Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#145
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postalexxxxyy, on 30 martie 2013 - 11:52, said:

1. Angajatorul plateste CAS la Casa de pensii pentru PIlonul I,
Casa de pensii vireaza o parte din bani la Pilonul II ales de participant la fond.
Pentru Pilonul III, angajatorul plateste(daca vrea) unde vrea angajatul (adica in functie de fondul ales).

2. Si ca sa fie clar, platile din fondurile de pensie privata, se vor face conform legilor in vigoare la momentul pensionarii. Asa ca poate fi un impozit mai mare de 16% sau mai mic. Nu se stie.
3. In plus, pentru cunostintele tale generale,  orice investitor pe termen lung, cauta investitii care suporta impozitare doar in perioada de beneficii.
4. Asta pentru ca pe termen lung, avantajele fiscale il vor ajuta sa isi creasca activele mult mai repede, decat va plati el impozit la sfarsitul perioadei.

5. Poti incerca pe o foaie excel, daca stii. Daca nu, inveti tot cu noi. Just ask.
1. Bun asta am vrut sa "aud", deci este o porcarie gen "divide et impera", bineinteles apartine legiuitorilor incapabili, nestiutori, etc.,
copiata din legislatia cine stie carei tari "mai dezvoltate economic decat a noastra". Posted Image si care trebuieste reanalizata, regandita si modificata periodic pentru a fi cica imbunatatita :) .
Daca era un raspuns clar, scurt si la obiect era ok, dar multumesc ca le-ai dezvaluit si altora cum stau lucrurile in realitate,
imprastiere a pensiilor si facute cat mai complicat si greu de inteles de catre oamenii simpli
de care evident altii nu voi sunteti vinovati. :)
In esenta poate parea un lucru bun in practica doar timpul ne va dezvalui ca este o ......... cunoasteti deja parerea mea,
asa ca nu va mai obosesc cu prezentarea ei.
2. Daca impozitele vor fi mai mici la momentul pensionarii (greu de crezut mai ales datorita datoriilor imense realizate de catre
guvernantii nostri) va fi in regula altfel devine o mare pacaleala ca sa nu "spun" altfel.
3. Corect, cu diferenta ca la celelalte tipuri de investitii poti avea un control mai bun si asupra impozitarii
ceea ce nu-i deloc de lepadat, nu-i asa?

4. Aici ai scris o prostie => avantajele fiscale il vor ajuta sa isi creasca activele mult mai repede,
decat va plati el impozit la sfarsitul perioadei
, refa calculele si ai sa constati ca nu este deloc asa cum sustii
decat intr-un singur caz putin probabil sa se intample si in realitate.
5. Iti las placerea intreaga de a reface calculele gresite.

View Postalexxxxyy, on 30 martie 2013 - 11:52, said:

1. Daca era posibil a se intelege ca ... nimeni nu a adresat o intrebare vizavi de impozitarea la sfarsitul perioadei. (In momentul de fata, nu se impoziteaza sumele din P2 si P3 care sunt sub 1.000 de lei.)
Doar pentru ca nu s-a vorbit despre asta, nu inseamna ca s-a vorbit prin omisiuni.
Cel putin asta dicteaza logica elementara, impreuna cu putin bun simt.
2. Si multumim pentru parerea ta vizavi de pensii. Chiar daca e foarte proasta.

3. In final, nu-ti vom plati noi (sau rudele tale)  pensia ta... Posted Image)
4. Asa ca poti lasa acuzatiile impotriva unor persoane care incearca sa schimbe ceva.
5. Tu ce ai facut vizavi de acest aspect? (al problemei la pensie)
1. Am prezentat-o eu, nicio problema, fiindca am remarcat cat de incorect decurg discutiile. Posted Image
Mie logica elementara si bunul simt imi "spune":
ca sa fie o informare corecta trebuie sa prezint atat lucrurile placute, cat si pe cele neplacute sau mai putin placute.
2. Cu placere. Specific din nou este parere personala si nu este necesar ca sa o adopte cineva.
3. Ai impresia ca sunt o persoana careia va fi necesar sa ii platesti pensia? Te inseli. :D
4. Sunt acuzatii fondate pe observatii pertinente, nu ati fi avut parte de ele daca ati fi prezentat lucrurile intr-o lumina corecta.
lumina corecta = atat cu partile bune, cat si cu partile rele,
(ba mai mult exista si cele foarte rele, care nu cred ca este cazul sa le discutam aici Posted Image)

5. Iti poti imagina si singur, esti destul de inteligent sau asa dai impresia cel putin. :)

#146
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
alexxxxyy, pe 28 martie 2013 - 22:50 , a scris:
Angajatorului i se ofera deducere completa de la orice contribuţie catre stat (min 27,75%) si de la impozit pe profit.
Statul nu cere acesti bani inapoi la varsta pensionarii participantului.
Senator
E miezul nopţii şi au început să apară greşeli. Cred că mâine vezi altfel lucrurile.
Ia să te văd cu ce prevedere legală susţii astea?

Conform codului fiscal, art 21, alin.3 lit j.



@poadol

4.

Pilonul III (deducere de la impozit)    O varianta de investitie, in care intra bani deja impozitati cu 16%.

Suma adunata in P3 94.243 lei    VS    Suma adunata :    79.164 lei
Suma contribuita   33.915 lei   Suma depusa: 28.489 lei

Castiguri din deduceri : 15.078 lei.

Cum?

Frecventa de plata: lunara
salariu lunar: 1.615 lei
Contributie: 5% din salariu (80,75 lei)
Impozit pe venit:16%
Varsta curenta: 30 ani
Ani pana la pensie:35 ani
Randament mediu anualizat: 5%

Este doar un exemplu pentru a demonstra avantajul neimpozitarii.
Nu am luat si alti factori in calcul, doar cei mentionati mai sus.
Nota: Este doar o estimare bazata pe niste date de intrare.


3. Vizavi de investitii in care ai controlul impozitarii ??? N-am auzit asa ceva in viata mea, dar acum nimic nu ma mai uimeste. Aud in fiecare zi... diferite... lucruri.
Poate poti clarifica.

Edited by alexxxxyy, 30 March 2013 - 21:01.


#147
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postalexxxxyy, on 30 martie 2013 - 20:52, said:

alexxxxyy, pe 28 martie 2013 - 22:50 , a scris:
Angajatorului i se ofera deducere completa de la orice contribuţie catre stat (min 27,75%) si de la impozit pe profit.
Statul nu cere acesti bani inapoi la varsta pensionarii participantului.
Senator
E miezul nopţii şi au început să apară greşeli. Cred că mâine vezi altfel lucrurile.
Ia să te văd cu ce prevedere legală susţii astea?

Conform codului fiscal, art 21, alin.3 lit j.
Alex, m-ai zăpăcit complet cu acea deducere completă de la orice contribuţie către stat (min 27,75%) si de la impozit pe profit.
Iar citarea acelui articol kilometric din Codul fiscal nu clarifică afirmaţia ta. Poate dacă dai mai multe detalii. Poate un exemplu concret.

#148
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Baza a ceea ce am spus este sustinuta intocmai de articolul respectiv.

Daca mergi mai departe la normele de aplicare a CF, observi deducerea completa de la orice contributie... aici. (mergi la deducerea angajatorului).

Exemplu deducere angajator gasesti atasat.

Attached Files


Edited by alexxxxyy, 30 March 2013 - 21:33.


#149
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
discutia devine prea specializata, o sa incerc sao asuc mai aproape de noi,astia mici, care cotizam cu bani, ca alde Senator si alexxxxyyy
sa poata sa scrie pe forumuri...
am citit cele 9 pagini si vreau sa stiu daca am inteles bine:
1.contributia la PII e obligatorie ptr. angajatii de pana in 35 ani ?
2.odata ce contribui obligat la PII, am control asupra contributiei? ce control am?
3.contributia mea la PII are randament pozitiv? cel putin din 2007 pana acum?
4.pensia obtinuta de mine prin PII o pot obtine DOAR cand ies la pensie de la stat?
5.pensia de la PII o pot primi inapoi doar sub forma de pensie lunara?
adica daca eu vreau sa iau pensia in doar 12 luni e posibil?
sau sa o primesc toata odata?
sau sa o primesc in fix 66 luni ?
6.daca eu raman fara servici si fara venit cu 1 an inainte de iesirea la pensie de la stat, primesc pensia
de laPII doar candimplinesc varsta de pensionare(daca nu mor de foame pana atunci)?


multumesc!

Edited by "BandiT", 29 April 2013 - 18:48.


#150
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
1. Da;
2. Nu. Valoarea contribuţiei (mai bine zis, procentul contribuţiei) este stabilit prin lege; Anul acesta este de 4%.
3. Da;
4. În mod normal, da. În cazul unei pensionări medicale, la acel moment.
5. Dacă valoarea pensiei rezultate nu depăşeşte o valoare minimă stabilită de CSSPP, atunci vei primi banii sub forma unei pensii pe o durată de maxim 5 ani sau sub formă unică. Alegerea o vei face la momentul deschiderii dreptului de pensie.
6. Da.

#151
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Multumesc!
La punctul 2 ma refeream la "controlul contributiei" in sensul
ca pot avea optiune unde si cat sa se investeasca....nu la cat contribui.
Adica poate m-am exprimat gresit.
Contributia e reglementata de lege, dar administratorul de pensii decide ce face cu contributia mea.
El ma informeaza anual ce contributie totala am. Dar atat...nu am alt control...adica sa pot opta pentru
investitia intr-un anume instrument financiar sau in altul....Sau am?

#152
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu.
Adică, nu poţi să stabileşti tu, personal, cât la sută să se investească în acţiuni şi cât la sută în depozite bancare, să zicem. Tu, dacă eşti de acord cu prospectul, aderi la fondul respectiv. Dacă nu te (mai) avantajează rezultatul la un fond de pensii alegi/te muţi la altul.

#153
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Multumesc!
la fondul la care sunt in prezent, contribui din sept.2007.
Pana in dec.2012 aveam 3548 lei contributie...
La aceasta contributie am 4243 lei activ personal. Adica in ceva mai mult de 5 ani,
am un randament de 16% ????

#154
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
De fapt, aderarea a fost în perioada 17.09.2007-17.01.2008, iar primele contribuţii au fost în mai 2008 corespunzător salariului din aprilie 2008.
Dacă scanezi documentul şi mi-l trimiţi prin PM îţi pot da informaţii corecte.

#155
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
La un moment dat daca ramai somer ce se intampla cu banii care s-au adunat acolo? La reangajare, sau in clipa cand vei incepe sa platesti din nou la stat contributiile fluxul va reincepe ?

#156
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
O să dezvolt un pic subiectul pentru că ar putea interesa şi pe alţii. Bugetul asigurărilor sociale (din care sunt plătiţi actualii pensionari de stat) este alimentat din două contribuţii:
CAS angajator = 20,8% din salariul brut al angajatului;
CAS angajat = 10,5% din salariul brut.
Din cei 10,5% pe care-i primeşte, Casa Naţională de Pensii Publice (cum îi spune acum) redirecţionează un procent de 4% (anul acesta) către fondul de pensii ales în perioada amintită mai sus, bani care sunt investiţi până ţi se deschide dreptul de pensie.
Dacă rămâi şomer, înseamnă că nu mai primeşti salariu. Nu mai primeşti salariu, nu ţi se mai reţine acel procent de 10,5% şi, deci, nici nu se mai redirecţionează 4% către fondul de pensii ales. Până găseşti un alt loc de muncă sau până ieşi la pensie (dacă nu ai găsit deloc până la acel moment) banii  sunt investiţi în continuare de către fondul de pensii. Când te-ai reangajat, cum ai intuit corect şi tu, fluxul va reîncepe.

#157
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
senator,
uite aici:

Attached Files

  • Attached File  PII.pdf   1.88MB   21 downloads

Edited by "BandiT", 30 April 2013 - 10:34.


#158
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Post"BandiT", on 30 aprilie 2013 - 08:01, said:

Pana in dec.2012 aveam 3548 lei contributie...
La aceasta contributie am 4243 lei activ personal. Adica in ceva mai mult de 5 ani,
Contribuţia reţinută până la sfârşitul anului trecut era de 3648 lei, iar activul net era, întradevăr 4243,60 lei obţinuţi din investirea în cei 4 ani şi 8 luni de când a început această activitate.
Dacă împarţi 4243,60 la 3648 îţi dă întradevăr o creştere de 16,33%, dar nu este un calcul corect. Un randament exact nu-l pot face eu pentru că unele sume au fost investite 4 ani şi 8 luni, altele 4 ani şi 7 luni şamd, iar ultima contribuţie a fost investită o lună. În realitate, randamentul este în jur de 11,5-12%. Dar, per ansamblu, eşti pe plus, şi asta cred că contează cel mai mult pentru tine.

#159
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
da
sunt pe plus...
alea sunt datele pana in luna 12.2012.
de la 1 ianuarie 2013 s-au schimbat urmatoarele:
-mi-a crescut salariul cu 7%
-contributia creste la 4%
deci ma astept la niste sume mai mari la sfarsitul anului,
si automat la un randament cel putin egal.

#160
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Randamentul este variabil poate sa scada, poate sa creasca. Posted Image

Edited by poadol, 30 April 2013 - 16:27.


#161
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
A venit si la mine fituica de la ING si cica am strans ~13.000 in cont.
Stie cineva cand se va reglementa pensia din ei? Stiu ca sunt niste propuneri sa poti sa ii iei pe toti o data sau esalonat, dar nu exista lege.
De asemenea, exista un fond care are comision mai mic la depunere? Lunar astia imi iau ~10 ron ca le dau bani.

#162
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postrelu_24, on 30 aprilie 2013 - 16:43, said:

A venit si la mine fituica de la ING si cica am strans ~13.000 in cont.
Stie cineva cand se va reglementa pensia din ei? Stiu ca sunt niste propuneri sa poti sa ii iei pe toti o data sau esalonat, dar nu exista lege.
De asemenea, exista un fond care are comision mai mic la depunere? Lunar astia imi iau ~10 ron ca le dau bani.
Despre care pensie privata vorbesti ?

PII sau PIII ? sau asigurare de viata cu componenta de pensie ?

Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate