Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Magazin on-line produse țărănești

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#55
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 parintele, on 29th January 2012, 13:00, said:

Ultima mea sugestie: daca ai bani si iti place ideea, daca ai ceva contacte initiale care sa asigure un minim de clienti... FA cum zic... incropeste un MINIM de firma si autorizatii, la limita cea mai de jos posibila a "oficialului", gaseste un Kos_Funny  si fa-l sa devina partener si dati-i drumul...
Treptat, in functie de ce va invata PRACTICA, dezvoltati fix in directia impusa de piata...

Teoretic in carti asa e, scrii pe hartie , faci planul, iei "credit" si apare afacerea...practic ...
.
.
.
Eu voi face un site de genul sa vand ce produc eu si nevasta...de la bijuterii si obiecte din fier forjat artizanale pana la cosmetice facute in casa de calitate foarte buna, conserve si semipreparate din ce produc eu in curte... :thumbup:

Ok, ca sa raspund si eu, firme sunt, am si eu, au si altii, la fel si cu ceva experienta. Un minim de autorizatii se mai descura avocatii, Pe Kos_Funny deja il cunosc, m-am intalnit cu el acum ceva timp, deci cu voia lui putem fi parteneri fara probleme.
PRACTICA avem ceva, si mai castigam pe traseu, de credit nu e neaparat nevoie, etc.

Si tu poti fi partenerul unei astfel de afacere sa zic asa, cautand sa-ti vinzi mai usor, organizat, si intr-un singur loc ceea ce produci.

p.s. Nu e musai ca aceea sa fie neaparat ultima sugestie !

#56
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Bun deci normal , la inceput nu stam sa construim spatiul si gata , incepem de jos incet incet pentru ca mai tarziu sa ne autorizam cu depozitarea .Dar in cazu asta totusi ar trebuii sa clarificam cu autorizarea spatiilor de depozitare  

                                                                         REGULI DE DEPOZITARE

Reguli de depozitare
Depozitarea propriu-zisă trebuie să respecte câteva principii:
rotarea stocurilor: alimentele mai vechi se pun pe rafturi mai în față pentru a fi date în consum mai repede decât cele mai nou achiziționate;
rafturile și dulapurile trebuie:
să fie rezistente, să nu degaje substanțe toxice sau să murdărească cu vopsele ambalajele și marfa;
să existe spații între ele pentru accesul personalului, manipularea mărfii și curățeniei;
să fie la o distanță de minimum 0,5 m de pereți pentru că șobolanii au tendința de a se deplasa pe lângă pereți, de jur împrejurul camerei și, neîntâlnind nimic de mâncare,adesea, abandonează încăperea;            
să aibă picioare de metal, de formă cilindrică, care nu permit cățărarea șobolanilor;
alimentele se depozitează separat în funcție de natura lor.
Depozitarea alimentelor perisabile
Alimentele ușor perisabile sunt acelea care se depreciază rapid dacă nu sunt păstrate în condiții care să nu permită înmulțirea bacteriilor.
Exemple de astfel de alimente sunt:
carnea și produselor de carne,
              laptele,
brânzeturile,
ouăle,
mâncărurile gătite,
cremele,
înghețatele etc.
Alimentele perisabile se păstrează la temperaturi scăzute după ce au fost refrigerate sau congelate.
Condițiile generale pentru spațiile de refrigerare și de congelare
Amplasarea spațiilor de refrigerare și de congelare se face:în încăperi curate,bine ventilate,iluminate (fără însorirea directă a aparatului), cu acces ușor , cu posibilități de întreținere curată atât a încăperii, cât și a frigiderelor și congelatoarelor.


Materialele din care sunt alcătuite trebuie:
să fie ușor de spălat și dezinfectat;
să nu aibă suprafețe poroase, pentru a nu reține murdăria;
să nu ruginească
să nu degaje mirosuri care să intre în alimente.

Funcționarea trebuie:
să asigure în incintă temperaturi de:
0 - +40C pentru frigidere;
+2 - +80C pentru vitrinele frigorifice de expunere;
-18 - -230C pentru congelatoare;
să nu producă:zgomot;supraâncălzirea încăperilor;

Exemplu de înmulțire a bacteriilor.
             -18°C – bacteriile mor;
             1-4°C – sunt in agonie;
             5-63°C – se inmultesc;
             64-62°C – sunt blocate;
             73-100°C – mor;
             100°C – mor si sporii.
Măsurarea temperaturii se face cu aparatură de control și afișare sau cu un termometru, cu consemnarea pe “graficul de temperatură“ (termograma), cel puțin de două ori pe zi.
Trebuie ca:
ușile să se închidă etanș;
supravegherea să se facă de către personal de specialitate (frigotehniști) în mod regulat, după un grafic de timp prestabilit.
Nu trebuie să se permită oricărui muncitor accesul la agregate pentru control sau reparare.
Curățarea se face urmărind, în timp, manoperele:
întreruperea curentului electric;
scoaterea tuturor alimentelor depozitate și punerea acestora în alt frigider;
dezghețarea;
spălarea cu detergent și cârpă – perie moale și apă caldă.
(Nu se folosește detergent parfumat pentru că mirosul intră în alimente. Cârpa, peria trebuie să nu zgârie suprafețele pentru că în zgârieturi rămân resturi de murdărie cu bacterii ce pot contamina alimentele).
Reguli de amplasare a alimentelor
alimentele crude (carne, lapte, ouă etc.) se depozitează separat de cele preparate;
alimentele puternic mirositoare nu se depozitează în același frigider cu cele care împrumută ușor mirosuri (lapte, unt);
dacă avem un singur frigider:
carnea crudă se pune cel mai jos;
alimentele mirositoare se pun în recipiente închise etanș;
toate produsele trebuie să fie protejate cu:
Reguli obligatorii pentru păstrarea alimentelor  în spațiile frigorifice
ouăle cu resturi de excremente nu se depozitează în spații frigorifice;
mâncărurile calde nu se introduc în frigider. Întâi se răcesc și apoi se depozitează.
              Dacă le introducem calde, se produce condens și picăturile de apă (posibil contaminate cu microbi) cad pe restul alimentelor, infectându-le;
mâncărurile alterate nu se țin în frigider;
Reguli generale pentru păstrarea alimentelor în congelatoare
               temperatura în incintă trebuie să fie între -180C și -230C;
Alimentele de păstrat congelate:
nu se recepționează dacă au temperaturi sub -180C
dacă deținem utilaje ce pot coborî  temperatura de la -300C până la -380C, alimentele cu temperaturi sub -180C se introduc întâi în acestea și apoi în congelatorul obișnuit;
refuzați pentru depozitare în congelator alimente cu temperaturi sub -120C; oricât le ținem în congelatoarele obișnuite, temperatura în centrul bucăților nu ajunge la minimum -180C.
Nu se recongelează alimentele niciodată.

Depozitarea alimentelor uscate
Așa-zisele “alimente uscate“ sunt greu perisabile (paste făinoase, orez, griș, zahăr etc.).
Depozitarea acestor alimente se face: in ambalajecurate
de tipul: - recipiente (hambare) închise, cu posibilitate de aerare (găuri în capace protejate de sită): saci de material textil;
ambalaje impermeabile (pungi de plastic sau din carton, cutii);
pe rafturi, rasteluri, boxpaleți și în nici un caz direct pe paviment!
în încăperi: uscate, curate, bine aerate, având lumină suficientă pentru efectuarea curățeniei și observarea calităților organoleptice ale alimentelor, igienizate periodic;
la temperatură între +70C și +200C și umiditate redusă;
cu spații de acces pentru controlul și trierea alimentelor;
protejate de insecte și rozătoare.
Aprovizionarea se face în limita spațiului de depozitare și a consumului mărfii, în cadrul termenului de valabilitate.
Depozitarea conservelor și băuturilor îmbuteliate
Se face ca și cea pentru alimente “uscate“.
Este interzisă punerea în consum a conservelor:

deformate,
ruginite,
cu scurgeri,
bombate sau cu termenul de valabilitate expirat.
Nu se deschide niciodată o conservă cu bombaj; gazele, sub presiune din interior, pot duce la rănirea persoanelor din încăpere, iar lichidele care erup murdăresc și contaminează mediul din jur.
Depozitarea legumelor și fructelor proaspete
Înainte depozitării se realizează procesul de uscare și deshidratare a legumelor și fructelor.
Trebuie să știm că prin scăderea cantității de apă din produs duce la împiedicarea activității bacteriilor și a mucegaiurilor (apa sub 30-15%).
Produsele uscate au apă sub 30%, iar cele deshidratate, sub 8%.
Păstrarea acestor produse se face la 10-120C, în încăperi cu umiditate sub 70%.
Depozitarea se face:
În încăperi:
răcoroase,
întunecoase,
cu umiditate ridicată (umiditate relativă 85-95%) de tip “microclimat de pivniță“,
pe rastele,
grătare
și în lăzi;
legumele și fructele proaspete se triază permanent, îndepărtându-se cele depreciate;
cartofii și rădăcinoasele trebuie păstrate separat de celelalte fructe și legume, întrucât pământul de pe ele poate contamina pe acelea care se consumă crude.

S f a t u r i   u t i l e ===
*Spațiile de depozitare trebuie să fie salubre, suficiente cantitativ, cu microclimat, iluminat și ventilație corespunzătoare, curate și neinfestate cu insecte și rozătoare.
*Alimentele trebuie scoase din depozite respectând regula rotirii stocurilor, mai întâi cele mai vechi depozitate.
*Folosiți rafturi și dulapuri rezistente, care nu degajă mirosuri și nu murdăresc cu vopsea ambalajele, având spații între ele pentru acces, la 0,5 m de pereți și cu picioare de metal de formă    cilindrică pentru a împiedica accesul rozătoarelor.
*Nu amplasați spațiile frigorifice în încăperi cu temperatura aerului ridicată, cu însorire directă a acestor aparate.
*Materialele din care sunt făcute incintele spațiilor frigorifice trebuie să se spele ușor, să nu ruginească și să nu fie poroase.
*Utilajele de frig nu trebuie să producă zgomot și să supraîncălzească încăperea.
*Ușile trebuie să se închidă etanș.
*Revizuiți periodic starea tehnică a utilajelor de frig și pentru aceasta, folosiți numai frigotehniști.
*Curățați frigiderele și congelatoarele respectând următoarele manopere: oprirea funcționării, scoaterea alimentelor și punerea lor în alt aparat, decongelarea lentă, spălarea, limpezirea,   dezinfecția, limpezirea, uscarea, punerea în funcțiune și reintroducerea alimentelor când s-a ajuns la temperatura de funcționare.
*Măsurați ritmic temperatura din incinta frigiderului.
*Nu blocați spațiile prin care circulă aerul de răcire în interiorul frigiderului, prin depozitarea de alimente.
*Dacă aveți un singur frigider, puneți carnea ambalată etanș pe raftul de jos și toate celelalte alimente pe rafturile superioare, în recipienți și ambalaje închise.
*Nu băgați în frigider ouă cu resturi de excremente (care conține Salmonella).
*Nu introduceți mâncăruri calde în frigider. Se produce condens, iar picăturile de apă insalubrizează restul produselor.
*Conservele desfăcute mai întâi le goliți într-un recipient și apoi introduceți conținutul în frigider.
*Materia primă nu stă la un loc cu produsele semipreparate sau finite.
*Carnea, peștele, lactatele se pun, fiecare, într-un frigider anume.
*Alimentele foarte mirositoare se depozitează separat.
*În congelator trebuie să fie cel puțin -180C.
*Introduceți în congelator numai alimente gata congelate. Dacă temperatura lor este între -120C și -170C și aveți congelatoare ce scad temperatura până la -300C, introduceți alimentele în acestea și, când temperatura acestora în centru este de -180C, băgați-le în congelatorul dvs.
*Refuzați să primiți de la furnizori alimente congelate cu temperaturi sub -120C.
*Decongelați total carnea, înainte de a începe prelucrarea ei termică.
*Decongelarea produselor se face treptat, protejat, separat pe categorii de alimente și total.
*Nu recongelați alimentele niciodată!
*Păstrați în spațiile frigorifice numai alimente în termen de valabilitate; pentru cele congelate, respectați durata de păstrare stabilită de producător.
*Congelarea nu ascunde alterarea alimentelor.
*Aprovizionarea cu alimente trebuie făcută în limita spațiului de depozitare.
*Nu folosiți conserve bombate, ruginite, scurse și cu termen de valabilitate depășit.
*Nu deschideți o conservă bombată: riscați să vă accidentați și să murdăriți încăperea.
*Depozitați cartofii, morcovii etc. (rădăcinoasele) separat de celelalte fructe și legume: pământul de pe rădăcinoase poate conține microbi periculoși (de exemplu Clostridium perfringens).
*Lăzile, capsurile, baxurile și alte asemenea ambalaje se păstrează în magazia de ambalaje, curate și protejate de rozătoare.
*Hârtiile, foliile de plastic, cutiile etc. pentru ambalarea și transportul alimentelor trebuie să fie perfect curate pentru a nu contamina alimentele


SURSA

Da exista foarte multi producatori/intermediari neseriosi.

Quote

Eu voi face un site de genul sa vand ce produc eu si nevasta...de la bijuterii si obiecte din fier forjat artizanale pana la cosmetice facute in casa de calitate foarte buna, conserve si semipreparate din ce produc eu in curte...

Succes , legal banuisc nu ? :w00t:

Quote

Si in al doilea rand productia...inteleg, e vorba DOAR de comert, e intr-adevar o alta afacere asta, DAR eu cred ca daca ai si un minim de productie proprie, ca sa poti controla cat de cat macar o parte a ofertei, sa nu depinzi doar de altii, si sa poti avea un profit MINIM care sa nu te omoare la primul hop, ei bine eu cred ca asta e diferenta intre a supravietui si a avea succes si cazul nefericit, faliment....

Exact asta ar fi o idee buna ca oricand in orice moment sa te bazezi pe produsele realizate de tine insa aici e cam mult de munca  :w00t:


Quote

Legat de site, eu cred ca ar fi inutil ! Daca vinzi produse de calitate la preturi de bun simt nu ai ce face cu un site. Nu poti face fata cererii. Daca vrei sa mergi la plesneala cu preturi greu accesibile ar fi justificat siteul pentru a te putea adresa unui numar mare de consumatori din care sa se evidentieze un numar mai mic de clienti .

Intradevar , insa clientela o  rulezi si ai nevoie de un site de prezentare cel putin


La producatori ma bag si io astfel ca incepand din septembrie , am produse derivate din carne de curcan  , si curcani "Simpli fara pene" :)

#57
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

 parintele, on 29th January 2012, 13:37, said:

AFumatoare auzi...Afumi CE?

Afum peste, ca ala are variatii dimensionale mai mici !

Draga domnule, incercam sa iau fata mai incet, o duc pe la afumatoare mai intai, ca e fata de oras si se sparie daca vede cum in 24 de ore ajunge de la vanzari de slana cu cardul, pe un site, la cresterea porcilor.

#58
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Bineinteles ca "interventiile de pe ipad" mi-au fost taxate. :( Stiam ca sunt pe o arie a forumului cu multi tarani, dar nu a fost niciodata intentia mea sa jignesc pe cineva. Daca v-ati simtit prost din cauza mea, imi cer scuze...

In alta ordine de idei, azi am batut palma cu un prim producator din Ilfov, care e furnizorul meu de lapte de ani de zile, deci om serios. :) E dispus sa imi faca specialitati traditionale de branza, voi discuta retetele cu sotia lui... :)

#59
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Ai incalzit mintile si tastaturile atator barbati, inside, cum sa ne simtim prost ?

Facem un portal, ii zicem "Agripedia" (sau oricum altfel) si vine care cu branza, care cu oo, care cu ghivece, care cu muraturi. Evident ca fiecare vinde si prin alte parti, dar onoreaza si ce vine prin site. Nu se percep taxe de participare, nu se fac acte de asociere sau mai stiu eu ce, se da doar un comision din vanzari celui care are grija de site (cand vine vreo comanda de pe site.). Cine vrea sa intre intra, cine vrea sa se retraga, se retrage de pe site si asta este. Site-ul poate fi doar un canal de informare / distributie suplimentara pentru niste producatori care se cunosc un pic intre ei, asta-i tot.

#60
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

AFumatoare auzi...Afumi CE?

Nu ai ce afuma ? carne de pui , de curcan , de porc , specialitati in general

Si ca sa stabilim clar pe alb ce-i pe hartie nu e si in realitate dar asta nu inseamna ca nu este posibil .. clar ?


Quote

In alta ordine de idei, azi am batut palma cu un prim producator din Ilfov, care e furnizorul meu de lapte de ani de zile, deci om serios.  E dispus sa imi faca specialitati traditionale de branza, voi discuta retetele cu sotia lui...

Bravo tie ma bucur ca incepi sa te apuci de treaba ...

Stabilesteti o baza de produse nu prea diversificata , mai mult produse nepersibale

Quote

Facem un portal, ii zicem "Agripedia" (sau oricum altfel) si vine care cu branza, care cu oo

Asta chiar nu merge ce facem daca vrea unu  , 1 borcan , 1 cioara etc... ? trimite ala de la vaslui ? o gaina ? s.a.s.m.d.

Quote

Ai incalzit mintile si tastaturile atator barbati, inside, cum sa ne simtim prost ?

stau si ma gandesc daca deschidea un barbat topicu ? ar fi avut atata continuitate ?
:D

Edited by mateimateimatei, 29 January 2012 - 14:13.


#61
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Completari, pentru o mai buna orientare:

Acest tip afacere, activitate, se ocupa in general cu comertul de produse considerata e fi de nisa, produse bio, direct catre utilizatorul final. Produsele pot fi de la cele de baza, legume, fructe, pana la cele mai complexe, procesate, carne afumata, branza, zacusca, gemuri etc.

Legislativ vorbind, probabil ca si infiintarea unei asociatii este benefica. De exemplu ASOCIATIA PRODUCATORILOR SOFTPEDIENI vor desface marfa lor, productiile, organizat, printr-un magazin online, cu desfacere directa si livrari la domiciliu.

Acum aveti cat de cat o imagine mai completa, si complexa in acelasi timp, conturata ?
Fara ironie, pot face si o schema eventual !

PRODUCITE -------- ASOCIATIE ----------- CLIENT

Asociatia fiind responsabila cu tot ce tine de organizare.
Detaliile logistice, si lipsa conditiilor adecvate de depozitare, din punctul meu de vedere sunt de neconceput. Alte pareri ?

#62
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 jumborom, on 28th January 2012, 21:41, said:

Tu cumperi de la nea Vasile care este producator si trebuie sa iti dea (daca ii ceri) o hartie denumita "borderou de achizitii" in care e trecut: tipul marfii, cantitatea, pretul, vanzatorul si cumparatorul, data, etc.
Cumparatorul are borderoul de achizitii nu producatorul.Achizitii inseamna sa cumperi nu ca vinzi.Simplu pentru cine a mai vandut ,dar nu si pentru cei ce nu stiu ce inseamna vanzarea produselor agricole.

Succesul acestui tip de vanzare ar putea veni din asocierea mai multor producatori fiecare specializati pe anumite produse.Unul creste cartofi,altul ceapa,altul fructe,altul rosii,altul creste vaci,altul oi,altul porci,etc.Cand interesul tuturor este comun atunci ideea poate fi pusa in practica.De intermediari este satula lumea.

Danutz !Misoginule ! :P

#63
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Cumparatorul are borderoul de achizitii nu producatorul.Achizitii inseamna sa cumperi nu ca vinzi.Simplu pentru cine a mai vandut ,dar nu si pentru cei ce nu stiu ce inseamna vanzarea produselor agricole.

Revizuiesteti cunostintele de contabilitate ca din cate observ dai sfaturi in lipsa de cunostinta.. Doar pentru a te afla si tu in contradictie si a iesi in evidenta

Borderou de achizitie
1. Serveste ca:
- document de inregistrare in gestiune a produselor cumparate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate a valorii bunurilor cumparate;

2. Se intocmeste in doua exemplare de catre persoana care efectueaza aprovizionarea cu bunuri de pe piata taraneasca, de la producatorii individuali sau de la alte persoane fizice, in momentul achizitiei.Persoanele fizice autorizate , Societatile Comerciale pot vinde  bunul respectiv insa acestora li se vor percepe TVA.Ceea ce in cazul cumpararii de la PF nu se intampla

#64
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 inside_spy, on 29th January 2012, 13:58, said:

In alta ordine de idei, azi am batut palma cu un prim producator din Ilfov, care e furnizorul meu de lapte de ani de zile, deci om serios. :) E dispus sa imi faca specialitati traditionale de branza, voi discuta retetele cu sotia lui... :)

Probleme de ridicat:

-productie zilnica de lapte proaspat
-productie saptamanala de branza

Poti incepe doar cu asta. Gandeste-te ca vei ajunge repede sa ai comenzi de 50 litri lapte zilnic si 50 kg branza saptamanal.

Cate vaci are producatorul tau si cu ce pret iti poate da produsele ?

#65
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
matei, se stabileste o comanda minima (100 de lei, sa zicem) sau cel care vrea doar o cioara de 20 de lei plateste si transportul (15 lei). Probleme pot aparea la stabilirea pretului catre consumatorul final care se incarca cu taxele presupuse de o vanzare "la alb" pe un site. Ramane de studiat asta.

Cu afumatoarea ideea era ca ajungem sa discutam despre sursa carnii. Daca iei carnea de la combinat, nu mai poti sustine ca e produs traditional, daca o iei de la nea Costica (observati ca l-am lasat pe nea Vasile in branza lui), nu stii cu ce la crescut. Si, uite-asa, ajungi sa-ti cresti singur porcii. Ceea ce e cu totul alta calimera.

#66
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Matei mai citeste inca o data ce am spus eu.Si daca tot nu-ti este clar ,imi pare rau dar mai mult de atat nu te descebalui.
Ai o parere gresita despre mine.Nu tin sa ies in evidenta si nici sa ma contrez.Am vandut si mai vand .Stiu cum decurg treburile.Tu stii de toate si nu are rost sa-ti explic eu care este procesul de intocmire a borderoului de achizitii.Dupa cum iti zicea un user notoriu: pe unii ii mai lumineaza soarele,pe altii ba.
Paaaaaaaaa ! :wave:

#67
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 kos_funny, on 29th January 2012, 13:36, said:

Bine ai venit , asteptam si sfaturi de la producatori ! :)
io sunt producator ,, produse agricole "cu depozite pentru pastrarea produselor peste iarna.. oricand pe arce vreme pot livra produsele.

#68
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 mircea11s, on 29th January 2012, 14:48, said:

Matei mai citeste inca o data ce am spus eu.Si daca tot nu-ti este clar ,imi pare rau dar mai mult de atat nu te descebalui.
Ai o parere gresita despre mine.Nu tin sa ies in evidenta si nici sa ma contrez.Am vandut si mai vand .Stiu cum decurg treburile.Tu stii de toate si nu are rost sa-ti explic eu care este procesul de intocmire a borderoului de achizitii.Dupa cum iti zicea un user notoriu: pe unii ii mai lumineaza soarele,pe altii ba.
Paaaaaaaaa ! :wave:

Da intradevar  :w00t: nu stiu de ce avusem impresia ca te-ai referit la faptul ca daca achizitionezi bunuri prin borderou nu poti vinde mai departe

Edited by mateimateimatei, 29 January 2012 - 14:59.


#69
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 vasiuca, on 29th January 2012, 14:58, said:

io sunt producator ,, produse agricole "cu depozite pentru pastrarea produselor peste iarna.. oricand pe arce vreme pot livra produsele.

Ce produci si in ce cantitate?

#70
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 kos_funny, on 29th January 2012, 15:11, said:

Ce produci si in ce cantitate?
ardei ,vinete, rosii, castraveti.morcov,patrunjel,telina,varza ,cartofi,sfecla rosie,ceapa,pastarnac,fasole tot felul de legume.pe 7 hectare de teren.

Edited by vasiuca, 29 January 2012 - 15:34.


#71
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Buuun, dar scrie-ti domiciliul la profil ca sa te afle lumea din zona ta!

#72
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 kos_funny, on 29th January 2012, 14:41, said:

Cate vaci are producatorul tau si cu ce pret iti poate da produsele ?
Are 5 vaci nenea (îmi e o rudă oarecum îndepărtată, dar nu mă bazez pe chestia asta!), prețurile urmează să le mai negociem mai la vară, când voi putea intra și eu serios în acest business.

 vasiuca, on 29th January 2012, 14:58, said:

io sunt producator ,, produse agricole "cu depozite pentru pastrarea produselor peste iarna.. oricand pe arce vreme pot livra produsele.
Eu ți-am trimis un PM, poate o să am nevoie de legume de la tine pentru zacusca pe care o vom produce după rețete proprii. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate