Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Nume de domeniu legal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010
Salut, am o problema.
De mult ma tot gandesc la asta.
De exemplu daca este site-ul www.callofduty.com si eu vreau sa fac site-ul www.callofduty.ro (dau un exemplu). Este legal ? Care ar fi consecintele in caz ca "ma prinde" ? Cum as putea sa fac sa inregistrez domeniul fara sa am problme. Daca le cer voie oare ma lasa ?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca nu ma insel, ei isi rezerva toate domeniile cu numele respectiv. Ai incercat sa pui asa si sa vezi daca te lasa?

#3
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
COD e un brand,daca iti faci site cu animale pe callofduty.ro nu patesti nimic,daca faci server de cod pe site,o belesti rau de tot.
1. e un nume de site foarte bun
2. e piraterie in cazul in care oferi la download jocul.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Deci nu-si rezerva toate domeniile cu numele respectiv? Stiu ca asa vac unele firme mari ca Nokia, Voda etc.

#5
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostYOUR_GOD, on 9th January 2012, 12:55, said:

Deci nu-si rezerva toate domeniile cu numele respectiv? Stiu ca asa vac unele firme mari ca Nokia, Voda etc.
eu odata prin 2007 am gasit un domeniu de youtube. in parca oricum era extensie importanta,era liber :lol:

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Wow. Nu m-am gandit niciodata la asta dupa ce am incercat sa fac un domeniu Voda. Am crezut ca toti 'marii' procedeaza asa si m-am lasat.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt destule cazuri cand cineva si-a rezervat in Romania un nume cunoscut al unei marci iar acestia cand au venit au obtinut prin judecatorie imediat domeniul.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
La asta ma gandeam si eu. Deci banuiesc ca ei chiar isi rezerva domeniile, din moment ce nu poate fi aplicata legea retroactiv.

In plus, daca iti iei domeniul respectiv, muncesti acolo, faci trafic, bam! ti-l iau proprietarii.

Edited by YOUR_GOD, 09 January 2012 - 12:16.


#9
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010
Nu vreau sa fac un site de callofduty (am luat ca exemplu) ci unul asemanator si am problema asta.
Dar cum sta treaba daca as face un site de genul www.callofduty-romania.ro ?

Edited by tudor07, 09 January 2012 - 12:17.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Firma isi pune drept de autor pe nume si chiar daca intr-o tara nu-si rezerva domeniul il cere ulterior mai ales cand in tara respectiva functioneaza legea drepturilor de autor.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Asa merge sigur. Probabil acolo, cineva, iti va monitoriza activitatea, dar ar fi ok, cat timp nu ai incalca legea.
M-am gandit eu ca nu ai scrie numele unui domeniu pe care il vizezi, pe un forum national.

#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Posttudor07, on 9th January 2012, 11:46, said:

eu vreau sa fac site-ul www.callofduty.ro (dau un exemplu). Este legal ? Care ar fi consecintele in caz ca "ma prinde" ? Cum as putea sa fac sa inregistrez domeniul fara sa am problme. Daca le cer voie oare ma lasa ?

1) nu există "consecințe". Dacă domeniul e deja înregistrat/rezervat nu-l poți înregistra și tu. iar dacă e liber, poți, e simplu.

2) Pe de altă parte dacă, mai tîrziu, ei doresc să înregistreze un astfel de domeniu în .ro și îl ai tu, ei pot să ți-l ia, deși tu l-ai luat primul, pt că ei au copyright pe numele ăsta (sau trademark, mă rog) în timp ce tu nu ai. La începuturile internetului mai ales în .ro țin minte că unii luau domenii doar pt a le revinde, ceea ce nu era OK, dar acum cred că nu mai merge forma asta de speculă.

3) în sfîrșit... de ce vrei să faci lucrul ăsta ? fiind un nume f. "vizibil" în mod evident vei fi descoperit f. ușor dacă pui acolo material piratat de orice fel. Dacă vrei însă să faci un fel de fan-site pt fanii din .ro, ok (deși mă cam îndoiesc...)

#13
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010

View PostXON-XOFF, on 9th January 2012, 12:20, said:

1) nu există "consecințe". Dacă domeniul e deja înregistrat/rezervat nu-l poți înregistra și tu. iar dacă e liber, poți, e simplu.

2) Pe de altă parte dacă, mai tîrziu, ei doresc să înregistreze un astfel de domeniu în .ro și îl ai tu, ei pot să ți-l ia, deși tu l-ai luat primul, pt că ei au copyright pe numele ăsta (sau trademark, mă rog) în timp ce tu nu ai. La începuturile internetului mai ales în .ro țin minte că unii luau domenii doar pt a le revinde, ceea ce nu era OK, dar acum cred că nu mai merge forma asta de speculă.

3) în sfîrșit... de ce vrei să faci lucrul ăsta ? fiind un nume f. "vizibil" în mod evident vei fi descoperit f. ușor dacă pui acolo material piratat de orice fel. Dacă vrei însă să faci un fel de fan-site pt fanii din .ro, ok (deși mă cam îndoiesc...)

Nu vreau sa pun material piratat... e un fel de fan-site cum spui tu.

#14
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Posttudor07, on 9th January 2012, 12:16, said:

Nu vreau sa fac un site de callofduty (am luat ca exemplu) ci unul asemanator si am problema asta.
Dar cum sta treaba daca as face un site de genul www.callofduty-romania.ro ?
in cazul asta da ai voie,ca eu nu au trademark "callofduty-romania"
dar nu mai bine pui CODRO ? tot apari in google.

#15
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010

View Postevon, on 9th January 2012, 12:48, said:

in cazul asta da ai voie,ca eu nu au trademark "callofduty-romania"
dar nu mai bine pui CODRO ? tot apari in google.
Da, in caz de un site cu jocul call of duty mai bine prescurtezi in cod, dar la ce vreau eu nu pot prescurta.

Multumesc de ajutor tuturor, m-am lamurit cum trebuie sa fac :) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate