Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#181
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Un articol interesant: http://www.conso.ro/...-pensia-privata

#182
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Agariciul ăla de pe Conso nu a fost în stare să justifice diferența CONSIDERABILĂ între randamentul rezultat de motorul Conso și situația reală pe care i-am arătat-o eu.
În plus, ca să ne referim strict la ce spune el, acele calcule sunt apă de ploaie pentru că nu ia în calcul decât o parte din factorii care concură la buna funcționare a fondurilor de pensii. Dar, așa le place unora să vorbească numai cu sens negativ.

#183
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Se poate transforma pensia privata obligatorie in pensie privata facultativa? De ceva timp nu mai lucrez in tara, dar as vrea sa continui contributiile la fondul de pensii privat la care am contribuit obligatoriu cat am lucrat in Romania. Daca voi reincepe in mod voluntar contributiile, cum va fi considerat respectivul fond de pensii? Adica n-as vrea sa dau bani in mod voluntar si sa ma trezesc apoi, ca in Ungaria sau Polonia, ca se confisca o parte din fondurile obligatorii de pensii.

#184
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu. Din momentul în care ai plecat de la firma cu sediul în România se suspendă contribuțiile la oricare din cele două fonduri de pensii (dacă ai fi contribuit la amândouă). Poți contribui la un fond de pensii din țara unde muncești acum.

#185
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Multumesc pentru raspuns. Deja contribui la un fond de pensii din alta tara, voiam doar sa imi diversific optiunile. Asta e, daca nu se poate, nu se poate. :)

#186
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostFlash_, on 07 noiembrie 2013 - 07:19, said:

Adica n-as vrea sa dau bani in mod voluntar si sa ma trezesc apoi, ca in Ungaria sau Polonia, ca se confisca o parte din fondurile obligatorii de pensii.

Urmeaza,urmeaza fii fara nadejde.In 2-3 ani.Ungaria si Polonia n-au trebuit sa puna taxe pe bidoane si soproane ca sa adune bani la buget si au privatizat totusi fondul de pensii.Romanica il mai tine putin timp ca tromful din maneca ca sa faca pregatirea populatiei din timp.

#187
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Da... zi-se el și mai luă o gură de asfalt. Nici măcar nu se șterse la gură când spuse astea oracolul nostru.

#188
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postalexxxxyy, on 18 ianuarie 2012 - 22:01, said:


Pensia privată reprezintă una dintre cele mai bune soluţii care aduce, la vârsta de pensionare, recunoaşterea şi recompensarea corectă a efortului fiecărui angajat, iar CSSPP îşi propune să contribuie la ridicarea gradului de educaţie financiară şi la popularizarea avantajelor pensiilor private prin organizarea proiectelor de informare a publicului larg şi colaborarea în cadrul altor proiecte similare din afara instituţiei.

Voi ce stiti despre aceste pensii ?

De unde ai tras tu concluzia ca pensia privata este macar o solutie ? Pe ce statistici te bazezi ,si cu ce metode de investitii ai facut tu comparatie ?
Ca asa sa dai copy paste la o reclama de pe in site al bancilor este foarte usor.

Ce cred eu despre pensiile private... :) mai bine arunca banii pe geam ca nu vei vedea vreun leu din ce depui. De ce oare sunt "obligatorii" acestea , nu cumva au dat spagi la politicieni sa le faca obligatorii ?
Si daca ai cancer si mori in cativa ani , tot esti obligat sa platesti la pensie si nu vezi nimic inapoi.

Apropo , in cativa ani statul va confisca si acei bani , ce mai ramane din ei dupa ce au furat bancile. Cum adica sa punem banii nostri in pensii , pentru ca niste straini fara vreo raspundere fata de noi sa primeasca din acei bani salarii uriase si sa ii "investeasca" ei :))

Mi se pare amuzant sa citesc ce ai scris , zau.

#189
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

De unde ai tras tu concluzia ca pensia privata este macar o solutie ?
Tu negi existența ei? Sau ai vrut să te referi la afirmația că este una dintre cele mai bune soluții?

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Pe ce statistici te bazezi ,si cu ce metode de investitii ai facut tu comparatie ?
O comparație corectă se face între produse din aceeași categorie. În cazul de față, între toate tipurile de pensii.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Ca asa sa dai copy paste la o reclama de pe in site al bancilor este foarte usor..
Fondurile de pensii nu sunt bănci. Precizarea nu este gratuită pentru că foarte multe persoane fac astfel de confuzii. Mai condamnabil este atunci când persistă în eroare și după ce le aduci aceste precizări.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Ce cred eu despre pensiile private... Posted Image mai bine arunca banii pe geam ca nu vei vedea vreun leu din ce depui.
Este un punct de vedere. În realitate, situația este alta.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

De ce oare sunt "obligatorii" acestea , nu cumva au dat spagi la politicieni sa le faca obligatorii ?
La cât de corupți sunt politicienii de la noi te înțeleg să fii așa de suspicios față de ei. Legat strict de acest domeniu politicienii sunt chiar contra (cu puține excepții) chiar dacă nu o recunosc pe față.
Totuși, aș vrea să îți spun că genul acesta de pensii obligatorii mai există încă în vreo 30 și ceva de țări. Și nu toate au politicieni corupți ca la noi.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Si daca ai cancer si mori in cativa ani , tot esti obligat sa platesti la pensie si nu vezi nimic inapoi.
În aprilie 2008 a murit de cancer o clientă de-a mea de la un spital din București la 7 luni după ce începuse să contribuie la un fond de pensii (facultative). Moștenitorii au convenit ca banii să-i revină unui nepot de-al ei, iar acesta va putea beneficia de bani după ce va deveni major.

În ianuarie 2010 a murit o verișoară de-a mea tot de cancer. Banii rezultați din investirea de către fondul de pensii s-au transferat la sora ei care era la același fond de pensii.

Un caz concret de acum 3 săptămâni.
Mă sună un fost coleg de liceu și-mi spune că i-a murit soția de cancer de pancreas. Mă întreabă ce se întâmplă cu banii direcționați către fondul de pensii la care a aderat. Îi spun că trebuie să prezinte documentele cerute de fondul de pensii și are mai multe soluții. S-a oprit doar asupra a două dintre ele:
- ori să beneficieze direct de suma de bani;
- ori să i se transfere banii în contul lui de la același fond de pensii.
În final a ales ultima variantă.

În concluzie, opinia ta nu este susținută de realitate. Mă tem că ai aceste opinii datorită faptului că ești neinformat. Dacă te vei informa vei vedea lucrurile altfel. Este strict decizia ta.

Edited by senator, 11 December 2013 - 16:12.


#190
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 16:18, said:

Tu negi existența ei? Sau ai vrut să te referi la afirmația că este una dintre cele mai bune soluții?

Depui bani o viata si la batranete iti zice unul la costum ca nu vei primi nimic in schimb.

Apropo , FMI i-a zis lui Ponta ca poate nationaliza toate pensiile private. Oare de ce ?

#191
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Apropo , in cativa ani statul va confisca si acei bani , ce mai ramane din ei dupa ce au furat bancile. Cum adica sa punem banii nostri in pensii , pentru ca niste straini fara vreo raspundere fata de noi sa primeasca din acei bani salarii uriase si sa ii "investeasca" ei Posted Image)
Ai informații în acest sens? Faptul că acest lucru s-a întâmplat în 2 țări nu înseamnă că este obligatoriu să se întâmple și la noi.
Suspiciunea că au furat băncile este nejustificată mai ales în acest domeniu unde fostul CSSPP dădea amenzi pentru cele mai banale și, în câteva rânduri, pentru nejustificate cazuri. Iar confuzia asta fond de pensii = bancă mă face să cred că nu ai nici măcar o brumă de informații din acest domeniu. Nu c-ai fi singurul. Sfatul meu este să te informezi înainte de a da niște bârfe pe forum ca fiind informații certe.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 14:55, said:

Mi se pare amuzant sa citesc ce ai scris , zau.
Eu am încercat să mă amuz, dar din păcate este trist să constat că încă mai sunt oameni care mai emit astfel de păreri.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 16:31, said:

Depui bani o viata si la batranete iti zice unul la costum ca nu vei primi nimic in schimb.
Poți să dai un exemplu concret de fond de pensii de la noi care a pretins așa ceva (chiar prin intermediul unuia la costum cum spui tu)? Ca să putem trece de stadiul de bârfă.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 16:31, said:

Apropo , FMI i-a zis lui Ponta ca poate nationaliza toate pensiile private. Oare de ce ?
Este o bârfă sau o știre?

#192
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 16:41, said:

Ai informații în acest sens? Faptul că acest lucru s-a întâmplat în 2 țări nu înseamnă că este obligatoriu să se întâmple și la noi.
Suspiciunea că au furat băncile este nejustificată mai ales în acest domeniu unde fostul CSSPP dădea amenzi pentru cele mai banale și, în câteva rânduri, pentru nejustificate cazuri. Iar confuzia asta fond de pensii = bancă mă face să cred că nu ai nici măcar o brumă de informații din acest domeniu. Nu c-ai fi singurul. Sfatul meu este să te informezi înainte de a da niște bârfe pe forum ca fiind informații certe.

http://www.evz.ro/de...ia-1067548.html
http://www.capital.r...ate-188847.html
http://www.conso.ro/...-pensia-privata

Apropo , uite si ce face inflatia din fondul de pensii:  http://www.romaniatv...ment_56628.html

Ca sa te fac sa razi , ca e amuzanta toata ideea de pensie privata:
- azi depui 100 lei la fondul de pensii
- peste 40 de ani depui ultima rata la fond , ea va avea un comision de administrare Posted Image , care va fi mai mult decat cei 100 lei ai tai de azi.

Ti-ar mai conveni sa faci exact acelasi targ dar in sens invers: azi tu dai 100 lei si platesti comisionul de administrare de peste 40 ani (mult peste 100 lei , practic cand depui prima rata ai o suma cu minus) , si incet incet mai scade comisionul si tu depui sume din ce in ce mai mari ?

P.S.: un senator mi-a spus ca recent s-au nationalizat deja pensiile in vreo doua tari.... :)

Edited by chiriasDezamagit2000, 11 December 2013 - 16:52.


#193
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Tu ai citit și articolele sau doar titlul? Citește cu atenție și vezi ce este certitudine și ce este bănuială din ceea ce s-a scris atunci acolo. Eventual poți face o comparație cu ce s-a bârfit atunci și cu situația actuală. Iar din ianuarie cu situația reală de la început de an. În felul acesta îți poți face o părere despre seriozitatea informațiilor transmise de către un ziar.
EvZ este recidivist în articole șoc/șocant șamd. În plus, EvZ și Capital fac parte din același grup de presă condus de Boby Păunescu așa că ce știe sau pretinde că știe o publicație scrie și cealaltă. Bănuiesc că știai toate astea, nu?
Apropo, dacă faci greșeala de a citi numai EvZ ai să vezi de câte ori folosesc jurnaliștii de acolo termenul șoc sau șocant. Chiar și pentru un cutremur de 3 grade.
În cazul Conso este grav pentru că ei pretind că stăpânesc subiectul. În realitate, acel articol dovedește că au luat în calcul niște scenarii apocaliptice care nu sunt susținute de realitatea legislativă de la noi (și prin asta sunt condamnabili). Nu sunt la prima gafă de acest gen (eu le-am atras atenția în alte 3 cazuri) și văd că persistă în greșeală. Am fost prea ocupat dar poate îmi fac timp odată ca să demontez punct cu punct aberațiile din acel articol.

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 16:45, said:

Apropo , uite si ce face inflatia din fondul de pensii:  http://www.romaniatv...ment_56628.html
Subiectul bănci îl poți discuta pe topicul alocat acestui subiect. Aici este vorba de pensii private.

Edited by senator, 11 December 2013 - 17:18.


#194
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 17:14, said:

Subiectul bănci îl poți discuta pe topicul alocat acestui subiect. Aici este vorba de pensii private.

Apropo , uite si ce face inflatia din fondul de pensii:  http://www.romaniatv...ment_56628.html

#195
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 17:21, said:

Apropo , uite si ce face inflatia din fondul de pensii:  http://www.romaniatv...ment_56628.html
Tu citezi un articol despre niște oameni care au depus niște bani la bancă (CEC în cazul de față) și pretinzi că are legătură cu fondul de pensii?
Tu vrei să mă verifici dacă citesc în totalitate articolul?
Înainte de asta, tu ai citit articolul?
Mi se pare că tu ai venit aici pe acest topic ca să arunci cu niște bârfe fără să ai habar despre acest subiect.
Dacă tu crezi că asta este dovadă de seriozitate atunci înseamnă că ești pe o cale greșită. Ai tot timpul să-ți ceri scuze și să-ți revizuiești poziția.

Edited by senator, 11 December 2013 - 17:33.


#196
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 17:23, said:

Tu citezi un articol despre niște oameni care au depus niște bani

Exact , si tribunalul a zis ca din un depozit de valoarea unui apartament este perfect normal sa primeasca inapoi fix o shaorma (10 ron).
Si a mai zis ca decizia e finala si nu mai exista drept de recurs :) Si ca e un precedent pentru orice alt proces de genul :)

#197
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
CIta vreme in Romania cam tot ce inseamna banci-finante-asigurari este o teapa, cita vreme cei din domeniu umbla dupa profituri salbatice calcind in picioare clientul, cita vreme Parlamentul si Guvernul sunt marionete dirijate de orice altceva decit interesul cetateanului, in veci nu voi merge pe mina unei asemenea scheme de asigurare a batrinetii.
Sunt si alte solutii.

ps:
am si experienta crincena a cotizarii timp de 5 ani la un fond de pensii ING, care s-a dovedit a fi tot teapa frumos ambalata.
asa ca, in momentul asta, degeaba ar incerca orice agarici de pe aici sa ma convinga de contrariu
poate mai discutam peste 10 ani, daca se schimba metehnele in Romania.

Edited by Taxon, 11 December 2013 - 18:04.


#198
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 17:50, said:

Exact , si tribunalul a zis ca din un depozit de valoarea unui apartament este perfect normal sa primeasca inapoi fix o shaorma (10 ron).
Si a mai zis ca decizia e finala si nu mai exista drept de recurs Posted Image Si ca e un precedent pentru orice alt proces de genul Posted Image

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 17:23, said:

Tu citezi un articol despre niște oameni care au depus niște bani la bancă și pretinzi că are legătură cu fondul de pensii?
Trag nădejdea că acum vezi mai bine. Oricum, dacă mă citezi, încearcă să nu mai omiți aspectele esențiale (în cazul de față cuvântul bancă).

Edited by senator, 11 December 2013 - 19:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate