Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Imortalitatea sufletului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#37
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 05:56, said:

Corect, insa nu uita ca si Fiul, adica Isus, nu doar Tatal, are viata in Sine (nemurirea): Ioan 5:26
Hristos este Dumnezeu dar si creatura ca om. Eu am afirmat strict doar despre creaturi, nu despre Dumnezeu intrupat.
Tatal a dat Fiului sa aiba viata in Sine comfirma exact faptul ca Fiul nu este doar o simpla creatura ci o intrupare a dumnezeirii, deoarece Fiul ca divinitate are viata in Sine, iar prin intrupare omul Hristos a obtinut nemurirea vesnica in Sine pt ca omul Hristos nu este o alta persoana diferita de Dumnezeu Fiul, ci este e vorba de dubla natura A Domnului. In sensul asta Tatal a dat Fiului sa aiba viata in Sine pt ca viata asta nu se da nimanui, ci ii apartine exclusiv naturii dumnezeiesti. Iisus este singurul om care a primit viata in Sine ca proprietate a Sa, tocmai pt faptul ca El nu este doar om, ci este si Dumnezeu...

Edited by leowatcher, 23 May 2012 - 07:59.


#38
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postleowatcher, on 23rd May 2012, 08:50, said:

iar prin intrupare omul Hristos a obtinut nemurirea vesnica in Sine

cu asta nu sunt de acord, nimic nu ne arata in Scripturi ca Isus "si-a castigat" dreptul la nemurire ci totul arata ca Isus de la inceput a avut aceasta nemurire ca si calitate intrinseca, inca din zilele vesniciei cand a fost nascut de Tatal.

#39
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postdancingcolors, on 22nd May 2012, 21:26, said:

Cine citeste Biblia cu atentie, vede ca exista anumite expresii in care cuvantul "suflet" se foloseste cu un inteles distinct:


Tatal Ma iubeste, pentru ca Imi dau viata, ca iarasi s-o iau. (Ioan.10:17)

aici, in textul original, este "imi dau sufletul", adica mor, asta a vrut sa spuna Isus.

Mama ce ghinion si pe Hristos asta ca te-ai nascut cu 2000 de abi dupa el, poate daca erai cu el acolo il mai corectai tu din cand in cand//

Ma amuza foarte mult astea cu : aici voia sa spuna.... =)
Tipic sectarilor

Edited by JhonLocke, 23 May 2012 - 08:28.


#40
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostJhonLocke, on 23rd May 2012, 08:27, said:

Mama ce ghinion si pe Hristos asta ca te-ai nascut cu 2000 de abi dupa el, poate daca erai cu el acolo il mai corectai tu din cand in cand//

Ma amuza foarte mult astea cu : aici voia sa spuna.... =)
Tipic sectarilor

Este tipic celor car studiază atent Scriptura, nu celor care o citesc superficial ...

În versetul menționat de dancingcolors apare cuvântul suflet în original.  Fă cercetări mai atente și te vei convinge singur.  ;)

Edited by Eugen3, 23 May 2012 - 09:35.


#41
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 23rd May 2012, 10:34, said:

Este tipic celor car studiază atent Scriptura, nu celor care o citesc superficial ...

În versetul menționat de dancingcolors apare cuvântul suflet în original.  Fă cercetări mai atente și te vei convinge singur.  ;)

ce cercetari sa mai faca, doar i-am dat "mura in gura", are link pe biblos.

#42
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostEugen3, on 23rd May 2012, 10:34, said:

Este tipic celor car studiază atent Scriptura, nu celor care o citesc superficial ...

În versetul menționat de dancingcolors apare cuvântul suflet în original.  Fă cercetări mai atente și te vei convinge singur.  ;)

Sa iti aduc aminte ca tu citesti o biblie care are adaugate cuvintele sefului sectei tale?

asa ca ciocu cu studiatu bibliei

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 11:02, said:

ce cercetari sa mai faca, doar i-am dat "mura in gura", are link pe biblos.

stiu prietene, ca cu siteul ala "cercetez si eu scripturile"

dar nu e voie sa spui ca :a vrut sa spuna e ca si cum ai zice ca Hristos nu stia sa vorbeasca, acolo
dupa cum ai vazut si u
Tatal Ma iubeste, pentru ca Imi dau viata, ca iarasi s-o iau. (Ioan.10:17)
ψυχήν-psychēn-este tradus ca 'viata'
comparam scriptura  cu scriptura
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
ζωή-zōē- este tradus tot prin Viata

Edited by JhonLocke, 23 May 2012 - 21:20.


#43
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 08:10, said:

cu asta nu sunt de acord, nimic nu ne arata in Scripturi ca Isus "si-a castigat" dreptul la nemurire ci totul arata ca Isus de la inceput a avut aceasta nemurire ca si calitate intrinseca, inca din zilele vesniciei cand a fost nascut de Tatal.
nu ai inteles comentariul. Ca om are un inceput, vezi intruparea. Ca Dumnezeu El are viata in Sine oricand pt ca este etern existent fara inceput.

#44
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 09:10, said:

cu asta nu sunt de acord, nimic nu ne arata in Scripturi ca Isus "si-a castigat" dreptul la nemurire ci totul arata ca Isus de la inceput a avut aceasta nemurire ca si calitate intrinseca, inca din zilele vesniciei cand a fost nascut de Tatal.

Deci Iisus este o creatie nu?

#45
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostJhonLocke, on 23rd May 2012, 22:55, said:

Deci Iisus este o creatie nu?

asta ai inteles tu, atat te duce capul.

View Postleowatcher, on 23rd May 2012, 22:12, said:

nu ai inteles comentariul. Ca om are un inceput, vezi intruparea. Ca Dumnezeu El are viata in Sine oricand pt ca este etern existent fara inceput.

te rog frumos sa-mi arati ce am intrebat, unde scrie ca Tatal si Fiul formeaza unul si acelasi Dumnezeu, alte comentarii sunt de prisos, ori arati ce te-am intrebat, ori nu si alte explicatii nu-si au rostul.

eu ti-am aratat negru pe alb, ca Fiul are ca Dumnezeu pe Tatal, vad ca ai sters efectiv cu buretele aceste versete atat de explicite din Scripturi, si vrei sa accept o dogma pe care tu nu o poti arata in Scripturi !

#46
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postdancingcolors, on 24th May 2012, 07:31, said:

te rog frumos sa-mi arati ce am intrebat, unde scrie ca Tatal si Fiul formeaza unul si acelasi Dumnezeu, alte comentarii sunt de prisos, ori arati ce te-am intrebat, ori nu si alte explicatii nu-si au rostul.

eu ti-am aratat negru pe alb, ca Fiul are ca Dumnezeu pe Tatal, vad ca ai sters efectiv cu buretele aceste versete atat de explicite din Scripturi, si vrei sa accept o dogma pe care tu nu o poti arata in Scripturi !
Sper ca doar ai incurcat topicele si nu faci trolling.  unde ai intrebat asa ceva?
Eu am comentat versetul lui Ioan la care ai facut referinta. Te certi cu altii nu cu mine. Ti-am spus ca Hristos ca divinitate nu a primit nemurirea de la nimeni, doar este Dumnezeu adevarat, prin urmare atributele dumnezeiesti El nu le-a primit ca divinitate (absurd)  ci ca om indumnezeit.

Referitor la intrebarea ta, eu zic sa recitesti ce am scris la subiectul despre divinitatea lui Iisus pt ca din ce am postat in repetate randuri se poate observa clar ca Hristos este acelasi Dumnezeu cu Tatal si ca nu exista mai multi dumezei adevarati..

Vezi si Ioan 1,1!

#47
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postleowatcher, on 25th May 2012, 09:22, said:

ci ca om indumnezeit.


Isus e om indumnezeit? scuza-ma daca nu am inteles eu bine.

View Postleowatcher, on 25th May 2012, 09:22, said:

Vezi si Ioan 1,1!

scrie acolo ca Isus si Tatal formeaza unul si acelasi Dumnezeu?

#48
center2001

center2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.09.2011

View Postzexelica, on 22nd May 2012, 20:41, said:

Eu am argumentat biblic, stimabile si am primit un raspuns "la liber", fara vreo proba biblica.
Iar, simplul comentariu "niciunde apostolii nu invata" denota ca nici macar bunul simt sa citesti ca Scriptura este Cuvantul Domnului, nicidecum al apostolilor, nu l-ai avut.........
Ai citit vreo brosurica murdara de la biserica si te-au pacalit ca esti crestin stimabile.
Eu nu inteleg cum mai ai tu tupeu sa postezi aici, dupa ce ai dat-o in bara cu profetia.

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcenter2001, on 26th May 2012, 21:11, said:

Eu nu inteleg cum mai ai tu tupeu sa postezi aici, dupa ce ai dat-o in bara cu profetia.
Stimabile, eu am "dat-o la intors" din 2010 iar daca esti barbat ti-o iei si taci, ca ai vorbit in plus. Insa nu cred ca esti barbat.....

#50
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
"Pentru sângele vieților voastre voi cere socoteală" (Geneza 9,5- versiunea NTR) în Septuaginta: "αίμα τών ψυχών"= sângele sufletelor. În concepția ortodoxă despre suflet, sufletul are sânge?

#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdancingcolors, on 24th May 2012, 07:31, said:

asta ai inteles tu, atat te duce capul.



te rog frumos sa-mi arati ce am intrebat, unde scrie ca Tatal si Fiul formeaza unul si acelasi Dumnezeu,


In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi. (Ioan.14:20)


Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)


Insa nu-ti este caracteristic se pare sa pui mana pe scriptura.


Eu si Tatal UNUL (una) suntem." (Ioan.10:30)


Literal Translation
I and the Father are one.'

Edited by husand, 28 May 2012 - 11:04.


#52
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Posthusand, on 28th May 2012, 12:01, said:

Insa nu-ti este caracteristic se pare sa pui mana pe scriptura.
iar tie nu-ti este caracteristic sa gandesti, pare-mi-se.

#53
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 28th May 2012, 11:01, said:

In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi. (Ioan.14:20)


Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)


Insa nu-ti este caracteristic se pare sa pui mana pe scriptura.


Eu si Tatal UNUL (una) suntem." (Ioan.10:30)


Literal Translation
I and the Father are one.'

Interesant modul tău de a interpreta Biblia ...
CAM TOȚI SUNT UNII ÎN ALȚII LITERALMENTE ...  :D

ÎN PLUS, NU ȚI SE PARE CĂ SUNT CAM MULȚI PE ACELAȘI SCAUN LITERAL?  :D

PE DE ALTĂ PARTE, ISUS NU A SPUS "UNUL" SUNTEM, CI "UNA" SUNTEM.  Nu este aceeași mâncare de pește ...
Iar Isus a explicat apoi ce înseamnă "una".

(IOAN 17:11) Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume, iar eu vin la tine. Tată sfânt, veghează asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, așa cum și noi suntem una.

(IOAN 17:21) pentru ca toți să fie una, așa cum tu, Tată, ești în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu tine, ca și ei să fie în unitate cu noi, pentru ca lumea să creadă că tu m-ai trimis.

#54
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 28th May 2012, 12:34, said:

(IOAN 17:21) pentru ca toți să fie una, așa cum tu, Tată, ești în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu tine, ca și ei să fie în unitate cu noi, pentru ca lumea să creadă că tu m-ai trimis.


Ma rog ca toti sa fie unul, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie unul in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis. (Ioan.17:21)


Literal Translation
that they all may be one, as Thou Father art in me, and I in Thee; that they also in us may be one, that the world may believe that Thou didst send me.


ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 17:21
ἵνα πάντες ἐν ὦσιν καθὼς σύ, πατὴρ ἐν ἐμοὶ καγὼ ἐν σοί, ἵνα καὶ αὐτοὶ ἐν ἡμῖν ὦσιν, ἵνα ὁ κόσμος πιστεύῃ ὅτι σύ με ἀπέστειλας.


εν  adjective - nominative singular neuter
heis  hice:  one -- a(-n, -ny, certain), + abundantly, man, one (another), only, other, some.



Da, ati explica numai sa si admiti.

Edited by husand, 28 May 2012 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate