Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 

Condens Termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
alex1816

alex1816

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.03.2009
Salutare,

Am tot rasfoit netul dar am inca destule neclaritati....

Cazul meu:
Apartament noua, izolatie noua. Toate termponele din casa fac condens de pana la 10-15cm, cateodata apa se scurge pe pervarz si aproape imi ajunge pe parchet.
Apartamentul are 100mp, e cu 3 camere. Cum am zis mai sus, toate geamurile din casa fac condens in special cand dau drumul la centrala si incalzesc casa.... am observat ca daca plec 2-3 zile de acasa geamurile nu au condens sau daca au e foarte mic(aprox 1 cm).
Am mai avut probleme cu termopanele, nu se inchideau bine, am chemat pe cineva si mi-a schimbat la jumatate din geamuri sistemul de prindere. Geamurile sunt mari si nu aveau destule puncte de prindere.

Am uscator de rufe, toate plantele sunt pe balcon, in casa n-am niciuna. Acestea am inteles ca ar putea fi unele cauze pentru condens, la mine nu e cazul.

Am facut rost de un detector sa vad daca geamurile mele sunt low-e sau nu.
Se numeste LOW E COATING DETECTOR.
Am 3 leduri pe detector:
Clear Glass
Coated Side
Uncoated Side

Mie imi arata ca am Clear Glass pe afara, Uncoated Side pe inauntru.

Am urmatoarele intrebari:
1.Poate sa fie din alta parte decat de la sticla geamurilor?
2.E ok Clear Glass si Uncoated Side?
3.Care e diferenta intre Coated Side si Uncoated Side. Am spart google-ul si tot nu m-am prins.

EDIT: Detectorul e marca BOHLE iar modelul este BO 6164805
http://www.bohleamer...ector::103.html

Edited by alex1816, 19 February 2012 - 22:29.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Si la mine face la fel, cred ca este din cauza ca in casa, sub geam, avem un calorifer foarte fierbinte, iar afara este foarte frig, practic, diferenta de temperatura este de 30-40 grade si..face condens. Pune o cirpa, ceva, sub geam, pe pervaz si gata cu apa de pe parchet. Nu as putea sa iti spun ce geam am, dar e unul al naibii de scump  :thumbdown:  , deci nu cred ca influenteaza foarte mult tipul geamului..pina la urma e doar un geam, iar afara chiar e frig !

#3
alex1816

alex1816

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.03.2009

View Postionut76, on 19th February 2012, 22:26, said:

Si la mine face la fel, cred ca este din cauza ca in casa, sub geam, avem un calorifer foarte fierbinte, iar afara este foarte frig, practic, diferenta de temperatura este de 30-40 grade si..face condens. Pune o cirpa, ceva, sub geam, pe pervaz si gata cu apa de pe parchet. Nu as putea sa iti spun ce geam am, dar e unul al naibii de scump  :thumbdown:  , deci nu cred ca influenteaza foarte mult tipul geamului..pina la urma e doar un geam, iar afara chiar e frig !

La mine nu conteaza neparat ca e foarte frig. Si cand sunt afara in jur de 0 grade tot am condes foarte mult.

#4
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012

View Postalex1816, on 19th February 2012, 22:30, said:

La mine nu conteaza neparat ca e foarte frig. Si cand sunt afara in jur de 0 grade tot am condes foarte mult.
Si eu am aceeasi problema, doar ca in plus daca sunt plecat doua trei zile si nu "usc" geamul
apare mucegai in apropierea geamului.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Atunci e foarte cald in casa (sub geam), incearca sa opresti caloriferul intr-o camera sa vezi daca iti face condens. Acesta mai poate apare si din diverse surse de umezeala: baie alaturata, rufe uscate pe calorifer, bucatarie in care se gateste si nu se aeriseste etc. Ideea este ca apa aia de pe geam apare de undeva din interiorul casei, gaseste sursa si redu-o sau elimin-o. Eu n-am gasit-o si de aceea ma multumesc sa sterg dimineata geamul. Asta e.

#6
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

View Postalex1816, on 19th February 2012, 22:20, said:

Salutare,

Am tot rasfoit netul dar am inca destule neclaritati....

Cazul meu:
Apartament noua, izolatie noua. Toate termponele din casa fac condens de pana la 10-15cm, cateodata apa se scurge pe pervarz si aproape imi ajunge pe parchet.
Daca apartamentul e nou, e posibil ca umiditatea sa provina din pereti. Foloseste un dezumidificator .

#7
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Daca e mai cald ai sanse mai mici sa faci condens.

Ce determina condensul: umezeala in aer + suprafata de contact rece (geam).
Deci ca sa elimini condesul trebuie sa elimini cel putin una din cauze.

Surse de umezeala: oameni (care expira aer umed, care se spala, care isi usuca parul, care transpira), gatitul, apa neacoperita, aerisire insuficienta/ineficienta in baie si/sau bucatarie.

Geamul termopan e format din 2 foi de sticla (cel putin 2) separate printr-o rama din profil de aluminiu (rama are in interior silicagel =>pentru absorbirea umiditatii dintre geamuri, ca sa nu faca condens intre geaamuri). Profilul de aluminiu nu transmite caldura de la un geam la altul pentru ca e separat de geamuri printr-o banda dublu adeziva ( care izoleaza termic destul de bine).

Ce vreau sa spun este: ai condens pt ca e umezeala in casa si suprafata din interior a geamului e rece, deci se transfera caldura intre exterior si interior ( ti se raceste geamul).
Transferul de caldura intre exterior si interior poate fi micsorat printr-o distanta mai mare intre cele 2 geamuri => o rama de profil de aluminiu mai mare intre foile de geam.


O alta cauza pentru geamuri reci ar putea fi montarea tocurilor geamurilor prea mult spre exteriorul peretelui.
Explicatia ar fi ca daca e doar frig nu ar conta pozitionarea tocului, dar daca bate si vantul atunci temperatura resimtita- factorul de frig- este mult mai scazuta.

#8
violafinest

violafinest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2012
O sa imi dau si eu cu parerea despre umiditatea de pe sticla...

Cauzele pentru care apare aceasta problema sunt :
- sub geam nu exista o sursa de caldura
- in incaperea respectiva si mai ales pe pervazul geamului sunt plante
- pereti umezi
- sticla nu este termoizolanta.

Acum referitor la calitatea termopanului este foarte important si ce materiale se folosesc in alcatuirea acestuia, recomand sticla de la Guardian (firma americana cu fabrica si in Ungaria daca nu ma insel) , sticla ce provine de la francezi de la Saint Gobain nu are 4mm ci cam 3,8mm destul de multe cazuri in care coala de sticla are defecte de productie.
In bagheta de aluminiu(sunt de diferite feluri cu dimensiunile ochiurilor de mai multe feluri, exista si din material reciclat fiind mai putin lucios si nu il recomand) dintre cele 2 coli de sticla se baga un Siliporit care desi nu este la vedere are un rol foarte important , cand comandati termopane intrebati de acest siliporit si ce firma este, de preferat firma Grace (SUA)b practic este firma care le-a si inventat, daca va puneti in palma cateva granule si puneti o picatura de apa ar trebuii sa simtiti cum se incalzeste foarte puternic, cu cat e mai slaba aceasta incalzire cu atat este de mai proasta calitate si nu va absoarbe umezelea dintre colile de sticla.

Teocoloarea (etansarea) sticlei ar trebuii facuta dintr-un bi-component de preferat de la Kommerling , de departe mult peste celelalte produse concurente .

De curand a aparut si la noi pe piata bagheta dintre colile de sticla din material compozit de diferite culori, in special negru pentru profile colorate si gri pentru cele albe acestea ofera un coeficient termic mai bun decat cea clasica din aluminiu plus ca ajuta la celor care au centrale termice care pe timp de zi fiind la servici si nu merge centrala iar cand ajung acasa ii da drumu apare acea transpiratie de 2cm pe geam si asta datorita acelei baghete de aluminiu..cu bagheta din material compozit scapati de acest lucru, recomand firma SWISSPACER , exista o firma in Timisoara care foloseste acest sistem.

#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Nu va mai chinuiti . Cumparati-va un dezumidificator.
Eu aveam aceeasi problema si am scapat de ea. Nu puteam vedea pe geam afara de apa.
Am izolat apartamentul atat la interior cat si la exterior. Toata apa din camera se condensa pe suprafetele reci ( Geam, imbinarea tavan cu peretele)
Casa mirosea a mucegai groaznic cum deschideam usa era dezastru.
Imi era rusine sa invit pe cineva la mine.
Pe tavan la colturi aveam picaturi mici de apa.
Hainele in sifonier miroseau chiar daca le spalam si le depozitam pentru 2 zile pana incepeam sa le port!
Grozanic !!!!

Am cumparat un higrometru si am vazut cu stupoare ca am umiditate 89%. Locuiesc la mare va dati seama de unde umezeala in aer.
Dupa ce am vazut ca nu scade sub 70% nici daca tin 1h geamul deschis dimineata am decis sa iau un dezumidificator cu capacitatea de 200mc de aer si destinat pentru un apartament de maxim 80mp ( eu avand un ap. de 2 camere 60mp )
M-a costat 700ron dar merita fiecare ron in parte. Atentie nu va amagiti cu aer conditionat care promite dezumidificare.
Este cu compresor ca si frigiderul ( numai ca mult mai mic) . Consuma 300w/h.

Rezultatul in primele 2 saptamani de folosinta ( doar pe timpul zilei de la 8am la 23pm) scoteam cate 20L de apa in 24h.
Geamurile au inceput sa se usuce si doar la colturi mai aveam umezeala. Peretele in continuare umed
Mai bine de 1L / h.
Dupa 2 saptamani am scazut umiditatea la 60% si am inceput sa "recoltez" 3L de apa pe zi (~16-18h folosire nonstop)
Deja umezeala pe geam nu mai vedeam decat cand se gatea in bucatarie datorita aburului care mai scapa prin casa.

dupa 1 Luna dezumidificatorul  il am setat pe 55% si imi recolteaza cam 3L in 4 sau 5 zile. Super ok!
Nu il las si noaptea deoarece acel zgomot usor al ventilatorului ma deranjeaza. Nu am somnul foarte adanc si il aud.

Rezultat aceeasi casa insa fara miros de mucegai
In primul rand incepeti cu masuratorile. Cumparati Higrometru si masurati evolutia umezelii intimpul zilei.
Vedeti daca deschideti geamul cat de repede scade umezeala si in cat timp revine la cifre alarmante.
Poate puteti rezolva problema prin 2 sau 3 aerisiri zilnice.

Ca si confort d.p.d.v. al umiditati trebuie sa aveti intre 45% si 65% umiditate in casa
Eu am setat pe 55% ca mi se pare perfect!

Va urez succes!

Edited by mandrku, 18 April 2012 - 13:36.


#10
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Post1741010, on 20th February 2012, 00:03, said:

Daca apartamentul e nou, e posibil ca umiditatea sa provina din pereti. Foloseste un dezumidificator .
Asa este. Si aerisiti mai des.

View Postmandrku, on 18th April 2012, 14:33, said:

Casa mirosea a mucegai groaznic cum deschideam usa era dezastru.

Foarte bun postul.

Edited by buleala, 18 April 2012 - 13:39.


#11
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
cand aerisesti nu intra aer umed, ma intreb daca geamul ar avea sticla din plastic cel putin la interior nu ar scadea condensul ...

#12
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
mandruku ce nivel de zgomot are si ce marca e aparatul ?

#13
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postajutorr, on 28th April 2012, 21:19, said:

mandruku ce nivel de zgomot are si ce marca e aparatul ?

Scuza-mi intarzierea cu care iti raspund.
Nu am primit pe email notificarea postului tau, desi sunt abonat la Topic.

Aparatul meu este : DURACRAFT 10 L DD-TEC10E
[ http://www.buzzshop.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/d/ddtec10_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Detalii mai multe aici
Este destinat pentru încăperi de până la 80 m²(in apartament trebuie sa-l plimbi din camera in camera). Eu ziua il tin in dormitor si pe timpul noptii il scot pe hol pentru restul apartamentului. Nu se aude cum functioneaza pe hol.
Colecteaza max. 10 l de ap/24 h, în funcție de umiditatea și temperatura din cameră
Capacitate rezervor ~3L
Nivel zgomot: 41db ( exact ca un ventilator mare din acela cu picior care se roteste)

In primele saptamani descarcam rezervorul de 2 ori pe zi.
Dupa aceea 1 data pe saptamana

Este bun aparatul deoarece are si higrometru digital pe el si odata setata limita de dezumidificare merge pana o atinge.
Apoi mai are si avantajul ca poate fi cuplat direct la un furtun si evacuarea poate fi facuta direct in canalizare fara a mai fi nevoie golirea recipientului de 3L
Este buna functia pentru momentele cand pleci de acasa 1, 2 saptamani.

In Romania o sa-l gasesti la preturi de la 699ron la 1000ron. Sursa Shopmania

Nota: In perioada MAI - OCTOMBRIE este oprit deoarece am umiditate 55% din cauza ca tin ferestrele deschise ~60% din timp.

#14
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Atentie la Far Est !
Sunt niste escroci !
Pretusi cu 25-30 % mai mari decat piata pentru produse de o calitate execrabila, cum nu mai gasesti la concurenti. Chestia este ca esti de buna credinta cand cumperi si ulterior cand vezi ca ai fost pacalit si ti s-a vandut ceva cu probleme de functionalitate, de iti sta mintea in loc, ei iti cer al'i bani in loc sa remedieze in pretul oricum foarte mare platit !

#15
AnaMiruna

AnaMiruna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2012
In apartamentul mamei mele se intampla acest lucru dupa ce am inlocuit geamurile vechi cu geamuri termopan cu 3 foi de geam. Initial am calculat varianta unui dezumidificator...dar imi parea o investitie mare si am fost speriata si de tot ce se scrie depre aerul prea uscat, infectiile respiratorii etc. Pana la urma am cumparat un higrometru analog de precizie sa vad exact care este situatia de pe www.malvi.ro si am inlocuit caloriferul vechi care deja cerea asta cu unul nou la care am adaugat 3 elementi in plus. Problema a fost eliminata si am acum in camera o umiditate de 45-55%. Acum ma pregatesc sa inlocuiesc si pervazul :)

#16
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
asta este vrajeala pe care ne pune sa o inghitim cei din cartelul termopanelor,o fereastra termopan de buna calitate nu are voie sa faca condens indiferent de conditiile externe si interne.
cine inainteaza tot felul de scenarii si cauze ori nu se pricepe ori este mincinos.
am locuit in zone cu umiditate mult mai ridicata decat in romania,si in atmosfera si implicit si in case si nu exista un termopan sa faca condens,nici macar unul,si chiar in case neizolate sau prost incalzite si aerisite.
am locuit intr-o casa unde umiditatea era ceva mai scazuta ca intr-o sauna,practic haine uscate nu existau niciodata si tot nu aveam condens pe geamuri.
pe mine aceste termopane din Ro mi-au scos peri albi pina cand intr-unul din ap. am reusit sa pun unele aduse de mine din italia,mai erau si second hand si de atunci nu mai am probleme.
un amic la recomandarea si patania mea a luat termopane second hand din germania si tot la fel nu are probleme de umiditate,fix acelasi fel de casa a vecinilor lui cu termopane care mai de care mai scumpe dar bine inteles made in romanica sunt de tot rahatul.

#17
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
supărare Mare, martaxiuleeee.
o fereastră termopan este formată din tâmplărie+sticlă+alte accesorii.
dacă elementul sticlă este de slabă calitate, adică "chioară", adică cea mai ieftină, sunt intrunite condițiile apariției condensului.

nu se poate ca mergand la cauze și eliminându-le, să nu elimini efectele.

#18
claudia_mami

claudia_mami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
sfat care il voi urma eu la  izolarea termica pe dinafara a apartamentului  - este dea  aplica pe linga fereastra   o alta izolatie  mult mai rezistenata si mai scumpa  intrebati  mesteri  -ei vor spune ca e ok si cu aceasta ca sa nu cumpere (cumparati voi )  va fi geamul doar transpirat .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate