Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

10 hectare teren, ce sa cultiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Atata timp cat ai sa platesti lucrarile agricole la cultura mare n-ai sa fii pe profit neam.
Doar sa fie subventia pe suprafata vreo 500 euro.

#20
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca pamantul e grupat iti poti face ferma in camp. Pe 10 ha daca pui legume o vei rupe pe bani dar  o sa ai un sfert de sat angajat. Treptat treci la cultura protejata.
Cu 10 ha de solarii sau sere o sa ajungi baron local. ! :)

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce spui tu Costi, sunt pasii 5 si 6. Mai are pana acolo, pasii 1 (greu, greu de tot), 2 (descurajant de greu), 3 (iti vine sa pleci din tara ...) si 4 (hai ca parca, parca a inceput sa fie oleaca mai bine ...).

#22
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Posthoria66, on 8th January 2012, 12:00, said:

Ce spui tu Costi, sunt pasii 5 si 6. Mai are pana acolo, pasii 1 (greu, greu de tot), 2 (descurajant de greu), 3 (iti vine sa pleci din tara ...) si 4 (hai ca parca, parca a inceput sa fie oleaca mai bine ...).
pasul sase.... cazut din lac in putz.

View Postkos_funny, on 8th January 2012, 10:57, said:

Daca pamantul e grupat iti poti face ferma in camp. Pe 10 ha daca pui legume o vei rupe pe bani dar  o sa ai un sfert de sat angajat. Treptat treci la cultura protejata.
Cu 10 ha de solarii sau sere o sa ajungi baron local. ! :)
asta da.... mai ales cu angajati sigur devine baron... iar pentru 10 ha de sere sau solarii .. sfaturi bune ii datzi la om .. daca are banii pentru o asemenea investitie mai bine ii pune la banca si sta supt umbrela si se uita ce mai postatzi voi pe forum.

#23
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Ai putea sa-l insamantezi cu lucerna. Asta depinde in ce zona e amplasat terenul.

#24
Sandu2012

Sandu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2011
Da...parerile sunt impartite:

1.Floarea soarelui este buna, insa unde am piata de desfacere acolo?Sa o prelucrez eu este mult prea scump.
2.Legume? pe 100.000 de mp? 1000 de angajati, daca vreau sa am productivitate "acceptabila" insa eu nu imi permit o asa investitie
2.Un solar costa 5000 de euro, pe putin, doar structura, pe 10ha intra cel putin 20 de solare.
3.Iarba, nu ii gasesc rostu, ce castig?
4.Am aflat cat este subventia pe ha, 82 de euro, cea mai mica din UE...
5.Lucerna? toti oameni de la tara au lucerna, fie in curte, fie la ei pe teren, ce sa fac, sa o aduc la Bucuresti sa o vand pe kg?


O sa incerc sa dau maine pe acolo, sa vad ce imi propune asociatia....

Edited by Sandu2012, 08 January 2012 - 15:18.


#25
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010
Daca vrei sa cultivi ceva gen porumb, grau etc te costa cam asa:
-arat
-discuit
-cumparat seminte
-semanat
-prasit mecanic
-erbicidat
-cules
-transport
Faci un calcul la cat ajunge pretul lucrarilor per hectar estimezi o productie media si vezi cum iesi (profit sau paguba).

In schimb daca declari terenul ca pasune ai 2 variante:
1) dai la cinea sa-l coseasca si sa ia tot fanul
2) platesti tu lucrarile care sunt cam asa:
-cosit
-dat o grebla (mecanica)
-balotat fanul
-transportul
La fel vezi cam cat te costa lucrarile, ce productie poti scoate si cam ce profit estimezi ca vei avea.
De spatiu de depozitare nu zic nimic ...

Dar, ca sfat (tinand cont ca nu sti prea multe din domeniu) eu as zice sa declari 9 hectare ca pasune si 1 hectar sa-l cultivi, sa vezi daca si cum te descurci.

#26
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008

View PostSandu2012, on 8th January 2012, 15:17, said:

Da...parerile sunt impartite:

1.Floarea soarelui este buna, insa unde am piata de desfacere acolo?Sa o prelucrez eu este mult prea scump.
2.Legume? pe 100.000 de mp? 1000 de angajati, daca vreau sa am productivitate "acceptabila" insa eu nu imi permit o asa investitie
2.Un solar costa 5000 de euro, pe putin, doar structura, pe 10ha intra cel putin 20 de solare.
3.Iarba, nu ii gasesc rostu, ce castig?
4.Am aflat cat este subventia pe ha, 82 de euro, cea mai mica din UE...
5.Lucerna? toti oameni de la tara au lucerna, fie in curte, fie la ei pe teren, ce sa fac, sa o aduc la Bucuresti sa o vand pe kg?


O sa incerc sa dau maine pe acolo, sa vad ce imi propune asociatia....

1. Cum adica unde ai piata de desfacere? Ce sa prelucrezi tu? Doar nu te gandesti sa faci direct ulei. O recoltezi si o vinzi la siloz, sau o inmagazinezi si o vinzi cand gasesti cumparator.
2.1. Pai nu a zis nimeni sa pui legume pe toata suprafata. Poti sa pui cat vrei tu, pe ce suprafata vrei tu. Poti sa pui 5ha floarea soarelui, 4 lucerna, 1 legume. Si, asa ca fapt divers, la 10 ha de rosii ai avea nevoie de ~70 angajati, nu 1000.
2.2. Poti sa faci solarii si mai scumpe si mai ieftine, depinde de suprafata. De iesit in pierdere nu o sa iesi. Iti recomand Palaplast.ro.
3. Ideea cu iarba era doar sa iei niste bani degeaba, fara sa cultivi practic nimic, dar oricum de la anul zic ca scot astia subventia pentru teren nelucrat, si o inlocuiesc cu amenda.
4. Din nefericire, asa e. A fost promisa 130 si au taiat din ea.
5. Lucerna, nu.

In ce localitate ai terenul? Eu sunt de langa Raca.

#27
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Terenul e compact, e totul la un loc? Ceva utilaje ai de la bunicu?

#28
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Ar merge si un oierit :)

Acum depinde si de ce potential  e prin zona,

#29
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
lucerna se vinde cu10 lei balotul si nu ai nici pe sfert cheltuieli ca pt celelalte culturi. crezi ca o sa ai vre-un profit daca il dai la asociatie?

Edited by horia66, 08 January 2012 - 22:58.


#30
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postrhdghdhs, on 8th January 2012, 16:53, said:

Terenul e compact, e totul la un loc? Ceva utilaje ai de la bunicu?
Nu poti face agricultura de la 50 de km,ca sa te muti acolo nu ai din ce trai,pentru supravetuire i-ti trebuie de la 25 ha in sus,cred ca tot arenda e mai buna pentru tine.

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvasiuca, on 8th January 2012, 13:10, said:

...
pentru 10 ha de sere sau solarii .. sfaturi bune ii datzi la om .. daca are banii pentru o asemenea investitie mai bine ii pune la banca si sta supt umbrela si se uita ce mai postatzi voi pe forum.

Hai sa fim seriosi, oricum scoti dintr-o astfel de investitie mai mult de 7% pe an.

View PostSandu2012, on 8th January 2012, 15:17, said:

...
1.Floarea soarelui este buna, insa unde am piata de desfacere acolo?Sa o prelucrez eu este mult prea scump.

Fl. soarelui o vinzi la o fabrica de ulei din apropiere.

Quote

5.Lucerna? toti oameni de la tara au lucerna, fie in curte, fie la ei pe teren, ce sa fac, sa o aduc la Bucuresti sa o vand pe kg?

Lucerna nu se vinde imediat dupa recoltare, daca vrei sa iei un ban pe ea. Se coseste, se baloteaza, se depoziteaza si se vinde prin februarie (daca prinzi si o iarna cu zapada e super !).

#32
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
[quote name='horia66' date='8th January 2012, 22:52' post='10917671']
Hai sa fim seriosi, oricum scoti dintr-o astfel de investitie mai mult de 7% pe an.


munca pe care trebue sa o presteze omul          +bataile de cap cu productia si desfacerea le pui la socoteala.. si mai ia in calcul si pierderile .. si vezi cat ramane din 7/ %...

#33
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
pt a infiinta o cultura pe 10 ha iti trebuie ceva bani ... dc nu ai uneltele tale e si mai greu ...
cel mai bine e sa il dai  la cineva sa il lucreze si tu sa iti iei subventia , astfel nu te doare capul .

#34
Sandu2012

Sandu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2011
Cred ca il voi da la ascociatie, anul trecut sa dat 900kg\ha la grau, la porumb nu stiu ...

Edited by Sandu2012, 10 January 2012 - 18:52.


#35
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Cred ca e cea mai buna alegere. Tot ma mir cum de sa da la voi asa mult arenda? La noi se da 300 kg la hectar, am mai zis-o.

#36
Sandu2012

Sandu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2011
Da,dar trebuie sa platesc impozit si nu primesc nici subventia....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate