Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Condens Termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#127
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Eu cred ca este vorba de ventilatie deoarece condensul respectiv apare doar in colturile de jos. Dpmdv, daca problema era de la pozitionarea ferestrei ar fi trebuit sa vada condens pe o suprafata mai mare din sticla, nu doar in zona mai slab ventilata.

Sunt doar pareri. Deocamdata, mai avem foarte multe de observat, invatat, si corectat referitor la IPAT, pozitionarea tamplariei, ventilatia in camere, aerisire, etc. Posted Image

Invatam unii din experientele celorlalti. Posted Image

#128
mishu_cgm

mishu_cgm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2017

 cipaul, on 23 ianuarie 2024 - 11:31, said:

Am impresia ca nu neaparat ventilatia e cauza problemei, ci Mai ales pozitia exterioara a tamplariei care se raceste prea mult si implicit raceste si sticla.
Am atat termopan simplu montat la jumatatea peretelui la care nu apare condens plus geamuri clasice de lemn upgradate la care nu apare condens dar sunt montate spre interiorul peretelui.
Mentionez ca noaptea nu incalzesc in interior iar umiditatea e 50..55%.
Montajul templariei se face, acolo unde se poate, la marginea exterioara a zidariei, pentru a putea beneficia in integralitate de grosimea termosistemului folosit, care va acoperi 1cm din marginile tamplariei.

Altfel, veti avea doar cativa cm de extrudat sau ce puneti in acel gol pe afara ca izolare termica. Cam asa am primit explicatii la momentul alegerii, si mi s-a parut chiar logic, astfel am optat pt acest montaj.

Daca va ganditi ca sticla poate "fura" caldura de la perete, deja aveti punte termica acolo si problemele dvs s-ar putea sa fie mai mari pe fond :D

#129
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 cipaul, on 23 ianuarie 2024 - 11:31, said:

Am atat termopan simplu montat la jumatatea peretelui la care nu apare condens plus geamuri clasice de lemn upgradate la care nu apare condens dar sunt montate spre interiorul peretelui.
Mentionez ca noaptea nu incalzesc in interior iar umiditatea e 50..55%.

S-ar putea sa fie prea frig in camera aia, si geamurile sa nu izoleze prea bine. Spre exemplu, nici eu nu am condens pe geamurile de la balcon, desi sunt convins ca sunt unele dintre cele mai slabe ( au fost instalate de catre cei care au anvelopat blocul ). Nu am condens pe ele, dar nici in balcon nu poti sa stai mai mult de 5 minute din cauza frigului. Posted Image  

Cate grade ai in camera respectiva ?

#130
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
19...23,5 de grade dimineata, e vorba de mai multe camere si locuinte.
Cand a ramas intredeschis un geam interior a aparut condensul pe cel exterior.
Pe alt geam fara upgrade si pierderi termice mai mari apare condensul in conditii similare.

#131
smarkusyo

smarkusyo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2021
Buna seara. Stiti cumva care este cauza ca mi se aburesc si ingheata geamurile pe exterior. Este la o casa aflata in constructie, izolata pe exterior si doar tencuita la interior. La interiorinca nu am vazut condens.

#132
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postsmarkusyo, on 28 ianuarie 2024 - 19:42, said:

Buna seara. Stiti cumva care este cauza ca mi se aburesc si ingheata geamurile pe exterior. Este la o casa aflata in constructie, izolata pe exterior si doar tencuita la interior. La interiorinca nu am vazut condens.
dacă e tripan cu 4s atunci punctul de rouă se formează în exterior( așa e și normal),practic sticla este calda iar condensul îngheață,nu este un motiv de panica,sa te panichezi cind condensul apare între sticle,in cazul asta sticla trebuie schimbata

#133
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsmarkusyo, on 28 ianuarie 2024 - 19:42, said:

...mi se aburesc si ingheata geamurile pe exterior...
E o treabă bună. Geamurile tripan își fac treaba.

Edited by Digix, 28 January 2024 - 21:21.


#134
smarkusyo

smarkusyo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2021
Va multumesc pt lamurire. Sa aveti o zi buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate