Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#1333
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 11th July 2012, 19:20, a scris:

De unde stii ca dacii l-aveau pe mulier pe cand cuvantul asta se regaseste si in alte limbi neolatine?

In spaniola spun "mujer",si sa nu-mi spui ca spania a vazut picior de dac.
Eu știu că nu îl aveau dacii pe MULIER, dar voi spuneți că dacii au învățat latină deci voi spuneți că îl aveau! Vrei să spui că dacii au învățat alt cuvînt decît galii?
Pînă la Spania văd că nu ești în stare să răspunzi la ce te întreb și deviezi obraznic discuția.

Vizualizare mesajZyklona-M, pe 11th July 2012, 19:28, a scris:

Cata cuvinte asemanatoare crezi ca sunt? Cateva zeci de cuvinte.
Sanscrita este o limba indo-europeana. Majotitatea limbilor vorbite astazi fac parte din familia limbilor indo-europene. Este normal ca toate acestea sa aiba un bagaj indo-eurpean comun.
Asta am si zis:

Fratele meu este cunoscator de sanscrita dar nu l-am auzit vreodata sa spuna ca sanscrita ar avea cu romana o legatura mai mare decat acel minim bagaj indo-european comun si altor limbi. Si iti garantez ca nu este latinoman.

Cîteva zeci? Păi, întrebă. Sînt cu sutele! Și unele sînt mai asemănătoare cu alea din sanscrită decît cu alea din latină? Ce crezi că înseamnă asta?
Păi, dacă e normal bagajul ăla comun e clar că din dacă nu vin numai 170 de cuvinte , cîte spun lingviștii din sec 19 că ar fi sigur din dacă ci vin mult mai multe, adică unele asemănătoare cu cele latinești erau în dacă și așa au ajuns la noi. Deci teoretic MAMĂ, TATĂ, FRATE , SORĂ  puteau fi și la daci din fondul ăla comun,nu? Sau fratele tău zice că nu se poate asta?Adică grecii puteau să aibă pe FRATER din altă parte decît din latină dar traco-dacii l-au luat precis din latină?
Tu știi în ce constă acel BAGAJ?

#1334
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

Vizualizare mesajflorrea2, pe 11th July 2012, 20:51, a scris:

Cîteva zeci? Păi, întrebă. Sînt cu sutele! Și unele sînt mai asemănătoare cu alea din sanscrită decît cu alea din latină? Ce crezi că înseamnă asta?
Păi, dacă e normal bagajul ăla comun e clar că din dacă nu vin numai 170 de cuvinte , cîte spun lingviștii din sec 19 că ar fi sigur din dacă ci vin mult mai multe, adică unele asemănătoare cu cele latinești erau în dacă și așa au ajuns la noi. Deci teoretic MAMĂ, TATĂ, FRATE , SORĂ  puteau fi și la daci din fondul ăla comun,nu? Sau fratele tău zice că nu se poate asta?Adică grecii puteau să aibă pe FRATER din altă parte decît din latină dar traco-dacii l-au luat precis din latină?
Tu știi în ce constă acel BAGAJ?
De la wikipedia citire:

Această descoperire a rămas însă fără ecou în preocupările științifice ale vremii și a fost reluată în 1786 de filologul britanic Sir William Jones în lucrarea sa „The Sanscrit Language” („Limba sanscrită”), unde observa asemănări între 4 dintre cele mai vechi limbi cunoscute în vremea lui: sanscrita, latina, greaca și persana. Iată mai jos un celebru citat dintr-o lucrare a sa apărută în 1798:

„Limba sanscrită, fie ea cât de antică, este de o structură minunată; mai perfectă decât elena, mai bogată decât latina și mai desăvârșit rafinată decât amândouă, totuși dovedind față de ambele o afinitate, atât în rădăcinile verbelor, cât și în formele gramaticii, mai puternică decât ar fi putut apărea din pură întâmplare; atât de puternică încât nici nu filolog nu le poate cerceta fără să fie convins că toate trei au izvorât din vreo sursă comună care, probabil, nu mai există...”


http://ro.wikipedia....e_indo-europene

#1335
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
crezi că îmi explici ceva mie? Știi ce înseamnă  ceea ce  scrie acolo? Știi ce legătură are asta cu limba dacilor?

#1336
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
FATA, femeie, muiere, nevasta:

http://en.wiktionary.org/wiki/girl

Arabic: FATA !!!
Bulgarian: momièe, momá (muma, muiere ?)
Dutch: meisje
German: Mädchen (de) n, (regional) Mädel
West Frisian: famke (fy) n, faam
Old English: mægþ
Marathi: mulagi

WOMEN:
Malayalam:  mahiLa
Arabic: al-mara’a
Maltese: mara

Lithuanian: moteris

Telugu: mariLa
Tetum: feto

Tok Pisin: meri
Hindi: mahilā


GENTLE:
Russian: mjágkij


WIFE:

Egyptian Arabic: MERAT

#1337
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 11th July 2012, 20:20, a scris:

In spaniola spun "mujer",si sa nu-mi spui ca spania a vazut picior de dac.
sa nu-i scapam din vedere pe goti. gotii nu se stie ce erau, ca erau germanici alea sint teorii destul de greu de demonstrat. daca gotii erau scito traci atunci se explica destul bine similaritatile dintre romana italiana si spaniola. si sa nu-mi spui ca spania n-a vazut picior de got.

Edited by cirus6, 11 July 2012 - 22:28.


#1338
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
NOROI, mol, m^l (din moale intersectat cu mater!!!):

Afrikaans: modder
Bosnian:  mulj
Dutch: modder
Estonian: muda (et)
Finnish: muta

Serbian:  mulj


HOW:

kathaṃ, kena prakāreṇa-rūpeṇa.
2 kiyat (in
" how long, "
" how far " );
" h. much " kiyat;
" h. many " kati


WHAT:

kar
kim
ka
kat


WHEN:

kadā

#1339
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

Vizualizare mesajcirus6, pe 11th July 2012, 23:23, a scris:

sa nu-i scapam din vedere pe goti. gotii nu se stie ce erau, ca erau germanici alea sint teorii destul de greu de demonstrat.

Da, foarte greu de demonstrat, mai ales ca avem scrieri in limba gotilor de prin Italia, Spania, ca avem goti in Crimeea pana la 1700 si dupa. Astea toate sunt egal cu 0 in opina ta, e "greu" de demonstrat ca erau germanici, dar in schimb e usor de "demonstrat" ca erau daci.

Vizualizare mesajcirus6, pe 11th July 2012, 23:23, a scris:

daca gotii erau scito traci atunci se explica destul bine similaritatile dintre romana italiana si spaniola. si sa nu-mi spui ca spania n-a vazut picior de got.

Deci in opinia ta (si a altora care iti impartasesc ideile), imperiul roman cu o cultura superioara, in cateva sute de ani, cu o birocratie renumita si cu un sistem de colonizari la fel de renumit (incat termenul preluat in toate limbile e chiar de origine latina), nu a putut impune limba latina, in schimb gotii (care erau daci dupa parerea ta) au impus fara probleme limba lor de la Marea Neagra la Atlantic, pana in ziua de azi. Cam asta ai vrea sa spui. Ti se pare logic? Stii ca in multe tari din Africa franceza si alte limbi ale fostelor metropole sunt si acum limbi oficiale chiar daca nu putem vorbi de colonizari si chiar daca imperiul colonial francez a fost unul efemer in comparatie cu cel roman? Sa nu imi spui ca si aia vorbeau franceza de dinainte de imperiul colonial francez.  :rolleyes:

Ce naiba cautati cu bulgara, cu germana, cu sanscrita auzi, cand ai limbile romanice care seamana evident cu limba romana? Parca sunteti Ponta cu plagiatul, nu e clar daca e sau nu plagiat, trebuie comisia lu` peste care se pronunta dupa 6 luni :) cand e ceva simplu ca buna ziua, e sau nu e! Asa si voi cu sanscrita, romana si latina, de parca nu e limpede care sunt mai apropiate intre ele.

Ma mir de cum va puteti preta la asa ceva, nu imi vine sa cred ca voi vorbiti serios si chiar nu va dati seama ca e total aberant si ilogic ceea ce sustineti... La nea florea asta nu am nicio pretentie, e batran, are niste hobbyuri mai ciudate, are lumea lui, dar niste oameni lucizi cum pot faulta in asemenea mod logica elementara?  :confuzzled:

P.S.: in limba gotilor la "muiere" se spunea "wuf" (care mie imi seamana cu wife) si "qinen" conform dictionarului de limba gota

Edited by turcoctonul, 12 July 2012 - 00:17.


#1340
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

Vizualizare mesajturcoctonul, pe 12th July 2012, 01:05, a scris:

Ce naiba cautati cu bulgara, cu germana, cu sanscrita auzi, cand ai limbile romanice care seamana evident cu limba romana? Parca sunteti Ponta cu plagiatul, nu e clar daca e sau nu plagiat, trebuie comisia lu` peste care se pronunta dupa 6 luni :) cand e ceva simplu ca buna ziua, e sau nu e! Asa si voi cu sanscrita, romana si latina, de parca nu e limpede care sunt mai apropiate intre ele.
P.S.: in limba gotilor la "muiere" se spunea "wuf" (care mie imi seamana cu wife) si "qinen" conform dictionarului de limba gota

Uite cum sta treaba:

1.) Nimeni nu spune ca sanscrita este limba rom^na sau limba dacilor;
2.) limbile romanice occidentale au suferit influenta limbii latine deoarece orice limba evolueaza in timp, unele mai accelerat iar altele mai lent, inclusiv latina a evoluat accelerat de la greaca veche la aspectul medieval de tip romanic deoarece si lb. romanice au influentat latina;
3.) Limbile romanice occidentale sunt apropiate intre ele si au doar anumite similaritati cu latina precum are si sanskrita cu rom^na;
4.) Intre limbile germanice cele mai apropiate de limba rom^na sunt limba gotilor, olandeza, norvegiana si suedeza, ceea ce ma indrituieste sa spun ca acestea sunt cele mai vechi limbi germanice si sunt mai apropiate de trunchiul IE comun adica de limba getilor.

5.) Dupa ce am studiat mai mult limbile IE, pot spune ca sanskrita este in egala masura similara lb. rom^ne decat sunt lb. romanice, in timp ce greaca veche este o punte intre aspectul latin si cel romanic.

6.) Cu cat o limba imparte mai multe isoglose cu cat mai multe limbi cu atat acest aspect atesta vechimea mai mare si rolul sursa al acesteia, rom^na potrivindu-se in acest caz ... dar lingvistii o scot ca limba de contact, adica un hibrid aflat la intersectia grupului balto-slavo-germanic, al celui greco-latin si altor grupuri non-IE.

Edited by Endinion, 12 July 2012 - 07:15.


#1341
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

Vizualizare mesajEndinion, pe 11th July 2012, 22:10, a scris:

FATA, femeie, muiere, nevasta:
German: Mädchen (de) n, (regional) Mädel
E o mică greșeală aici .În germană se spune MEDĂL (e scris Mädel). Înseamnă FATĂ.  MEDHIEN ( se scrie Mädchen) este diminutivul, adică FETIȚĂ. La singular și plural se zice la fel, adică o fată= eine Mädel ( pronunțat aine medăl) ; două fete=zwei Mädel ; în Berlin și în landul Brandenburg însă pluralul popular e cu s la sfîrșit pt acest substantiv, deci Mädels

Vizualizare mesajcirus6, pe 11th July 2012, 22:23, a scris:

sa nu-i scapam din vedere pe goti. gotii nu se stie ce erau, ca erau germanici alea sint teorii destul de greu de demonstrat. daca gotii erau scito traci atunci se explica destul bine similaritatile dintre romana italiana si spaniola. si sa nu-mi spui ca spania n-a vazut picior de got.
E curios că nu a rămas nimic de la goți prin Spania , Italia, Africa de Nord, adică nimic scris. Poate a rămas dar e trecut eronat în contul altora. Mi se pare improbabil să nu fi rămas măcar niște nume pe pietre de mormînt. La Ravena de ex e și acum mausolelul lui Teodoric. Nu știm cum îl chema de fapt. Este imposibil să nu fi fost scrisd numele pe acel mausoleu.Am căutat special asta dar nu am găsit nimic.

Vizualizare mesajturcoctonul, pe 12th July 2012, 00:05, a scris:

Da, foarte greu de demonstrat, mai ales ca avem scrieri in limba gotilor de prin Italia, Spania, ca avem goti in Crimeea pana la 1700 si dupa. Astea toate sunt egal cu 0 in opina ta, e "greu" de demonstrat ca erau germanici, dar in schimb e usor de "demonstrat" ca erau daci.



Deci in opinia ta (si a altora care iti impartasesc ideile), imperiul roman cu o cultura superioara, in cateva sute de ani, cu o birocratie renumita si cu un sistem de colonizari la fel de renumit (incat termenul preluat in toate limbile e chiar de origine latina), nu a putut impune limba latina, in schimb gotii (care erau daci dupa parerea ta) au impus fara probleme limba lor de la Marea Neagra la Atlantic, pana in ziua de azi. Cam asta ai vrea sa spui. Ti se pare logic? Stii ca in multe tari din Africa franceza si alte limbi ale fostelor metropole sunt si acum limbi oficiale chiar daca nu putem vorbi de colonizari si chiar daca imperiul colonial francez a fost unul efemer in comparatie cu cel roman? Sa nu imi spui ca si aia vorbeau franceza de dinainte de imperiul colonial francez. :rolleyes:

Ce naiba cautati cu bulgara, cu germana, cu sanscrita auzi, cand ai limbile romanice care seamana evident cu limba romana? Parca sunteti Ponta cu plagiatul, nu e clar daca e sau nu plagiat, trebuie comisia lu` peste care se pronunta dupa 6 luni :) cand e ceva simplu ca buna ziua, e sau nu e! Asa si voi cu sanscrita, romana si latina, de parca nu e limpede care sunt mai apropiate intre ele.

Ma mir de cum va puteti preta la asa ceva, nu imi vine sa cred ca voi vorbiti serios si chiar nu va dati seama ca e total aberant si ilogic ceea ce sustineti... La nea florea asta nu am nicio pretentie, e batran, are niste hobbyuri mai ciudate, are lumea lui, dar niste oameni lucizi cum pot faulta in asemenea mod logica elementara? :confuzzled:

P.S.: in limba gotilor la "muiere" se spunea "wuf" (care mie imi seamana cu wife) si "qinen" conform dictionarului de limba gota

Limba goților de prin Italia, Spania???? Arat-o repede , mînca-ți-aș talentu', că io de cînd o caut !  Cum io te știu bine cre' că vorbești să nu adormi.
Ce goți germanici ai în Crimeea? Arată dovada germanismului acestor goți aici.Niște vorbe germanice scrise undeva ai? Iar vorbești să nu adormi....
A demonstart cineva aici că aceștia din Crimeea erau daci? Nu am văzut  asta.
Cine a zis că goții au impus vreo limbă undeva? Visezi?
Tu nu pricepi ce caută cineva cu bulgara, sanscrita.....din cauza ochelarilor de cal. Nu pricepi nici cu explicații.Savanții latinomani cînd vorbesc de originea limbii romîne uită brusc aceste lucruri pe care le-au învățat desigur în facultate, le aplică în alte cazuri dar în acest caz,nu.
Remarc ideea "genială" că eu fiind mai bătrîn am și putere de gîndire mai mică. Altă idee "genială" e că descifrarea de texte vechi ar fi o pasiune (hobby) ciudată. Nu sînt lucid și....faultez logica.(??). Deci dl turcoctonul ar fi plin de logică. El afirmă lucruri logice ca de ex: dacii s-au romanizat lingvistic și cultural, au uitat că sînt daci, și-au luat numele de romani, au beneficiat de civilizația romană ( apă curentă, teatre, băi publice, învățămînt, cultură), au fost apărați de armata romană șio în general se spărgeau în figuri de fericire că au devenit romani aducînd în cîntări osanale împăratului Traian(bădița Traian). Eu fiind bătrîn fără minte în lumea mea de ciudățenii nu văd nimic logic în aceste lucruri.
E logic că dl turcoctonul poate găsi și cuvinte gotice că doar a fost făcut dicționar. Problema e că dicționarul s-a făcut după o scriere găsită în Germania în sec 17. Și după această scriere s-a făcut dicționar pt o limbă despre care se afirmă că s-ar fi vorbit prin Crimeea, Valahia, Moldova, Spania, Italia, Africa de Nord în secolele 3,4,5,6. Cică goții de atunci copiau de zor la Biblii după cea scrisă de unul Vulfila, dar în rest nu scriau nimic, nici numele pe piatra de mormînt nu scriau.Eu fiind bătrîn și fără minte nu pot pricepe cum vine asta.

Vizualizare mesajEndinion, pe 12th July 2012, 07:06, a scris:

Uite cum sta treaba:
6.) Cu cat o limba imparte mai multe isoglose cu cat mai multe limbi cu atat acest aspect atesta vechimea mai mare si rolul sursa al acesteia, rom^na potrivindu-se in acest caz ... dar lingvistii o scot ca limba de contact, adica un hibrid aflat la intersectia grupului balto-slavo-germanic, al celui greco-latin si altor grupuri non-IE.
Tu speri să priceapă așa ceva turcoctonul? Eu,nu. Asta pot eu pricepe, pt că sînt bătrîn și....faultez logica. Lingviștii ăia nu faultează logica? Dacă ar fi fost limbă de contact romîna nu ar fi avut acele isoglose.

Edited by florrea2, 12 July 2012 - 08:31.


#1342
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajturcoctonul, pe 12th July 2012, 01:05, a scris:

Da, foarte greu de demonstrat, mai ales ca avem scrieri in limba gotilor de prin Italia, Spania,

P.S.: in limba gotilor la "muiere" se spunea "wuf" (care mie imi seamana cu wife) si "qinen" conform dictionarului de limba gota

Ma pardon. S-au "gasit" copii ale unor scrieri religioase gotice "antice", intr-o zi de joi cand biserica protestanta dadea din colt in colt sa-si gaseasca  o descendenta diferita de cea romano-vaticano-papala. Asta asa de sanchi ca sa-si argumenteze in ochii enoriasilor despartirea de Vatican. Daca nu te-ai prins inseamna ca ai intradevar vederi inguste.

In ceea ce-i priveste pe "gotii" Crimeei, nu sunt decat niste resturi austriece ale multiculturalismului creat de colonii republicilor genoveze. Nici vorba de "goti" antici. Si cum dreq se face ca studiile despre acesti "stravechi" nemti incep tocmai in timpul Germaniei hitleriste cand nazistii isi cautau origini ariene la dreq in praznic?

Da, e adevarat ca la muiere se zice wuf in gota, care gota este o creatie de laborator a secolului XVI. Hai sarbule, du-te si mai mananca doi civapcici.

#1343
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

Vizualizare mesajflorrea2, pe 11th July 2012, 19:51, a scris:

Eu știu că nu îl aveau dacii pe MULIER, dar voi spuneți că dacii au învățat latină deci voi spuneți că îl aveau! Vrei să spui că dacii au învățat alt cuvînt decît galii?
Pînă la Spania văd că nu ești în stare să răspunzi la ce te întreb și deviezi obraznic discuția.

Deci pe masura ce tu nu stii ca l-aveau dacii pe mulier si ca latinii il aveau, atunci de unde sa-l fi invatat dacii din nordul dunarii?
De unde l-au invatat italienii din sud daca nu de la latini? De unde l-au invatat spaniolii?
Misca-ti logica pe care o mai ai in cap!

#1344
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajEndinion, pe 12th July 2012, 07:06, a scris:

Uite cum sta treaba:

4.) Intre limbile germanice cele mai apropiate de limba rom^na sunt limba gotilor, olandeza, norvegiana si suedeza, ceea ce ma indrituieste sa spun ca acestea sunt cele mai vechi limbi germanice si sunt mai apropiate de trunchiul IE comun adica de limba getilor.

Olandeza nu este apropiata de limba romana nicicum. Este foarte apropiata de limbile germana si engleza. Fonetic este greu de apreciat, scris se vede imediat

Vizualizare mesajflorrea2, pe 12th July 2012, 08:30, a scris:

E o mică greșeală aici .În germană se spune MEDĂL (e scris Mädel). Înseamnă FATĂ.  MEDHIEN ( se scrie Mädchen) este diminutivul, adică FETIȚĂ. La singular și plural se zice la fel, adică o fată= eine Mädel ( pronunțat aine medăl) ; două fete=zwei Mädel ; în Berlin și în landul Brandenburg însă pluralul popular e cu s la sfîrșit pt acest substantiv, deci Mädels

ein Mädel (das Mädel)

De fapt chiar este o greseala mai profunda. In primul rind toate diminutivele in lb. germana sint neutre (das)

Mädchen este diminutivul lui Magd. Evolutie:

Megedeken --> Medichen --> Mägdchen --> Mädchen (das)
Paralel a aparut Mädel (tot diminutiv)

#1345
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Acuma ti-ai dat seama care is tovarasii de breasla ai dacomanilor?
Nu cred sa fi auzit in viata mea prostia mai mare ca aia cu limba olandeza apropiate de limba romana..

De Zon is de ster waar de Aarde omheen draait en het helderste object aan de hemel. De Zon is een gele dwerg, een ster uit de middelgrote klasse.

Asta seamana cu romana?

#1346
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 10:14, a scris:

Deci pe masura ce tu nu stii ca l-aveau dacii pe mulier si ca latinii il aveau, atunci de unde sa-l fi invatat dacii din nordul dunarii?
De unde l-au invatat italienii din sud daca nu de la latini? De unde l-au invatat spaniolii?
Misca-ti logica pe care o mai ai in cap!
Dar lituanienii de la Baltica prin ce metoda au luat de la latini fo cateva sute de cuvinte? Explica-ne inspectore pe linie de logica, care esti?!
mulier=muteris
solis=saulė

#1347
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

Vizualizare mesajraman, pe 12th July 2012, 09:32, a scris:

Dar lituanienii de la Baltica prin ce metoda au luat de la latini fo cateva sute de cuvinte? Explica-ne inspectore pe linie de logica, care esti?!
mulier=muteris
solis=saul?

Foarte simplu: la inceput exista o singura limba indoeuropeana.
Doar ca latina si limbile baltice se despartisera din trunchiul comun foarte devreme.
Cate asemanari apreciezi tu intre romana si italiana respectiv si graiurile baltice?

Apropo: vezi ca in lituaniana ii se zice "moteris".

De unde sa fi luat limba romana pe "muiere"? De la "mulier" latinesc sau de la "moteris" din limbile baltice?

Edited by marcuzzzo, 12 July 2012 - 09:46.


#1348
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 09:29, a scris:

Acuma ti-ai dat seama care is tovarasii de breasla ai dacomanilor?
Nu cred sa fi auzit in viata mea prostia mai mare ca aia cu limba olandeza apropiate de limba romana..

De Zon is de ster waar de Aarde omheen draait en het helderste object aan de hemel. De Zon is een gele dwerg, een ster uit de middelgrote klasse.

Asta seamana cu romana?

Eu nu comentez tovarasia. daca s-a facut o greseala o comentam si trecem mai departe. Apropierea limbii olandeze de lb. germana este clara. Fara dictionar:

Olandeza: De Zon is een gele dwerg, een ster uit de middelgrote klasse
Germana: Die Sonne ist ein gelber Zwerg, ein Stern der mittelgroßen Klasse
Soarele este un pitic (stea-pitic) galben, o stea din klasa mijlocie




Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 09:44, a scris:

Foarte simplu: la inceput exista o singura limba indoeuropeana.
Doar ca latina si limbile baltice se despartisera din trunchiul comun foarte devreme.
Cate asemanari apreciezi tu intre romana si italiana respectiv si graiurile baltice?

Apropo: vezi ca in lituaniana ii se zice "moteris".

De unde sa fi luat limba romana pe "muiere"? De la "mulier" latinesc sau de la "moteris" din limbile baltice?

Limbile baltice sint si ca fonetica extrem de departate de limba romana. Oricare proto-limba comuna ar fi fost, despartirea trebuie sa se fi facut extrem de departe in trecutul istoric

#1349
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

Vizualizare mesajraman, pe 12th July 2012, 08:47, a scris:

Hai sarbule, du-te si mai mananca doi civapcici.
Mi se pare interesant că la mititei se zice pe sîrbește CEVAPCICI. Care e rădăcina cuvîntului?

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 09:14, a scris:

Deci pe masura ce tu nu stii ca l-aveau dacii pe mulier si ca latinii il aveau, atunci de unde sa-l fi invatat dacii din nordul dunarii?
De unde l-au invatat italienii din sud daca nu de la latini? De unde l-au invatat spaniolii?
Misca-ti logica pe care o mai ai in cap!( lipsă de educație)
Domnule, din cauza răutății nu poți pricepe textele mele și alte texte:
romînă (MUIERE)
pulieză (MUIERE)
Latină (MULIER)
Dacă italienii și dacii l-au învățat pe MULIER, cum a ajuns în pulieză MUIERE exact ca în romînă? PĂi, de ce nu e exact ca în latină în pulieză? Ei au învățat pe MUIERE de la tracii din Balcani mai tîrziu după ce aceștia au transformat pe MULIER în MUIERE?? ori au învățat pe MULIER de la latini?
MUIERE nu putea să fie și în altă limbă decît latina?
Nu cred că îți poți mișca logica aia pe care o mai ai în cap.

Vizualizare mesajvata_pa_batz, pe 12th July 2012, 09:16, a scris:

Olandeza nu este apropiata de limba romana nicicum. Este foarte apropiata de limbile germana si engleza. Fonetic este greu de apreciat, scris se vede imediat



ein Mädel (das Mädel)

De fapt chiar este o greseala mai profunda. In primul rind toate diminutivele in lb. germana sint neutre (das)

Mädchen este diminutivul lui Magd. Evolutie:

Megedeken --> Medichen --> Mägdchen --> Mädchen (das)
Paralel a aparut Mädel (tot diminutiv)

Olandeza e chiar germană, nu că e apropiată. Olandeza e un dialect german. Chiar fonetic se vede ușor asta dacă se compară cu dialectul german Platdeutsch, varianta de Nord-Vest.Mai e un Platdeutsch în Nord Est, mult diferit de primul.
Cyber nu a spus că olandeza e apropiată de romînă.

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 09:29, a scris:

Acuma ti-ai dat seama care is tovarasii de breasla ai dacomanilor?
Nu cred sa fi auzit in viata mea prostia mai mare ca aia cu limba olandeza apropiate de limba romana..

De Zon is de ster waar de Aarde omheen draait en het helderste object aan de hemel. De Zon is een gele dwerg, een ster uit de middelgrote klasse.

Asta seamana cu romana?
cine a spus că olandeza e apropiată de romînă? Tu scrii ce visezi.

Vizualizare mesajraman, pe 12th July 2012, 09:32, a scris:

Dar lituanienii de la Baltica prin ce metoda au luat de la latini fo cateva sute de cuvinte? Explica-ne inspectore pe linie de logica, care esti?!
mulier=muteris
solis=saulė
și balrticii și popoarele din Asia de Sud (hinduși, persani), numai dacii aveau totul diferit. Asta cred cu tărie latinomanii, absolut toți; și Marius Sala de ex și ăsta e academician. Păi, dacă la acel nivel sînt atît de proști ce să mai ceri de la niște amărîți de forumiști latinomani?

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 09:44, a scris:

Foarte simplu: la inceput exista o singura limba indoeuropeana.
Doar ca latina si limbile baltice se despartisera din trunchiul comun foarte devreme.
Cate asemanari apreciezi tu intre romana si italiana respectiv si graiurile baltice?

Apropo: vezi ca in lituaniana ii se zice "moteris".

De unde sa fi luat limba romana pe "muiere"? De la "mulier" latinesc sau de la "moteris" din limbile baltice?

Și la traco-daci de ce nu puteau să rămînă cuvinte din acelea care semănau cu cele latinești?

#1350
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 12th July 2012, 10:44, a scris:

Foarte simplu: la inceput exista o singura limba indoeuropeana.
Doar ca latina si limbile baltice se despartisera din trunchiul comun foarte devreme.
Cate asemanari apreciezi tu intre romana si italiana respectiv si graiurile baltice?

Apropo: vezi ca in lituaniana ii se zice "moteris".

De unde sa fi luat limba romana pe "muiere"? De la "mulier" latinesc sau de la "moteris" din limbile baltice?

Toti l-au luat din limba scito-getilor de aceea avem MO(-t-)ERIS - MUIERE cu aceeasi forma si sens.

Etimologia tampita din IE si latina pe linia lui MOALE, usor, slab, ... este stupida pur si simplu !!!
:thumbdown:


Etimologii la fel de tampite sunt trase de par in cazul lui C^MP din IE KANT-indoit, pe cand finlandezii au CAMP =c^mp, ses;
Alt exemplu: FIU din PHYLUM=fir, cand avem FIU /FIUK in lb. ugrice si inseamna FIU !!!  :naughty:

Idem PUI -PUER ce este prezent in finlandeza (puica)= pui.

Edited by Endinion, 12 July 2012 - 10:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate