Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Condens Termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cand le spun sa puna pvc ei spun ca este mai bun aluminiu

#92
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Depinde si de cine facut facute geamurile alea de AL.

#93
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu vreau să mă contrazic, dar nu e chiar așa de simplu, unul e bun și unul prost.

Depinde de buget. Pentru un buget mediu/mic, se poate alege PVC. Pentru un buget mai mare, aluminiul e superior. Adică oferă același grad de izolare termică (cu condiția să fie un profil corespunzător) sau chiar mai bun, cu o durabilitate, stabilitate a formei și durată de viață mai mare (cam dublă), clar superioară PVC-ului.

Dacă faci socoteala, prețul plătit pe durata de folosire, e posibil să iasă egal, sau mai bine aluminiul, dar e delicat pentru că presupune un preț inițial foarte mare.

#94
mihalia

mihalia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDigix, on 14 octombrie 2017 - 16:38, said:

Se va îmbunãtãți situația probabil. Dacã ai posibilitatea (și bagheta de la tâmplãrie îți permite) pune geam de minim 24 mm în configurație de low-e+ float + argon cu baghetã warm edge.

Important e sã fie profil cu barierã termicã și sã închidã bine. Dacã profilul e fãrã barierã, ne meritã decât înlocuire. Ceva poze ar fi de ajutor.

Noi ne-am instalat recent tâmplãrie pvc Gealan 75mm cu geam 24mm Lowe+Float+argon (în acte), baghete cu garnituri gri deschis (mã refer la bagheta care ține geamul în profil), baghete aluminiu la geam. (fabricã din Zalau). La temperaturi foarte scãzute, adicã -5 spre -10 grade afarã, cu 21 grade la interior cu calorifere sub geam si umiditate care nu depãșește 40%, avem condens destul în partea de jos si pe marginea garniturii în sus. Am studiat și tabelul cu punctul de rouã. Avem polistiren de 15 cm pe fațadã, intr-un bloc reabilitat în varã lui 2018.
Temperatura mãsuratã în zonele de margine geam și colțuri jos e foarte scãzutã. Sã fie garniturile de calitate slabã sau nu este argon la interior? O parere ar fi binevenitã.  Mersi! P.s: aerisim, lãsãm și pe microventilatie, avem feronerie Maco Multimatic.

#95
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihalia, on 27 ianuarie 2019 - 19:30, said:

avem condens destul în partea de jos si pe marginea garniturii în sus.

Daca aveti "destul", mai dati si la altii.

View Postmihalia, on 27 ianuarie 2019 - 19:30, said:

O parere ar fi binevenită.

E ok pentru un produs din gama 70mm cu doua sticle.

#96
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
bad post

Edited by wizake, 28 January 2019 - 17:54.


#97
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Cei care detin geamuri in tehnologia noua 4S+Float4 cu argon 90% intre ele, au condens iarna pe interior in conditii de temperaturi sub -10 grade afara si + 23 in interior?

#98
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da.

#99
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postgry2000, on 19 decembrie 2023 - 16:53, said:

Cei care detin geamuri in tehnologia noua 4S+Float4 cu argon 90% intre ele, au condens iarna pe interior in conditii de temperaturi sub -10 grade afara si + 23 in interior?

Eu zic ca depinde de umiditatea din casa.

#100
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Indiferent de umiditate si temperaturi la geamurile clasice LowE nu se intampla asta, pentru ca foaia este pe interior.
Pe de alta parte cand la exterior este o foaie chioara de geam fara depunere, gazul dintre geamuri este aproape la temperatura exterioara.
4S este o depunere ciudata. Unii spun ca lasa sa iasa caldura din interior afara si nu o lasa pe cea de afara sa intre, iar altii spun ca respinge inapoi caldura in interior.

#101
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,239
  • Înscris: 30.05.2006
La fereastra unde am tripan format din LowE de 4 cu Float de 6mm la mijloc si 4 seasons de 4mm la exterior, nu prea mai am condens, doar foarte putin gen 3-4 mm jos in buză, spre tamplarie. Daca pun haine la uscat la calorifer, intr-adevar caldura de la calorifer, evident nu mai ajunge sus spre fereastra si creste si umiditatea dar in rest nu... e ok. Nu stiu ce gaz are, daca are, banuiesc ca are ceva in interior....

La fereastra veche care oricum nu se mai inchidea bine, geamul transpira in interior (intre foile de termopan), aveam condens pe tot geamul de sus pana jos. Dar depinde si de umiditatea, depinde si de cum este izolat blocul sau casa (daca este), depinde de cum s-a montat fereastra, sunt atat de multi factori...

#102
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgry2000, on 20 decembrie 2023 - 08:41, said:

4S este o depunere ciudata. Unii spun ca lasa sa iasa caldura din interior afara si nu o lasa pe cea de afara sa intre, iar altii spun ca respinge inapoi caldura in interior.
Ciudat e si Low-e vara cand lasa sa intre caldura de afara si pe geamuri umbrire si pe urma o tine frumos in interior pt. O sauna naturala.
Ai incercat sa masori temp. Geamului interior?

#103
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View PostMaskatu, on 20 decembrie 2023 - 10:56, said:

La fereastra unde am tripan format din LowE de 4 cu Float de 6mm la mijloc si 4 seasons de 4mm la exterior, nu prea mai am condens, doar foarte putin gen 3-4 mm jos in buză, spre tamplarie. Daca pun haine la uscat la calorifer, intr-adevar caldura de la calorifer, evident nu mai ajunge sus spre fereastra si creste si umiditatea dar in rest nu... e ok. Nu stiu ce gaz are, daca are, banuiesc ca are ceva in interior....

La fereastra veche care oricum nu se mai inchidea bine, geamul transpira in interior (intre foile de termopan), aveam condens pe tot geamul de sus pana jos. Dar depinde si de umiditatea, depinde si de cum este izolat blocul sau casa (daca este), depinde de cum s-a montat fereastra, sunt atat de multi factori...

Ai un tripan foarte slab, mult mai slab ca un geam cu doua foi bune si gaz intre ele.
Clarific acum intrebarea: Apare condensul la geamuri clasice doua foi cu latime 24 mm in cazul in care la exterior este 4S si la interior geam chior cu gaz argon 90% intre ele?
Poate sunt inca foarte putini care au asa ceva.

#104
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostMaskatu, on 20 decembrie 2023 - 10:56, said:

La fereastra unde am tripan format din LowE de 4 cu Float de 6mm la mijloc si 4 seasons de 4mm la exterior, nu prea mai am condens, doar foarte putin gen 3-4 mm jos in buză, spre tamplarie. Daca pun haine la uscat la calorifer, intr-adevar caldura de la calorifer, evident nu mai ajunge sus spre fereastra si creste si umiditatea dar in rest nu... e ok. Nu stiu ce gaz are, daca are, banuiesc ca are ceva in interior....

La fereastra veche care oricum nu se mai inchidea bine, geamul transpira in interior (intre foile de termopan), aveam condens pe tot geamul de sus pana jos. Dar depinde si de umiditatea, depinde si de cum este izolat blocul sau casa (daca este), depinde de cum s-a montat fereastra, sunt atat de multi factori...

Intre foile de dublupan. Ca asa si tripanul si dublupanul sunt termopane.

#105
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postgry2000, on 20 decembrie 2023 - 15:56, said:


Ai un tripan foarte slab, mult mai slab ca un geam cu doua foi bune si gaz intre ele.
Clarific acum intrebarea: Apare condensul la geamuri clasice doua foi cu latime 24 mm in cazul in care la exterior este 4S si la interior geam chior cu gaz argon 90% intre ele?
Poate sunt inca foarte putini care au asa ceva.

De unde stii ce calitate are tripanul lui? Din ce stiu eu coeficientul tripanului lui poate fi intre 0.6-0.8 w/mpk, influentat de prezenta sau lipsa argonului, ar fi fost intre 0.6-0.7 daca nu avea o sticla de 6mm. Daca are 0.6 este un tripan foarte bun pentru produsul ales si banii platiti, arhisuficient pentru un apartament de bloc din placi de beton. Daca are 0.8 nu e chiar mare smecherie dar tot este mai bine cu 0.2 fata de un termopan foarte bun. Avand o sticla de 6mm influenteaza putin si transferul fonic, cumva a incercat sa impace si capra si varza, ceea ce este complicat atunci cand cumperi “termopane”.

Stai linistit, minunea tehnologica pe care o ai tu cred ca exista in RO de intre 15 si 20 de ani si foarte multa lume o are, sigur, unii o au doar pe oferta, altii o au si fizic. Ca na, se aleg ofertanti in functie de discount-ul afisat, se aleg ofertanti care se gandesc cum a muncit clientul banii, se aleg ofertantii care pe langa celelalte doua mai accepta o usoara negociere. Dar

Dar, in momentul de fata, foarte multa lume are minunea tehnologica. Si din nou, acum altfel, in functie de diversi factori, minunea tehnologica poate sa condenseze.

Pai hai sa vedem, tu poti avea intre 1.0 si 1.3, el poate avea intre 0.6 si 0.8, fa tu diferentele. Asta doar daca ne raportam la prezenta sau lipsa argonului, lucru greu verificabil in RO (spre imposibil). Daca luam in calcul si posibilitatea ca o sticla tratata sa lipseasca (se mai intampla la tripane, la termopane trebuie sa cauti o astfel de teapa), atunci diferentele pot fi uriase.

#106
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmurdar, on 20 decembrie 2023 - 15:58, said:

Intre foile de dublupan. Ca asa si tripanul si dublupanul sunt termopane.

Parerea mea este ca dublupan inseamna acelasi lucru cu termopan, atat ca dublupan nu contine termo, adica doua panori de sticla si atat. Termopan inseamna panou termoizolant si atat, intradevar nici tripan nu contine termo, insa contine pan la fel ca si dublupan. Dar dublu inseamna dublu si triplu inseamna triplu, adica 3 si nu doua.
Sigur, dublupan mai poate insemna si doua termopane, adica 4 sticle, nu merge, nu e cu 3.
Avem nevoie de termeni pentru a ne intelege intre noi si asa este greu, un termopan bun nu prea intelege lumea ce este, deja la tripan e mai complicat, sa vii cu dublupan cred ca te scuipa lumea intre ochi daca le zici ca tu nu ai tripan, tu ai dublupan.

Auzi..? Dar tu cand ai plecat de la Academia Romana, de la serviciu zic, fix pe forum de termopane ti-a trebuit sa intri?

#107
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
A, da, taranii cocliti posibil sa scuipe, nu contest. Si da, acestia intotdeauna, absolut intotdeauna, se vor simti lezati la cea mai mica corectura. Nimic nou sub soare.

Edited by murdar, 20 December 2023 - 19:17.


#108
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Suna bine “taran coclit” fata de jefuitor, nu?
L.E. Vezi ca ma faci sa-mi doresc alt user si nu e bine. Ca si “jefuitor” sunt datorita unui coleg.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 December 2023 - 19:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate