Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
La 3 lei kilu, e orice altceva, numai vin nu....

#20
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDigix, on 9th March 2012, 21:55, said:

Mai există și naturale dulci, cu strugurii culeși târziu, ce zici de "Lacrima lui Ovidiu"?
Nu poate fi natural, are un gust foarte artificial și mi-e rău după el juma' de zi. Cel mai probabil e făcut cu mult zahăr.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Păi recomandarea din articolul respectiv era să nu luăm vin sub 5,5 lei/kg, că nu e natural.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

Dev, on 9th March 2012, 22:13, said:

11221125[/url]']
Mihaita, tu stii multe da' cam putine ;)


Pe alea de Cricova le stiu de la "sursa", merg la baute mai lungi foarte bine :lol.
Din restul am baut doar un Merlot de la Samburesti, pe celalalte nu le stiu. O sa incerc cu prima ocazie un Prince Matei, i-am dat o cautare si pare interesant. Cam scump de consumat in mod constant insa :P .

Tot din gama de consumat in mod constant...am fost plăcut surprins de Faurar. E un vin mai de ..cursa lunga, cu dezavantajele aferente la buchet si profunzime. Dar e un vin bun, la preț rezonabil.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRabbit, on 9th March 2012, 22:22, said:

Nu poate fi natural, are un gust foarte artificial și mi-e rău după el juma' de zi. Cel mai probabil e făcut cu mult zahăr.
Eu zic că la cât costă sticla, nu are cum să fie fals.

„Singurul și unicul vin licoros din România.” – Lacrima lui Ovidiu.
Un vin extraordinar, făcut de cei de la Murfatlar România, o podgorie așezată în sud-estul României, între Dunăre și Marea Neagră, în centrul Podișului Dobrogei. Aceste vinuri sunt datorate tradiției românești de cultivare a viței de vie, o tradiție veche cu care ne mândrim.
Lacrima lui Ovidiu 12 singurul vin românesc premiat cu aur în 2009 la Concursul Internațional Vino Ljubljana.
Lacrima lui Ovidiu face parte din categoria vinurilor speciale. De ce? Deoarece procesul lui de fabricație este unul aparte, fiind obținut după o rețetă tradițională inspirată din tehnologia după care sunt produse cunoscutele vinuri de Porto, Malaga, Madeira sau Xere.
Gustul savuros și dulce al vinurilor din această gamă, se datorează anilor în care amestecul de vinuri mai vechi și mai noi din care este obținut trebuie păstrat pentru învechire, în butoaie de stejar, o perioada care variază între 5 și 20 de ani.
Vinurile Lacrima lui Ovidiu diferă prin culoarea și gustul dobândit de-a lungul anilor.
Lacrima lui Ovidiu 5 Roșu – un vin licoros de un roșu cărămiziu, cu gust discret de coacăze și afine, dulce dar în același timp tare. Ținut în butoaie mici de stejar timp de 5 ani, păstrează corpolența și laninul cabernet sauvignon-ului și suplețea de pinot noir, ceea ce face din el un vin catifelat, robust, de neuitat.
Lacrima lui Ovidiu 5 – Galbenul auriu pune în lumină un cupaj unic al unor vinuri cu totul speciale. La acesta se adaugă savoarea proaspată a fructelor, dulceața și aciditatea echilibrată a noilor vinuri cu care este cupajat.
Lacrima lui Ovidiu 12 – Culoarea aurie, aroma de miere și finețea rotundă a gustului sunt malurate timp îndelungat în butoaie mici de stejar.
De asemenea există și vinurile Lacrima lui Ovidiu Pontica, vinuri de colecție. Pe numele lor de colecție sunt: Pinot Gris (Lacrima lui Ovidiu Roșu 5), Chardonnay (Lacrima lui Ovidiu 5), Merlot (Lacrima lui Ovidiu 12).
Dacă doriți să vă răsfățați cu un gust dulce, o băutură pe care nici Zeii nu o pot refuza, vă recomand cu căldura această gamă de vinuri de la Murfatlar.
Sursa: Site-ul oficial Murfatlar.ro

#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postrichelieu, on 9th March 2012, 22:14, said:

La 3 lei kilu, e orice altceva, numai vin nu....
Pai ce vinul "frantuz" de 10 euro/butelca e mai breaz (f. multa reclama!)? Ti-am dat un vot  cand ai afirmat ca bei vin de la 5 euro in sus si credeam ca e ROMANESC ca asa se vinde in UE un vin.. pe aproape de adevar!
Dev taica bei cam mult vin si nu mai ai gusturi! Poti sa ma bati si nu pun "vinuri" in gura de la "fratii moldovenii" dupa o butelca de Crr..va am bolit 2 zile!

Edited by mihaiC1, 09 March 2012 - 22:36.


#25
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDigix, on 9th March 2012, 22:26, said:

Eu zic că la cât costă sticla, nu are cum să fie fals.
Argumentele tale sunt citatele de pe site-ul producătorului?

Până la urmă, ce înseamnă vin fals? Făcut exclusiv din alte substanțe decât strugurii sau făcut din struguri și cu adaos de alte substanțe? Și de care substanțe? Zahăr, sulfiți, conservanți, acidifianți? Apoi contează mult și calitatea procesului de producție, că dacă din acesta rezultă o cantitate prea mare de alte tipuri de alcool (metilicul fiind cel mai periculos), obții un vin după care te doare capul a doua zi.

Edited by Rabbit, 09 March 2012 - 22:34.


#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

mihaiC1, on 9th March 2012, 22:30, said:

11221191[/url]']
Pai ce vinul "frantuz" de 10 euro/butelca e mai breaz ?

da, este. Nu e un vin de calitate, dar e vin.

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRabbit, on 9th March 2012, 22:33, said:

Argumentele tale sunt citatele de pe site-ul producătorului?

Studii de laborator pe care să ți le prezint din păcate, nu am. Am băut și eu Lacrima lui Ovidiu și din ceea ce intuiesc, e un vin natural.  
Să știi că am mâncat struguri culeși prin noiembrie-decembrie, sau din aceia puși de soacră-mea în beci agățați la păstrare, care s-au stafidit până primăvara. Erau extrem de dulci, iar gustul îmi părea asemănător cu vinul respectiv.

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cred ca pentru Lacrima lui Ovidiu trebuie sa-ti placa stilul vinului de Porto. Este mai degraba vin de desert, de baut un sfert de paharel pe post de aperitiv :).

#29
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă e vorba de un sfert de pahar, poți bea și vin din pastile efervescente că n-ai nimic. :)

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Cel mai mare mit printre romani este "vinul din pastile". Este și primul mit demolat de Cătălin Paduraru: "E o prostie, e o teorie împotriva naturii. Învățăm la chimie că există osmoza inversă, când din lichid faci solid, dar dacă încercăm să evaporăm apa din vin, primul care dispare este alcoolul pentru că fierbe la o temperatură mai mică. Într-o pastilă n-ar rămâne decât tanin, reziduuri, dar nu și alcool. E o invenție vinul făcut din pastile".

Totul pleacă de la băuturile falsificate. Găsești în Voluntari plicuri cu prafuri chinezești pe care la amesteci cu apă și rezultă o băutură cu aroma și gust care seamănă cu vinul. "Dar asta nu are legătură cu industria viticolă, nu mai păcălești pe nimeni cu așa ceva, totul e la nivel de legendă. Niciun retailer din România n-o să distribuie așa ceva", explică oenologul. Ați auzit de multe ori poveștile: un individ misterios golea butoaie imense printr-un furtun care condensa băutură în niște capsule solide sau la nu știu ce combinat viticol se deșărta în rezervoare saci cu premixuri, deasupra se punea apă și totul începea să bolborosească precum pastilele efervescente pe care le luăm când eram mici. "Uitați de asta, sunt invenții", spune Cătălin Paduraru.

CINE ESTE CĂTĂLIN PĂDURARU

Respiră, predă, arbitrează vinuri

Cătălin Păduraru este "omul-vin". Tot ceea ce face este legat 100% de această industrie. Păduraru a creat prima rețea de wine-baruri din România, Vinexpert, reușind un exit de succes. A educat publicul, ridicând standardul obiceiurilor de consum. Este profesor în vin, predă la universitate despre tot ce înseamnă universul viticol, este degustător profesionist, arbitru la concursuri internaționale și are o emisiune săptămânală pe TVR 2 despre vinurile româneșți.

Dar mai ales face parte din comisiile de control ale ONIV, asociația profesională a producătorilor de vin din România, calitate în care gustă, analizează și certifică autenticitatea producțiilor de pe piața internă.

Pentru Cătălin Păduraru nu există secrete în acest domeniu. Încheie fiecare zi bând un pahar de vin. E ultimul argument că se pricepe.

Sursa: http://www.evz.ro/de...esc-962922.html

#31
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Și ce i-ar opri pe producători să adauge alcool după ce au dizolvat pastila?

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
De ce nu facem singuri vin ? EU FAC  :rolleyes: !
Strugurii din  productia 2011: Muscat ottonel- 2,5lei/kg, Feteasca regala 1,2lei/kg, Riesling 1,5lei/kg etc. am scos VIN 100% veritabil, de calitate, parfumat, aromat, demidulce.. la sub 1,5euro/l !!!

Edited by mihaiC1, 09 March 2012 - 23:11.


#33
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010
Cel mai scump vin care l-am avut eu mi s-a parut spurcat, stricat/expirat, l-am primit de la un prieten care nu prea bea vin... nu mai stiu ce era. :eek:

L-am servit pe un prieten care e chelner la Opera Plaza si l-a baut cu pofta. :lol:  Cica asa-s vinurile adevarate. :w00t:

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostmihaiC1, on 9th March 2012, 23:09, said:

Muscat ottonel- 2,5lei/kg, Feteasca regala 1,2lei/kg, Riesling 1,5lei/kg etc. am scos VIN 100% veritabil, de calitate, parfumat, aromat, demidulce.. la sub 1,5euro/l !!!

Excelentă combinație! Chestia e să ai timp, chef și spațiu de depozitare.

#35
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cu ceva vreme in urma obisnuiam sa cumpar de Paste burgund de Recas, varsat, de la o crama din apropiere.
Intr-o seara, dupa ce am baut vreo jumatate de pahar, se aseaza sotia linga mine pe canapea si ma intreaba ce am baut !
Putin nedumerit, raspund ca am baut vin si ii arat paharul pe jumatate plin de pe masa!
Ei bine,  doamna mea ma miroase, apoi imi miroase vinul si  spune sa nu mai beau vin din ala si sa-l arunc !
De ce? intreb eu.
Raspuns: Am simtit un miros neplacut, de corpi cetonici in respiratia ta !
Am ramas cu gura cascata  :surprise: !
Da' cind beau bourbon nu miros urit? intreb eu.
Nu, cind bei bourbon nu mirosi urit ! vine raspunsul.
Doamna, de profesie farmacist, mi-a explicat apoi ce-i cu corpii aia !
Am uitat explicatia ei, dar vinul ala a ajuns in chiuveta, si de atunci n-am mai cumparat vin varsat ! Nici vinuri romanesti n-am mai cumparat !
Nu stiu daca ala era un vin falsificat sau doar unul prost, dar ala a fost rezultatul !
Ultimele vinuri pe care le-am baut au fost australiene (Lindemann parca), sud-africane si californiene!

De rasul curcilor, nu ?

Cum stim noi sa ne dam cu stingu'n dreptu'  :thumbdown: !

Edited by kodiak, 09 March 2012 - 23:19.


#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca stau la bloc.
Pentru ca un vin prea crud, îmi provoacă hiperaciditate gastrica.
Pentru ca nu-mi place gustul de vin de tara, foarte rar am gustat ceva Home made, care sa-mi placa.
Pentru ca oricât m-as chinui, nu mi-ar ieși ceva la fel de bun ca unui oenolog adevărat.


Destule motive? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate