Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Redeschidere Parc Ciresarii (Oraselul Copiilor)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
friedman

friedman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2012
Începe să fie din ce în ce mai puțin probabilă o soluție "curată". Dacă te uiți prin țările "civilizate" la cum se rezolvă problemele astea... chiar urmăream chestia din Stuttgart... zeci de mii de oameni. Mă întreb dacă s-ar strânge zeci de oameni ca să protesteze/picheteze... pentru că doar așa poți să ai o șansă să miști ceva, la cum sună raspunsurile "oficiale" de la nesimțiții ăștia. În plus, e un exercițiu real. A semna o petiție, a scrie pe un forum... nu înseamnă nimic pentru ei. A ajunge niște mișcări prin presa mainstream... deja se trece la altă categorie. Și-așa s-ar și vedea: cui îi pasă într-adevăr de parc, cui de (non)activitățile clubului... și adevărul este că dacă nu s-ar putea mobiliza o masă suficientă de oameni pentru o cauză ca asta, atunci probabil merităm ce se întâmplă.

Chiar și un "nebun" care s-ar lega de gard până vine poliția (și ceva presă) ar putea fi o forță mai mare decât sute de semnături pe o petiție on-line.

Edited by friedman, 01 May 2013 - 22:08.


#110
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Am ajuns sa ma pufneasca rasul cand vad ca sunt din ce in ce mai multi copii inghesuiti in locurile de joaca din fata blocurilor (cele de la bulevard). In curand o sa angajeze un nene cu manusi albe care sa-i impinga frumos in inchinta, cam ca in clipul cu metroul dintr-o tara asiatica :-)
Sa vina doar jumate din copii din fiecare loc de joaca de pe bulevard si cred ca s-ar strange o gramada in fata Parcului Ciresarii.

Un loc de joaca are cam 2-300 mp, si unul spre Chibrit putin mai marisor. Cred ca-s 5 locuri intre Domenii si Chibrit. Deci vreo 1000-1500 mp in total, in 5 locatii diferite. In timp ce Ministerul interzice copiilor accesul in 40000 mp de parc :-(

O recapitulare cu istoria Parcului la: Postul 46/pagina 3

@friedman: asta incep sa cred si eu ca e solutia prin care se poate atrage atentia...

@JM30: te rog sa incerci sa cauti prin forum daca nu am pus linkul catre ONGuri. le-am luat de pe un site al Min Mediului, sau cam asa. daca nu gasesti revin cu amanunte

@faraID: scuze pentru mica incurcatura cu numele parcului :-). asa imi aduc eu aminte, ca la un moment dat cineva i-a spus si "Oraselul copiilor" - dar se poate sa se fi numit asa numai cu ocazia sarbatoriilor, cand il impodobeau mai deosebit. Cu numele eu zic ca a stat cam asa: Parcul Copilului (dupa numele strazii) > Parcul Copilului-Baza sportiva Ciresarii > apoi copii il stiau de Parcul Ciresarii, sau simplu: Ciresarii

#111
friedman

friedman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2012
Îmi sărise în ochi acest Leahu, secretar general care semna răspunsul cum că își rezervă dreptul de a nu mai răspunde nefericiților care interferează cu activitățile clubului copiilor (ăia 2200 care trec prin parc săptămânal)

http://www.investiga...ternul-pos-dru/

Deci pentru aceste proiecte educaționale "unice", din care fac parte, probabil, și cele "16 cercuri, împărțite în 147 de grupe la care sunt înscriși 2200 de copii/săptămânal", cei pe care îi vedem în parcul Copilului zi de zi, invidioși că noi n-avem voie, ministerul are nevoie de parc... (care "nu este parc public", că au avut ei grijă - mi-a și zis un coleg: "care parc? M-am uitat pe Street View și n-am văzut nimic acolo care să indice că e un parc"). Maxim tupeu... dau ture p-acolo zilnic, doar-doar o să-i văd pe copiii ăia care umplu parcul. Am văzut într-o singur zi, două fetițe de școală primară pe drumul dintre barăci și poartă (ieșeau de la vreun curs) - tot nu înțeleg ce treabă au acele cercuri cu PARCUL. În plus, cine i-ar opri să-și rezerve terenuri pentru activitățile lor? E mult prea dubios...

În concluzie, cât de oportun vi se pare să protestăm/pichetăm pașnic de 1 iunie, ziua copilului? Ar fi un exercițiu util de o mini-campanie rapidă de informare, să vedem câți se pot mobiliza, eventual cu niște presă (creștem vizibilitatea)... Zicea domnul Ernu (Vasile Ernu), pe facebook, că are experiență în așa ceva, și părea entuziast. Probabil se găsecsc câțiva entuziaști și încă câteva zeci în jurul lor, și am putea să fim mai "vizibili" decât o petiție cu câteva sute de semnături (oricum varianta cu hârtiile s-a fumat, pare-se)

#112
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Azi am observat ca s-au strans peste 730 de semnaturi pe site-ul "Petite on line"!
http://www.petitieon...-p47499060.html

Daca la inceput am fost 300 si ceva...in curand sunt sanse sa se ajunge la 1000 de semnaturi. Sper ca 1000 de opinii sa nu mai fie ignorate... (imi aduc aminte ca primele 300 de semnaturi s-au strans cam intr-o luna- poate 270 se strang in 2-3 saptamani)

Edited by decanu, 14 May 2013 - 08:53.


#113
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Am gasit un comentariu interesant pe "Petitieonline":

Spinu Dorel Stefan (39 ani):
"Racheta (daca mai exista ...) topoganu din Ciresarii a fost mutat din parcul Nicolae Balcescu ,era cea mai tare chestie sa te dai :) (nu toti aveau curaj sa o faca !"

M-am uitat acum si e vorba de parcul Bazilescu. Eu am fost pe acolo si anul trecut si anul asta, si nu am observat racheta. A vazut-o cineva?

#114
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
De la 1 Iunie am dat drumul si la pagina

www.parculciresarii.wordpress.com

pentru o promovare mai usoara si mai directa.
O idee ar fi sa intalnim mai multi dupa-amiaza sau sambata la plimbare pe langa parc. Din cei 740 care au semnat petitia, si 100 daca vin e suficient pentru a atrage atentia asupra acestei probleme.

#115
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Îşi mai aminteşte cineva de existenţa Sălii cu Oglinzi care exista în "Parcul Ciresarii" prin 1985-1987? Erau foarte haioase oglinzile acelea, intr-una te vedeai turtit pe verticală(te făcea buflea), alta te transforma în "lungan" de 3 metri, alta te curba pe verticală, în alta aveai ochii mari cât farfurioarele...Posted Image
Mai exista un tobogan şugubeţ, parinţii te asteptau să ieşi prin parte de jos a tubului cilindric, dar ieşeai la câţiva metri în spate, spre îngrijorarea babacilor, care vedeau ca nu mai apari pe unde trebuie...Posted Image

#116
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
@Whiteboy2010
Hihihi! Da, acum ca am citit mi-am adus aminte de acele oblinzi! Mai tin minte ca te vedeai cand gras, cand slab! :-)) Si mai imi aduc aminte robotul cu un ecran tv in burta, jocul de sah cu piese mari...

775 semnaturi la 1 iulie...

#117
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
779 semnaturi la 1 septembrie

#118
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
S-au strans aroape 800 semnaturi: 794 la 31 noiembrie

#119
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Semnaturi stranse: 811 la inceputul lui iulie 2014...

#120
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Ura!
Si totusi se poate!
Ieri, din surse sigure am aflat ca dupa aproape 10 ani de munca s-a reusit recuperarea Parcului Ciresarii de catre Primaria Sector 1. Nu a fost usor, procesul fiind inceput in 2005.
In septembrie sau octombrie (2014) se va incepe amenajarea parcului, acesta urmand sa fie deschis doar in cursul zilei, asa cum era si normal.
Sper ca vestea sa fie confirmata de redeschiderea parcului, un lucru minunat pentru toti copiii din zona!
Abia astept sa pun poze cu parcul redeschis!

#121
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Nu am vazut miscare in parc peste iarna.
Sper ca vorbele domnului primar sa se reflecte in reamenajarea parcului cat mai repede.

S-au strans 942 de semnaturi! Ne apropiem de 1000 de oameni care doresc sa se plimbe iar in parc.

#122
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
51 pentru 1000!

Inca 51 de semnatari si petitia strange 1000 de semnaturi!

#123
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
In prezent: 960 semnaturi stranse.

Poti semna si tu aici:
http://www.petitieon...99060/semnaturi

#124
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Dap, inutile chestiile astea cu smenaturi dupa cum au sugerat si reprezentantii ministerului educatiei. Totusi astazi vad ca apare ceva nou, primaria municipiului Bucuresti ar vrea terenul sa faca o baza sportiva calumea (nu parc).

http://www.hotnews.r...e-ciresarii.htm

"Pe terenul fostei baze sportive Ciresarii, Primaria Capitalei ar putea amenaja o noua baza sportiva. Consiliul General al Municipiului Bucuresti a solicitat marti Guvernului transmiterea terenului in administrarea Primariei Capitalei, astfel incat municipalitatea sa poata realiza proiectul. Acum baza sportiva Ciresarii se afla in administrarea Ministerului Educatiei."

Edited by andreic, 26 January 2016 - 20:54.


#125
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Stirea completa, ca poate se pierde:

Primaria Capitalei ar putea amenaja o noua baza sportiva pe terenul fostei baze Ciresarii
de Catiusa Ivanov    HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:54 Actualitate | Administratie Locala
Pe terenul fostei baze sportive Ciresarii, Primaria Capitalei ar putea amenaja o noua baza sportiva. Consiliul General al Municipiului Bucuresti a solicitat marti Guvernului transmiterea terenului in administrarea Primariei Capitalei, astfel incat municipalitatea sa poata realiza proiectul. Acum baza sportiva Ciresarii se afla in administrarea Ministerului Educatiei.
"Clubul Sportiv Municipal Bucuresti, institutie publica aflata in subordinea Consiliului General al Municipiului Bucuresti a solicitat initierea unui proiect de hotarare privind solicitarea catre Guvernul Romaniei de a emite o hotarare pentru transmiterea din domeniul public al statului si administrarea Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice in domeniul public al Municipiului Bucuresti a Clubului Copiilor Sector 1 - Baza Sportiva Ciresarii. Din solicitarea Clubului Sportiv Municipal reiese ca lipsa unei baze sportive reprezinta o mare problema a acestei institutii iar posibilitatea de a construi o baza sportiva pe locatia actuala a Bazei Sportive Ciresarii reprezinta o oportunitate de rezolvare a acesteia", se arata in expunerea de motive a proiectului.
CSM Bucuresti nu are in proprietate sau in administrare baze sportive sau un alt tip de facilitate (teren sport, sala, etc.)
"Atat activitatea sportivilor din cadrul - Centrului de Copii si Juniori CSM Bucuresti" initiat in octombrie 2013, cat si activitatea grupelor echipelor de performanta de la cele 7 ramuri de sport, au de suferit din aceasta cauza. Va rugam in acest sens sa efectuati demersuri pentru preluarea si modernizarea sau chiar construirea unor baze sportive pe raza municipiului Bucuresti care sa fie data in administrare clubului nostru. Totodata, mentionam faptul ca, lipsa bazelor sportive determina ca o mare parte din buget fie alocat inchirierii de facilitati sportive pentru activitatea de pregatire si participare la competitii. Posibilitatea de a construi o baza sportiva pe locatia actuala a Bazei Sportive Ciresarii, reprezinta o oportunitate de a rezolva marea problema a Clubului Sportiv Municipal Bucuresti. Totodata va informam ca in conformitate cu Legea 69/2000, nu poate fi schimbata destinatia terenului respectiv, decat cu conditia de a construi o alta baza sportiva pe teritoriul municipiului Bucuresti. In consecinta, este recomandat, ca aceasta locatie sa nu isi schimbe destinatia si sa faca obiectul unui proiect de dezvoltare-modernizare", isi sustine Clubul Sportiv Municipal punctul de vedere.
Consilierii PNL au facut un amendament care prevede ca baza Ciresarii nu mai ajunge la Clubul Sportiv Municipal Bucuresti ci doar la Primaria Capitalei.
Primarul general interimar al Capitaleil, Razvan Sava, a declarat ca proiectul de modernizare a bazei sportive va revitaliza cartierul Domenii din București, pe de o parte, iar pe de alta parte va intari capacitatea de performanță a sportivilor CSM București.
"De ani de zile baza sportiva Cireșarii se află în condiții improprii. Avem acum posibilitatea de a reda locuitorilor Bucureștiului, dar mai ales celor care locuiesc în zona Domenii, Chibrit, Calea Griviței un spațiu verde care a fost lăsat în paragină. Avem obligatia de a reda bucureștenilor, copiilor noștri, șansa de a performa într-un complex sportiv multifunctional, care, de-a lungul vremii, a dat sportului românesc nume importante. Spațiu verde, sportul înseamnă sănătate. Este obligația noastră de a asigura condiții optime pentru a ne crește copii într-un mediu sănătos", a declarat Razvan Sava.

* * *

Si inca o stire din iulie 2015:

A fost odată un parc, unde copiii veneau să se joace şi să bată mingea. Apoi, a devenit bază sportivă, cu acces la fel de liber. Din anul 2007 are un lacăt care se deschide rar şi numai pentru membrii Clubului Copiilor din sectorul 1. Vorbim despre parcul Cireşarii şi despre locatarii din zonă care cer de câţiva ani redeschiderea lui.
Embed:
<iframe src="http://www.digi24.ro...600&height=400" scrolling="no" width="600" height="400"></iframe>
Un gard, buruieni care cresc în voie, soare şi nefiresc de multă linişte. Aşa arată acum Parcul Cireşarii din sectorul 1, cândva locul de joacă al tuturor copiilor din zonă, şi spaţiu de recreere pentru părinţii şi bunicii lor.
Amenjat în 1947, Parcul Cireşarii a trecut, 30 de ani mai târziu, în administrarea Ministerului Educaţiei. A fost refăcut ca bază sportivă, cu terenuri şi o sală de sport, deschisă oricui voia să facă mişcare. Din 2007, aici au acces doar membrii înscrişi în Clubul Copilului Sector 1.
„În mod normal, această bază este strict legată de procesul didactic. Profesori, părinţi, elevi. Este o zonă în care trebuie să asigurăm un proces didactic securizat, ca în orice şcoală. Lucrurile sunt clare. Accesul, aşa cum scrie şi la poartă, este pentru cei care au un rol în această reţea”, spune Dan Liviu, directorul Clubului Copiilor.
Oficial, peste 2.000 de copii merg la cercurile de fotbal, tenis, pictură sau informatică. Locuitorii se plâng însă că nu au şi ei acces la acest spaţiu.
„E caraghios. În weekend nu este folosit, în vacanţe nu este folosit. Este o zonă de 30.000 de metri pătrati, cu șapte terenuri de sport care stau închise sub cheie, acum, de exemplu. Oamenii din cartier au încercat să propună mai multe variante, atât către clubul şcolar, cât şi către minister. Să creeze un fel de abonament, să intri pe bază de bilet”, spune Raluca Buzdugan, reprezentanta unui grup de iniţiativă cetăţenească.
Soluţia ar fi trecerea parcului în administrarea Primăriei Sectorului 1, care ar putea să redeschidă măcar o zonă pentru public. Un proiect a fost deja pus pe masa consilierilor generali.
„Paşii sunt destul de simpli. Noi trebuie în consiliul general să adoptăm o hotărâre prin care să solicităm Guvernului României să treacă în administrarea noastră această bază sportivă urmând ca noi să decidem trecerea în administrarea Consiliului Local sector 1”, afirmă Cătălin Câmpeanu, consilier general al Capitalei.
Proiectul are nevoie de avizele comisiilor juridice şi de patrimoniu, iar apoi ar urma să fie votat în şedinţa de consiliu general. Un moment aşteptat cu speranţă de locuitorii cartierului, care fac de câţiva ani demersuri pentru a-şi recâştiga dreptul la acest spaţiu verde.

http://www.digi24.ro...u acces limitat

Edited by decanu, 02 February 2016 - 15:10.


#126
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am asa o vaga senzatie ca amenajarea bazei respective va incepe cu niste taieri masive de copaci, asa gen reamenajarea parcului Moghioros. Ceea ce ar fi pacat. Lucrez aproape de parc si eram tare incantat cand m-am mutat ca o sa pot sta la pranz in parc. Pare-se ca nu se poate.

Edited by danX, 03 February 2016 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate