Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Magazin on-line produse țărănești

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postinside_spy, on 29th January 2012, 00:21, said:

Dar putem tasta si din club, e wi-fi gratuit. Asa ca putem prelua comenzile 24/7. :D


Imi poti spune te rog mai bine pe unde anume pe la Lujerului? Vorbesc acum cu o fata care sta in Militari si n-a remarcat aceasta rulota, asa ca as vrea cateva indicatii, vreau sa fac o vizita pe acolo zilele astea. Poate chiar maine dimineata. :)


Lasa agricultura in pace! Daca poti prelua comenzi non-stop.....
Eu doream sa intreb daca in club e totul ok: muzica, atmosfera, bautura?

Ma indoiesc ca fata din Militari se poate trezi dimineata! Adica pana la pranz!
Noaptea, cand fata mai merge spre club, rulota este inchisa.

Vorbiti de un proiect, care daca va fi demarat, este "mort" din start.
Nefiind producatori ci doar "intermediari in legalitate", vorbiti de "fata morgana"!

Distractie placuta unora!
Noapte buna altora!

Edited by danutz_2009, 29 January 2012 - 00:36.


#38
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Noapte buna, Danut! Dar cu ce te-am suparat? Cu faptul ca vreau sa incerc un astfel de proiect in legalitate? Sau cu faptul ca ies sambata seara in club cateva ore dupa o saptamana in care de luni pana vineri am lucrat 12-13 ore pe zi la "corporatie"?

E parerea ta, bineinteles ca o respect, dar ar fi bine daca ar fi sustinuta si de cateva argumente!

Distractie placuta/Noapte buna tuturor!

PS: Ce e rau in a prelua comenzi non-stop?

#39
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postinside_spy, on 29th January 2012, 00:47, said:

Noapte buna, Danut!

Merci! Chiar sunt obosit, merg sa dorm!
In legatura cu argumentele alea....recunosc ca am ramas fara argumente!

#40
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Daca ti le reamintesti, te astept. Sunt inca in faza de "colectare de pareri", asa ca am nevoie atat de opinii PRO, cat si de opinii CONTRA.

Ce ma bucura e ca majoritatea amicilor carora le-am povestit de chestia asta mi-au spus ca sunt interesati si ca sunt dispusi sa devina clientii magazinului on-line cu produse "de la tara", mai ales ca cei mai multi dintre ei sunt fideli raioanelor BIO din supermarket.

#41
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postinside_spy, on 29th January 2012, 01:18, said:

Daca ti le reamintesti, te astept. Sunt inca in faza de "colectare de pareri", asa ca am nevoie atat de opinii PRO, cat si de opinii CONTRA.

Tu chiar crezi ca nu am argumente? Incerc sa fiu "elegant in exprimare"....atat cat pot....
Nu prea ai habar de agricultura, de ritmicitatea viitoarelor livrari, de potentialul de livrare al
furnizorilor, de seriozitatea furnizorilor, de eventualele (inerentele) probleme aparute la
furnizori, etc!

In rest:  :roflmaofast:
Chiar a fost distractiv subiectul!
Nu prezinta interes pentru mine.

#42
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postinside_spy, on 29th January 2012, 00:21, said:

Imi poti spune te rog mai bine pe unde anume pe la Lujerului? Vorbesc acum cu o fata care sta in Militari si n-a remarcat aceasta rulota, asa ca as vrea cateva indicatii, vreau sa fac o vizita pe acolo zilele astea. Poate chiar maine dimineata. :)

Intre Lujerului si Politehnica, pe partea cu Politehnica si vizavi de Cora, se afla un ING (mai e un Raiffeisen si un Micro). Fata in fata cu ING-ul e rulota cu pricina.

Ma gandeam deja la un slogan pentru segmentul tinta: "Ai ramas fara carnat in crucea noptii ! Suna-ne, venim mai repede ca SMURD-ul !"
Cand suna, intra robotul si zice: Pentru un carnat-carnat - apasa 1, pentru un carnat adevarat - tasteaza 2, pentru un carnat uluitor - nu apasa nimic, te sun eu in 2 minute.

#43
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

1. Ori nu ai rezistenta si dupa cazi lat...nu e bine pt un tanar cu spirit intreprinzatori...

Stii cum e vorba aia , Pauzele lungi si dese cheia marilor succes  :w00t:

Quote

eu la anii tai, eheee... pana ma chema nevasta ma goneau amantele

De cand m-a prins Vasile a lu Marita cu fiisa in lanu de grau  :w00t: ma cam "Santajeaza" cu cate o gaina , un curcan   :roflmaofast: :roflmaofast:  

Quote

E, aia ziceam, boieru(oaica) tot boier

Ce vrei asa e noi ardem pe Rachie , pe cand boieri beau Maria Insangerata(Bloody Mary) :notangel:

Quote

Nu prea ai habar de agricultura, de ritmicitatea viitoarelor livrari, de potentialul de livrare al
furnizorilor, de seriozitatea furnizorilor, de eventualele (inerentele) probleme aparute la
furnizori, etc!

Ritmicitatea se discuta cu furnizorul a.i se vezi de la inceput ce si cum cred este foarte clar , nu iti convine nu il mai iei de furnizor si cu asta basta .De asta am vorbit pana acuma de depozitare

Eu zic ca aici vorbim de comert si nu de productie , ce sunt doua lucruri complet diferite .Da bineinteles tre sa ai habar de anumite detalii

Quote

Vorbiti de un proiect, care daca va fi demarat, este "mort" din start.
Nefiind producatori ci doar "intermediari in legalitate", vorbiti de "fata morgana"!

Din punctu tau de vedere este mort , scepticismul este la moda  pe aria de agricultura si este foarte bine deoarece doamna/domnisoara Inside trebuie sa stie ca nu e  matematica  si gata ai demarat biznisul , dar  ce spui tu ca biznisul este mort din start este o mare minciuna , Atata timp cat dansa isi face o clientela stabila , o serie de furnizori / intermediari  seriosi atunci de ce este imposibil ?  
De ce altii pot si au reusit si dansa nu ar putea ? Crezi ca e singura care doreste sa faca asa ceva ? Sunt destui care se descurca in aceasta arie a traditionalului prin comert.Te rog vino cu argumente practice nu din ce ti-a zis Vaslica , Iulica , sau Ionica pt ca ar fi chiar benefic

Quote

Dar putem tasta si din club, e wi-fi gratuit. Asa ca putem prelua comenzile 24/7.

Un sfat: Lasa orasenismele aici majoritatea santem "tarani" .. Si multi se simt "jigniti" cand aud cuvintele CLUB WI-FI etc

Quote

Ma gandeam deja la un slogan pentru segmentul tinta: "Ai ramas fara carnat in crucea noptii ! Suna-ne, venim mai repede ca SMURD-ul !"
Cand suna, intra robotul si zice: Pentru un carnat-carnat - apasa 1, pentru un carnat adevarat - tasteaza 2, pentru un carnat uluitor - nu apasa nimic, te sun eu in 2 minute.

:clapping: :clapping: :clapping:  

Deci am ramas aseara la faptul ca pt a incepe acest biznis trebuie sa infiitam Firma de preferat eu zic AF PFA sau II contabilitatea se tine in partida simpla si e mai usor , asta daca persoana respectiva nu detine deja un SRL , si un mic spatiu  pentru depozitare .Deci pe astea le-am lamurit

Eu zic sa trecem la partea furnizorilor de produse traditionale , astfel ca propun ,  daca exista aici  producatori sau viitori  sa isi detaileze aici produsele , poate o sa fie interesata cucoana INSIDE si se pune de o colaborare . Mai sunt si asociatiile de producatori , pietele volante ,(pt a intra in contact cu producatorii autentici si nu intermediari) etc.. sunt destule solutii dar despre asta vorbim mai tarziu ,

Nu cred ca se considera reclama daca fiecare isi detaileaza produsele aici . Asa ca dati-i drumu

PS:Din punct meu de vedere scepticismu fara argumente la subiect se considera rautate, asa ca sper sa ramanem pe subiect cu argumente pro si contra dar cu argumente

Edited by mateimateimatei, 29 January 2012 - 10:13.


#44
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postmateimateimatei, on 28th January 2012, 19:53, said:

Deci pana la urma ramanem ca ar fi mai rentabil la faptul ca infiintam doar firma ? fara autorizari etc...

Sa spunem ca vin autoritatile si ma prind cu marfa in stoc .. ce risc eu aici ? Toata marfa confiscata asta e sigur , altceva ? intru la penal ? sau doar ma amendeaza ?
evaziune fiscala nu e ,

De exemplu cum spunea inside sa le depoziteze in propriul subsol sau la parterul casei ? Exista sanse  ca ea sa se trezeasca cu cineva la usa ??

Hai acum sa nu ne panicam prea mult. Probleme mari sunt la produsele din carne, si oua , lapte, branza, care trebuie depozitate in conditii de frig, si igiena maxima. Legumele pot fi depozitate mai usor, si fructele, si nu cred ca va fi arestat nimeni daca nu are autorizatie pentru depozitarea lor, poate o amenda doar.

#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mie mi se pare ca ne indepartam putin de subiect, sau poate sunt eu prea pragmatic.

Hai sa incerc o sinteza a ceea ce am eu in cap, ca sa ma pot face inteles mai bine.

Daca o luam cu inceputul.

1) Legislativ este nevoie de un SRL, nou sau vechi, cu mai multi sau mai putini asociati nu are importanta. Deci asta s-a rezolvat si stabilit un SRL cu coduriule caen implicate activate.

2) Este nevoie de un spatiu. Si aici este mult multde vorba !

3) INPUT-uri, si aici avem furnizori, materii, mijloace de logistica, capitaluri etc. In mod normal nici aici nu sunt probleme, se gasesc si furnizori, si materii, si masini de transport, si lazi frigorifice si altele fara probeleme.

4) OUTPUT-uri, aici sunt poate cele mai mari probleme, aici trebuie gasiti si serviti clientii astfel incat ei sa recomanda si sa revina !

Propun sa incepem organizat, ca sa putem trage si concluzii eventual.
Daca punctele 1 si 3 sunt cam clare, mai raman punctele 2 si 4 de dezbatut. Marturisesc ca am ceva idei, sper sa fie si bune, mai ales ca majoritatea sunt impletite si cu ceva experienta comerciala.

Deci, punctul 2, SPATIUL
Parerea mea este ca aceasta activitate nu poate fi decat eventual coordonata si ajutata dintr-un apratament de bloc. Pentru logistica, depozitare, ambalare si pregatire, eventual procesare, trebuie un spatiu adecvat. Preferabil o hala, fara chirie, avand in vedere natura afacerii, sau o casa la curte transformata.
Trebuie sa intelegem ca este mai grav din punct de vedere al autoritatilor ca o locatie sa nu indeplineasca conditiile de igiena si reguli sanitare desi ea are toate autorizatiile, decat invers, sa nu fie autorizatii, dar locatia sa functioneze dupa toate regulile impuse.
De mentionat ca toate aceste reguli, care sunt in lege, nu sunt deloc exagerate. Este normal sa tai produse pe o masa de inox, sa fie refrigerate, sa fie transportate cum trebuie, sa fie spalate etc. Aici este totusi vorba de mancare. La fel si clientii sunt interesati mai mult de conditiile de lucru decat de dosarul de acte existent.

Nu mai continui acum, propun sa dezbatem in continuare aceasta problema, a SPATIULUI, sunt curios si de alte pareri.

p.s. Nu va imaginati ca puteti lua o comanda, da fuga la furnizor, ridica marfa, si efectua livrarea. Asta e o utopie, tocmai asta este treaba unei astfel de afaceri, centralizare si sortare de produse, desfacerea lor organizat, si verificarea si asigurarea parametrilor de igiena.

Edited by tavktm, 29 January 2012 - 10:57.


#46
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Posttavktm, on 29th January 2012, 06:20, said:

Probleme mari sunt la produsele din carne, si oua , lapte, branza, care trebuie depozitate in conditii de frig, si igiena maxima.


Ai dreptate, aceste produse nu pot fi cumparate de la tarani si revandute. Tu poti sa cumperi de la producatorii industriali care cumpara carcasele de la abatoare ,dupa care le etigheteaza TRADITIONALE.
Din punctul meu de vedere produsele de origine animala curat traditionale sunt foarte greu de procurat,iar preturile nu mai suporta adaosuri care sa aduca profit intermediarilor.
Sfatul meu este sa cereti parerea DSV-ului, macar sa stiti ce riscati si daca merita.
Este o ideie laudabila ,dar foarte greu de pus in practica.


Succes :thumbup:

#47
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Posttavktm, on 29th January 2012, 10:54, said:

Nu mai continui acum, propun sa dezbatem in continuare aceasta problema, a SPATIULUI, sunt curios si de alte pareri.

p.s. Nu va imaginati ca puteti lua o comanda, da fuga la furnizor, ridica marfa, si efectua livrarea. Asta e o utopie, tocmai asta este treaba unei astfel de afaceri, centralizare si sortare de produse, desfacerea lor organizat, si verificarea si asigurarea parametrilor de igiena.

Pentru inceput nu avem nevoie de depozitare, pentru ca vom avea comenzi foarte mici ca volum. Abia dupa un an daca vom ajunge la o dimensiune a afacerii care sa necesite acest lucru. Ne referim la o activitate de comercializare si nu de procesare + comercializare, pentru ca asta e la alt nivel.
Ma duc la nea Vasile cu cantarul electronic, pungutele si etichetele proprii si acolo ambalez cele 10 kg de branza pe care le voi livra pana seara.
Vreau sa livrez just in time ca sa nu ma incurc inca de la inceput cu niste cheltuieli mari care sa ma scufunde inainte de a respira putin.

Putem incepe cu conserve (astea incap intr-o camara, deci merita sa avem un stoc minim) si spunem clientilor ca am putea aduce si legume ori slaninuta.
Daca exista interes, incepem actiunea portbagajul, iar abia dupa aceea actiunea depozitul. Macar sa ajungem pana acolo teferi.

#48
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Un depozit poate costa de la relativ putin pana la mult. Si aici ma refer de la 100-200 Eu/luna, pana la stele !
Se prea poate ca un depozit (mai ieftin, deci implicit si mai mic) sa se auto-amortizeze prin eficientizarea logistica a afacerii.

De exemplu, cumperi o singura data de la FURNIZOR (nu nea Vasile) 10 kilograme de branza, si poti face 10 livrari. Deci ai costuri logistice (inclusiv timp) pentru un singur IMPUT, si 10 OUTPUT-uri. Rezulta costuri mai mici !
La fel in cazul ambalarii, unde nu poti face toata aceasta treaba in aer liber, nu mai zic de cosmetizare, alte pregatiri, eficientizare a livrarilor prin diverse comasari etc.
In plus, un furnizor poate fi la 50 de kilometri de Bucuresti, altul la 80, altul la 20. Si in puncte cardinale complet diferite. Iarasi un stoc tampon este imperios necesar.

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Posttavktm, on 29th January 2012, 12:04, said:

Un depozit poate costa de la relativ putin pana la mult. Si aici ma refer de la 100-200 Eu/luna, pana la stele !
Se prea poate ca un depozit (mai ieftin, deci implicit si mai mic) sa se auto-amortizeze prin eficientizarea logistica a afacerii.

De exemplu, cumperi o singura data de la FURNIZOR (nu nea Vasile) 10 kilograme de branza, si poti face 10 livrari. Deci ai costuri logistice (inclusiv timp) pentru un singur IMPUT, si 10 OUTPUT-uri. Rezulta costuri mai mici !
La fel in cazul ambalarii, unde nu poti face toata aceasta treaba in aer liber, nu mai zic de cosmetizare, alte pregatiri, eficientizare a livrarilor prin diverse comasari etc.
In plus, un furnizor poate fi la 50 de kilometri de Bucuresti, altul la 80, altul la 20. Si in puncte cardinale complet diferite. Iarasi un stoc tampon este imperios necesar.


Maaaa, cand va aud cu imputurile si outputurile ma apuca rasul...eu am o parere similara cu a lui danut_2009, doar ca nu chiar atat de rautacista.
LA cei 32 de ani ai mei, ca orasean scolit mutat la tara pt ca nu ma obliga jobul sa stau in "city", eu cred ca afacerea asta are unic avantaj si multe dezavantaje in forma actuala.
Avantajul e capitalul disponibil dublat de dorinta de a face... Poate inca jumatate de avantaj ar fi cunostintele si contactele celui traitor in oras care ii pot oferi o mica piata de inceput...
DEzavantajele, asa cum zicea colegul 2009, sunt maxime... Nu legate de lege si autorizatii sau spatii si alte alea, mi-am spus parerea despre cum as face eu, si poate o sa si fac...SA IMI VAND MARFA MEA...
Treaba e ca e foarte greu sa stai la oras si sa faci astfel de business...E usor sa vorbesti de imputuri de 10kg de branza, e mai greu insa cu facutul...Trebuie luata, trebuie s-o pastrezi undeva, , astea costa, pan-o vinzi e drum...hai ca branza o gasesti, dar cu restul nu e asa usor...Trebuie sa fii mereu pe drumuri, mereu "acolo", e job full time si ai costuri mari mai ales la inceput cand clientii sunt putini si cantitatile mici... Trebuie sa ai contact cu "tara", cu sursa...

DE aia si eu cred ca acest demers are mai multe sanse daca il face un "eu", care stau aici, ii cunosc, stiu pe ce ma pot baza, care e lepra si care nu, care e curat si care scuipa in branza,  care ce are prin curte si cu ce oferte as mai putea veni, cu ce idei, ma deplasez 2-3-5 sate oricum nu trebuie sa stau sa vin de la oras sa intreb pe la porti  samd...

Si in al doilea rand productia...inteleg, e vorba DOAR de comert,  e intr-adevar o alta afacere asta, DAR eu cred ca daca ai si un minim de productie proprie, ca sa poti controla cat de cat macar o parte a ofertei, sa nu depinzi doar de altii, si sa poti avea un profit MINIM care sa nu te omoare la primul hop, ei bine eu cred ca asta e diferenta intre a supravietui si a avea succes si cazul nefericit, faliment....

Oricum, cu job full time la "corporeisan" si un site pe care eu il pot face in 2 zile nu prea cred ca poti face afaceri , fara niciun fel de rautate o spun... Mie imi place ca oamenii vor, se zbat, se gandesc, dar trebuie putin pragmatism, e plina aria agricola de "traznai" d'astea, multe utopii, altele care se pot face , precum aceasta, e bine ca e asa dar eu unul n-as baga banii daca as fi in locul doamnei corporatiste... nu singur...

Ultima mea sugestie: daca ai bani si iti place ideea, daca ai ceva contacte initiale care sa asigure un minim de clienti... FA cum zic... incropeste un MINIM de firma si autorizatii, la limita cea mai de jos posibila a "oficialului", gaseste un Kos_Funny  si fa-l sa devina partener si dati-i drumul...
Treptat, in functie de ce va invata PRACTICA, dezvoltati fix in directia impusa de piata...

Teoretic in carti asa e, scrii pe hartie , faci planul, iei "credit" si apare afacerea...practic ...

Ce sa mai zic, atat inprincipiu...E bine ca piata abia incepe sa se dezvolte, dar atentie, vor aparea in mod cert inca 20-30 mult mai bine ancorati si va fi mult mai greu decat pare acum pe hartie..
Eu voi face un site de genul sa vand ce produc eu si nevasta...de la bijuterii si obiecte din fier forjat artizanale pana la cosmetice facute in casa de calitate foarte buna, conserve si semipreparate din ce produc eu in curte... :thumbup:

#50
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Salutare tuturor si va rog sa imi permiteti sa ma bag si eu in seama !

Intentia este frumoasa , realizabila, dar mai greu profitabila. Cel putin cu legislatia actuala e sinucidere curata sa investesti in asa proiect pe linie legala.

Dar sa va spun din experienta proprie . ESTE FOARTE GREU , CHIAR IMPOSIBIL SA GASESTI FURNIZORI DE INCREDERE, CU MARFA BUNA, CU CONTINUITATE  SI CU PRET CONVENABIL !

Producatorii de "traditionale" pe care ii vedeti in targurile de sfarsit de saptamana nu prea vor sa devin furnizori en gross. Ei produc putin si vand la pret ridicat, uneori chiar exagerat. In eventualitatea unei colaborari nu vor lasa decat foarte putin la pret. Tu vei fi nevoit sa adaugi TVA si adaos comercial si vei ajunge cu pretul prea sus. Sa isi mareasca productia peste posibilitatile de desfacere personala nu o vor face .
Si sa revin totusi la acest "traditional" care din punctul meu de vedere nu este decat o masca sub care se ascund foarte multi impostori. La capitolul carnati, afumatori si alte carnuri semipreparate va pot spune ca multi asa zisi producatori se aprovizioneaza cu materia prima din comert nu din propria ograda !


Dar haideti sa vorbim punctual si sa gasim solutii alternative.

Eu zic ca poti pentru inceput un segment mic de produse ( borcanate de ex ) cu care sa intri pe piata . Ulterior, prin marketing direct introduci clientilor in oferta si alte produse ! Se considera ca din start seriozitatea sa exceleze. In afacerea asta increderea in produse trebuie sa primeze. Clientul trebuie sa fie privit ca un prieten de care nu iti poti bate joc si reciproca nu va intarzia sa apara.

Legat de site, eu cred ca ar fi inutil ! Daca vinzi produse de calitate la preturi de bun simt nu ai ce face cu un site. Nu poti face fata cererii. Daca vrei sa mergi la plesneala cu preturi greu accesibile ar fi justificat siteul pentru a te putea adresa unui numar mare de consumatori din care sa se evidentieze un numar mai mic de clienti .

Revenind la mine, lipsa furnizorilor seriosi m-a facut sa dau un pas inapoi. Acum ma vad nevoit sa imi creez baza necesara unei reintrari in forta cu pasi siguri. Pentru asta sunt nevoit sa investesc in asocierea cu familii de tarani seriosi, harnici, priceputi , dar fara posibilitati. Astfel voi obtine exclusivitate, un pret bun si mai putin fluctuant.

Edited by kos_funny, 29 January 2012 - 13:16.


#51
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Posttavktm, on 29th January 2012, 12:04, said:

Un depozit poate costa de la relativ putin pana la mult. Si aici ma refer de la 100-200 Eu/luna, pana la stele !
Se prea poate ca un depozit (mai ieftin, deci implicit si mai mic) sa se auto-amortizeze prin eficientizarea logistica a afacerii.

Mai adaugam la costuri initiale frigidere (mai multe, unu de branza, altu de carne de porc, inca unul de peste), amenajari + avize, asigurare, generator ca mai pica curentul, operatori, paza, etc.

Eu nu zic ca nu e bun un depozit, zic doar ca daca veniturile nu merg cum trebuie (din felurite pricini), ramanem cu banii cheltuiti si blocati.

Cu furnizorii treburile nu sunt deloc simple. Cei mai rasariti au propriile canale de distributie si nu cred ca sunt prea interesati sa lucreze cu noi, daca ei cred ca un site e bun pentru ei, il fac si vor fi contactati direct. Aici rolul nostru ar putea fi de cel al unui supermarket virtual specializat.
Pe furnizorii mici e mai greu sa te bazezi, ca daca vine cineva la nea Vasile si ii ofera un pret putin mai mare, ne sare pe noi din schema. Nu mai vorbim de calitatea variabila a produselor si conditiile de preparare uneori indoielnice, greu de controlat.

Mai devreme sau mai tarziu e posibil sa se puna si problema unei productii proprii si nu doar a unei intermedieri, pentru a avea un anumit control si a unui cost de productie mai bun. Asa ca inside, studiaza putin si problema unor afumatori.

L.E. E, hai ca incepem sa ne punem de acord !
Experienta celor care se ocupa deja de ceva asemanator ori de productie este esentiala pentru a intelege mai bine cum merg lucrurile.

Exista si varianta portalului, in care sa adunam pe un site mai multi producatori. Pentru comenzile care vin prin intermediul site-ului, cel care detine si organizeaza site-ul percepe un comision rezonabil si convenabil pentru toate cele 3 parti implicate (furnizor - client - site), pentru ca altfel se rupe lantul.

Edited by jumborom, 29 January 2012 - 13:30.


#52
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postjumborom, on 29th January 2012, 13:26, said:

Mai adaugam la costuri initiale frigidere (mai multe, unu de branza, altu de carne de porc, inca unul de peste), amenajari + avize, asigurare, generator ca mai pica curentul, operatori, paza, etc.

Eu nu zic ca nu e bun un depozit, zic doar ca daca veniturile nu merg cum trebuie (din felurite pricini), ramanem cu banii cheltuiti si blocati.

Cu furnizorii treburile nu sunt deloc simple. Cei mai rasariti au propriile canale de distributie si nu cred ca sunt prea interesati sa lucreze cu noi, daca ei cred ca un site e bun pentru ei, il fac si vor fi contactati direct. Aici rolul nostru ar putea fi de cel al unui supermarket virtual specializat.
Pe furnizorii mici e mai greu sa te bazezi, ca daca vine cineva la nea Vasile si ii ofera un pret putin mai mare, ne sare pe noi din schema. Nu mai vorbim de calitatea variabila a produselor si conditiile de preparare uneori indoielnice, greu de controlat.

Mai devreme sau mai tarziu e posibil sa se puna si problema unei productii proprii si nu doar a unei intermedieri, pentru a avea un anumit control si a unui cost de productie mai bun. Asa ca inside, studiaza putin si problema unor afumatori.

L.E. E, hai ca incepem sa ne punem de acord !
Experienta celor care se ocupa deja de ceva asemanator ori de productie este esentiala pentru a intelege mai bine cum lucrurile.

Exista si varianta portalului, in care sa adunam pe un site mai multi producatori. Pentru comenzile care vin prin intermediul site-ului, cel care detine si organizeaza site-ul percepe un comision rezonabil si convenabil pentru toate cele 3 parti implicate (furnizor - client - site), pentru ca altfel se rupe lantul.
daca primiti asociati ma bag si io.
produse agricole...

#53
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Bine ai venit , asteptam si sfaturi de la producatori ! :)

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

Mai devreme sau mai tarziu e posibil sa se puna si problema unei productii proprii si nu doar a unei intermedieri, pentru a avea un anumit control si a unui cost de productie mai bun. Asa ca inside, studiaza putin si problema unor afumatori.

Si uite asa, incet incet, se ajunge la ce ziceam... lucrul de care se amuza si colegul 2009...:lol:.. DE la oras din fata ipadului toate "se fac", cand stai la tara si faci ...constati ca iti vine sa razi cand citesti d'astea... AFumatoare auzi...Afumi CE? Pai porcul de la taran costa azi un leu maine 7, dupa cum ploua sau nu saptamana asta.... unu are slana de o palma, altul e dint-ro scroafa mai de soi, adusa de ingineru si montata...iar porcul de 150 de kile sau mai mult are soricul ca hartia... CE procesezi tu, ce standarde cat de cat urmezi, samd?
Nici chiar partea de care zice Kos nu e viabila, te asociezi cu 2-3 familii nevoiase de tarani si aia iti produc...produc pe dracu, daca ar fi fost harnici nu ar fi rupti in gura de foame...
Mah, trebuie sa faci TU ca sa ai o baza, incet incet pe langa bagi si de la altii...altfel ...

SI cam ce te impiedica acum pe tine, oraseanul X, sa nu incepi fara site si confetti, sa cari branza si oua, cate o gaina si un kil de vin pt 3-4-5 colegi de la munca? IA fa o proba si vezi cum e...ca nici cu site nu o sa ai din prima de 5 orimai multi clienti decat aia pe care ii aduci tu personal prin contacte...

DEci, partea grea e cum ziceam munca efectiva nu legislatia, nu situl, nu depozitul autorizat cu 7 sigilii si stampile de parca l-au pictat emoistii ca pe gardul cimitirului...

Una peste alta, uite ca initiatorii proiectului dovedesc un lucru simplu: ca sunt departe de a fi ancorati in realitate...noi astia mai murdari de noroi pe cizmoace, o vedem total diferit si nu e deloc o intamplare... e normal... E cel mai bun semn ca afirmatia mea "gaseste un tarampete d'asta precum Kos si baga tu banul ca el probabil nu are sa ruleze mii de euro " e calea de mijloc cea mai realista...sau, si mai realista, fa mai nene afaceri acolo unde TE PRICEPI, la corporatie, la club, la SRL-ul ala care tine contabilitatea sau vinde termopane sau ce-o face el....  
E prima regula in afaceri si in viata, fa lucrul la care TE PRICEPI CEL MAI BINE...
Comertul poate fi in sine un obiect de activitate dar nu stiu daca asta e cel mai bun domeniu in care sa te bagi...

VOrba aia, eu care si am cu ce, stiu si cu netul, am si timp, sunt aici samd... nu fac si vreti sa faceti voi? :lol:...GLUMESC, eu chiar va doresc succes, asa mai scap si eu de prietenii care cand aud ca am oratanii si gradina ma streseaza cu comenzile.. Ii trimit la voi si gata.

PS: FARA ASOCIATI... 2 e deja mult, zic eu:lol:...
Ma, voi pana la varsta asta nu va cunoasteti suficient cat sa stiti ca inerent vor aparea problemele? Eu si cand sunt singur ma cert cu mine pe diverse teme, dapai asociat cu inca 10 nebuni? Zau, sunteti copii ...

Edited by parintele, 29 January 2012 - 13:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate