Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#829
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
măi, taică, îmi e clar că ești complet pe dinafară dar îmi place să te chinui. Postul ăla de radio a transmis atunci în latinește ceva; nu tot, evident.Un spicher a anunțat lumea în germană că urmeză ceva spus în latină.Nu știu ce s-a spus, dar știu precis că nemții nu pricep latina deloc, ca și romînii. Tu pricepi ceva dacă auzi vreun text citit în latină la radio? Te încăpățînezi să te faci de rîs susținind în fața mea că în Germania se vorbește latină, eu stînd în Germania de peste 20 de ani.
Și dacă îi învață pe popii bisericii catolice să vorbească latina tu ai impresia că ăia chiar învață? Ești naiv, taică. Dacă ar merge așa de ușor am învăța și noi.
E clar că tu nu înțelegi ce e aceea SE VORBEȘTE.Se vorbește înseamnă că mulți oameni vorbesc între ei latinește, iar dacă vine cineva de departe se pot înțelege cu ei în latiunește. Dacă vreun doctor în latină ori niște călugări pricep un text spus la radio nu înseamnă că se vorbește. A vor4bi înseamnă a putea să conversezi, nu să citești ca un papagal un text, că de citit îl popt citi și eu, dar asta nu înseamnă că sînt vorbitor de latină.
dacă niște studenți dau examene la latină sau în latină nu înseamnă că automat sînt și vorbitori de latină.Învață niște chestii ca papagalii și le debitează acolo.După ce au trecut examenele la puțină vreme au uitat aproape tot.
Ești comic tare cu....nobilii englezi care vorbeau latinește. De unde e informația asta?De ce nu îți dai seama că tu îți închipui ceva și crezi că așa e realitatea.CU nemții care înțeleg latină ești și mai comic. Și văd că nu ai putere să te trezești din visări ca și marcuzzzo care mă numește pe mine fraier că nu pricep io că nemții pricep latinește.
Ce să discut cu voi? Sînteți de o naivitate de ar trebui să vă plîng de milă, dar nu pot de rîs.Dacă voi nu vedeți lucrurile astea simple cum o să vedeți ceva mai complicat? Susții aberații:
-că popii catolici știu latinește
-că studenții au învățat latinește
-că nemții înțeleg latinește
-că papa dacă citește un text e vorbitor de latină
Ai timp să crezi unele prostii scrise în Wikipedia.

#830
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postflorrea2, on 19th June 2012, 08:50, said:

Te încăpățînezi să te faci de rîs susținind în fața mea că în Germania se vorbește latină, eu stînd în Germania de peste 20 de ani.
Si unde exact am sustinut eu asta? Tu in schimb ai afirmat ca nu se vorbeste NICAIERI.

#831
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 16.04.2007
Limba latina se vorbeste in mod curent ? Unde ? V-am aratat clar ca nici macar la Vatican nu se vorbeste. Iar acolo este a doua limba oficiala a statului.

Aaa, ca exista un minuscul grup de oameni care ocazional vorbesc latina, asta e altceva.
Pai in acest caz, putem spune si ca limba klingoniana se vorbeste pe Terra.  :peacefingers:

#832
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Toate slujbele,documente oficiale si alte se scriau pentru preoti,pentru vladici,pentru arhimandriti,latineste!
Asta pana la conciliul al doilea vatican.
Ca poporul nu mai intelege latineste e una,sa afirmi ca aia predand latina vorbesc de parca sunt niste papagali fara sa inteleaga este de-a dreptul hilar.
Am aratat linkuri unde se tin examene de facultate in latina,unde profesorii predau materii de studiu in limba latina.

Elitele culte in evul mediu trebuia sa stiu latina intrucat era limba culta in documente,in procese si sa stai de vorba cu preotimea.

Era si mijloc de instrainare a poporului,sa-l pacalesti mai bine si sa fii mai cu ifos.
Cum norodul,omul obisnuit nu mai intelegea latina clasica,nobilul si preotul de prin partea locului putea mai usor sa-l insele pe acesta.





View Postflorrea2, on 19th June 2012, 07:50, said:

-că nemții înțeleg latinește
-că papa dacă citește un text e vorbitor de latină
Ai timp să crezi unele prostii scrise în Wikipedia.

Uite ne-a florica,asta este un documentar in limba germana unde ii se da un interviu unui vladica care raspunde intrebarilor vorbind latineste.
Sustinand o conversatie in limba latina,si dovedind c-o stie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_fRW1HUkG3c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#833
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 11th June 2012, 12:37, said:

Eu nu cunosc limba latina,n-am studiat-o la liceu din pacate.


View Postmarcuzzzo, on 19th June 2012, 11:43, said:

Uite ne-a florica,asta este un documentar in limba germana unde ii se da un interviu unui vladica care raspunde intrebarilor vorbind latineste.
Sustinand o conversatie in limba latina,si dovedind c-o stie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_fRW1HUkG3c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Marcuzzzo, tu care habar n-ai de limba latina ( dupa cum singur ai scris ), cum ti-ai dat seama ca vladica ala din documentar " dovedeste c-o stie " ?

P.S. Am inteles ca ai terminat filologia. Ce specializare ?
Thx.

#834
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postcristiany, on 19th June 2012, 12:08, said:

Marcuzzzo, tu care habar n-ai de limba latina ( dupa cum singur ai scris ), cum ti-ai dat seama ca vladica ala din documentar " dovedeste c-o stie " ?

P.S. Am inteles ca ai terminat filologia. Ce specializare ?
Thx.

Bai, voi nu va dati seama cat de penibili sunteti cu intrebarile astea?

Desigur ca au existat si exista - pe vremuri mai multi, azi mai putini - vorbitori de Latina.

Altfel cum ar fi putut, de exemplu, sa traduca cineva Biblia in Engleza sau Germana sau mai stiu eu in care limba? Sau cum ar fi putut timp de secole toti invatatii Europei Occidentale sa corespondeze, sa scrie tratate?

#835
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMount_Yermom, on 19th June 2012, 12:18, said:

Bai, voi nu va dati seama cat de penibili sunteti cu intrebarile astea?

Desigur ca au existat si exista - pe vremuri mai multi, azi mai putini - vorbitori de Latina.

Altfel cum ar fi putut, de exemplu, sa traduca cineva Biblia in Engleza sau Germana sau mai stiu eu in care limba? Sau cum ar fi putut timp de secole toti invatatii Europei Occidentale sa corespondeze, sa scrie tratate?
Ca tot vorbeai de proasta crestere.

Unu' la mana: intrebarea nu-ti era adresata.
Doi la mana: ai idee ce scrie in regulamentul acestui forum ?
Trei la mana: :tomato:

Edited by cristiany, 19 June 2012 - 11:27.


#836
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcristiany, on 19th June 2012, 11:08, said:

Marcuzzzo, tu care habar n-ai de limba latina ( dupa cum singur ai scris ), cum ti-ai dat seama ca vladica ala din documentar " dovedeste c-o stie " ?

P.S. Am inteles ca ai terminat filologia. Ce specializare ?
Thx.

Este evident ca daca s-a dat documentar sa arate pe vladica care,pe deasupra asta,l-am mai vazut intr-un alt filmulet predand latineste elevilor, inseamna sa fi stiut sa vorbeasca.


View Postcristiany, on 19th June 2012, 11:26, said:

Ca tot vorbeai de proasta crestere.

Unu' la mana: intrebarea nu-ti era adresata.
Doi la mana: ai idee ce scrie in regulamentul acestui forum ?
Trei la mana: :tomato:

Are dreptate.
Voi nu stiti nimic,doar va certati de dragul contrazicerii rezultand ridicoli.
Ca altfel cum ar fi putut unii sa tipareasca carti,sa faca traduceri,fara sa fi cunoscut limba latina?
Oare nu te intrebi niciodata acest lucru?

#837
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 19th June 2012, 12:32, said:

Este evident ca daca s-a dat documentar sa arate pe vladica care,pe deasupra asta,l-am mai vazut intr-un alt filmulet predand latineste elevilor, inseamna sa fi stiut sa vorbeasca.

Are dreptate.
Voi nu stiti nimic,doar va certati de dragul contrazicerii rezultand ridicoli.
Ca altfel cum ar fi putut unii sa tipareasca carti,sa faca traduceri,fara sa fi cunoscut limba latina?
Oare nu te intrebi niciodata acest lucru?
Marcuzzzo, daca ai fi citit postarile mele anterioare, ai fi vazut ca eu n-am afirmat ca nimeni nu mai vorbeste acum limba latina. Am spus f. clar: " exista un minuscul grup de oameni care ocazional vorbesc latina, asta e altceva ".

Nu mi-ai raspuns la intrebarea privind specializarea ta.

#838
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Nici nu-s tinut sa raspund in legatura cu pregatirea mea.
Oricum raspunsul meu il viza mai mult pe domnul croitoru,nu pe tine.
Este evident de cum limba latina,datorita pieririi ei in urma fragmentarii politice a imperiului roman,devenise un fel de limba de elita,de cult,care se vorbea in clase instarite;adica din tagma boierilor si bisericii.

De fapt,asa cum am mai scris pe aici,inca din primele secole avem o diferentiere (mult mai mica in acest caz),intre latina culta,literara,si idiomul latin pe care-l vorbea norodul.

Iar,vezi ca fenomenul asta se mai intampla chiar in vremuri recente: limba romana literara este diferita de cea vorbita prin alte medii: la televizor ori in randul academicienilor.

#839
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcristiany, on 19th June 2012, 12:45, said:

eu n-am afirmat ca nimeni nu mai vorbeste acum limba latina. Am spus f. clar: " exista un minuscul grup de oameni care ocazional vorbesc latina, asta e altceva ".
Nea Florica sustine altceva. Ca latina a disparut de mai mult de 1000 de ani ca limba vorbita. Ca nimeni nu o mai vorbeste sau o poate vorbi.

#840
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postlucifer76, on 19th June 2012, 07:57, said:

Si unde exact am sustinut eu asta? Tu in schimb ai afirmat ca nu se vorbeste NICAIERI.

Aha, deci uiți de la mînă pîn la gură.Citește-ți mesajele de pe paginile anterioare și vezi exact ce ai scris: că nobilii englezi știau latinește, că se țineau procese la tribunale în latină în Angloa în evul mediu, că este înțeleasă limba în Germania unde 4 milioane au ascultat nu știu ce chestie pe latinește și alte aberații.
Eu am afirmast și afirm că latina nu e limbă vorbită nicăieri.Asta afirmă și oamenii de știință latinomani, dar voi, tu , marcuzzzo și ăla cu nick murdar (Mont Yormom) susțineți contrariul. Dacă voi nu pricepeți nici cu explicații ce este aceea limbă vorbită...ce să vă fac?

View Postcristiany, on 19th June 2012, 09:34, said:

Limba latina se vorbeste in mod curent ? Unde ? V-am aratat clar ca nici macar la Vatican nu se vorbeste. Iar acolo este a doua limba oficiala a statului.

Aaa, ca exista un minuscul grup de oameni care ocazional vorbesc latina, asta e altceva.
Pai in acest caz, putem spune si ca limba klingoniana se vorbeste pe Terra. :peacefingers:
Ei susțin că dacă vine un popă ci citește pre lătinește sau un prof predă lecții de latină înseamnă că e vorbită limba pt că cineva glăsuiete în latină.Asta e treaba: ei nu pricep conceptul de limbă vorbită deși le-am explicat în ce constă acest concept.
Scrie în ztratate căp latina e limbă moartă, că nu e vorbită nicăieri....ăștia nimic! Gaia mațu că o vorbesc popii, la radio buletine de știri, studenți, oameni de știință.Degeaba le spun că aia nu înseamnă că e vorbită limba. Vorbită este dacă o auzi la lume pe stradă, în case, la piață...dacă se ceartă vecinii pre lătinește....Aia înseamnă limbă vorbită.

View Postmarcuzzzo, on 19th June 2012, 10:43, said:

Toate slujbele,documente oficiale si alte se scriau pentru preoti,pentru vladici,pentru arhimandriti,latineste!
Asta pana la conciliul al doilea vatican.
Ca poporul nu mai intelege latineste e una,sa afirmi ca aia predand latina vorbesc de parca sunt niste papagali fara sa inteleaga este de-a dreptul hilar.
Am aratat linkuri unde se tin examene de facultate in latina,unde profesorii predau materii de studiu in limba latina.

Elitele culte in evul mediu trebuia sa stiu latina intrucat era limba culta in documente,in procese si sa stai de vorba cu preotimea.

Era si mijloc de instrainare a poporului,sa-l pacalesti mai bine si sa fii mai cu ifos.
Cum norodul,omul obisnuit nu mai intelegea latina clasica,nobilul si preotul de prin partea locului putea mai usor sa-l insele pe acesta.

Uite ne-a florica,asta este un documentar in limba germana unde ii se da un interviu unui vladica care raspunde intrebarilor vorbind latineste.
Sustinand o conversatie in limba latina,si dovedind c-o stie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_fRW1HUkG3c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am obosit să explkic ce înseamnă limbă vorbită. Caută pe Google și nu mai bate cîmpii. Nici nu știi ce e aia limbă vorbită. Tu ai făcut filologie? Sînt sigur că nu.Nu se paotze ca un student la Fiolologie din anul 1 să nu știe ce înseamnă limbă vorbită, limbă moartă, limbă oficială.
Nobilii în evul mediu nu vorbeau latinește nicăieri. Vorbești prostii.În mare parte nobilii erau chiar analfabeți, adică nu puteau citi un text simplu în limba lor.
Ai pus acel documentar în germană din care nu pricepi nimic. Acolo spune clar că latina moare și la Vatican!!

View Postcristiany, on 19th June 2012, 11:08, said:

Marcuzzzo, tu care habar n-ai de limba latina ( dupa cum singur ai scris ), cum ti-ai dat seama ca vladica ala din documentar " dovedeste c-o stie " ?

P.S. Am inteles ca ai terminat filologia. Ce specializare ?
Thx.
Cine, el? Ai timp să crezi?

View PostMount_Yermom, on 19th June 2012, 11:18, said:

Bai, voi nu va dati seama cat de penibili sunteti cu intrebarile astea?

Desigur ca au existat si exista - pe vremuri mai multi, azi mai putini - vorbitori de Latina.

Altfel cum ar fi putut, de exemplu, sa traduca cineva Biblia in Engleza sau Germana sau mai stiu eu in care limba? Sau cum ar fi putut timp de secole toti invatatii Europei Occidentale sa corespondeze, sa scrie tratate?
habar nu ai! Îți închipui tu!

View Postcristiany, on 19th June 2012, 11:26, said:

Ca tot vorbeai de proasta crestere.

Unu' la mana: intrebarea nu-ti era adresata.
Doi la mana: ai idee ce scrie in regulamentul acestui forum ?
Trei la mana: :tomato:

Da, el vorbește de proastă creștere. Uite ce nick are: Mont Yermom, Mont Yer  MOm, adică" montez-o pe maică-ta"

View Postmarcuzzzo, on 19th June 2012, 11:32, said:

Este evident ca daca s-a dat documentar sa arate pe vladica care,pe deasupra asta,l-am mai vazut intr-un alt filmulet predand latineste elevilor, inseamna sa fi stiut sa vorbeasca.




Are dreptate.
Voi nu stiti nimic,doar va certati de dragul contrazicerii rezultand ridicoli.
Ca altfel cum ar fi putut unii sa tipareasca carti,sa faca traduceri,fara sa fi cunoscut limba latina?
Oare nu te intrebi niciodata acest lucru?
E clart că tu nu pricepi ce e limbă vorbită. Ia. și cvaută pe Google.

View Postcristiany, on 19th June 2012, 11:45, said:

Marcuzzzo, daca ai fi citit postarile mele anterioare, ai fi vazut ca eu n-am afirmat ca nimeni nu mai vorbeste acum limba latina. Am spus f. clar: " exista un minuscul grup de oameni care ocazional vorbesc latina, asta e altceva ".

Nu mi-ai raspuns la intrebarea privind specializarea ta.
El bătător de cîmpi.

Edited by florrea2, 19 June 2012 - 12:58.


#841
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postflorrea2, on 19th June 2012, 13:54, said:

Dacă voi nu pricepeți nici cu explicații ce este aceea limbă vorbită...ce să vă fac?

Aplicand definitii doar de tine stiute si acceptate se ajunge la pardoxuri de tipul "Latina nu este o limba vorbita dar pe care o vorbesc un numar de cunoscatori"

Latina, in evul mediu, era [este si acum] o limba moarta, o limba care nu [mai] avea o populatie/popor care s-o foloseasca zi-de-zi.

Asta, bine-nteles, nu inseamna ca nu mai existau [exista si azi] vorbitori de limba latina. Se cunosc pana hat in secolul al 18-lea, corespondente intretinute in Latina.

Ia-ti portia :ciocan:

#842
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMount_Yermom, on 19th June 2012, 14:20, said:

se ajunge la pardoxuri de tipul "Latina nu este o limba vorbita dar pe care o vorbesc un numar de cunoscatori"
Asta ar trebui inramata.

#843
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
domnule Ciocănaru, se vede că habar nu aveți despre ce vorbiți. Ce înseamnă limbă vorbită estecris în orice introducere în lingvistică.E clar că nu ați avut răbdarea necesară să citiți așța ceva.Afirmați că latina era în evul mediu o limbă moartă. Limbă moartă înseamnă că nu e limbă vorbită, că dacă e vorbită nu e moartă, ci vie.Dacă ar mai fi avut vorbitori care să o folosească nu ar fi putut fi numită moartă.Văd că nu pricepeți bine sensul cuvintelor.
Vă imaginați că mă bateți cu ciocanul?  :bigwhitegrin:
Cum adică înrămată? dacă îți închipui că e ceva deștept te înșeli; e ceva greșit.Nu pricepeți bine sensul cuvintelor.Limbă moartă este numai aceea care nu mai are vorbitori nativi și nu e folosită în treburile zilnice.Latina a fost folosită în biserică, știință....Era moartă deci nu avea vorbitori.
Mă contraziceți pt că nu pricepeți bine sensul cuvintelor mele. Voi înțelegeți altfel aceste cuvinte și expresii: limbă vorbită, limbă moartă....
Cred că ai vrut să spui că exprimarea aceea este eronată.

Edited by florrea2, 19 June 2012 - 14:28.


#844
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postflorrea2, on 19th June 2012, 15:21, said:

domnule Ciocănaru, se vede că habar nu aveți despre ce vorbiți.

Mai ia o portie :ciocan:

#845
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 19th June 2012, 13:18, said:

Nici nu-s tinut sa raspund in legatura cu pregatirea mea.
Marcuzzzo, nici nu ma asteptam sa-mi raspunzi la intrebare. Era doar o intrebare retorica. Asta pt. a vedea cei care-ti citesc postarile, ce mare " latinist " esti tu.

Habar n-ai de limba latina ( dupa cum, repet, chiar tu ai recunoscut ), dar tot ce spui tu, noi " plebea " trebuie sa luam vorbele tale drept o dogma.

Din pacate, nu vreau sa te jignesc dar asta e parerea mea, nu esti decat un maaare fariseu.

Q.E.D. ( asta ca sa-ti alimentez fetișurile )  :roflmao:

#846
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai nene ce le mai place la unii sa bata cimpii aiurea. In Berlin nu "se vorbeste" latineste nici macar din greseala. Daca din intimplare se trezeste vreunul sa miaune latineste pe la cine stie ce post de radio deshelat, cu siguranta 3,5 mil. de oameni vor schimba postul. Pentru ca nu pricep nimic. Nemtii trec prin chinurile iadului atunci cind, dintr-un motiv sau altul, trebuie sa-nvete limba asta moarta. aka moarta de tot si nu doar partial  :lol:

In evul mediu ultimile ramasite de, hai sa-i zicem, practica a limbii, se purta pe la slujbele catolice, la care exceptind preotul restul auditoriului nu pricepea o iota. Din cauza asta o parte destul de consistenta a populatiei a trecut la slujbe in limba proprie. Acestia se numeau hughenoti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate