Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

cu ar fi corect sa procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dilema_mea

dilema_mea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2012
Am o mare probelema si as dori sa ma ajutati cu pareri sau poate recomandari de carti care m-ar putea lumina!
casnicia mea este mixta romano-maghiara, avem 2 copii care din pantec au auzit si acum vorbesc ambele limbi.(eu inteleg aproape tot si vorbesc la nevoie) Cu mine exclusiv romana, iar cu jumatatea mea exclusiv maghiara.Trebuie sa mentionez ca suntem o familie absolut implinita, ne acceptam si respectam reciproc. Revenind la problema mea, in casa se vorbeste romana 95% din vreme iar cei care ne trec pragul casei sunt 99% romani. Acum vine si problema- chiar si atunci cand suntem majoritari romani, sotul meu vorbeste cu copii maghiara, cu toate ca ceilalti nu inteleg. De multe ori se vede frustrare pe fata lor, unii mai glumesc pe tema asta, dar nimeni nu se simte:(.
Eu m-am trezit cu o idee de dimineata, pentru ca aseara am trecut iarasi prin aceeasi problema si m-am gandit ca ar trebui sa le spun copiilor, ca atunci cand grupul este predominant roman, sa ii raspunda sotului meu in romana; asta nu inseamna ca nu le dau voie sa mai vb in maghiara! doar in situatii de genul asta... voi ce credeti, gresesc?

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
ce vorbeste partenerul cu copiii e subiect de discutie si pentru ceilalti sau e secret?
daca e secret atunci e ok sa vorbeasca intr-o limba straina pentru restul ca doar n-o sa plece ei sau invitatii in alta camera!
si daca e chestie comuna care e deranjul ca nu intelege toata lumea? chiar asa de important e pentru toti sa asculte ce vorbeste un parinte cu copiii lui?
ai primit "sesizari" de la cei suparati ca nu inteleg discutiile?

asta nu e o mare problema!!! mare problema ar fi daca ati divorta din cauza asta si copiii ar fi despartiti de un parinte!

si ce inseamna predominant?

Edited by sydneyaus2005, 02 March 2012 - 15:16.


#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cred ca mai bine il convingi mai intii pe sot, apoi pe copii. Daca amindoi ajungeti la aceeasi concluzie ii ajutati mai usor pe copii.

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postdilema_mea, on 3rd March 2012, 00:01, said:

casnicia mea este mixta romano-maghiara, avem 2 copii care din pantec au auzit si acum vorbesc ambele limbi.(eu inteleg aproape tot si vorbesc la nevoie)

sau oare e vorba de tine?

#5
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Eu cred ca gresesti abordarea; trebuie discutat cu sotul, nu cu copii.

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Mi s-ar parea normal sa discute tot in romaneste cu copii daca grupul este predominant de romani.
Iar cand grupul este predominant de maghiari, sa vorbiti cu copii in maghiara.
Cu sotul cred ca ar trebui sa stabilesti asta.
Iar cand sunteti doar voi, ca sa fie echitabil, cand le zici tu ceva la copii in romana, sa iti raspunda in romana, iar cand tatal lor li se adreseaza in maghiara sa raspunda in maghiara.

Edited by Sorin84k, 02 March 2012 - 16:08.


#7
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostSorin84k, on 3rd March 2012, 01:02, said:

Mi s-ar parea normal sa discute tot in romaneste cu copii daca grupul este predominant de romani.
Iar cand grupul este predominant de maghiari, sa vorbiti cu copii in maghiara.
Cu sotul cred ca ar trebui sa stabilesti asta.
Iar cand sunteti doar voi, ca sa fie echitabil, cand le zici tu ceva la copii in romana, sa iti raspunda in romana, iar cand tatal lor li se adreseaza in maghiara sa raspunda in maghiara.

si daca vreau sa le zic ceva doar copiilor ce fac: ii duc in alta camera? le zic la invitati sa ne lase singuri in camera aia? etc.

cred ca invitatii/rudele/amicii/ care au probleme ca un parinte le vorbeste copiilor intr-o limba pe care ei n-o pricep ar trebui sa se mai gandeasca.
eu totusi cred ca cea care a postat nu are problema invitatiilor/ rudelor ci faptul ca nu vorbeste/intelege ea fluent maghiara si nu are incredere in sot/copii.

pe scurt: daca eu vreau sa vorbesc in casa mea, cu copiii mei in sanscrita pe care n-o mai intelege nimeni atunci asa o sa fac.
cui nu-i convine e liber sa plece!

Edited by sydneyaus2005, 02 March 2012 - 16:50.


#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@sydneyaus2005 daca un copil nu e cuminte ii zici direct in limba majoritatii din camera, sa stie majoritatea ce ii zici, ca doar nu barfesti cu copii pe invitati, cand invitatii sunt toti necunoscatori ai acelei limbi.
Nu cred ca ai ce sa zici la copii in alta limba, ca sa creezi acea situatie nedorita.

Edited by Sorin84k, 02 March 2012 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate