Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Cum sa ma tin treaz fara cofeina!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare ! Am nevoie de ajutorul vostru. De jumatate de an am renuntat la cafea, cola si energizante. (din motive de sanatate) insa am nevoie de ceva care sa nu contina cofeina si sa ma tina treaz (trebuie sa invat pentru examene). Stiti vreun produs sau vreun truc ce m-ar putea ajuta? Multumesc anticipat! :)

#2
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Eu cand am avut de invatat am luat memoplus (are cafeina...) ma ajuta ma tinea cateva ore la "putere maxima" dar dupa ceva timp deja eram foarte obosit , eu zic sa te relaxezi sa te odihnesti cat trebuie si sa nu iei ceva pentru a ramane treaz atata timp cat te ia somnul inseamna ca esti obosit si oricum nu vei putea invata.

#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Unde stai cand inveti ? Acum ceva timp mi-a spus o profa de psiho ca daca inveti in pat te ia somnul, dar daca stai undeva la un birou si ai parte si de lumina multa te poti concentra mai bine si nici nu te apuca starea aia de moleseala asa repede.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
O lamaie, fara zahar, fara nimic. Pe mine ma tine in priza chiar si dupa ce cafeaua sau energizantele nu mai au nici un efect.

#5
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Nu mai pierde noptile aiurea si o sa vezi ca toate problemele dispar.

#6
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
lumina foarte puternica

astfel se inhiba secretia hormonului ce regleaza somnul.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
+1

Lumina puternica, aproape ca acceasi primita de la soare si ca spectru. Evita becurile cu lumina calda gen 2700 - 4000 K sau pe cele albastrui peste 8000K.

Exista pe piata neoane sau becuri fluorescente compacte cu notatia 865. Philips se pare ca sunt cele mai reusite si mai ieftinele. Intr-o camera de 3 x 3 mp ai nevoie de minim o lampa economica sau mai multe insumate de peste 40W. Doua becuri de 23W ar fi combinatia ideala.

PHILIPS 3U E27 23W/865

In general sunt pe la 18-25 lei bucata. Sunt si spiralate, probabil ceva mai scumpe. Depinde unde le gasesti.

#8
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Poti incerca merele.
Am citit ca marul poate inlocui cafeaua de dimineata. Eu am si testat si a mers.
Acum...nu stiu daca au efect si seara. :)

#9
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 albnegru55, on 11th March 2012, 22:18, said:

Salutare ! Am nevoie de ajutorul vostru. De jumatate de an am renuntat la cafea, cola si energizante. (din motive de sanatate) insa am nevoie de ceva care sa nu contina cofeina si sa ma tina treaz (trebuie sa invat pentru examene). Stiti vreun produs sau vreun truc ce m-ar putea ajuta? Multumesc anticipat! :)

studierea zi de zi este cel mai bun remediu contra pierderii de timp prin baruri si betii.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vointa ! Cofeina te tine treaz dar in acelasi timp iti provoaca stare de agitatie, lipsa de concentrare, etc. Nimic nu poate fi mai bun pentru programul de invatare decat un program strict de odihna, fara alcool si fara substante stimulante precum cofeina si energizantele.

#11
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Profu` meu de biochimie  imi spunea ca in sesiune bea ceai verde,care il tinea treaz toata noaptea.

#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Cind simti ca te apuca somnul spala-te pe maini cu apa rece,pune si citeva cuburi de gheata.

#13
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

 medelin992, on 12th March 2012, 01:11, said:

Profu` meu de biochimie  imi spunea ca in sesiune bea ceai verde,care il tinea treaz toata noaptea.
Ceaiul verde contine cofeina.

#14
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 albnegru55, on 11th March 2012, 22:18, said:

Salutare ! Am nevoie de ajutorul vostru. De jumatate de an am renuntat la cafea, cola si energizante. (din motive de sanatate) insa am nevoie de ceva care sa nu contina cofeina si sa ma tina treaz (trebuie sa invat pentru examene). Stiti vreun produs sau vreun truc ce m-ar putea ajuta? Multumesc anticipat! :)

Incearca zma (zinc-magneziu-b6). Multi au avut rezultate bune.

Iti recomand unul mai tarziu, ca nu mai stiu cum se numea.

Edited by red_dog4ever, 12 March 2012 - 07:41.


#15
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 albnegru55, on 11th March 2012, 22:18, said:

Salutare ! Am nevoie de ajutorul vostru. De jumatate de an am renuntat la cafea, cola si energizante. (din motive de sanatate) insa am nevoie de ceva care sa nu contina cofeina si sa ma tina treaz (trebuie sa invat pentru examene). Stiti vreun produs sau vreun truc ce m-ar putea ajuta?
un dildo!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate