Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Magazin on-line produse țărănești

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 mateimateimatei, on 28th January 2012, 14:20, said:

Chiar te rog ar fi de folos un feedback
Revin cu feedback, momentan primele impresii după comandă ar fi următoarele:

- Trebuie să îți creezi neapărat cont pe site-ul lor, nu poți comanda direct.
Avantajul este că se creează rapid, nu a fost nevoi să îmi validez adresa de mail sau numărul de telefon.

- Afișează prețul fără TVA (vezi mai jos), de aici am putea deduce că vor veni cu factură fiscală pentru alimente.
Attached File  comanda.JPG   41.34K   85 downloads

- Transportul costă 15 lei. Eu sunt adepta magazinelor on-line cu livrare gratuită.

- Nu am putut plăti on-line. Mi se pare o modalitate mult mai comodă de plată, dar se pare că singura variantă e să plătești cash, la livrare.

Interacțiunea cu site-ul s-a terminat cu:

Quote

Va multumim ! Comanda dumneavoastra a fost trimisa la Bioportal.

In scurt timp, veti fi contactat de unul dintre operatorii nostri.

Acum aștept să fiu contactată de ei.


Revenind la viitorul meu magazin, aș dori ca pe lângă produsele alimentare, să vând și alte chestii tradiționale: artizanat (obiecte lucrate manual, evident!), siropuri naturale...

#20
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Am cautat si am gasit pana la urma se pare ca spatiu de depozitare trebuie autorizat , indiferent ca este magazin alimentar  sau doar spatiu de depozitare .Astfel ca pentru a putea depozita produse alimentare avem nevoie de autorizati pentru:mediu , pompieri , sanitar veterinar , si sanitar . Iar AICI este toata legislatia in vigoare . Partea buna este ca am observat ca exista firme care se ocupa exclusiv de obtinerea acestor autorizatii

Quote

Revenind la viitorul meu magazin, aș dori ca pe lângă produsele alimentare, să vând și alte chestii tradiționale: artizanat (obiecte lucrate manual, evident!), siropuri naturale...

Comercializezi tot ce vrei tu  :notangel: din aria traditionalului ca despre asta vorbim

Edited by mateimateimatei, 28 January 2012 - 17:01.


#21
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Merci mult!

Are cineva un "calendar" al targurilor cu produse traditionale pentru 2011, nu numai Biucuresti... Targuri off-line, evident.

Merci anticipat!

#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Ca sa ne mentinem in zona rentabilitatii (care si asa e facuta praf de taxe si impozite, majoritatea intermediarilor vanzand lejer fara acte) trebuie evitata la maximum depozitarea. Asta s-ar putea face cam cum banuiesc ca face firma de care se pomenea mai sus: de luni pana joi se aduna comenzile on-line sau telefonic, se verifica la nea Vasile si nea Costel existenta produselor pe stoc, vineri dimineata pleaca masina la furnizori si pana seara distribuie toata marfa. Sambata mai facem o tura daca sunt clienti. Doar in cazuri exceptionale (se razgandeste clientul sau pleaca pe neasteptate din localitate) depozitam o cantitate mica de marfa sau o returnam la furnizor. Transportul trebuie sa sa faca cu niste cutii frigorifice, in conditii de igiena maxima, ca daca se cufureste vreun client ne tufleste palaria urat.

Stocurile zero ne scutesc de o gramada de griji: autorizari, investitie in frigidere (separate pe fiecare tip de carne), consum de curent, chirie spatiu, inventar marfa, paza, etc.

#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
In principiu, trebuie sa luam legatura cu mai multi producatori de produse traditionale, se vedem ce au ei de vanzare (conditii de productie, certificate de calitate, avize sanitar-veterinare, cantitati, perioade de disponibilitate, etc), facem niste probe gustative si incheiem niste intelegeri cu ei. Daca ei vand la targ branza cu 20 de lei / kg, poate ar fi dispusi sa ne-o dea noua cu, sa zicem, 12 lei / kg si nu mai au bataie de cap cu plata tarabei + transport + orele petrecute la targ. Unora s-ar putea sa nu le convina si sa ceara 15 lei / kg; daca au marfa buna merita retinuti, daca nu, asta este, cautam in alta parte.

De cealalta parte putem cere in loc de 20 lei / kg (pret de piata) un 24 de lei / kg, sa zicem, daca includem si livrarea la domiciliu. Cu TVA, pretul ajunge pe la 30 de lei. Cam mult, s-ar putea sa avem putini clienti, insa asta e viata "la alb".

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E de luat în seamă la o afacere de genul ăsta, gustul bun al produselor și calitatea lor.
Acest lucru trebuie să fie pe primul loc, deoarece e singurul care îți poate face clienții să revină a doua oară și să mai te recomande și altora!

#25
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 jumborom, on 28th January 2012, 10:25, said:

Mai sunt afaceri de genul cosul de legume care vand in afara sezonului ceaiuri, sucuri / dulceturi si alte conserve iar vara legume / fructe de sezon. Nu stiu cum functioneaza in realitate si nici daca au trecut de faza -un site frumusel, dar care e mai mult de prezentare (nu prea actualizata) decat o platforma de vanzari propriu-zisa. Poate merita sa ai pe site si o sectiune blog / forum, desi trebuie sa te astepti sa intre si concurenta si sa faca nazuri mai mult sau mai putin gratuit.

cosul de legume este proiectul meu. site-ul este inca in constructie si activitatea serioasa incepe odata cu venirea verii. este in anul 2 de functionare

andrei

#26
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 use_le_ss, on 28th January 2012, 18:43, said:

cosul de legume este proiectul meu. site-ul este inca in constructie si activitatea serioasa incepe odata cu venirea verii. este in anul 2 de functionare

andrei

Bravo andrei, imi place prezentarea onesta, varietatea produselor tale si preturile decente, felicitari pentru initiativa !
Imi amintesc ca citisem despre tine pe undeva, am gasit:aici si dincoace.

Acum, ai vazut despre ce este vorba aici, sansele unei afaceri on-line de vanzare produse traditionale ca intermediar pentru inceput, nu ca producator. Din experienta ta, ce forma de organizare ar fi mai potrivita si cum s-ar putea realiza contractarea si distributia ? Unde ar putea avea greutati o astfel de afacere ?

Edited by jumborom, 28 January 2012 - 19:34.


#27
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
name=]']]

Deci pana la urma ramanem ca ar fi mai rentabil la faptul ca infiintam doar firma ? fara autorizari etc...

Sa spunem ca vin autoritatile si ma prind cu marfa in stoc .. ce risc eu aici ? Toata marfa confiscata asta e sigur , altceva ? intru la penal ? sau doar ma amendeaza ?
evaziune fiscala nu e ,

De exemplu cum spunea inside sa le depoziteze in propriul subsol sau la parterul casei ? Exista sanse  ca ea sa se trezeasca cu cineva la usa ??

Edited by mateimateimatei, 28 January 2012 - 19:56.


#28
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
matei, la inceput o sa ai un client care ti-a comandat de 100 de lei, precum inside, adica 2 borcane de dulceata, nitica branza si un pic de sunca. Ultimele doua incap lejer intr-o lada frigorifica pusa in portbagajul masinii personale. Le iei dimineata de la nea Vasile din Bolintin (sau Cobadin) si le duci la domnul Grigore in Crangasi (ori Medgidia). Nu iti vei scoate nici banii de benzina, insa ai castigat un lucru mare de tot: primul client.

Reclama de pe site si cunostintele iti vor mai aduce pana la sfarsitul lunii inca 3 clienti. Unul comnda de 50 de lei, altul de 63.5 lei, iar ultimul are o aniversare si merge pe mana ta la aperitive, comandand de 400 de lei. Incep grijile, ca nu stii daca nea Vasile (de ce nu raspunde la telefon ?!) are atata marfa si nu vrei sa dezamagesti clientul "mai gras" care a schimbat lista de 3 ori de dimineata si te suna sa te intrebe daca nu le livrezi si niste masline. Marfa incape inca intr-un portbagaj si poti spune ca e pentru tine, in cazul in care te intreaba cineva de sanatate. La clientul "gras" te intreaba gazda si invitatii daca branza e sarata, daca este eco-bio, daca nu le faci la vara o dulceata de nuci dupa reteta bunicii (o notezi politicos pe un servetel).

La sfarsitul lunii constati ca ai vandut de 2,000 de lei, marfa te-a costat 1,400 lei, benzina 500 lei, TVA 200 lei (unii n-au cerut bon/factura, tu din viteza ai uitat sa le dai, o sa le dai undeva-candva), actualizare / administrare site 100 lei, lazi frigorifice 800 lei (dar le ai pentru mult timp) diverse 200 lei. Esti pe minus cu 1,200 de lei, iar tu ai fost voluntar. Insa, simti ca esti in biznis si telefonul misca !

Edited by jumborom, 28 January 2012 - 20:41.


#29
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 jumborom, on 28th January 2012, 20:40, said:

matei, la inceput o sa ai un client care ti-a comandat de 100 de lei, precum inside, adica 2 borcane de dulceata, nitica branza si un pic de sunca. Ultimele doua incap lejer intr-o lada frigorifica pusa in portbagajul masinii personale. Le iei dimineata de la nea Vasile din Bolintin (sau Cobadin) si le duci la domnul Grigore in Crangasi (ori Medgidia). Nu iti vei scoate nici banii de benzina, insa ai castigat un lucru mare de tot: primul client.

Reclama de pe site si cunostintele iti vor mai aduce pana la sfarsitul lunii inca 3 clienti. Unul comnda de 50 de lei, altul de 63.5 lei, iar ultimul are o aniversare si merge pe mana ta la aperitive, comandand de 400 de lei. Incep grijile, ca nu stii daca nea Vasile (de ce nu raspunde la telefon ?!) are atata marfa si nu vrei sa dezamagesti clientul "mai gras" care a schimbat lista de 3 ori de dimineata si te suna sa te intrebe daca nu le livrezi si niste masline. Marfa incape inca intr-un portbagaj si poti spune ca e pentru tine, in cazul in care te intreaba cineva de sanatate. La clientul "gras" te intreaba gazda si invitatii daca branza e sarata, daca este eco-bio, daca nu le faci la vara o dulceata de nuci dupa reteta bunicii (o notezi politicos pe un servetel).

La sfarsitul lunii constati ca ai vandut de 2,000 de lei, marfa te-a costat 1,400 lei, benzina 500 lei, TVA 200 lei (unii n-au cerut bon/factura, tu din viteza ai uitat sa le dai, o sa le dai undeva-candva), actualizare / administrare site 100 lei, lazi frigorifice 800 lei (dar le ai pentru mult timp) diverse 200 lei. Esti pe minus cu 1,200 de lei, iar tu ai fost voluntar. Insa, simti ca esti in biznis si telefonul misca !

Da eu inteleg ce vrei sa spui si de asta e frumos acest domeniu , pt ca daca intradevar esti pasionat de munca ta si de calitatea produselor atunci o faci cu pasiune si o sa vezi multumirea pe fata clientului , indiferent  ca la inceput va fi mai greu  dar pana la urma va veni si rasplata ...


Dar sa revenim la intrebarea initiala , Eu am inteles unde bati incerci tu sa bati , fac aprovizionarea dimineata , si in acceasi zi fac si livrarile , insa nu ma pot aproviziona in acceasi zi de la toti furnizoriii , atunci va trebui sa am o solutie de depozitare  cel putin pentru produsele cu un grad scazut de perisabilitate . Ma repet eu din cate stiu in cazu in care ma trezesc cu confiscarea marfurilor si o amenda contraventionala corect ? Insa  eu mai stiu ca marfa este confiscata in cazul in care nu pot demonstra prin acte de unde detin marfa , ori daca marfa este expirata
Deci cum e pana la urma ?

Edited by mateimateimatei, 28 January 2012 - 21:11.


#30
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 jumborom, on 28th January 2012, 20:40, said:

Insa, simti ca esti in biznis si telefonul misca !
Iar până la urmă va veni și profitul, mai ales dacă oamenii vor fi mulțumiți!

 jumborom, on 28th January 2012, 17:56, said:

majoritatea intermediarilor vanzand lejer fara acte
Cunosc situația.

Totuși cunosc și destule persoane care se tem să cumpere produse alimentare pentru ei și familia lor la negru, așa că aleg porcăriile din hipermarket în locul unor produse sănătoase dar care vin pe o filieră puțin mai dubioasă.

 jumborom, on 28th January 2012, 17:56, said:

Stocurile zero ne scutesc de o gramada de griji: autorizari, investitie in frigidere (separate pe fiecare tip de carne), consum de curent, chirie spatiu, inventar marfa, paza, etc.
Evident că ne scutesc, dar nici nu putem livra omului produsele rapid, lucru care mi se pare extrem de important. Să primești produsele comandate după o săptămână mi se pare exagerat, în secolul vitezei. Dar e posibil să fie doar părerea mea, pentru alții un termen de 7 zile poate fi OK.

 Digix, on 28th January 2012, 18:42, said:

E de luat în seamă la o afacere de genul ăsta, gustul bun al produselor și calitatea lor.
Cu siguranță voi testa personal toate produsele. Și sunt foarte exigentă.

 use_le_ss, on 28th January 2012, 18:43, said:

cosul de legume este proiectul meu. site-ul este inca in constructie si activitatea serioasa incepe odata cu venirea verii. este in anul 2 de functionare

andrei
Cum a mers treaba în primul an? Ți-am trimis și un PM!


 mateimateimatei, on 28th January 2012, 21:08, said:

Ma repet eu din cate stiu in cazu in care ma trezesc cu confiscarea marfurilor si o amenda contraventionala corect ? Insa  eu mai stiu ca marfa este confiscata in cazul in care nu pot demonstra prin acte de unde detin marfa , ori daca marfa este expirata
Deci cum e pana la urma ?
Să aștepăm niște răspunsuri de la cineva care se pricepe, sunt foarte curioasă cum e legea până la urmă.

#31
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 mateimateimatei, on 28th January 2012, 21:08, said:

marfa este confiscata in cazul in care nu pot demonstra prin acte de unde detin marfa , ori daca marfa este expirata
Deci cum e pana la urma ?

Tu cumperi de la nea Vasile care este producator si trebuie sa iti dea (daca ii ceri) o hartie denumita "borderou de achizitii" in care e trecut: tipul marfii, cantitatea, pretul, vanzatorul si cumparatorul, data, etc. Cu asta te scazi in contabilitatea ta de banii dati lui nea Vasile si totodata, documentul arata provenienta marfii in caz de control. Cu certificatele de calitate la o sunca de casa, nu stiu cum sta treaba, si nici daca nea Vasile poate sa iti dea asa ceva (poate un aviz sanitar-veterinar pentru vreun porc).

Cu profitul treburile sunt mai complicate; sa ai clienti multumiti e o conditie esentiala insa nu suficienta. Multe depind si de marketing, de eficienta activitatilor, de priceperea, capacitatea de munca, de perseverenta dar si de norocul fiecaruia.

E drept ca trebuie sa fii si putin nebun ca sa te apuci de afaceri agricole, insa ma uit la voi si sunt optimist: nu sunteti prea sanatosi.

Edited by jumborom, 28 January 2012 - 21:43.


#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai oameni buni, e frumos asa cu "sa fim legali" dar eu cred ca gresiti.
DE ce trebuie atata farafastac pt o chestie care nu necesita atatea lucruri?
Magazinul online e o treaba foarte volatila si cam nereglementata...si daca ar fi reglementata in .ro se poate face  dpdv legal in Mozambic si acolo nu e lege, deci...

Asadar, partea de interfata cu clientul e scutita de orice fel de restrictii...netul suporta aproape orice tampenie fara sa ai nevoie de autorizatie

Partea efectiva de tranzationare, iau borcanul, ti-l dau tie, personal sau prin air mail, iti iau banul....se poate face foarte frumos cash, la livrare, ramburs...de aia toti sunt ramburs, ca e simplu si nu te complici.Sau online, si online se poate face in multe feluri, de la metoda simpla paypal si pana la plati mai complicate dar deja intram in alte alea.... Sunt multe solutii sa incasezi bani online, de la stupid simple la spalare efectiva de bani :lol:

Vanzand efectiv si alimente nu stai sa te supui "legii" care in patria noastra te omoara inainte sa te nasti...FAci treaba romaneste, adica iti iei certificat de producator si vinzi si tu fix cum vand escrocii aia in targurile de produse traditionale(escroci pt ca vand mult prea scump pt cat face, profitand de snobismul rumanului....)
DAca nu poti sa iei ceferticatul...eee, pai in cazul asta nu e asa simplu cum crede lumea...e si mai simplu, te combini cu un taran beat care poate...
Cine dracu stie ca gemul ala nu l-a facut cucoana Inside ci l-a facut tanti aglaia din Urlati? SA demonstreze... Nu poate deci dpdv legal scapi de toate belelele.

Macar sa meaga afacerea si sa iti puna cineva gand rau sa traga sfori astfel incat sa te ia un nenea procuror la puricat si sa faca el dosar in care sa demonstreze ca de fapt tu esti un comerciant veros care incalca legea :lol:  Sa dea Dumnezeu sa ajungi pana acolo , ar insemna ca insemni ceva...oricum inainte sa te omoare(insemnand parnaie), o sa incerce sa mulga si el acolo o spaga deci scapi usor...

Problemele reale sunt altele, nu legea... Daca esti realist poti s-o faci cum spusei, daca esti scrupulos si vrei legal, stai in banca ta ca in .ro nu merge legal sau ajungi sa vinzi aatat de scump incat pierzi si casa...DAca esti insa realist ar trebui sa te intrebi serios cum poti tu sa te bazezi pe FURNIZORI...ca pretentiile mari inseamna seriozitate si calitate si la ambele stam cam rau in general...daca se mai gaseste calitate, poate si seriozitate, ambele in acelasi timp e mai greu...
Deci eu cu asta m-as preocupa, sa am furnizori astfel incat sa nu ma injure clientul si sa ma omoare cu 2 reviewuri negative, sa nu faca bube in cap si sa ma ia procurorul chiar nefiind inca demn de un asa interes (insemnand ca n-am inca succes cat sa mi se faca nasoale...) sa pot oferi cand mi se cere si nu cand isi aduce taranul aminte sa imi livreze marfa ...samd...

Mult succes ;)

#33
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 parintele, on 28th January 2012, 21:51, said:

Mai oameni buni, e frumos asa cu "sa fim legali" dar eu cred ca gresiti.
DE ce trebuie atata farafastac pt o chestie care nu necesita atatea lucruri?
Magazinul online e o treaba foarte volatila si cam nereglementata...si daca ar fi reglementata in .ro se poate face  dpdv legal in Mozambic si acolo nu e lege, deci...

Asadar, partea de interfata cu clientul e scutita de orice fel de restrictii...netul suporta aproape orice tampenie fara sa ai nevoie de autorizatie

Partea efectiva de tranzationare, iau borcanul, ti-l dau tie, personal sau prin air mail, iti iau banul....se poate face foarte frumos cash, la livrare, ramburs...de aia toti sunt ramburs, ca e simplu si nu te complici.Sau online, si online se poate face in multe feluri, de la metoda simpla paypal si pana la plati mai complicate dar deja intram in alte alea.... Sunt multe solutii sa incasezi bani online, de la stupid simple la spalare efectiva de bani :lol:

Vanzand efectiv si alimente nu stai sa te supui "legii" care in patria noastra te omoara inainte sa te nasti...FAci treaba romaneste, adica iti iei certificat de producator si vinzi si tu fix cum vand escrocii aia in targurile de produse traditionale(escroci pt ca vand mult prea scump pt cat face, profitand de snobismul rumanului....)
DAca nu poti sa iei ceferticatul...eee, pai in cazul asta nu e asa simplu cum crede lumea...e si mai simplu, te combini cu un taran beat care poate...
Cine dracu stie ca gemul ala nu l-a facut cucoana Inside ci l-a facut tanti aglaia din Urlati? SA demonstreze... Nu poate deci dpdv legal scapi de toate belelele.

Macar sa meaga afacerea si sa iti puna cineva gand rau sa traga sfori astfel incat sa te ia un nenea procuror la puricat si sa faca el dosar in care sa demonstreze ca de fapt tu esti un comerciant veros care incalca legea :lol:  Sa dea Dumnezeu sa ajungi pana acolo , ar insemna ca insemni ceva...oricum inainte sa te omoare(insemnand parnaie), o sa incerce sa mulga si el acolo o spaga deci scapi usor...

Problemele reale sunt altele, nu legea... Daca esti realist poti s-o faci cum spusei, daca esti scrupulos si vrei legal, stai in banca ta ca in .ro nu merge legal sau ajungi sa vinzi aatat de scump incat pierzi si casa...DAca esti insa realist ar trebui sa te intrebi serios cum poti tu sa te bazezi pe FURNIZORI...ca pretentiile mari inseamna seriozitate si calitate si la ambele stam cam rau in general...daca se mai gaseste calitate, poate si seriozitate, ambele in acelasi timp e mai greu...
Deci eu cu asta m-as preocupa, sa am furnizori astfel incat sa nu ma injure clientul si sa ma omoare cu 2 reviewuri negative, sa nu faca bube in cap si sa ma ia procurorul chiar nefiind inca demn de un asa interes (insemnand ca n-am inca succes cat sa mi se faca nasoale...) sa pot oferi cand mi se cere si nu cand isi aduce taranul aminte sa imi livreze marfa ...samd...

Mult succes ;)


Sa stii  chiar ma mirasem ca nu te vazusi azi p`aci :)  

Clientul este cam sceptic cand vede ca produsele  nu sunt ambalate  , si alte astfel de detalii .Aici cu certificatu de producator o rezolvi lejer nu tre sa te combini cu nimeni , ci doar cu flacaii de la primarie . Da aici nu vorbim despre faptul ca eu o fac pe producatoru cand eu nu sunt producator tine si putin de caracterul pe care il are fiecare . Da aia din pietele volante sunt niste ordinari in adevaratu sens al cuvantului , dupa ce ca vand in conditii improprii de igiena mai au si pretentii financiare uriase si totul se desfasoara sub ochii autoritatilor  

Da vezi tu cucoana INSIDE nu vrea sa se gandeasca noaptea ca cine stie cine vine si ii mai cere o spaga , dansa vrea sa doarma cu capu pe perna si sa viseze  oite roz si nu pe dracusorii de la DSVSA.

Eu zic ca ce incercam sa discutam aici este clar ca buna ziua , Da bun biznisul sa fie intr-o oarecare masura in regula din punct de vedere legal , iar aici ma refer la infiintarea unei firme care iti poate oferi anumite avantaje , iar autorizarea nu prea iti  ofera avantaje , deci inclid sa cred ca ar fi mai bine sa nu te autorizezi si cu asta basta . Dar nelamurirea vine de la faptul ca daca vine agentu si ma verifica si vede  ca spatiu de depozitare nu e autorizat ce se intampla ai ? Si eu cred ca tu stii faptul ca , calculele pe hartie sunt joaca de copii si putem sa ne jucam oricat ca in practica e cu totul alta treaba

In legatura cu furnizorii ai in o oareacare masura dreptate , dar se pot consolida relatii prin  colabarare stransa
)
Deci am ajuns la concluzia:Infiintare firma , fara autorizare , (cel putin pana ajung un mare colos in industrie) poate o sa discutam in continuare despre producatori si modalitati de promovare a biznisului , asta de maine ca m-o chemat nevasta in pat  :thumbup:

#34
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și eu sunt așteptată în oraș, așa că ies, nu îmi place să mă las (prea mult) așteptată.

Discutăm de mâine și despre alte aspecte.

#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 inside_spy, on 28th January 2012, 22:33, said:

Și eu sunt așteptată în oraș, așa că ies, nu îmi place să mă las (prea mult) așteptată.

Discutăm de mâine și despre alte aspecte.
E, aia ziceam, boieru(oaica) tot boier :lol:

Despre subiect eu am zis, legalul e moarte aproape sigura si in orice caz, oile alea roz, ipotetice, vor fi de fapt niste lupi vopsiti care au invatat sa behaie, mai bine hot cinstit, macar stii o treaba.

Quote

asta de maine ca m-o chemat nevasta in pat

iezixta doo variante, daca e sa fim analitici pana la capat:
1. Ori nu ai rezistenta si dupa cazi lat...nu e bine pt un tanar cu spirit intreprinzatori...eu la anii tai, eheee... pana ma chema nevasta ma goneau amantele :peacefingers:
2. Ori esti cam arogant si vrei sa ne umilesti ca spiritul intreprinzator se manifesta cu pauze de toata noaptea..:lol: tin s te anunt ca altii pot sa si posteze in timp ce, iacata-ma-s :P

Quote

tine si putin de caracterul pe care il are fiecare
Tine, am zis eu ca nu? Pe unii nu-i poti banui de asa o boala "ca caracterul", la altii sigur sigur daca le faci analize le iese masochismul peste limita admisa in sange  :coolspeak:

#36
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 parintele, on 28th January 2012, 23:20, said:

E, aia ziceam, boieru(oaica) tot boier :lol:
Dar putem tasta si din club, e wi-fi gratuit. Asa ca putem prelua comenzile 24/7. :D

 parintele, on 28th January 2012, 23:20, said:

eu la anii tai, eheee... pana ma chema nevasta ma goneau amantele :peacefingers:
Tare asta cu amantele, dar ai grija ca poate intra sotia pe forum. Cati ani ai, bre?


 parintele, on 28th January 2012, 23:20, said:

Pe unii nu-i poti banui de asa o boala "ca caracterul", la altii sigur sigur daca le faci analize le iese masochismul peste limita admisa in sange  :coolspeak:
:coolspeak:
Mi-a placut si asta!

 jumborom, on 28th January 2012, 10:25, said:

In zona Lujerului a aparut o rulota la care vezi aproape permanent cel putin un cumparator: sorici, sunci, branza (de vaca, oaie, capra), carnati, jumari, piftie, zacusca. Preturi un pic cam mari, insa bune la gust.
Imi poti spune te rog mai bine pe unde anume pe la Lujerului? Vorbesc acum cu o fata care sta in Militari si n-a remarcat aceasta rulota, asa ca as vrea cateva indicatii, vreau sa fac o vizita pe acolo zilele astea. Poate chiar maine dimineata. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate