Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#163
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postrelu_24, on 30 aprilie 2013 - 16:43, said:

Stie cineva cand se va reglementa pensia din ei?
Fii mai clar în exprimare. Te referi cumva la legea care va reglementa modul de acordare a pensiilor private sau la altceva?

View Postrelu_24, on 30 aprilie 2013 - 16:43, said:

Stiu ca sunt niste propuneri sa poti sa ii iei pe toti o data sau esalonat, dar nu exista lege.
Atât în Legea 411/2004 (care reglementează funcţionarea pilonului II), cât şi în Legea 204/2006 (pilonul III, pensia facultativă) sunt prevederi clare în care se menţionează în ce condiţii se acordă pensia sub formă de primă unică (toţi banii odată) sau pe o perioadă de maximum 5 ani. Deci, nu e vorba de propuneri, ci de legi valabile.
Dacă te referi la legea care va reglementa modul de acordare a pensiilor la vârsta de pensionare, atunci pot să-ţi spun că, deocamdată aceasta nu a apărut. În mod normal, această lege ar fi trebuit să apară în termen de 3 ani de la intrarea în vigoare a legii 411/2004 (adică până în 2010). S-a organizat o licitaţie pentru desemnarea consultantului, acesta s-a apucat de treabă, numai că mai trebuie să se apuce serios de treabă şi politicienii (adică, să dezbată şi să dea forma finală a legii în Parlament). Din păcate ştim cu toţii politicienii sunt ocupaţi cu alte activităţi mai grijulii cu buzunarul lor şi mai puţin cu cel al cetăţeanului de rând. Sigur, se va face şi această lege, dar mai trebuie împinşi de la spate.

View Postrelu_24, on 30 aprilie 2013 - 16:43, said:

De asemenea, exista un fond care are comision mai mic la depunere? Lunar astia imi iau ~10 ron ca le dau bani.

Comisionul acela nu se opreşte pentru că le dai bani, ci pentru că ţi-i administrează. Mda, într-un final trebuie să accepţi că, aşa cum tu primeşti nişte bani pentru activitatea desfăşurată la muncă, aşa şi oamenii care se ocupă cu administrarea acestor bani trebuie să fie plătiţi într-un fel.

#164
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Post"BandiT", on 30 aprilie 2013 - 12:08, said:

da
sunt pe plus...
alea sunt datele pana in luna 12.2012.
de la 1 ianuarie 2013 s-au schimbat urmatoarele:
-mi-a crescut salariul cu 7%
-contributia creste la 4%
deci ma astept la niste sume mai mari la sfarsitul anului,
si automat la un randament cel putin egal.
Activul net va creste si foarte probabil va creste cu o valoare mai mare decat cea depusa de tine. Dar de randamrent nu ai de ce sa ai asteptari pentru ca se schimba mai multe date ale problemei. Daca vrei iti arat un exemplu.

#165
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009

View Postsenator, on 30 aprilie 2013 - 19:25, said:



Comisionul acela nu se opreşte pentru că le dai bani, ci pentru că ţi-i administrează. Mda, într-un final trebuie să accepţi că, aşa cum tu primeşti nişte bani pentru activitatea desfăşurată la muncă, aşa şi oamenii care se ocupă cu administrarea acestor bani trebuie să fie plătiţi într-un fel.

10 lei mi se pare foarte mult. E suma fixa sau procent din depunere?
Daca la un milion de oameni le iei cate 10 lei pe luna, cat castiga cei 10-15-20-50 oameni de la fond?

#166
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View PostRosebud09, on 03 mai 2013 - 06:13, said:

10 lei mi se pare foarte mult. E suma fixa sau procent din depunere?
Daca la un milion de oameni le iei cate 10 lei pe luna, cat castiga cei 10-15-20-50 oameni de la fond?

Un administrator de pensii private, isi va recupera banii cam in 10 ani.... Sunt costuri uriase atunci cand activezi pe piata financiara...
Comisionul este procent din contributie.......Asta inseamna ca daca nu mai ai venit si nu mai muncesti....nu se ia nici un comision.... Dar banutii tot se"inmultesc"...

" Angajamentul pe termen lung al companiilor de administrare.
- incepand cu 2007 si pana in prezent, administratorii de fonduri de pensii private (atat obligatorii – Pilonul II cat si facultative – Pilonul III) au investit din surse proprii peste 450 de milioane de euro in lansarea si consolidarea operatiunilor de administrare;
- aceste investitii vor fi recuperate in timp, administratorii incasand doar doua comisioane strict reglementate din activitatea de administrare a fondurilor de pensii (maxim 2,5% din contributii si maxim 0,6% din activul net, valori exprimate anual);
- potrivit estimarilor realizate de APAPR, administratorii de fonduri de pensii de pe Pilonul II isi vor recupera aceste investitii abia in anul 2021, adica la 15 ani de la startul sistemului;
- aceasta situatie creaza un angajament pe termen lung al administratorilor fata de piata din Romania, existand tot interesul pentru ca piata sa functioneze corect si eficient, pentru ca investitiile initiale sa poata fi recuperate."


Iar la randamentele care au existat..... crezi ca 10 lei e mult ?

Cauta tu investitii care sa iti ofere astfel de randamente (cu cel mai scazut grad de risc) si apoi sa ne spui ce ai gasit.....

Edited by alexxxxyy, 03 May 2013 - 07:53.


#167
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsenator, on 30 aprilie 2013 - 19:25, said:

Fii mai clar în exprimare. Te referi cumva la legea care va reglementa modul de acordare a pensiilor private sau la altceva?
Atât în Legea 411/2004 (care reglementează funcţionarea pilonului II), cât şi în Legea 204/2006 (pilonul III, pensia facultativă) sunt prevederi clare în care se menţionează în ce condiţii se acordă pensia sub formă de primă unică (toţi banii odată) sau pe o perioadă de maximum 5 ani. Deci, nu e vorba de propuneri, ci de legi valabile.
Dacă te referi la legea care va reglementa modul de acordare a pensiilor la vârsta de pensionare, atunci pot să-ţi spun că, deocamdată aceasta nu a apărut. În mod normal, această lege ar fi trebuit să apară în termen de 3 ani de la intrarea în vigoare a legii 411/2004 (adică până în 2010). S-a organizat o licitaţie pentru desemnarea consultantului, acesta s-a apucat de treabă, numai că mai trebuie să se apuce serios de treabă şi politicienii (adică, să dezbată şi să dea forma finală a legii în Parlament). Din păcate ştim cu toţii politicienii sunt ocupaţi cu alte activităţi mai grijulii cu buzunarul lor şi mai puţin cu cel al cetăţeanului de rând. Sigur, se va face şi această lege, dar mai trebuie împinşi de la spate.

Comisionul acela nu se opreşte pentru că le dai bani, ci pentru că ţi-i administrează. Mda, într-un final trebuie să accepţi că, aşa cum tu primeşti nişte bani pentru activitatea desfăşurată la muncă, aşa şi oamenii care se ocupă cu administrarea acestor bani trebuie să fie plătiţi într-un fel.

da, ma refeream la modul cum se va acorda pensia din acest fond.

Comisionul mi se pare destul de mare de acea intrebam daca exista un fond cu un comision mai mic. Inteleg ca trrebuie sa dau niste bani pt. administrare, dar pana la urma concurenta exista pentru a micsora costurile.

#168
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postrelu_24, on 03 mai 2013 - 13:20, said:

da, ma refeream la modul cum se va acorda pensia din acest fond.

Comisionul mi se pare destul de mare de acea intrebam daca exista un fond cu un comision mai mic. Inteleg ca trrebuie sa dau niste bani pt. administrare, dar pana la urma concurenta exista pentru a micsora costurile.

Aici sunt de acord cu tine ca sunt destul de mari comisioanele. Totusi sunt de acord si cu alexxxxy ca acestea sunt justificate de costurile mari si de faptul ca in acest moment sumele administrate nu sunt chiar asa de mari. In alte tari, comisioanele de administrare sunt mai mici, astept cu interes sa scada si la noi, pe masura ce fondurile isi vor amortiza investitia si cei din urma ING vor vrea sa muste o felie din tortul celui mai mare administrator de pensii din tara.

#169
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Pensiile private functioneaza superb

"Au incredere oarba in sistemul de pensii private, motiv pentru care nici macar nu mai sunt interesati la cel fond de pensie vor plati contributii timp de 40 ani . Toate fondurile sunt administrate profesionist, asa ca aproape nimeni nu-si mai bate capul cu alegerea fondului.
In acest an, datele statistice arata ca peste 95% dintre noii participanti prefera loteria. Ce modalitate mai buna de a alege un fond de pensie privata performant, decat sa lasi decizia in seama loteriei statului!
Iar loteriile de stat, merg intr-adevar “fara sincope”. Nu trece nicio luna, fara ca participantii indecisi sa fie repartizati intre fonduri in mod egal. Astfel, administratorii dau dovada unui rar spirit de fair-play si nu se lupta intre ei, asa cum in mod grosolan se procedeaza in alte domenii din economie."

#170
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
aha...educatia financiara prospera in continuare....

la fel ca interesul oamenilor pentru viitoare lor pensie.......

offffff

#171
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Din pacate niciun interes Posted Image , din moment ce sunt distribuiti la loterie adica la intamplare.
ZERO INTERES. Posted Image

#172
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
A incercat cineva sa retraga banii depusi pana la un moment dat intr-un fond de pensii privat? Se poate? Daca, de exemplu, dupa 10 ani de depuneir am nevoie urgenta de niste bani si nu vreau sa imprumut de la banca (ca nu pot, sau nu vreau, pentru ca mis e pare mai ok sa scot din banii mei decat sa iau de la altii cu dobanda), ce trebuie sa fac? Si cat pot sa scot? Ma penalizeaza cumva, sau altceva de genul asta?

#173
blabla12

blabla12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.05.2007
Normal ca te penalizeaza. Parerea mea e ca scoti mai putin decat ai bagat, dar cu cat cred ca depinde de contract

In alta ordine de idei, ati vazut ce se intampla in Polonia cu pensiile private, dupa Ungaria?

http://www.zf.ro/zf-...ceasca-11300590

"Planul guvernului polonez constă în transferarea la stat a obligaţiunilor suverane poloneze deţinute de fondurile private de pensii şi anularea lor pentru ca astfel să fie redusă datoria ţării. Aceste obligaţiuni reprezintă jumătate din activele deţinute de fonduri şi vor fi confiscate fără a se oferi compensaţii.
Fondurilor, deţinute de grupuri precum Allianz, AXA, Generali, ING şi Aviva, li se permite să păstreze acţiunile din portofoliu, care au o valoare de 111 miliarde de zloţi (34 miliarde euro). Dar chiar şi aceste acţiuni vor ajunge în cele din urmă în cuferele statului, deoarece guvernul inten­ţionează să facă din sistemul public de pensii principalul jucător de pe piaţa de profil, scrie Thomson Reuters."

Viitorul nu cred ca suna bine nici pt Romania cu pensiile private. Economia Poloniei e mult mai solida ca cea romaneasca si totusi astia nationalizeaza 50%.
In fine, vom trai si vom vedea

#174
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Multumesc pentru raspuns. Nu ai idee cam ce ordine de marime are procentul in general? (Ca sa nu dau numele fondului). Voi contacta un consilier, dar mi-e groaza de bal, bla si de facut capul mare.... Initial, tin minte ca mi-a spus ca dupa un numar de ani (zece?) pot sa scot banii pe care i-am investit, fara penalizare dar si fara profit....

#175
blabla12

blabla12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.05.2007
N-am idee, nu lucrez in asigurari.
Cel mai bine intrebi unde ai facut contractul, parerea mea

#176
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postblabla12, on 13 septembrie 2013 - 14:11, said:

Normal ca te penalizeaza. Parerea mea e ca scoti mai putin decat ai bagat, dar cu cat cred ca depinde de contract
In alta ordine de idei, ati vazut ce se intampla in Polonia cu pensiile private, dupa Ungaria?
http://www.zf.ro/zf-...ceasca-11300590
Confiscarea de catre statul polonez a fondurilor de pensii ce va permite?
Va permite risipa celor aflati la conducerea tarii?
"Economiştii de la zerohedge.com se întreabă care este motivul din spatele deciziei Poloniei, iar concluzia lor este că guvernul nu are alte opţiuni, din cauza datoriilor prea mari. Polonia şi-a limitat datoria publică prin lege, iar reducerea datoriilor prin anularea obligaţiunilor confiscate de la fondurile de pensii va permite Executivului să se împrumute şi să cheltuiască mai mult."
In Ungaria idem:
"Ungaria şi-a naţionalizat fondurile private de pensii tot pentru a crea spaţiu bugetar de manevră."
Ma da prosti cetateni mai au tarile alea doua.

Le permit celor care ii conduc sa le confiste fondurile de pensii si dupa aceea traiasca risipa pe datorie, faine conduceri mai au, evident nici cu a noastra conducere nu mie rusine deoarece intra in aceeasi categorie = incapabili sa reduca risipa, ba chiar o alimenteaza.

Edited by poadol, 13 September 2013 - 15:54.


#177
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postadrianbatran, on 13 septembrie 2013 - 14:15, said:

Multumesc pentru raspuns. Nu ai idee cam ce ordine de marime are procentul in general? (Ca sa nu dau numele fondului). Voi contacta un consilier, dar mi-e groaza de bal, bla si de facut capul mare.... Initial, tin minte ca mi-a spus ca dupa un numar de ani (zece?) pot sa scot banii pe care i-am investit, fara penalizare dar si fara profit....

Depinde daca te referi la subiectul discutat aici sau la alt tip de "pensie". Daca te referi la pilonul II sau III al pensiilor private din Romania, nu poti scoate banii decat in caz de accident care duce la incapacitatea de munca, eu asa stiu. Nu exista nici o varianta de a scoate banii mai repede, oricat de mult ai vrea sa platesti comision.

Insa daca ai un produs de economisire oferit de societatile de asigurari (care folosesc in mod eronat termenul de pensie), atunci este posibil, vezi ce scrie in contract.

#178
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpoadol, on 13 septembrie 2013 - 15:53, said:

Confiscarea de catre statul polonez a fondurilor de pensii ce va permite?
Ce face guivernul Tusk e japca pe fata. Practic fura banii polonezilor care au cumparat, indirect, prin intermediul fondurilor de pensii, obligatiuni ale statului polonez. Adica-si fura singuri caciula, in cel mai pur sens al expresiei. Si asta doar pentru ca guvernul sa eludeze atingerea pragului maxim de indatorare.

La unguri, de bine, de rau, fostii cotizanti la sistemele private au primit puncte in catastifele sistemului public. Ca se vor putea sterge la cur cu respectivele catastife cand le-o veni vremea pensionarii, e alta treaba. Viktorash a pus gheara pe banii din sistemul privat pentru a organiza o mica ceausiada proprie. Mangaie glanda p-o pulista a bizonilor prin comunicate sforaitoare legate de plata anticipata a datoriilor in timp ce are nitel timp de gandire in ceea ce priveste cosmetizarea urmatorului imprumut (caci, dupa cum bine se stie, degeaba esti liber de datorii daca-ti fluiera vantul prin buzunare; tot ajungi sa te imprumuti din nou).

#179
ioan23

ioan23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2013
Buna seara.As dori sami fac o asigurare de deces dar am niste probleme de sanatate am hepatita c daca poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi.Va multumesc

#180
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Un singur sfat: asigurările se fac preventiv, înainte de apariția unui posibil eveniment (asigurat). Din păcate, pentru tine nu se mai poate face nimic în acest domeniu.
Cunosc, din păcate, multe cazuri de acest gen. Cât timp am încercat să le spun de acest gen de protecții au ignorat sau, în cel mai bun caz, au amânat luarea unei decizii. Când au pățit ceva, decizia era tardivă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate