Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9545 replies to this topic

#91
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Pai de-asta am zis ca prefer sa cumpar din anumite locuri, in speta e vorba de magazine de vinuri specializate. Metro are conditii destul de bune pentru depozitare, in special la vinurile mai scumpe.

#92
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Normal ca nu trebuie "deranjul cu crama" cand nu consumi vin  :deadtongue: !
Da' poti fi sigur ca VINUL e PASTRAT in CONDITII OPTIME in cele "2-3 locuri"  :naughty: ! Sau are vinul "ceva conservanti"?
Dar.. un om normal (si doctorul recomanda UN PAHAR DE VIN LA MASA): 0.25x3x365+la sarbatori/evenimente rezulta mai mult de 300l/an  :thumbup:  !!
PS. cunosc persoane/rude/cunostinte care consuma ( au consumat) peste 3 TONE/ AN si au peste 80 ani binemersi! Eu fac exceptie: sub 1 tona/an  :thumbup: !

Edited by mihaiC1, 29 March 2012 - 10:48.


#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Adica, nu esti om normal daca nu consumi alcool? :huh:
Asta din al carei gandiri putz e?

Edited by richelieu, 29 March 2012 - 10:49.


#94
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu nu cred în nici un vin care se vinde pe piață,indiferent cât de scumpe sunt și origini controlate bla,bla,bla...,toate aceste vinuri conțin sulfiți ceea ce pentru mine reprezintă o crimă adusă acestei licori naturale :death: .Eu cumpăr struguri cu 2 lei kg și fac vinul acasă,pe care înainte de stoarcere cu presa adun cât mai multe boabe stricate frunze sau alte resturi vegetale,adică ne strângem toată familia la șezătoare și alegem ciorchine cu ciorchine :peacefingers: .După stoarcere mustul curat fără absolut nici un adaos de zahăr sau alte „porcării” îl pun în damigene de 50 de litri pentru fermentație cu dopul și furtunul trecut prin dop și apoi scufundat în apă.După ce se liniștește și nu mai face bule în apă,îl trec în sticle cu furtunul cam trei sferturi din nivelul lichidului din damigeană restul ce rămâne este în mare parte format din suspensii de drojdii care se poate transforma în țuică împreună cu resturile de la presarea strugurilor care între timp au fermentat tot cu furtunul prin dop :rolleyes: .Eu nu dau acest vin de 13-15° alcoolice pe nici un fel de Bordeaux sau Lacrimi lui Ovidiu,indiferent câtă reclamă se face pentru marketing,iar pentru mine personal contează doar dacă este 100% natural zama” lui Dumnezeu”, fără intervenții cu îndulcitori sau adaosuri de substanțe chimice sulfiți pentru limpezire,ceea ce este o utopie iar marii producători de vinuri nu se vor risca niciodată urmărind sănătatea consumatorilor în detrimentul câștigului financiar :peacefingers:

#95
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Pai ce: VINUL e ALCOOOL??
Tre' sa reamintesc ca dacii au pierdut dupa ce au distrus viile si latinii au o remarca superba...

#96
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Aha...deci discutam in gluma :). Din pacate, in momentul asta, nu-s in dispozitie pt glume, sunt cam fucked up. O sa revin cand voi fi ;)

View PostViorelsolar, on 29th March 2012, 12:18, said:

Eu nu cred în nici un vin care se vinde pe pia?ă,indiferent cât de scumpe sunt ?i origini controlate bla,bla,bla...,toate aceste vinuri con?in sulfi?i ceea ce pentru mine reprezintă o crimă adusă acestei licori naturale :death: .Eu cumpăr struguri cu 2 lei kg ?i fac vinul acasă,pe care înainte de stoarcere cu presa adun cât mai multe boabe stricate frunze sau alte resturi vegetale,adică ne strângem toată familia la ?ezătoare ?i alegem ciorchine cu ciorchine :peacefingers: .După stoarcere mustul curat fără absolut nici un adaos de zahăr sau alte ?porcării? îl pun în damigene de 50 de litri pentru fermenta?ie cu dopul ?i furtunul trecut prin dop ?i apoi scufundat în apă.După ce se lini?te?te ?i nu mai face bule în apă,îl trec în sticle cu furtunul cam trei sferturi din nivelul lichidului din damigeană restul ce rămâne este în mare parte format din suspensii de drojdii care se poate transforma în ?uică împreună cu resturile de la presarea strugurilor care între timp au fermentat tot cu furtunul prin dop :rolleyes: .Eu nu dau acest vin de 13-15° alcoolice pe nici un fel de Bordeaux sau Lacrimi lui Ovidiu,indiferent câtă reclamă se face pentru marketing,iar pentru mine personal contează doar dacă este 100% natural zama? lui Dumnezeu?, fără interven?ii cu îndulcitori sau adaosuri de substan?e chimice sulfi?i pentru limpezire,ceea ce este o utopie iar marii producători de vinuri nu se vor risca niciodată urmărind sănătatea consumatorilor în detrimentul câ?tigului financiar :peacefingers:

Iar incepem cu acel "miraj al naturalului". Da' ce..via n-o stropesti cu nimic? Strugurii ii speli inainte de a-i zdrobi? Poluarea n-o iei in calcul? Etc etc etc....
Putini sulfiti pusi in vin, nu fac nimic rau, nici vinului nici tie.

A...si sa-mi zici cand reusesti sa invechesti un vin facut de tine :). Sa-mi dai sa gust dintr-un vin de-al tau, invechit 10 ani.

Edited by richelieu, 29 March 2012 - 11:29.


#97
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
@richelieu: se pare ca doar cumperi si nu ai "inclinatii" de "vinolog"  -_-
"Se egzista" SEPARATOARE-ZDROBITOARE de ciorchini, pielita, samburi (samburii pt. un ulei f.bun! iar "stropeala" e eliminata destul de mult  ;)  prin separarea pielitei si a ciorchinelui) si filtre mecanice care nu aduga nimic ci elimina "rautatile"! Aia cu sulfitii sa o spui lu mutu' ca nu dauneaza sanatatii! A.. uitasi' ca vinul in beci bun, sticla, tine si 100ani  :thumbup: !

Edited by mihaiC1, 29 March 2012 - 11:48.


#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Pai am spus deja ca nu ma pasioneaza producerea vinului, ci consumul lui. Sunt un gurmand de felul meu, ceea ce implica si consumul de bauturi bune.
1.Zi-mi totusi, oare cati producatori particulari, au in dotare astfel de scule?
2. Ai certitudinea ca acele separatoare si filtre, elimina in proportie de 100% orice urma de substante chimice folosite pentru stropitul viei, plus alte urme ale poluarii?
3. Nu am spus sulfitii nu dauneaza sanatatii, am spus ca PUTINI sulfiti, nu fac nimic rau. Daca iei un vin corect, sulfitii sunt PUTINI.

Stiu ca ANUMITE sortimente de vin tin chiar peste 100 de ani. Dar vinul de casa, rar se preteaza invechirii. Motivele sunt.....multe si ar trebui sa le stii mai bine decat mine.
Tu ai vin vechi, din productie proprie?


Oricum, desi nu sustin ca nu exista, eu unul nu am gustat pana acum vreun fel de vin de casa, care sa ma convinga sa beau mai mult de o gura. Pur si simplu nu se compara ca gust, buchet, efect, cu un vin BUN provenit dintr-o sursa BUNA.

#99
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Topicul asta deja devine 'loc de dat cu capul' din mai multe motive.
Atata timp cat 'adevarat', 'bun' si 'natural' sunt subiective (pe langa faptul ca nu-s definite clar sensurile), vom vorbi la nesfarsit despre vinuri, unele mai bune si mai naturale si mai adevarate ca altele.

Oricum, cel mai bun vin e cel care iti place tie, indiferent de ce zic oenologii, taranii si alti beutori/producatori/degustatori de vin.
Pentru ca cineva care a crescut cu vin 'de casa' are ca etalon gustul vinului de casa si degeaba mergi tu cu buchete de lalele si izuri de migdale si alte rahaturi la el.
La fel, cineva care a baut cu preponderenta vinuri din comert il are etalon ca si gust pentru vin si va privi cu oaresce neincredere vinurile 'home made'.

Sanatate sa avem, ca vin ne gasim pe gustul nostru!

#100
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Daca esti gurmand (eu sunt bautor  :thumbup: !) trebuie sa apreciezi muuult mai mult produsele "home made" care nu necesita "ARTIFICII" cum se fac in toate "bucatariile" fitoase!
1. La noi producatorii particulari care fac vin pt. consum propriu stiu ca se "respecta"! Ce impune comert ...muult prea putini!
2. Nu elimina 100%, dar.. vinul e mult mai spre adevar!
In multe "crame" , "separatura/borhotul" se foloseste la "fabricarea" de vin clasa I si e comercializat la peste 10lei butelca'!
3. Dapoi' si 0,001% de sulfiti mie i-mi da "arsuri"  :thumbdown: !
La mine nu "rezista" nici 3/4ani  :thumbup: ! Dar sunt sigur ca vinul facut de mine poate fi baut si peste 50ani pastrat in beci, sticla (eventual ingropat in nisip), etansat cu ceara etc.
Sunt nevoit sa repet: te duci la tzaran acasa si in vie, asta prin vara, "tocmesti" productia de struguri (soiul/soiurile, timpul de coacere etc.). Eu aleg ,normal, soiurile NOBILE nu cu cele AUTOHTONE (retine ideia ca sa nu incurcam "borsu" cu "supa") COAPTE cat mai bine si sa vezi : AROMA, PARFUM, TARIE, BUCHET

#101
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Nu-i adevarat, prea rar gasesti acasa mancare la fel de buna cum gasesti in restaurante. Produsele home made, sunt departe de cele din restaurantele bune, din multe puncte de vedere si nici nu prea poti face acasa orice, pentru ca nu ai dotare, experienta, ingrediente.
1. Nu mi-ai raspuns la intrebare...:)
2. Pai daca nu elimina 100%, cum se mai poate invoca "naturaletea" vinului? Asta e de fapt problema mea, cu cei care fac ei vin "natural" cu struguri crescuti pe langa nu stiu ce termocentrala, sau combinat chimic.:D
3. Inseamna ca tu esti un caz particular. Ai probleme cu stomacul, probabil suferi de hiperaciditate.
4. Ma indoiesc, dar esti liber sa incerci..:).
5. Si eu ma vad nevoit sa repet: Sa presupunem prin absurd, ca m-as apuca sa-mi fac eu vinul. Unde ar trebui sa procesez, dupa parerea ta, strugurii contractati de la producator? In living sau in dormitor?

#102
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
E o problemă care nu poate fi eliminată, cât de natural ai spune că faci vinul acasă. Deși pare un pleonasm ceea ce spun acum: vinul natural 100 % nu e bun!
Natural 100% înseamnă cunoscuții hibrizi 1001, producătoare, căpșunică, struguri care nu necesită stropire, ca să ajungă la maturitate și să se coacă. Dacă faci vin doar din așa ceva, va fi natural, dar de proastă calitate.

Vrei vin de bună calitate cu struguri nobili, culeși mai târziu, atunci vinul home made, dacă respecți igiena foarte bine, iese o minune!
Problema la acesta din urmă, este că strugurii se fac praf din cauza dăunătorilor și nu culegi nimic, dacă nu sunt stropiți măcar de două trei ori. Deci ai un vin bun, dar strugurii nu sunt naturali 100%, deși sunt nobili.

Vorba lui Caragiale prin voceal lui Farfuridi : Din această dilemă nu puteți ieși... Am zis!

V-o spune un adept al vinului de curte făcut din struguri nobili. Am băut din curte de la socrii mei (Urlați - PH) în unii ani vinuri pe care niciodată nu am putut să le compar cu vreunul din comerț. Chiar și acum am luat un vin din Portugalia, demidulce, circa 20 lei, despre care știu sigur că e original și în același timp, am primit de la soacră-mea o sticlă de vin roze din producția de anul trecut. Nu terminasem încă vinul portughez și am trecut la cel autohton. Nu se compară nici din avion la aromă și gust al meu din curte cu cel portugez. E mult mai bun al nostru.  După ce am terminat sticla de vin de curte și am trecut să beau ultimele două pahare din cel portughez, vă spun sincer că l-am băut în scârbă, cu gândul la ce băusem înainte.

Edited by Digix, 30 March 2012 - 00:25.


#103
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
Vad ca fiecare topic nou de vinuri se ajunge in punctul asta.

Vinul de casa nu e natural, in 90% din cazuri.
Oamenii baga porcarii in el. Si cand e "natural", e din soiuri hibride si nu e bun.
Stiu ca sint si producatori "de curte" care fac vin seros, dar pana sa ajungeti la valoarea expertilor recunoscuti, nu va comparati cu vinurile mari nici in gluma.

Nu e vorba ca te-ai obisnuit cu "vinurile din comert" e vorba ca te obisnuiesti cu vinurile adevarate, si in primul rind tre sa stii cum arata asa ceva ca sa incerci sa obtii si tu ceva bun. Aia obisnuiti cu "vinul de casa" sint oameni fara cultura, nu au avut alta sansa, si acum e tarziu sa-i mai schimbi. (vorbesc tot de cei 90% de mai sus)
Aici nu e vorba sa compari cu o posirca chimizata de la bachus, e vorba sa-ti formezi o cultura a vinului.

Dixit, vinurile de import trec prin multe "vami" deci la 20 Lei probabil ca nu ai prins ceva f. bun.
Dar ati incercat careva sa mergeti la o expozitie de vinuri cu vinul de casa ? (Da stiu, e o conspiratie acolo :lol:)
Convingerea ca ar sta si 50 de ani in sticla e... convingere :)

Problema cu sulfitii e iarasi bucuria gradinarilor :)
Cam orice vin contine sulfiti naturali, asta in primul rind. Si sint importanti pt invechire.
Apoi voi cu ce spalati echipamentele de producere si pastrare ?  Cu apa ? cu sapun ?
Se spala cu astfe de sulfiti, care elimina eficient bacteriile nedorite, si asta da un vin mai bun si mai limpede pentru ca fermentarea merge asa cum trebuie. Nu se toarna in vin, sau nu stiu cum v-ati inchipuit voi.
Exista si vinuri bio daca vreti, dar asta e alta poveste. Am dat in cativa ani rezultatele de la festivalui vinului Bio din Germania.
Voi credeti ca occidentalii aia care fac vin de calitate de sute de ani, nu stiu face vin si ne dam seama noi acum ? :lol:

Eu am baut vin de casa in Italia, adica de la un mic producator, era la nivelul marilor vinuri, deci se poate. Dar omul chiar avea recunoasterea in lumea vinului. Asa ca ne apreciem doar noi pe noi...

Eu chiar incurajez treaba asta, as vrea sa vad vin de casa cat mai bun, si la noi, si ii admir pe cei care reusesc sa faca asa ceva, dar sa nu ne amagim ca facem Mercedes-uri in atelierul din fundul curtii, ci sa ne raportam la realitate.

#104
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
La vinurile 'construite' dupa un sablon strict se pune metabisulfit de potasiu in ele. Prima data se pune in must, pentru a da la cap drojdiilor salbatice, apoi se pune la finalul fermentatiei, pentru a elimina drojdiile ramase in viata (ce ar putea continua 'lucrul' in sticla). De asemenea, mai recent se adauga metabisulfit de potasiu pentru a face vinul sa reziste transportarii, depozitarii si expunerii improprii, suparator de des intalnita in marile lanturi de supermarketuri.

De aceea, mai nou, unii enologi recomanda ca toate vinurile proaspat desfacute, fie ca sunt rosii, roze sau albe, sa fie aerate, pentru a elimina sulfitii excedentari din ele.

Edited by End-L-user, 30 March 2012 - 09:42.


#105
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
E drept si asta, pe un alt topic de aici era un grup care ziceau ca daca nu folosesti sulfiti asa cum ai descris tu nu te stii la vinuri.
Eu am vorbit cu proprietarul unui magazin de vinuri din Spania care isi alege el vinurile, si care spunea ca asta e modul corect de folosire a sulfitilor. Am si vazut undeva procesul de spalare a vaselor si furtunelor.

Ma gandesc ca pentru vinurile sub medie se poate merge pe ideea McDonalds :) chimizat dar sigur.

Acum legat de supermarket-uri, sa stii ca magazinutele astea de strada au conditii si mai proaste de depozitare a vinurilor, de multe ori vad cum bate soarele prin vitrina pe sticlele de vinuri de 50 Lei, degeaba a fost ala vin bun cand l-a primit. Iarna baga caldura, etc.
Alea mi se par cele mai penale magazine, un supermagazin ar trebui sa-si permita un minim de conditii de pastrare.

Edited by Morosanul, 30 March 2012 - 10:13.


#106
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Corect. Eu dac-as fi proprietar de butic nici nu mi-as bate capul cu vinuri. Nu vreau sa raman cu ele pe stoc dupa ce oamenii cumpara o data si dup-aia nici nu mai intreaba.

#107
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Parerea mea e ca prea putini din cei care cumpara un vin (including me :D) stiu cam cum ar trebui sa fie vinul ala, ce gust ar trebui sa aiba si ce culoare, etc, daca ar fi fost pastrat in conditii optime, etc. Nu am o suficienta cultura a vinului. Eu desfac o butelie de vin, daca-i rosie o las la aerat (mi-am luat decantor si pahare din promotia OMV :D) vreo 20 minute, pe urma il gust. Daca-mi place, il beau, daca nu, nu, sau il beau, da' mai in scarba :lol:. Data viitoare mai cumpar, sau nu.

#108
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
De cativa ani merg la mare in Grecia si din curiozitate am cumparat o "butelca" de vin ei spuneau ca e bun si dupa pret: 12euro dar ... am mai cumparat de la "tzaranii" ce vand deobicei fructe pe strada.. vin alb dulce, demisec si vin rosu demisec VRAC 4euro/l (am luat si tziporo  :D ) si nu pot spune ce "socati" am fost toti (vro' 4 familii ce facem vin homemade cum am mai spus mai sus) cand am vazut cat de bun, aromat, parfumat, tare, natural, poate fi cel "de casa de la tzaranii greci" fata de "posirca de Firma" care mai costa 16euro/l  :confuzzled: !
PS. nu a durut capetele nici stomacurile  :thumbup:

Edited by mihaiC1, 30 March 2012 - 17:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate