Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Imortalitatea sufletului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 16th February 2012, 10:23, said:

Deci unde scrie ca sufletele sfintilor erau cu Hristos...le stergem? Ca sa e mai bine, nu te va mai contrazice nimeni cu versuri din Scriptura.
Nu trebuie sa le stergem. Trebuie doar sa le intelegem in context.
Asadar, exemplul tau cu "sufletele de sub altar", ar trebui adus ca argument in favoarea imortalitatii [sufletului] omului,doar dupa ce intelegem/stabilim ce masura poarta la hainele albe "sufletele de sub altar" care striga precum odinioara striga din pamant sangele lui Abel...  :console:

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Dude_2nd, on 16th February 2012, 11:16, said:

Nu trebuie sa le stergem. Trebuie doar sa le intelegem in context.
Asadar, exemplul tau cu "sufletele de sub altar", ar trebui adus ca argument in favoarea imortalitatii [sufletului] omului,doar dupa ce intelegem/stabilim ce masura poarta la hainele albe "sufletele de sub altar" care striga precum odinioara striga din pamant sangele lui Abel...  :console:
Fiti atenti aici:


Dude_2nd , ce s-a intamplat cu talharul rastignit pe crucea din dreapta Domnului Isus, dupa ce a murit ? Unde a ajuns ?

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kruger, on 16th February 2012, 11:18, said:

Fiti atenti aici:


Dude_2nd , ce s-a intamplat cu talharul rastignit pe crucea din dreapta Domnului Isus, dupa ce a murit ? Unde a ajuns ?
Evident ca in mormant. La fel ca Fiul lui Dumnezeu.


Acuma, fiti atenti aici:
kruger, o intrebare: unde a fost Isus-Fiul lui Dumnezeu- in cele trei zile dupa moartea Sa pe cruce?

Edited by Dude_2nd, 16 February 2012 - 12:20.


#22
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Dude_2nd, on 16th February 2012, 11:16, said:

Nu trebuie sa le stergem. Trebuie doar sa le intelegem in context.
Asadar, exemplul tau cu "sufletele de sub altar", ar trebui adus ca argument in favoarea imortalitatii [sufletului] omului,doar dupa ce intelegem/stabilim ce masura poarta la hainele albe "sufletele de sub altar" care striga precum odinioara striga din pamant sangele lui Abel...  :console:

Cred că începe să înțeleagă încet încet care este adevărul, dar mândria și prejudecățile îl împiedică să recunoască faptul că interpretează greșit unele versete din Scriptură ....  ;)

#23
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
unde scrie in Biblie ca sufletul este nemuritor?

#24
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dancingcolors, on 21st May 2012, 11:20, said:

unde scrie in Biblie ca sufletul este nemuritor?

Poate aici:  :D

(GENEZA 17:14) Cel de sex bărbătesc care este necircumcis și care nu-și va circumcide carnea prepuțului, da, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. A încălcat legământul meu“.

(JUDECĂTORII 16:30) Și Samson a zis: „Sufletul meu să moară împreună cu filistenii“. Și s-a aplecat cu putere, iar casa a căzut peste domnitorii aliați și peste tot poporul din ea, astfel că atunci când a murit a ucis mai mulți oameni decât a ucis în timpul vieții lui.

(IOV 33:22) Sufletul i se apropie de groapă și viața, de cei ce pricinuiesc moartea.

(PSALMUL 78:50) A pregătit o cărare pentru mânia sa. Nu le-a scăpat sufletul de la moarte. Le-a dat viața pradă ciumei.

(ISAIA 53:12) De aceea îi voi da o parte cu cei mulți și el va împărți prada cu cei tari, pentru că și-a vărsat sufletul în moarte și a fost numărat cu cei ce încalcă legea. El a purtat păcatul multora și a intervenit pentru cei ce încalcă legea.

(FAPTELE 3:23) Da, orice suflet care nu va asculta de Profetul acela va fi distrus din mijlocul poporului».

#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dancingcolors, on 21st May 2012, 12:20, said:

unde scrie in Biblie ca sufletul este nemuritor?
Apocalipsa 6
9Cînd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiați din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și din pricina mărturisirii, pe care o ținuseră.

    10Ei strigau cu glas tare, și ziceau: ,,Pînă cînd, Stăpîne, Tu, care ești sfînt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sîngele nostru asupra locuitorilor pămîntului?``

#26
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 zexelica, on 14th February 2012, 16:19, said:

Aha, deci stergem ce scrie mai jos, nu vrei? Ca sa nu mai fie contradictie cu doctrina ta satanica.

Apocalipsa 6

    9Cînd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiați din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și din pricina mărturisirii, pe care o ținuseră.

    10Ei strigau cu glas tare, și ziceau: ,,Pînă cînd, Stăpîne, Tu, care ești sfînt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sîngele nostru asupra locuitorilor pămîntului?``

e chiar hilar ce argument ai adus!
nu poti face din Apocalipsa o carte doctrinara, din simplul motiv ca este compusa din viziuni simbolice si nu din realitati; tot in Apocalipsa, daca vei citi, se scrie ca Ioan a vazut sufletele celor care nu s-au inchinat fiarei, nici icoanei, nici nu au primit semnul...ori aceasta fiara este inca de domeniul viitorului, si semnul, este clar ca ce vede Ioan este o imagine profetica.

niciunde apostolii nu invata ca dupa moarte sufletul iese din om si se duce undeva, niciunde!


si in plus de asta eu intrebasem despre nemurirea sufletului, tu ai raspuns cu totul altceva! din versetele acelea nu rezulta nemurirea inerenta a sufletului !

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, se vede ca nu ai studiat si chiar daca te-ai chinuit sa citesti ceva despre Scriptura ai citit numai tampenii, serios. Teologii pe care i-ai citit sunt niste nemernic care ignora ca TOATA Scriptura este o parabola, adica are si inteles spiritual.

Iar, daca-mi faci un comentariu la liber, ca la poezie, mai bine ocupa-te de altceva decat sa pierzi timpul pe aici. Crestinii compara Scriptura cu Scriptura, nu concluziile tale sau ale mele cu Scriptura. Ma rog, la tine la biserica sunt ferm convins ca daca bagi de la tine te aplauda, insa un crestin te va atentiona in permanenta ca gresesti.

#28
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 zexelica, on 22nd May 2012, 20:19, said:

Stimabile, se vede ca nu ai studiat si chiar daca te-ai chinuit sa citesti ceva despre Scriptura ai citit numai tampenii, serios. Teologii pe care i-ai citit sunt niste nemernic care ignora ca TOATA Scriptura este o parabola, adica are si inteles spiritual.

Iar, daca-mi faci un comentariu la liber, ca la poezie, mai bine ocupa-te de altceva decat sa pierzi timpul pe aici. Crestinii compara Scriptura cu Scriptura, nu concluziile tale sau ale mele cu Scriptura. Ma rog, la tine la biserica sunt ferm convins ca daca bagi de la tine te aplauda, insa un crestin te va atentiona in permanenta ca gresesti.


ce sa spun decat ca ai ocupat spatiul degeaba, mai bine nu scriai,
domnule,
daca nu ai argumente biblice sa aduci, alte discutii sunt inutile !

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu am argumentat biblic, stimabile si am primit un raspuns "la liber", fara vreo proba biblica.
Iar, simplul comentariu "niciunde apostolii nu invata" denota ca nici macar bunul simt sa citesti ca Scriptura este Cuvantul Domnului, nicidecum al apostolilor, nu l-ai avut.........
Ai citit vreo brosurica murdara de la biserica si te-au pacalit ca esti crestin stimabile.

#30
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 zexelica, on 22nd May 2012, 20:41, said:

Eu am argumentat biblic, stimabile si am primit un raspuns "la liber", fara vreo proba biblica.
Iar, simplul comentariu "niciunde apostolii nu invata" denota ca nici macar bunul simt sa citesti ca Scriptura este Cuvantul Domnului, nicidecum al apostolilor, nu l-ai avut.........
Ai citit vreo brosurica murdara de la biserica si te-au pacalit ca esti crestin stimabile.

domnule, te rog sa fii mai respectuos! am pus intrebarea: unde scrie ca sufletul este nemuritor, ca are aceasta proprietate intrinseca!!! NU ATI RASPUNS! nu te da dupa deget, pentru ca nu ai raspuns!

eu pot veni cu versete unde se arata ca sufletul moare, asa ca nu ma poti acuza ca am raspuns "la liber", dumneata esti cel care turui pe aici FARA SA ADUCI PROBE SCRIPTURALE

EZECHIEL 18:4 !!!

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 16th February 2012, 12:18, said:

Fiti atenti aici:


Dude_2nd , ce s-a intamplat cu talharul rastignit pe crucea din dreapta Domnului Isus, dupa ce a murit ? Unde a ajuns ?
Mai, asta e problema hermeneuticii seminariilor. Baietii astia doar repeta ce li s-a bagat pe gat. Ei nu inteleg cand este o parabola si cand nu, exact ca si teologii lor. Asa ca atunci cand le convine este o parabola, iar cand nu, te ignora.

Simplul fapt ca individul iehovist spune de sangele care striga din pamant si-l compara cu sufletele de sub altar, denota ca Scriptura este de neinteles pt el. Despre sange nu scrie ca este nemuritor, iar el sa face ca ploua, altfel si-ar contrazice biserica.

#32
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Cine citeste Biblia cu atentie, vede ca exista anumite expresii in care cuvantul "suflet" se foloseste cu un inteles distinct:


Tatal Ma iubeste, pentru ca Imi dau viata, ca iarasi s-o iau. (Ioan.10:17)

aici, in textul original, este "imi dau sufletul", adica mor, asta a vrut sa spuna Isus.

http://biblos.com/john/10-17.htm

bineinteles, Isus nu si-a dat cuiva sufletul, ci pur si simplu este o expresie care inseamna a muri

iata un alt verset:

Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea ca El Si-a dat viata pentru noi; si noi deci trebuie sa ne dam viata pentru frati. (1Ioan.3:16)

aici, in original, este suflet, Isus si-a dat sufletul pentru noi, noi trebuie sa ne dam sufletul pentru frati.

http://biblos.com/1_john/3-16.htm

intrebare: cum imi pot da sufletul pentru frati? efectiv sa scot acea entitate imateriala din mine si ce...sa fac cu ea, cui sa dau sufletul? nu! intelesul aici este de "viata", fiind o expresie.

in anumite contexte, suflet=viata

Edited by dancingcolors, 22 May 2012 - 20:27.


#33
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Sufletul omului nu este nemuritor. Doar Dumnezeu are nemurirea in Sine. Nicio creatura nu este nemuritoare prin ea insasi, iar fara Dumnezeu nu exista viata.

Kruger,
referitor la talharul de pe cruce, stiu ca textul este problematic si polemic, insa nu uita ca acelasi Hristos le-a spus ucenicilor dupa momentul invierii ca pana atunci El nu s-a suit la Tatal. Pai a fost in Rai dar nu la Tatal???  Chiar daca talharul ar fi acum in Rai, asta nu schimba cu nimic problematica eretic-spiritista a nemuririi omului mort pe veci. Nici cei salvati nu au nemurirea in ei ca fiind proprie, ci au viata vesnica in Hristos.

Mort inseamna mort, nu viu in mormant. Mort vesnic inseamna eliminat pe veci, nu viu pe veci in moarte vesnica...

#34
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

 leowatcher, on 22nd May 2012, 22:25, said:

Sufletul omului nu este nemuritor. Doar Dumnezeu are nemurirea in Sine. Nicio creatura nu este nemuritoare prin ea insasi, iar fara Dumnezeu nu exista viata.

Kruger,
referitor la talharul de pe cruce, stiu ca textul este problematic si polemic, insa nu uita ca acelasi Hristos le-a spus ucenicilor dupa momentul invierii ca pana atunci El nu s-a suit la Tatal. Pai a fost in Rai dar nu la Tatal???  Chiar daca talharul ar fi acum in Rai, asta nu schimba cu nimic problematica eretic-spiritista a nemuririi omului mort pe veci. Nici cei salvati nu au nemurirea in ei ca fiind proprie, ci au viata vesnica in Hristos.

Mort inseamna mort, nu viu in mormant. Mort vesnic inseamna eliminat pe veci, nu viu pe veci in moarte vesnica...

Apreciez ceea ce ai spus aici deoarece ai judecat logic și sincer! :)
Biblia nu se contrazice.

(Ioan 20:17) ... 17 Isus i-a zis: „Nu te mai prinde de mine! Fiindcă n-am urcat încă la Tatăl. Ci du-te la frații mei și spune-le: "Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru"

În legătură cu versetul din Luca, interpretarea corectă este:

(Luca 23:43) ... Iar el i-a zis: „Adevărat îți spun astăzi: Vei fi cu mine în Paradis!“

Scrierile ebraice erau lipsite de punctuație și de aici interpretarea eronată. Dar, trebuie analizat întregul context al Bibliei pentru a afla care este realitatea.
Mai gândește-le la un lucru. Isus prezisese că va fi omorât și că nu va fi ridicat din morți decât a treia zi (Luca 9:22).

Ce a vrut să spună Isus cu privire la "Paradis" ? Gândește-te! Unde s-a aflat la început Paradisul?

Dumnezeu i-a așezat pe primii oameni, Adam și Eva, într-un paradis, aici pe pământ. Acest paradis se numea grădina Eden. Geneza 2:8–10.
Edenul s-a aflat pe pământ, iar Dumnezeu și-a propus ca întregul pământ să devină un paradis.
Însă Adam și Eva n-au ascultat de Dumnezeu și au fost izgoniți din frumoasa lor locuință (Geneza 3:23, 24).

Edited by Catalin-, 22 May 2012 - 21:57.


#35
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 leowatcher, on 22nd May 2012, 22:25, said:

Sufletul omului nu este nemuritor. Doar Dumnezeu are nemurirea in Sine. Nicio creatura nu este nemuritoare prin ea insasi, iar fara Dumnezeu nu exista viata.

Corect, insa nu uita ca si Fiul, adica Isus, nu doar Tatal, are viata in Sine (nemurirea): Ioan 5:26

#36
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Ioan 11: 24. "Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi."

Marta nu spune: stiu ca sufletul lui a iesit din trup si este in Rai cu sfintii si cu ingerii, ci afirma speranta adevaratilor crestini si anume INVIEREA. Daca sufletul este viu, cand omul e mort fizic, atunci in ce mai consta Invierea? doar ca sufletul viu fiind sa ia un trup ca sa aiba simturile mai ascutite cum zicea Brill? ati redus la nimic si ati batjocorit minunata speranta a Invierii, si atentie Isus nu corecteaza ce spune Marta care invatase corect asa cum rabinii propovaduiau iudeilor, aceeasi invatatura este si acum, nu gasim in NT o "indreptare" sau o "reactualizare" a vechii invataturi despre Inviere cum o aveau iudeii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate