Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22121 replies to this topic

#18919
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 01 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Nu stiu care va fi viitorul focului cu lemne, vom vedea. Momentan din pacate, vad ca pretul lemnelor împinge oamenii sa se orienteze către racordarea la gaze.

Ca e bine ca e rau, nu stiu, ce stiu e ca mai puțini oameni vor face focul cu lemne.

Globalizarea si monopolizarea resurselor ne ajunge pe toti.
Cand de un salariu mediu in URSS se puteau cumpara 40 tone de lemne sau 400 litri de benzina, sau 5000 mc de gaz metan, sau 8 tone de antracit ( ca echivalent banesc: 1100 de paini albe de cca 350 g/batonul, iar acum o paine din acestea este mai ieftina ca un mc de gaz metan) :
- cei ce se incalzeau cu gaze nici nu aveau contoare si plateau gazele la pausal,
- cei ce se incalzeau cu sobe cumparau lemne doar pentru aprins carbunii,
- existau camioane (spre exemplu, ЗИЛ) care aveau un consum de 40 litri de benzina la 100 km.

Cu cresterea pretului la gaze nu se mai poate discuta decat despre centrale cu condensatie. Sobele pe gaz construite in situ daca nu vor fi interzise - vor disparea in mod natural.

Revenind la sobe pe biomasa, pretul lemnelor ne va conditiona sa elaboram proiecte de cladiri eficiente energetic care sa se poata incalzi cu sobe doar performante.
In concluzie, '"tot raul este spre bine'". Posted Image

Edited by andreilesan, 04 November 2018 - 11:12.


#18920
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Progresul nu consta in sobe pe lemne sau case eficiente energetic invelite in polistiren . Cele mai eficiente sobe sunt cele hibrid , un amestec de metal cu materiale refractare si materiale izolante cu dimensiuni cat mai reduse si consum mic de combustibil pentru consumatorii rezidentiali .
Energia care ne inconjoara si potentialul care determina schimbari ... din rau in mai rau .

#18921
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
"Jøtul F 105 este adaptat pentru locuințe cu consum redus de energie. Aprobat pentru clasa 1 înseamnă că aragazul din lemn poate fi ars cu o eficiență mai scăzută decât pentru clasa 2. Produsele din clasa 1 arde curat la cel mai mic consum de lemn sub 0,8 kg / oră, în timp ce produsele din clasa 2 ard curat, cu cel mai mic consum de lemn sub 1,25 kg / pe ora."

https://jotul.com/in.../jotul-f-105-sl

Edited by csomi, 04 November 2018 - 14:01.


#18922
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgi0, on 04 noiembrie 2018 - 11:40, said:

...case eficiente energetic ...
Energia care ne inconjoara... potentialul care determina schimbari ... din rau in mai rau .

Cat produci ,atat consumi...zero sau sau cat mai aproape de zero...rau, foarte rau ...gandit . Posted Image

View Postgi0, on 04 noiembrie 2018 - 11:40, said:

... Cele mai eficiente sobe sunt cele hibrid...

Cu functionare pe biomasa-electric, chiar si cu zero emisii Posted Image

Edited by csomi, 04 November 2018 - 15:15.


#18923
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010

View Postsandy76, on 04 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Unde gasesc in Romania placile alea?

Am vazut ceva asemanator aici  http://www.semineu-c...de_pret/1Ă‚ Ă‚ "cahla panel" 23x51cm...  cele din imagine sunt 21x42 cm

Edited by csomi, 04 November 2018 - 15:53.


#18924
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
testul si primul foc al colegilor mei la un termosemineu de calitate, sursa pricipala de caldura a unei casute din Prahova.
cred ca asa trebuie sa arate arderea intr-un termosemineu/semineuPosted Image .
complet accesorizat, cu control automat pe aportul de aer, pompe, automatizari...etc

Attached Files



#18925
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
Frumos... ce marca si tip de focar este?

#18926
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postandreilesan, on 04 noiembrie 2018 - 11:07, said:

Cand de un salariu mediu in URSS se puteau cumpara 40 tone de lemne sau 400 litri de benzina, sau 5000 mc de gaz metan, sau 8 tone de antracit ( ca echivalent banesc: 1100 de paini albe de cca 350 g/batonul, iar acum o paine din acestea este mai ieftina ca un mc de gaz metan) :
- cei ce se incalzeau cu gaze nici nu aveau contoare si plateau gazele la pausal,
- cei ce se incalzeau cu sobe cumparau lemne doar pentru aprins carbunii,
- existau camioane (spre exemplu, ЗИЛ) care aveau un consum de 40 litri de benzina la 100 km.

Cu cresterea pretului la gaze nu se mai poate discuta decat despre centrale cu condensatie. Sobele pe gaz construite in situ daca nu vor fi interzise - vor disparea in mod natural.

Revenind la sobe pe biomasa, pretul lemnelor ne va conditiona sa elaboram proiecte de cladiri eficiente energetic care sa se poata incalzi cu sobe doar performante.
In concluzie, '"tot raul este spre bine'". Posted Image
Oare?

#18927
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postmmtsdc, on 05 noiembrie 2018 - 11:59, said:

testul si primul foc al colegilor mei la un termosemineu de calitate, sursa pricipala de caldura a unei casute din Prahova.
cred ca asa trebuie sa arate arderea intr-un termosemineu/semineuPosted Image .
complet accesorizat, cu control automat pe aportul de aer, pompe, automatizari...etc
Timpul de ardere va rog , daca se poate , de la momentul aprinderii pana la momentul stingerii .
Ce inseamna control automat pe aportul de aer ? Daca este termosemineu , ce tip si cum este amplasat schimbatorul de caldura ?
Cu stima .

Edited by gi0, 05 November 2018 - 15:26.


#18928
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postcsomi, on 05 noiembrie 2018 - 14:21, said:

Frumos... ce marca si tip de focar este?

un Hajduk, din noile modele lansate in Sept: http://en.hajduk.eu/...sed System.html

View Postgi0, on 05 noiembrie 2018 - 15:20, said:

Timpul de ardere va rog , daca se poate , de la momentul aprinderii pana la momentul stingerii .
Ce inseamna control automat pe aportul de aer ? Daca este termosemineu , ce tip si cum este amplasat schimbatorul de caldura ?
Cu stima .

Timp ardere lemn : cca 2,5-3 ore.
Automatizare cu reglare automata a clapetei de admisie aer proaspat. E un Hajduk, am postat link ul mai sus. Schimbatorul este in partea superioara a focarului.
E un focar izolat la interior(samota) si la exterior (vata bazaltica si otel). In carte temp. la evacuare e data la 270grade. nu a depasit 220 la 3 alimentari.

arderea in el este o incantare!

#18929
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmmtsdc, on 05 noiembrie 2018 - 17:00, said:

Schimbatorul este in partea superioara a focarului.


Este legat si la un stocator(pufer) ?

View Postmmtsdc, on 05 noiembrie 2018 - 17:00, said:

arderea in el este o incantare!

Adevarat, iti fura ochii...am reprodus si eu candva astfel de arderi... cu excesul de aer cat mai redus dar cand am bagat analizorul de gaze la evacuare nu am mai fost asa incantat de cele afisate la acest regim de functionare. Dar la altii poate fi ok.

Edited by csomi, 05 November 2018 - 19:06.


#18930
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Sa formulez altfel intrebarea . In ce consta automatizarea cu reglare a clapetei de admisie aer proaspat ? Ce cantitate de lemne ard in 3 ore ? Este arderea spre albastru , mov , violet sau orice culoare asemanatoare ? Daca este ca in filmulet ... Sau poate filmarea nu poate reda albastru , nu m-as mira , desi macar pentru reclama filmarea trebuie sa fie profesionala .
Si conserva mea de viadrus are automatizare la clapeta de aer ....
Cu stima .

Edited by gi0, 05 November 2018 - 19:41.


#18931
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu m.am jucat cu suprimarea aerului acum 5 ani, ce trece timpul.😭😭😭
Intr-adevar spectacolul e frumos, dar arderea e f înăbușită.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4dU0sWSNQ3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z-ErEeU2o0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am invatat ca nu acesta e idealul.

Si trebuie si un puffer la cazan, semineu de masă mica, putere prea multa în unitate de timp, trebuie inmagazinata undeva. Altfel e pierdere de energie, surplus supraincalzire sau pierdere de timp ptr alimentari dese moderate.

Edited by silenced, 05 November 2018 - 19:54.


#18932
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Temperaturi foarte mari pe evacuare ... Ori un recuperator cu apa ori fumuri pentru a scadea temperatura la cos la un ... 90 de grade , sa zicem .
Dar domnul a prezentat doar arderea , care ardere daca este rosie ca in filmulet , clar ca nu are oxigen suficient . Dar filmarea poate ca nu arata realitatea si putem trage concluzii eronate .
Cu stima .

Edited by gi0, 05 November 2018 - 20:07.


#18933
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Filmarea e făcută cu un telefon. Nu este profesională(nu este modificata); din păcate nu avem timp in perioada asta de filmări profesionale.
Bineînțeles ca avem puffer, altfel refuz sa montez așa ceva. Arderea este controlată de automatizare, aceasta Închide și deschide, aceasta are senzor ce duce apa la puffer(la o anumită Temp)  dar și un senzor pe(in)evacuarea șemineului. Altele au senzorul pe focar, aici am apelat la sfatul(automatizarea) recomandata de un profesionist in seminee/termoseminee. (Andi-BV. Pentru cunoscători ).
O sa Îl rog pe colegul meu sa dea mai multe detalii, M-am laudat cu lucrarea colegului Daniel.
Cele bune!

#18934
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Chiar daca exista puffer in instalatie , temperaturile mari pe iesire raman la fel . Ori exista un al doilea schimbator secundar pentru recuperarea caldurii din fum , ori sunt fumuri ceramice care radiaza caldura in incapere si scade temperatura la cos ..Altfel se aseamana cu orice godin in care se poate obtine arderi asemanatoare . Automatizarea nu este iesita din comun , Sunt putin critic deoarece arderea din filmulet se poate vedea si in sobe de zidarie fara automatizare .
Totul pare foarte frumos , dar domnul @csomi a spus un adevar , dincolo de sticla focul pare magic , dar masuratorile ne cam strica magia .
Cu stima .

#18935
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Nu e tocmai o filmare clara dar...se poate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SRirjPR4i7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anduvirgil, 06 November 2018 - 06:28.


#18936
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu stiam Andu si de focarul tau, stiu ce spectacol poate face, dar și tu cred va esti de acord ca ce stiam si credeam atunci nu mai e valabil acum. Acum știm că arderea poate fi mai buna decat atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate