut si aia din Hong-Kong daca i-ar fi intrebat cineva. Asa ca nu cred ca vreun pui de daco-roman si-a dorit la 272 ca statul sa-l abandoneze la nord de Dunare, dar n-a avut de ales.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate