Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#55
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Peste 3900 de vinuri din toata lumea au incercat sa impresioneze cei 100 de jurati care au oficiat la cea de-a 18-a editie a Concursului International Vinalies, desfasurat la Paris, in perioada 2-6 martie 2012. Iar dintre cele 1008 de medalii acordate, noua au fost pentru vinuri romanesti.

Doua dintre ele au fost de aur si au fost obtinute de 3 Hectare Sable Noble, 2011 (Pinot Gris, Sauvignon Blanc), produs de Murfatlar si de Tamaioasa Romaneasca 2011, de la Domeniul Coroanei Segarcea.

Producatorul din Dobrogea a strans si patru medalii de argint, cu vinurile 3 Hectare Sable Noble, Cabernet Sauvignon Rose, 2011, Lacrima lui Ovidiu – 5 si Late Harvest Chardonnay, Special Reserve, 2006, in vreme ce Domeniul Coroanei Segarcea a mai primit o medalie de argint, pentru vinul rosu Respect. Celelalate doua vinuri romanesti care au obtinut argintul la Vinalies Internationales 2012 sunt de la Cramele Recas, mai precis Solo Quinta 2011 (Feteasca regala, Muscat Ottonel, Sauvignon Blanc, Chardonnay + Syrah) si La Putere, Cabernet Sauvignon 2009.

Sursa: http://vinul.ro/meda...alies-2012.html

#56
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Cam slab: sub 1% din medalii.. si eu care credeam ca avem vinuri bune :confuzzled:  (in comparatie cu ce pisorci: frantuze, italiene, spaniole, grecesti etc. pe care mai dai peste 10 euro butelca 3/4, am baut  :puke: !) Dar cum spunea End-L-user tre' sa coste ! Oricum un 12 euro nu e mult mai ales daca e luat gata!
Raman la ideea mea de a produce singurel vinul: acum se poate negocia cu producatorul sa tina via ce te intereseaza, la copt mai mult timp ,sa o culeaga/culegi tu si iei doar mustul, totul direct sub supravegherea ta  :OK: ! Asa iesim la max. 2euro/l de vin adevarat clasa I  :thumbup:  !

#57
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Apropo de vinuri de 12 euro, prin 2009 in primavara am cumparat o sticla de Rai de Murfatlar Grand Reserve, era 33 de lei in Metro !
Am baut sticla aia prin august, mi-a placut, si dupa citeva zile ma duc iar prin Metro sa mai iau o sticla (nu mai stiu sigur da' cred ca de fapt vroiam sa iau vreo trei  :D ) !
Pretul : 86 de lei o sticla  :surprise: !  WTF ?  
Ma enervez si in loc de vin iau o sticla whiskey americanesc, cred ca a fost mai ieftin !
Caut pe net si aflu ca vinul respectiv a cistigat ceva medalie de aur  la un targ de vinuri de la Bruxelles, asa ca producatorul a decis sa-i mareasca de aproape trei ori pretul !
Acum in Auchan o sticla de Rai de Murfatlar Grand Reserve este 100 de lei , iar eu tot whiskey americanesc cumpar  :coolspeak: !

#58
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Asta e alegerea ta  :thumbdown: ! Numa' sa te mai controlezi la ficat, stomac, hemoroizi.. ca numa' "whiskey americanesc" natural, nu e  :naughty: ! Oricum  rau nu poate face o stecla', de vin de 20euro! Doctorul recomanda vin nu "visichi"  :lol:  !

#59
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

hemoroizi

De la uischi faci hemoroizi? :roflmaofast:

#60
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Pai, si daca bei vin, ficatul nu este afectat in nici un fel ?!

Sa va spun eu care este "cel mai" natural vin: in urma cu vreo 5 ani, la Albinuta era un soi de vin rosu, la sticla de plastic de 2 litri, cu floare. Mai natural de atat, nu se poate. :)

#61
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View PostUlpiatraiana, on 17th March 2012, 19:37, said:

De la uischi faci hemoroizi? :roflmaofast:
Nu neaparat ! E deajuns colorantii, aromatizantii plus celelalte chemecale' sa-i "starneasca bine"  :naughty: ! Valabil si pt. "vinuri" (vin in ghelemele'), o categorie mai aparte sunt vinurile autohtone cu continut mare de tanin.. care sunt vinuri adevarate!

View PostPuferiu, on 17th March 2012, 19:44, said:

Pai, si daca bei vin, ficatul nu este afectat in nici un fel ?!

Sa va spun eu care este "cel mai" natural vin: in urma cu vreo 5 ani, la Albinuta era un soi de vin rosu, la sticla de plastic de 2 litri, cu floare. Mai natural de atat, nu se poate. :)
Gandeste ca vinul poate avea sa zicem 9% alcool iar visichiul' 40% (vorbim de cele "adevarate")! Ficatul normal poate procesa f. bine fara probleme peste 25%! Rezulta ca nu  :thumbup: !
Tre' sa fii alcoolist/dus cu capu, sa crezi ca vinul adevarat se pastreaza in PLASTIC  :naughty: !
Sunt sarit problemele duodenului, colonului.....

Edited by mihaiC1, 17 March 2012 - 20:12.


#62
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Mihai, tocmai aia-i problema, ca whiskey-ul americanesc e mai natural decit vinul romanesc !
Arunca-ti un ochi aici , mai ales la partea cu legal requirements zice ceva interesant acolo referitor la "chemecale" !

Cit despre sanatatea mea, nu-ti fa griji, consum cu moderatie  :D !

Mi se pare ridicol ca la noi s-a ajuns sa nu poti sa bei un vin romanesc decent la un pret decent!

Edited by kodiak, 17 March 2012 - 20:47.


#63
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Atata doar sa fie original. Stiu de o firma de la marginea Bucurestiului care cumpara sticle goale de whiskey pe care le umplea cu posirca colorata. Apoi le vindea anumitor cluburi, care le scoteau la vanzare dupa miezul noptii.

#64
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

Quote

...Raman la ideea mea de a produce singurel vinul...

O vorba romaneasca zice ca nu toate mustele fac miere.
Ca sa faci un vin bun iti trebuie un minim de cunostinte. Apoi ceva dotare si spatii de prelucrare si depozitare adecvate.
Cand am facut prima data vin nu stiam cum se face decat din cele vazute in copilarie si apoi din comentariile de mai tarziu.
Cand m-am decis - mai exact cand am fost nevoit! :thumbup: - am citit, am intrebat, si iar am citit si (re)intrebat, etc., etc. Nu de putine ori la o aceeasi intrebare  primeam raspunsuri diferite . A trebuit sa le "cupajez" dupa flerul meu pentru a ma decide.
Trei principii le consider fundamentale: curatenia, pitrocuri la timp si calitatea vaselor. Evident ca de calitatea strugurilor nu mai trebuie vorbit!

P.S. Nu am citit intregul topic dar am constatat ca au fost multe devieri. De la "cum identificam un vin adevarat" (ideea de baza) s-a ajuns la comentarii de genul: " ce vinuri imi plac mie"!
Parerea mea: pentru a putea identifica un vin de calitate trebuie sa stii ce este acela.
Va voi da un exemplu strict autentic. Cu ani in urma vine un cetatean (intamplator sau nu era bucurestean) sa ia vin de la un podgorean. Acesta ii prezinta ce avea el mai bun. A urmat urmatorul dialog:
- Altceva mai ai?
- Da, raspunse podogreanul,  dar este pentru casa.
- Si nu imi poti arata?
- Ba da.
Si gazda ii ofera si vinul casei.
- Aaa, pai vezi? Stiam eu ca ai si un vin mai bun!

Da, era mai bun... Pentru ca era mai dulce si mai ales era R2!!!!

Necunoscatorii nu stiu ce este acela tanin. Elementul care da veridicitate vinului.

Am mai citit pe topic ca vinurile nu se amesteca! Mare eroare. NU exista vin de calitate facut dintr-un singur soi de struguri pentru ca nu s-a inventat inca acela care sa intruneasca toate criteriile. Ca sa nu mai vorbesc de tipul terenului, inclinarea sa si de zona maxima de soare.
Numai printr-un amestec potrivit (cupajare) se poate obtine un vin cu cat mai multe virtuti.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 17 March 2012 - 21:03.


#65
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Bine punctată treaba cu exemplul autentic. Am întâlnit și eu această situație în realitatea cotidiană.

Edited by Digix, 17 March 2012 - 21:46.


#66
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
@Turnatoriu_de_orza ai mare dreptate! Eu am subliniat faptul ca nu prea avem de unde cumpara vin adevarat oferind alternativa producerii acestuia din struguri cumparati! In titlu topicului nu se specifica cat de bun sau rau poate fi vinul adevarat! Ci doar adevarat! Am dat mai devreme o reteta de vin din soiuri bune la indemana oraseanului, toti avem posibilitatea indeplinirii principiilor tale, eu in particular pot face peste 1500l de vin (detin un teren 500mp langa oras cu beci din beton, magazie/crama/mustarie, zdrobitor, teasc, cada, butoaie, damigene, apa/canal curente)
Pana acum cativa anii parintii mei cumparau vin adevarat Cracana ( Babeasca Neagra) de la un mos din zona Ivesti! Dar batranul (acum are peste 90ani) nu mai poate intretine/lucra bine via si nici doua din principiile tale, ca nu are urmasi/ajutoare de incredere ! Faza a fost ca medicul a recomandat mamei mele sa consume vin rosu natural din cauza hipotensiuni ce o avea, bineinteles ca tata (si eu) ne mai dedam la "tratamentul" mamei! Uite asa am ramas cu "meteahna" tratamentului naturist!!

Edited by mihaiC1, 17 March 2012 - 22:24.


#67
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDigix, on 9th March 2012, 19:53, said:

Deschid acest subiect în ideea de a ne informa reciproc cu privire la vinurile adevărate, de unde putem lua un vin curat ...


cules cu manuta proprie, stors personal ... etc.


in alta varianta sigura ... nu cred

#68
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostTurnatoriu_de_orza, on 17th March 2012, 21:01, said:

NU exista vin de calitate facut dintr-un singur soi de struguri pentru ca nu s-a inventat inca acela care sa intruneasca toate criteriile.
Gresit. Cupajele au o tesatura mai complexa de gusturi dar acolo unde un anumit soi detine o anumita caracteristica, prin cupajare, respectiva caracteristica se dilueaza sau dispare propriuzis. Vinurile cu o uriasa personalitate sunt tocmai vinurile facute dintr-un singur soi, maxim, maximorum doua.

#69
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostTurnatoriu_de_orza, on 17th March 2012, 21:01, said:

NU exista vin de calitate facut dintr-un singur soi de struguri
Ba exista! Din 100% sangiovese se face Brunello di Montalcino si la fel din nebbiolo se face Barolo si mai sunt si altele!

#70
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostKelCooper, on 18th March 2012, 11:57, said:

Ba exista! Din 100% sangiovese se face Brunello di Montalcino si la fel din nebbiolo se face Barolo si mai sunt si altele!

:coolspeak:
Ce parere aveti de Chateau Latour?
Pentru mine e cam greu dar un pahar doua tot beau.
Depinde si de vechime.

Edited by Ulpiatraiana, 18 March 2012 - 11:08.


#71
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostmihaiC1, on 17th March 2012, 22:21, said:

Eu am subliniat faptul ca nu prea avem de unde cumpara vin adevarat...
Să nu exagerăm totuși, nu se poate ca totul să fie fals. Chiar și vinurile străine or fi false?  
Din păcate, nu au chiar toți spațiul și timpul disponibil să se transforme în producător de vinuri.
Așa că zic eu că lumea ar fi interesată de unde să luăm și ce marcă anume?

View PostmihaiC1, on 17th March 2012, 22:21, said:

... Babeasca Neagra de la un mos...
Bună asta! :coolspeak:

View PostUlpiatraiana, on 18th March 2012, 11:04, said:

Ce parere aveti de Chateau Latour?

N-am avut încă plăcerea! Poate ni-l prezinți tu un pic. :peacefingers:

Edited by Digix, 18 March 2012 - 19:57.


#72
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

Quote

Gresit. Cupajele au o tesatura mai complexa de gusturi dar acolo unde un anumit soi detine o anumita caracteristica, prin cupajare, respectiva caracteristica se dilueaza sau dispare propriuzis. Vinurile cu o uriasa personalitate sunt tocmai vinurile facute dintr-un singur soi, maxim, maximorum doua.

E uimitor cat de mult se scrie dupa ureche sau "forta muschilor" din zona mansardei.
Un exemplu la prima cautare: http://www.vinuri.md/ro/313/list/C sau http://vinul.ro/analize.html
P.S. Vezi ce spun si celelalte 3000 de rezultate...

P.S. Oare sa fie intamplator faptul ca plantarea vitei de vie se face cu minim 2 soiuri de struguri pe acelasi lot?! Mai lasati "bibliotecile" marginase si mai mergeti pe teren.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 18 March 2012 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate