Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#2539
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
Domnule,scrii atat de caraghios si de stangace (corect: de stîngaci),incat e perfect inutil sa-ti raspund.
Doar ma surprind sa poti posta pe un topic despre ce limba vorbeau dacii,deoarece tu habar n-ai de nicio limba.

Te-am corectat cu roșu ca să înveți.
Exprimarea din fraza de jos este eronată tare. Tu te srprinzi să pot eu posta....Asta nu e corect romînește și de aia nu pricep.Crzi că a priceput vreun romîn de aici? Spune-i să-mi explice ce ai scris tu.Vrei să spui:„aș fi surprins să poți posta ....”
Mă, ia-te de engleză mai bine, că romîna ie prea grea pt tine.

#2540
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Ce facem ne punem sa ne tocmim la o intrecere intr-o limba pe care ar trebui s-o cunosti mai bine decat mine fiind roman get-beget?
Esti ridicol si te porti ca un copil rautacios caruia ii s-au furat bomboanele.
Stii mult prea putin limba romana sa ma invingi,germana nici atat,sa nu vorbim de celelalte..

View Postflorrea2, on 02 octombrie 2012 - 21:40, said:


Exprimarea din fraza de jos este eronată tare. .

Ce inseamna asta?? Posted Image

#2541
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
văd că pricepi îngrozitor de greu. Scuză-mă, a altă treabă. Mai trec eu pe aici.Îmi iau nişte zile libere. Ceau!

#2542
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 13:19, said:

"Papa-laptele" ala ai vrut sa spui nu?
Nu. A spus foarte bine papă-lapte, asta e expresia în limba română. Se folosește când spui despre cineva că e bleg, mototol, neîndemânatic etc.
Papă-laptele e cu totul altceva. Mă scuzi, dar nu e prima dată când dai indicații în legatură cu limba română, deși nu e cazul. Posted Image

#2543
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Cu totul altceva adica?

#2544
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 21:44, said:

Ce facem ne punem sa ne tocmim la o intrecere intr-o limba pe care ar trebui s-o cunosti mai bine decat mine fiind roman get-beget?
Esti ridicol si te porti ca un copil rautacios caruia ii s-au furat bomboanele.
Stii mult prea putin limba romana sa ma invingi,germana nici atat,sa nu vorbim de celelalte.
Mă scuzi, din nou, dar faci afirmații aiurea și nu e prima dată. După cum scrii și pricepi, ești departe de a cunoaște, înțelege și a scrie bine  românește, deși afirmi contrariul.
Apoi, subiectul topicului e altul, deși îl transformi mai mereu în atacuri la persoană. Eu, ca cititoare a subiectului, aș prefera să citesc opinii pertinente legate de tema topicului, nu lecții date în necunoștință de cauză. Mulțumesc.

#2545
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcleopatra00, on 02 octombrie 2012 - 21:58, said:

Mă scuzi, din nou, dar faci afirmaţii aiurea şi nu e prima dată. După cum scrii şi pricepi, eşti departe de a cunoaşte, înţelege şi a scrie bine  româneşte, deşi afirmi contrariul.
Apoi, subiectul topicului e altul, deşi îl transformi mai mereu în atacuri la persoană. Eu, ca cititoare a subiectului, aş prefera să citesc opinii pertinente legate de tema topicului, nu lecţii date în necunoştinţă de cauză. Mulţumesc.

Adica astepti opinii pertinente in legatura cu subiectul de la un neica-nimeni care si-a inventat o limba (presupusa limba a dacilor),dintr-o traducere prost facuta a unor tablite create in secolul XIX?
Ma scuzi dar incep sa cred ca ori esti sotia domnului florea,ori ai primit merinde de la el.
Altfel nu se explica apararea asta a prostiei dansului.

View Postcleopatra00, on 02 octombrie 2012 - 21:58, said:

Mă scuzi, din nou, dar faci afirmaţii aiurea şi nu e prima dată. După cum scrii şi pricepi, eşti departe de a cunoaşte, înţelege şi a scrie bine  româneşte, deşi afirmi contrariul.


Apropo,tot nu ai raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o mai inainte: ai afirmat ca expresia "papa-lapte" cu articolul hotarat inseamna "cu totul altceva", ca sa-ti citesc postarea. Ei, as vrea sa stiu si io,asa de curios cum m-ai facut,ce o fi insemnand ea.

#2546
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 21:54, said:

Cu totul altceva adica?

Papă laptele nu înseamnă decât bea laptele. Papă-lapte am spus ce înseamnă mai sus. Unui copil, dar şi unui adult îi poţi spune ca e un papă-lapte, adică bleguţ, prostuţ etc.
Am încheiat off topicul.
P.S. Dacă nu eşti convins, scrie în secţiunea de limba română şi te vei dumiri.

Edited by cleopatra00, 02 October 2012 - 22:06.


#2547
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcleopatra00, on 02 octombrie 2012 - 22:03, said:

Papă laptele nu înseamnă decât bea laptele. Papă-lapte am spus ce înseamnă mai sus. Unui copil, dar şi unui adult îi poţi spune ca e un papă-lapte, adică bleguţ, prostuţ etc.
Am încheiat off topicul.

Se pare ca nu intelegi, Papa-Lapte a fost urmat de un adjectiv demonstrativ.
Adica domnul florea nu a pomenit de un oarecare papa-lapte,ci de "papa-laptele" ala!

Deci eu cred ca dintr-o sintagma compusa din doua parti precum in "prim-ministru",e mai bine sa pui articolul hotarat la sfarsitul ei.

Tu cum zici?

- prim-ministru ala

sau

- prim-ministrul ala

#2548
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 21:44, said:

Ce facem ne punem sa ne tocmim la o intrecere intr-o limba pe care ar trebui s-o cunosti mai bine decat mine fiind roman get-beget?
Esti ridicol si te porti ca un copil rautacios caruia ii s-au furat bomboanele.
Stii mult prea putin limba romana sa ma invingi,germana nici atat,sa nu vorbim de celelalte..



Ce inseamna asta?? Posted Image
E o nebunie Mărcuță ăsta.Nu mai tre să fac flotări.Mi se întăresc mușchii de atîta rîs.Priviți cu atenție la el; urmașul italicilor lui Traianus Magnus, Ia uite ce mai scoate din el. Io am mai văzut italieni ca ăsta.Să știți că toți se socot superiori romînilor.După cum vedeți însă un om  de pe la noi (Muntenia,Oltenia,  Moldova toată de la Carpați la Nistru și un pic peste, Ardeal, Banat) pe lîngă ăsta e genial.Mie îmi place tare cînd într-o frază cu greșeli îmi scrie mie că eu  fac greșeli în romînește.

View Postcleopatra00, on 02 octombrie 2012 - 21:50, said:

Nu. A spus foarte bine papă-lapte, asta e expresia în limba română. Se folosește când spui despre cineva că e bleg, mototol, neîndemânatic etc.
Papă-laptele e cu totul altceva. Mă scuzi, dar nu e prima dată când dai indicații în legatură cu limba română, deși nu e cazul. Posted Image
Îți mulțumesc, Cleopatra.Dacă vrei îi mai poți explica. E distractiv să vezi ce pricepe el.Treaba are și o parte practică; îți dispar eventualele complexe de inferioritate față de italieni și nu mai crezi că romînii le sînt inferiori.

View PostBaudolino_x, on 03 octombrie 2012 - 04:08, said:

bre, civilizatule de trii capiși, toți italienii sînt așa ca tine ori numai tu? te crezi tu nomenclatură italiană și romînașul popor de categoria a doua?! n-ai nici o treabă să-i dirijezi pe alții cum să-și vorbească limba maternă! crezi că dacă te-ai mîrlănit la cleopatra00 ești mare brînză? pe profilul lui florrea2 te-ai uitat ce vîrstă are? nu prea te-a învățat mă-ta cum să vorbești cu lumea..
plînge grădina zoologică după tine.
dacă nu-ți place pe romînește: Cine e papă-lapte ăla din avatarul tău? na dar mai pe moldovenește: cine e suge-vaflă cela? hai dzî șeva, nu tășe!
Nu or fi toți, da sînt mulți. Io am mai cunoscut din ăștia.
S-a uitat desigur pe profilul meu.Văd că foarte mulți nu scriu mai nimic la rubrica Profil.

View Postmarcuzzzo, on 03 octombrie 2012 - 10:19, said:

Omuncule..io de obicei sunt mai modest din fire,si ai mei m-au invatat foarte bine cum sa ma port cu oamenii mai in varsta.
Doar se pare ca n-ai vazut felul in care florea si-a prezentat marile descoperiri pe acest topic,facandu-ne pe toti prosti,nemernici si folosind mereu acelasi ton de mahala. Nu degeaba a fost banat pe la alte forumuri,pentru ca nu stie sa se poarte civilizat cu lumea.
Tu iești modest dîn fire? Hai, lasă-mă! Nu e așa că italienii sînt net superiori romînilor? Nu e așa că tu îmi poți da lecții de limbă romînă? Nu e așa că tu ești civilizat?

#2549
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
N-am spus niciodata asa ceva.
De-as fi socotit superioara "cultura italiana",nu m-as fi apucat sa studiez limba romana.
Ce s-a petrecut insa la tine? Stai de 20 de ani in Germania si nu stii o iota din graiul nemtilor,cu atat mai putin iti cunosti limba materna,iar vii aici sa ne dai lectii noua de epigrafie si de gramatica limbilor antice pe care nu le cunosti.

#2550
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
A, nu ai spus. Bine. Te-am întrebat doar.
Ştiu io mai muilte iote din graiul nemţilor . Cu nevasta nu pot vorbi decît în germană. Cu vecinii, lafel.Tu habar nu ai cît ştiu eu dar îţi faci aşa o închipuire în care crezi cu tărie.
Afirmaţia că io nu aş şti limba romînă e comică şi arată clar că nu ştii ce vorbeşti şi că eşti un individ rău intenţionat şi mincinos sfruntat.Toţi romînii care citesc ceea ce scriu eu pot spune că scriu corect romîneşte.Uneori scriu în grtaiul muntenesc, alteori în cel moldovenesc, dar e corect romîneşte.
Nu am dat nici o lecţice de epigrafie,m  faafară poate cîncd am arătat ce prostie a scris Sorin Olteanu despre în scrisul de pe o piatră de mormînt pe care scrie clar pt mine, dar nu pt Olteanu: ANTIGONA LU LOZANIS.
Poate socoţi epigrafie şi plăcile de plumb. În acest caz , da, am dat lecţii şi am afirmat că singurele despărţiri corecte de text în cazul plăcilor dacice sînt ale mele.Toate celelalte de ex ale lui Olariu Arimin, Dan Rolalo, Branislav Ştefanovski, Sorin OLteanu, sînt eronate.
Sigur că tu nu eşti în măsură să apreciezi aşa ceva. Tu dai romînilor lecţii de romînă, deşi unii ţi-au explicat (eu şi Cleopatra) că habar nu ai.Văd că nu vrei să întrebi.Tu crezi că ştii mai bine ca noi dar scrii continuu cu greşeli. În acest caz să corectezi tu un romîn mi se poare al dracu de comic.
Tu mai dă-i cu cearta că mie îmi place tare cînd străinii se fac de rîs încercîncd să-i întracă pe romîni la limba romînă.

#2551
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 22:08, said:

Se pare ca nu intelegi, Papa-Lapte a fost urmat de un adjectiv demonstrativ.
Adica domnul florea nu a pomenit de un oarecare papa-lapte,ci de "papa-laptele" ala!

Deci eu cred ca dintr-o sintagma compusa din doua parti precum in "prim-ministru",e mai bine sa pui articolul hotarat la sfarsitul ei.

Tu cum zici?

- prim-ministru ala

sau

- prim-ministrul ala
Există o expresie neaoșă, care zice așa: Greu la deal cu boii-n vale.
Dacă ai fi avut cel mai mic bun-simț, după ce ți-a atras atenția un utilizator că greșești, te-ai fi informat singur, din multiplele surse existente. Dacă ai fi avut puțin mai mult bun-simț, după ce ti-a atras atenția un al doilea utilizator, ai fi putut chiar să-ti recunoști eroarea. Dar, nu, tu trebuie să o ții pe a ta, chiar dacă te faci de râs, si nu e prima oară.

Ca să dau eu dovadă de ceea ce ție evident îți lipsește, ți-am căutat eu sursele ca să nu îi mai faci pe toți proști, când nu e cazul:

adjectiv sau substantiv invariabil papă-lapte, argou http://dexonline.ro/...itie/papa-lapte;
Dacă nu știi ce înseamnă invariabil, citește aici: http://dexonline.ro/...itie/invariabil.

Un alt link util, al UBB Cluj: http://extensii.ubbc...ba rom syll.pdf.




Avem pagina 23: Declinarea substantivelor compuse, Compusele invariabile și nearticulabile sunt formate din:


a) verb + diverse cuvinte: papă-lapte, gură-casca, încurcă–lume, nu-măuita, zgârie-nori.

b ) substantiv + adjectiv: coate-goale, gură-spartă, vorbă-lungă, etc.

Nici nu trebuia să pomenească de un papă-lapte oarecare, daca tot ai pomenit de asta. A spus exact, citez: Cine e papă-lapte ăla?

Dacă analizăm simplu și atent papă-lapte e substantiv, iar ăla e adjectiv demonstrativ. Nimic mai simplu. Iar papă-lapte va rămâne fix așa papă-lapte, pentru ca este un substantiv compus, invariabil și nearticulabil, nu iși schimbă forma și nu primește articol, oricât am vrea noi. În consecință, nu îi atașăm nici articolul acela de care tot spui tu. Dacă ai fi știut sau măcar ai fi consultat un Dex. ai fi priceput asta și nu mai fi persistat aiurea.
În rest, discuțiile despre limba română se poartă pe aria corespunzătoare. Așadar, mă ierți dacă mă opresc aici.
Dacă, totuși, insiști, mă ofer să îți corectez in continuare greșelile de limbă, în speranța că te va ajuta la o mai bună înțelegere a ei și, astfel, la o conduită mai înțeleaptă in ceea ceea ce îi privește pe ceilalți utilizatori care citesc și/sau postează în acest topic sau în oricare altul.

#2552
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 22:03, said:

Adica astepti opinii pertinente in legatura cu subiectul de la un neica-nimeni care si-a inventat o limba (presupusa limba a dacilor),dintr-o traducere prost facuta a unor tablite create in secolul XIX?
Ma scuzi dar incep sa cred ca ori esti sotia domnului florea,ori ai primit merinde de la el.
Altfel nu se explica apararea asta a prostiei dansului.
Domnule, pe lângă faptul că iți imaginezi că știi mai multe decât noi despre limba română, ceea ce evident nu e cazul, spusele-ți de mai sus mai arată și altceva. Iți lipsește o elementară bună-creștere, pe care, bănuiesc o ai de unde te tragi dumneata. Înflăcărarea de care dai dovadă în a da lecții de limba română și de proastă-creștere nu îți face cinste defel. Apoi, corectura mea viza acea parte o postării tale care nu avea legătură cu limba dacilor. Dacă ar fi să iau în considerare ce ai spus tu acolo, legat de un neica-nimeni care și-a inventat o limbă și ale cărui opinii nu pot fi pertinente, nu văd ce legitimitate ai avea dumneata să emiti păreri cel puțin la fel de pertinente, atât timp cât  vorbești prostii și vrei să ne înveți pe noi cum să vorbim, fabulând în legătură cu limba română. Sper că îți dai seama în ce ridicol te afunzi.
Dacă ai dileme legate de limbă, există topice specifice unde te poți documenta. Din moment ce nu te manifești acolo, ci aici, ma face să cred că o faci în lipsă de argumente la subiectul topicului, care, iți reamintesc se intitulează Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare? partea a 2 a, nu Limba română, viziunea unui diletant. Manifești o îngrijorătoare tendință spre bălăcăreală, în care îți face plăcere să îi tragi și pe ceilalți. Mă miră faptul că, încă, ți se mai răspunde pe acest topic.
Iar faptul că înșiri cuvinte într-o limbă, nu înseamnă nepărat sau automat că o și ințelegi. Nu te mai face de râs și opreste-te!

Eu îți doresc spor la învățat și priceput limba româna!

#2553
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 02 octombrie 2012 - 22:08, said:

Deci eu cred ca dintr-o sintagma compusa din doua parti precum in "prim-ministru",e mai bine sa pui articolul hotarat la sfarsitul ei.
Tu cum zici?
- prim-ministru ala
sau
- prim-ministrul ala
Exemplul dat de tine nu are nici o relevanţă. Prim-ministru e un substantiv compus variabil, la care variază ambele forme, fiind, în acelaşi timp şi articulabil. Noi discutam de un substantiv invariabil si nearticulabil, cum este papă-lapte.




C. DECLINAREA SUBSTANTIVELOR COMPUSE

Substantivele compuse prezintă particularităţi specific care justifica atenţia în

cazul declinării lor: flexiunea propriu-zisă şi articularea depind de felul compunerii acestor

cuvinte. În rândul acestor substantive se găsesc multe invariabile; printre cele

variabile, la unele variază doar primul element sau cel de-al doilea, iar la altele ambii

termeni. Am citat din expunerea din link.
La compuse invariabile  şi nearticulabile l-am avut pe papă-lapte; la variabile, unde ambele forme variază şi este prezent şi articolul îl avem pe prim-ministru. Vezi pagina 23-24.   http://extensii.ubbc...ba rom syll.pdf

Edited by cleopatra00, 03 October 2012 - 17:11.


#2554
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcleopatra00, on 03 octombrie 2012 - 15:25, said:


Dacă ai dileme legate de limbă, există topice specifice unde te poţi documenta. Din moment ce nu te manifeşti acolo, ci aici, ma face să cred că o faci în lipsă de argumente la subiectul topicului, care, iţi reamintesc se intitulează Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare? partea a 2 a, nu Limba română, viziunea unui diletant. Manifeşti o îngrijorătoare tendinţă spre bălăcăreală, în care îţi face plăcere să îi tragi şi pe ceilalţi. Mă miră faptul că, încă, ţi se mai răspunde pe acest topic.
Iar faptul că înşiri cuvinte într-o limbă, nu înseamnă nepărat sau automat că o şi inţelegi. Nu te mai face de râs şi opreste-te!
Eu îţi doresc spor la învăţat şi priceput limba româna!

Aoleo m-ai facut chiar albie de porci..In ce priveste discutia subiectului,noi aici de mai multe ori a trebuit sa-l luam pe domnul florin cu binisor pana cand au luat administratorii masura sa-l dea afara.
Asta s-a petrecut nu doar o data,ci de mai multe ori.
Apararea ta indarjita ma face sa cred ca te-ai apucat doar de acuma sa citesti ce se petrece pe aici,caci altfel nu m-ai fi facut pe mine subiect deviant al topicului, mai ales ca multi dintre noi au incercat sa-i se adreseze dansului cuviincios,sa-l faca sa inteleaga,rugandu-l sa aduca argumente pertinente,
dar fara folos.
Doar ca rabdarea are si ea anumite limite: cand esti ponegrit,insultat,jignit in continuu te si enervezi la un moment dat.

#2555
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
deci nu poţi pricepe ce scrie Cleopatra. Mă aşteptam.
Uite aşa, Cleopatra, se comportă acest tip. Mi-a făcut praf mai multe topicuri cu acest stil.De ce sînt aşa anumiţi oameni? Pt că ei nu au ajuns la maturitate.
dacă i-ai explicat o treabă el se consideră....jignit. Asta după ce a lansat jigniri!
Vaaaiiii, sărmanul, s-a enervat că spunînd prostii a fost  contrazis. Posted Image

#2556
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcuzzzo, on 27 septembrie 2012 - 10:16, said:

Despre identitatea valahilor se poate pune o intreaga bibliografie.
Asta contrazice ceea ce spune domnul fane sau altii care au venit,mai mult sai mai putin,cu explicatii nastrusnice despre originea graiurilor romanesti,sau a unor etnonime. Sigur este ca din epocile mai departate,calatorii apuseni ce-au venit in principate au surprins acest aspect popular al romanitatii stand de vorba cu norodul. Tare ma indoiesc sa se fi strecurat pe la mijlocul unei multimi,idei trase de la cativa cronicari rauvoitori sau ca rezultatul unei uneltiri a cuiva despre care  nu se stie absolut nimic,si de ale carui scopuri trebuie sa ne indoim putin:

Pur si simplu omul de rand era absolut constient de originea lui "romana",astfel idea ca locuitorii din fosta dacia aureliana sunt urmasii acelor colonisti ai lui traian nu s-ar fi incoltit la toata lumea.

O marturie interesanta,vine de la o lucrare geografico-statistica asupra principatelor romanesti,autorul "Di Mentelle".
Dacă ai scris românește, ai vrut să spui așa:
- epoci mai îndepărtate (depărtat în loc de îndepărtat se spunea pe la 1930);
- expresia corectă e a se strecura în mijlocul unei mulțimi, nu pe la mijlocul unei mulțimi;
- ideile nu pot fi trase de la cineva, pot fi preluate, însușite etc. ;
- în cazul acesta, după astfel e necesară virgula;
- care e propoziția principală în tentativa de frază cu idei trase, cu subiect și predicat și care sunt cele secundare? exprimarea e greoaie, iar propozițiile nu au nici un sens;
- numele proprii se scriu întotdeauna cu literă mare;
- în limba română, nu se pune niciodată virgulă între subiect și predicat, dar asta presupune să știi care e subiectul și care e predicatul; în altă limbă, cine știe, o fi posibil, în a noastră nu; corect e O mărturie interesantă vine, nu O mărturie interesantă, vine...;
- corect este autor "Di Mentelle", articolul nu se pune acolo;
- după virgulă, se lasă întotdeauna un spatiu;
- limba română se scrie corect numai cu diacritice, nu e opțional.

Așadar, după cum se vede mai sus, avem doar o tentativă de a scrie românește. Ceea ce practici tu e doar o aproximare a limbii. Singurele lecții pe care le poți da sunt cele despre cum să nu scrii în limba română.

View Postmarcuzzzo, on 29 septembrie 2012 - 08:45, said:

Ciudat.
Pentru verb "a sapa",imi da in greaca: σκάβω (skávo)

In turca: kazmak
In rusa: копать (kopatʹ)
In estona: kaevama
In lituana: kasti
In letona: rakt
Deci,bati campii,ca de obicei.
Corect e pentru verbul, nu pentru verb; e necesar articolul postpus în propozitia de mai sus.
Nu prea știi când e necesară și când nu prezența articolului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate